Jakie pasze dajecie swoim koniom?

k2arola, - koń miał na miejscu zawody akurat, fakt, doszły nowe konie do stajni, ale on z tych wychillowanych raczej. Transport znosi dobrze. Dzień przed zawodami zawsze jeżdżę luźno, jak mam okazję to biorę do lasu na spacer. Obstawiam bardziej skaczące jak potrzepane ciśnienie i wiek - może to nie dziadek, ale i nie dzieciak, gorsze dni ma rzeczywiście gorsze.

Czy ma ktoś sprawdzony booster? Widzę kilka na rynku i szczerze trochę się gubię. Jakieś opinie o Qelanie hippolyta? Czy lepsze są te w pastach, bardziej "jednorazowe" jak np. cavalor?
To może przejazd z rozprężeniem był dłuższy niż zwykły trening? Lub o innej porze niż zwykle, co w korelacji do posiłków ma znaczenie?🙂 Do tego emocje związane z nowymi końmi. Niektóre konie są introwertykami, wydają się wyluzowane, a w środku galareta 😉
Dzień przed zawodami możesz mu zwiększyć nieco dawkę paszy - zmagazynuje więcej energii na następny dzień🙂

Wg mnie booster najwygodniejszy do podawania bezpośrednio do pyska. Pod kątem składu - najlepiej by był z aminokwasami, magnezem, karnityną i witaminą E i serią B (szczególnie B12, cholina). A te z dodatkiem inozytolu powinny działać cuda 😉 Wszystko to wpływa na poprawny metabolizm energii i poprawia regenerację.

Ja oczywiście polecam Equina Energy Xpro, zawiera wszystko wymienione powyżej plus jeszcze kilka innych przydatnych składników. Jest wygodny w użyciu (płyn z aplikatorem). Opakowanie wystarczy na kilka strzałów.
Zerknełam na Cavalor - ciężko znaleźć dokładny skład. W opisie nie ma wzmianki, by miał wit E, która wg mnie jest konieczna. Nie ma tez karnityny, magnezu, ani inozytolu.
Qelan ma dodatkowo wit C, lecytynę i koenzym Q i jest w płynie - to na plus. Jest go sporo w butli więc wystarczy na długo. Ma dość niską koncentrację witamin. Ile karnityny też nie jest podane. Nei ma aminokwasów, inozytolu, magnezu ani choliny.
Jest jeszcze na rynku Booster Equinova jest w proszku - u mnie to by się nei sprawdziło. Chyba że by przemycać w meszu. I podaje się tego 300 g. Ma magnez wit E, karnitynę i BHT - kontrowersyjny antyutleniacz. Niektórzy twierdzą, ze w organizmie działa cuda. Inni, ze jest toksyczny i służy tylko do przedłużenia żywotności produktu...
Equistro Energy Booster - skład całkiem ok, choć nie ma karnitny, ale ma inozytol 🙂
NAF EnerG Shot - ma mało dokładny opis. Wg mnie jest bardziej krwiotwórczy. Ani karnityny, inozytolu, nie wspominają też nic o witaminach. Bazuje na aminokwasach i żelazie.
Dava   kiss kiss bang bang
05 maja 2017 14:16
Start w zawodach wiąże się z tym, że koń startuje w każdych warunkach i atmosferycznych i innych oraz w porach swoich posiłków. Nie zrzucałabym czegoś na 'charakter' konia  😁

Najlepszym (sprawdzony przez xxx zawodników na xxx koniach) jest ten z Equistro i takie coś bym podawała.
Nie zmieniałabym diety trochę przed zawodami albo tym bardziej w ich czasie, bo to się może skończyć różnie...
smartini   fb & insta: dokłaczone
05 maja 2017 14:26
k2arola, ja mam takiego introwertyka, koń anioł, wszystko zrobisz ale psychicznie go zawody wykańczają i wysysają całą energię, w trzeci dzień to już zwłoki wypalone a nie koń 😉 a nie pokaże po sobie ani trochę, jakby ktoś go nie znał to łatwo byłoby go 'zajechać'
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
05 maja 2017 14:36
keirashara Cavalor, Equistro albo Lactanase to takie najbardziej popularne.
a spotkał się ktoś kiedyś z efektem ubocznym takiego boostera? np. mojego wyjazdy i zawody strasznie ekscytują, czasem przydałoby mu się więcej "powera" pod siodłem zwłaszcza w trzeci dzień imprezy, ale potem chyba wyszedłby z boksu razem z drzwiami..

