ciąża, wyźrebienie, źrebak

Wojenka   on the desert you can't remember your name
27 kwietnia 2017 11:48
rtk, a w Pankowie nie przyjmują?

A my mamy dziewczynkę!  😍 😍 😍
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
27 kwietnia 2017 12:01
Wojenka, gratulacje, no to się Mihrab doczekał córci 🙂. A od jakiej matki?
[quote author=rtk link=topic=57.msg2675543#msg2675543 date=1493273850]
Szukam miejsca, gdzie mogłabym postawić na odchow odsadka. Zalezy mi na dobrej cenie, najchętniej nieduże stado. Dolnyslask, Wielkopolska, lubuskie..?

Klaczka czy ogierek ?

[/quote]

Ogierek
ADVOxx, papier przyjmie wszystko. Jeśli spiszecie umowę to czemu nie? Na przykład w zamian za utrzymanie przez czas ciąży + 6 mcy do odstawienia źrebięcia. Dzierżawi się klacze do embriotransferu chociażby.


Dziękuje 😉
Wojenka Gratuluję, pochwal się  😉

Jeszcze foto mojej młodej, zrobić jej zdjęcie to cud, biega bryka i szaleje po całym boksie  😁
Wojenka   on the desert you can't remember your name
27 kwietnia 2017 21:13
Kawusia, od Gniewnej (Ensenator-Ghaza/Engar). W sobotę będą zdjęcia  🙂
Kawusia   słodka kawa z mlekiem i już bez vanilii :(
28 kwietnia 2017 07:58
O, to od petroniuszowej kobyłki 🙂, fajnie, czekam na foty.
Monia Piękny dzióbek  💘
Hej, piszę grzecznościowo o pomoc, powiedzcie mi jak jest ze świeżo zaźrebioną pierwiastką a zawodami, tzn znajoma ma klacz 7 lat, w domu przygotowana na L-P w skokach, chciałaby pojeździć zawody koniec maja-sierpnia jak się uda i koń dobrze zadebiutuje bo to też dla klaczy pierwsze zawody, ale także chciałaby ją pokryć w kolejną ruję aby mieć źrebaka. Jest sens łączyć pierwsze zawody, jakiś tam stres z zaźrebianiem? Czy lepiej zrezygnować z krycia póki co? Nie wiem za bardzo co jej doradzić bo sama mam klacze ale moje źrebne nigdy nic nie robiły oprócz obijania się na pastwiskach... Z góry dzięki za pomoc 🙂
A co to ma być ze stres, na parkurze ją będziecie inseminować/kryć? 😉
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
28 kwietnia 2017 12:56
secretary moim zdaniem nie warto łączyć zaźrebiania ze startami w zawodach.
Skoro klacz nigdy wcześniej nie startowała w zawodach, to prawdopodobnie będzie mocno nimi zestresowana, co może doprowadzić do resorpcji.
Klacz może zresorbować zarodek nawet w 4miesiącu ciąży.
Jeśli dobrze pamiętam ze studiów ( ale nie gwarantuję) klacze na wyścigach mogą startować tylko do 2 lub 3miesiąca ciąży, bo to również jest dla nich za duże obciążenie, zagrażające zdrowiu klaczy i płodu. ( wiem , że tu rozmawiamy o zawodach skokowych a nie wyścigach, ale tu również są mocne wymagania)
Ja pamiętam, że mojej klaczy w 5 miesiącu ciąży nawet na hubertusa nie puściłam, znajomi swoją zaźrebioną klacz puścili i źrebaka się nie doczekali.
A z drugiej strony znam przypadki klaczy skokowych , będących w ciąży o których nic , nikt nie wiedział i źrebaki się rodziły na zawodach i zdrowe były, także wiesz... decyzja jest Wasza, może być różnie. Ja bym nie ryzykowała.
tajnaa,
Sama zdajesz tu banalne i tendencyjne pytania (co już raz podniosłam) - o wiele bardziej błahe niż secretary a na jej pytanie reagujesz tak a nie inaczej...

Pokryj ponownie Toscanie i wyślij ją z czystym sumieniem na rekonstrukcje historyczne - do Malborka np.
I nie pytaj czy to ma sens, przecież: " a co to ma być że?/za? stres?"
Wojenka   on the desert you can't remember your name
28 kwietnia 2017 13:26
kiara, klacze źrebne nie mogą startować w wyścigach w ogóle, ponieważ ciąża działa jak doping dla organizmu.
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
28 kwietnia 2017 13:49
Wojenka dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu, a możesz jeszcze napisać gdzie w prawie jeździeckim jest to napisane?
Bo jak miałam "przepisy jeździeckie" na studiach (2008r chyba) to jestem pewna niemal, że właśnie podawano tak a nie inaczej :kwiatek:
Ja mam bardzo przykre doświadczenia z klaczą "resorbującą z byle powodu" i nie wyobrażam sobie jak można angażować czas i pieniądze i radośnie narażać klacz na niepotrzebny stres...

kiara
W zawodach klacz może startować do 4 miesiąca ciąży (przepis FEI)

A tu masz odnośnie wyścigów - 7 paragraf - http://www.pkwk.pl/language/pl/regulamin-wyscigow-konnych/
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
28 kwietnia 2017 14:01
armara dziękuję  :kwiatek: :kwiatek:
Hej, piszę grzecznościowo o pomoc, powiedzcie mi jak jest ze świeżo zaźrebioną pierwiastką a zawodami, tzn znajoma ma klacz 7 lat, w domu przygotowana na L-P w skokach, chciałaby pojeździć zawody koniec maja-sierpnia jak się uda i koń dobrze zadebiutuje bo to też dla klaczy pierwsze zawody, ale także chciałaby ją pokryć w kolejną ruję aby mieć źrebaka. Jest sens łączyć pierwsze zawody, jakiś tam stres z zaźrebianiem? Czy lepiej zrezygnować z krycia póki co? Nie wiem za bardzo co jej doradzić bo sama mam klacze ale moje źrebne nigdy nic nie robiły oprócz obijania się na pastwiskach... Z góry dzięki za pomoc 🙂

Moja pierwiastka w wieku 10 lat do 6 miesiacach startowala z powodzeniem w zawodach skokowych.
Teraz mam zdrowego roczniaka.
A z drugiej strony znam przypadki klaczy skokowych , będących w ciąży o których nic , nikt nie wiedział i źrebaki się rodziły na zawodach i zdrowe były, także wiesz... decyzja jest Wasza, może być różnie. Ja bym nie ryzykowała.


Serio? Jak można do porodu się nie zorientować?
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
28 kwietnia 2017 15:44
Fokusowa "Jak widać MOŻNA".
Słyszałam o takich przypadkach od mojego trenera. Też nie mogę sobie tego wyobrazić, że nikt nie zwrócił uwagi na brak rui, rosnący brzuch itp., ale jak widać - można. 🙄
Ja znam taki przypadek. Dwie klacze, pokryte w odstępie około trzech tygodni, nikt USG nie robił  🤔 jednej brzuch rósł, drugiej nie, jedna tyła, druga chudła "nie wiadomo dlaczego", jedna się wyźrebiłą w terminie, druga też, trzy tygodnie później. Nikt nie zauważył, że też jest źrebna - "bo brzucha nie ma, chuda taka, nie zaskoczyła na pewno".
Wojenka   on the desert you can't remember your name
28 kwietnia 2017 18:07
Na wyścigach o ile pamiętam kilka razy tak się zdarzyło:
ancyk0991, ja nie zadaję banalnych pytań.
A normalnie  kryje się kobyły chodzące zawody i tyle.
Znam przypadek w którym klacz szkółkowa była pokryta, miała 2 razy robione usg na źrebność, które nic nie wykazały, brzuch normalny. I pewnego dnia w boksie zastali źrebaka  🤔
Gdy pokryli ją drugi raz również nie było po niej widać brzucha  🤣
Moja pierwiastka w wieku 10 lat do 6 miesiacach startowala z powodzeniem w zawodach skokowych.
Teraz mam zdrowego roczniaka.



PRZEPISY WETERYNARYJNE PZJ
3.4. W zawodach nie mogą uczestniczyć ciężarne klacze począwszy od czwartego miesiąca ciąży oraz klacze w okresie do dziewiątego miesiąca po wyźrebieniu. Na Osobie Odpowiedzialnej za konia spoczywa obowiązek dotrzymania tych terminów.

Jest się czym chwalić
Na wyścigach o ile pamiętam kilka razy tak się zdarzyło:



No, ale tutaj mówią, że 2 miesiące przed porodem się zorientowali, że jednak jest źrebna.

Na pewno dużo zależy od samej klaczy, bo jak tęższa sama z siebie to i mniej brzuch widać, u szczupłego okazu powinien być bardziej zaznaczony. Ale co z wymionami? Przecież się zmieniają w trakcie ciąży.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 kwietnia 2017 12:44
Jedna z forumowiczek jeżdziła skoki na ciężarnej klaczy, o czym nie wiedziała 😉
Znam taką, ktora oźrebiła się dwa tygodnie chyba po zawodach.  😎
Właścicielka nic nie wiedziała, ze kobyła była pokryta.  😎
Koledzy jej zrobili dowcip  😵
Wojenka   on the desert you can't remember your name
29 kwietnia 2017 21:56
Jedna z forumowiczek jeżdziła skoki na ciężarnej klaczy, o czym nie wiedziała 😉


Jeżeli chodzi o tego samego konia, to o ciąży się dowiedzieliśmy jak już się skończyła, tj jak źrebak był już w boksie  😁
Wojenka sliczna mala  😍 niech sie dobrze chowa  :kwiatek:  a zdjecie z mamusia idealne  💘
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się