Teraz testowałam saszetki "muscle fit" z Cavalora i całkiem spoko, nie dodają w żaden sposób energii ale faktycznie koń w każdy dzień startu był "świeży" i nie było widać po nim zmęczenia
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
06 maja 2017 18:17
Dżastin Nie wiem jaki miałby być efekt uboczny,  ale nie spotkałam się z tym. I to nie działa tak jak opisujesz,  że koń z drzwiami wychodzi.
lusia722, dlatego pytam, bo nigdy nie stosowałam🙂
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
06 maja 2017 19:05
Ciężko to wytłumaczyć, ale to jest taki doraźny zastrzyk energii. Większość boosterów daje się godzinę przed startem.
Dżastin najczęstszym efektem ubocznym boosterów energetycznych to dodatkowa energia 😉 żart oczywiście 🙂
Sprecyzuj na czym polega problem. Koń ma zbyt mało energii? To booster energetyczny jej doda. Jeśli doda zbyt dużo nastepnym razem możesz go podać mniej🙂
Może u Was problemem jest radzenie sobie ze stresem? Wtedy będzie korzystne zastosowanie suplementu z magnezem i witaminami z grupy B? Są też dostępne takie produkty w postaci boostera.
A może właśnie zmęczenie mięśni skoro Cavalor zadziałał? Wtedy suplementy wspomagające mięśnie i ich regenerację.

Najlepszym (sprawdzony przez xxx zawodników na xxx koniach) jest ten z Equistro i takie coś bym podawała.

A ja z kolei jestem za postępem 😉 To że cos było stosowane od xx lat nie jest argumentem mnie przekonującym w 100%, choć zdaję sobie sprawę, że niektórzy mają wręcz odwrotnie.
W ostatnich latach przeprowadza się więcej badań dotyczących żywienia, treningu i suplementacji koni niż kiedykolwiek. Gros dotyczy koni sportowych, a celem tych badań jest regeneracja organizmu, utrzymanie świeżości podczas długiego wysiłku rozpatrywanej pod wieloma kątami (mięśnie, elektrolity, magnez, układ nerowwy) itp. Wykorzystanie tych badań w praktyce uważam za kolejny oczywisty krok.
W przenośni - Equistro to świetna sprawdzona klacz, ale ma już swoje lata. Natomiast Equina jest jej uzdolnioną córką (po ogierze w nowym typie) 🙂
Kolejna nowa firma widzę na rynku sieczkowym - ktoś już kupował ? http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/306850?kategoria=11
Dava   kiss kiss bang bang
09 maja 2017 08:07
k2arola ja też jestem za postępem oczywiście, że tak. Pytanie tylko na ile nowy produkt się sprawdza, bo to o skuteczność chodzi na jak największej grupie koni sportowych. Jeśli ludzie próbują czegoś nowego i nie ma rezultatów to nie będą do tego produktu wracać, choćby producent zapewniał o 'najnowszym i najlepszym' składzie  😁
Czyli świetna sprawdzona klacz ale stara i tak może być lepsza od nowej, teoretycznie lepszej, która daje gorsze źrebaki  😁

drapcio ciężko coś kupić skoro strona internetowa im nie działa nawet  😎
Chcę zacząć podawać mojemu łosiowi otręby ryżowe  🙂 Jakąś firmę szczególnie polecacie?

z góry dziękuję :kwiatek:
Chcę zacząć podawać mojemu łosiowi otręby ryżowe  🙂 Jakąś firmę szczególnie polecacie?

z góry dziękuję :kwiatek:


ja daję te: http://magia.sklep2.pl/otreby-ryzowe-10-kg-p-5.html

są jeszcze w wersji z lucerną i marchewką

drapcio ciężko coś kupić skoro strona internetowa im nie działa nawet  😎


Drabcio 😉
W opisie napisali ze jeszcze nie odpalili. Ale moze rusza jak te z boguslawia (?). Na razie znowu biore meadow grass ale lepiej poznac opinie 😉
Jaka pasze polecicie jako 1/2 lub 1/3 dodatku do owsa dla konia chodzącego 4-5 razy w tygodniu?
To 5 latek zaczynający dopiero jakas konkretniejsze robotę,raz w tygodniu skaczący.
Energiczny wiec nic dodającego energii.
Cena gra duża role max 50 zł za worek 20-25kg

Chwilowo chodzi rzadko,24h na łące i raz dziennie karmiony Equipasz ale raczej jest średnia.
Dava, sklep JESZCZE nie działa. 😉 Jak ktoś chce przetestować, to nie problem napisać, poza tym są też ogłoszenia na re-volcie i zakładam, że stąd wynika pytanie drabcio...

drabcio, powinnam mieć testowy worek w weekend, to dam znać, jak wrażenia. Mnie się idea podoba o tyle, że ostatnio szukałam sieczki z traw (a nie opartej o lucernę) olejowanej, ale bez melasy i wyszło mi, że Dengie Meadow Grass jest chyba jedyną taką (a na pewno jedyną dostępną w hurtowni, z której biorę pasze - a mają w ofercie chyba większość sieczek dostępnych na rynku). Oczywiście dokopałam się do tego już w stajni, "macając" tą sieczkę z worka koleżanki, bo na pytanie do pracownika hurtowni o taką sieczkę usłyszałam "nie mamy takiej" (a stały te worki, ale skoro "nie mamy", to się nie wczytywałam w skład)... A tu jeszcze oprócz sieczki z traw i oleju są jeszcze bonusy, więc dobrze mi to wypełnia lukę na rynku. Przedtem albo melasa, albo lucerna w składzie, a tej ostatniej nie chciałam dublować, bo jest już w innych paszach, które koń je. A jakiś spowalniacz do żłobu i uzupełnienie włókna nam w tej chwili zdecydowanie potrzebne...
Dla 2 latka pasza Sukces hodowlana czy podstawowa? Mam mało pieniędzy do przeznaczenia na paszę, dlatego też jestem chętna na Sukcesa. 🙂
To ma być 50/50 z owsem.
sumire sieczke bez lucerny i bez melasy ma jeszcze Hippolyt - PreAlpin Aspero, PreAlpin Senior i PreAlpin Wisenflakes.
Kucek1331, jak masz mało pieniędzy to zainwestuj w porządne witaminy uzupełniające niedobory, zamiast w paszę 🙂
Np. jakie? Z tego co słyszałam to Sukces nie jest jakąś złą paszą. 🙂
I nie jestem jakąś zwolenniczką witamin tych w pudełkach. 😀
Jaga2015 Kucek1331 jedna zasadnicza rzecz. "Zwykła" pasza jest przeznaczona do żywienia jako jedyna pasza treściwa. Nie jako dodatke do owsa (chyba, ze producent o tym wyraźnie informuje). Jest tak zbilansowana, by podanie tych kilku kg dziennie dostarczyło wszystkich potrzebnych substancji odżywczych.
Jeśli chcesz uzupełnić żywienie owsem + sianem to rozwiązaniem może być albo zastosowanie paszy typu balancer czy koncentrat, albo suplement witaminowo-mineralny przeznaczony dla danej grupy koni.
Podawanie musli "pełnoporcjowego" w ilości mniejszej niż zalecana przez producenta (np 1/5 do 1 kg dziennie, gdy producent zaleca np. 3 kg) to strata pieniędzy. Koń nie otrzyma zbilansowanego posiłku, a przede wszystkim wystarczającej ilości witamin i minerałów.
Jeśli koń jest dorosły, energii ani masy mu nie brakuje, pracuje lekko to suplement jest jak najbardziej ok.
Jeśli koń rośnie to albo suplement dla takiej właśnie grupy koni (bo jest wtedy uzupełniony aminokwasami) albo pasza
I nie jestem jakąś zwolenniczką witamin tych w pudełkach. 😀

To kup w worku... (?)
Jaka pasze polecicie jako 1/2 lub 1/3 dodatku do owsa dla konia chodzącego 4-5 razy w tygodniu?
To 5 latek zaczynający dopiero jakas konkretniejsze robotę,raz w tygodniu skaczący.
Energiczny wiec nic dodającego energii.
Cena gra duża role max 50 zł za worek 20-25kg

Chwilowo chodzi rzadko,24h na łące i raz dziennie karmiony Equipasz ale raczej jest średnia.



http://www.besterly.com.pl/produkty/besterly-basic
To pasza, która może być skarmiana pełnoporcjowo lub jako dodatek do owsa.
Ogólnie sobie popatrz na besterly. Bardzo dobre ceny mają i ja jestem zadowolona z jakości bardzo!
_Gaga, naprawdę nie wiesz o co chodzi? 😉
k2arola, Sukces może być stosowany jako pełnoporcjowy lub jako 50/50 z owsem. 🙂
Kucek1331, znasz słowo "sarkazm"?
tulipan, fakt, zapomniałam o nich.
_Gaga, znam, ale twój komentarz nie wyglądał jak sarkazm. Nie wiem co miałaś wtedy na myśli.  😉
Od kiedy w Brandonie XP jest lucerna?  😵 Czekalam ponad miesiąc na zamówienie i taki niemiły zonk
Epikea, w składzie na stronie jest wyraźnie napisane, że ta pasza ma dodatek lucerny.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się