Kącik Ujeżdżenia

Ale nie mówię o startowaniu  :kwiatek: Tylko o sytuacji, gdzie wsiada osoba ubrana "cywilnie", trener czy starsza koleżanka, po to by konia zdyscyplinować. Z tego co wiem, jest to zabronione.
Przepisy ujeżdżenia dotyczące wszystkich zawodów, również towarzyskich mówią:
W  żadnym  przypadku, pod  groźbą  dyskwalifikacji, żaden  koń  biorący  udział  w  zawodach krajowych nie  może  być szkolony  pod  siodłem  przez  jakakolwiek  inną  osobę  aniżeli  przez zawodnika  startującego  na  tym  koniu,  w czasie 24  godzin  przed planowanym przeglądem weterynaryjnym koni, jak również w czasie całych zawodów. Na zawodach rangi Mistrzostw koń nie może być szkolony przez nikogo oprócz jeźdźca od chwili przybycia na miejsce zawodów. W przypadku startu dwóch zawodników na jednym koniu prawo dosiadania konia bezpośrednio przed konkursem przysługuje tylko zawodnikowi rozprężającemu się do konkursu. Znaczy to np, że luzak  siedzący  na  koniu  może  stępować  na  długiej,  bezpiecznej wodzy oraz lonżować konia, a pomoc głosowa z ziemi od trenera lub osoby reprezentującej go jest dozwolona.


Czyli w skrócie: generalnie konia nie powinien dosiadać ktoś inny, ale przepis mówi o zawodach krajowych i tu kwestia interpretacji. Teoretycznie już ZR to zawody niższe, niż krajowe zatem hm w tej interpretacji na ZR i ZT można by ten przepis pominąć... CD cytatu dotyczy jazdy 2 zawodników na 1 koniu - to już chyba nie pozostawia wątpliwości?

keirashara, przepisy NIGDY nie zależą od organizatora...
Ech, mimo wszystko powinno się trzymać tego przepisu, bo przepraszam, ale jak widzę "trenera" ujeżdżającego komuś konia na 5 minut przed konkursem (do tego dość brutalnie), to mnie krew zalewa.
_Gaga, - co nie zmienia faktu, że na ZT bywają "naciągane", często coś się robi pod ludzi, czy dla koni zaczynających starty. Czasem się przymyka oko na coś co nie jest krzywdzące dla koni. Tak samo nie na każdych ZT jest komisarz bacznie obserwujący rozprężalnie pilnując kto na konia wsiada. O to mi chodziło, a nie o to, że przepisy od organizatora zależą.
Czy na siwym koniu mogę jechać w granatowych/czarnych nausznikach? Skoro mają się nie odznaczać? Czy to znaczy że mają nie być różowe, czy nie odznaczać od konia = powinnam użyć białych?
A ja mam takie pytanie, też odnoszące się do ubioru tylko jeźdźca - na stronie PZJ jakoś nie mogę się tego doczytać, albo po prostu źle szukam. Czy można startować w ciemno brązowych oficerkach?? Lub np. ciemno granatowym kasku?
Wszystko jest na stronie PZJ w przepisach dyscypliny, warto przeczytać całe przed startem w zawodach.

Str. 35, Artykuł 427 - UBIÓR
Kask ochronny lub cylinder** - czarny lub tego samego koloru co frak.
Buty do jazdy - czarne lub tego samego koloru co frak.

Zorilla, - widziałam sporo siwków w ciemnych nausznikach, one mają chyba być właśnie nie różowe. Tak samo kasztany czasem startują w granatowych czy czarnych, przecież to im się też nie zlewa z maścią.
Dzięki keirashara!
Czy w programie dowolnym w P mogę zrobić zatrzymanie z galopu?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 maja 2017 00:43
Czy w programie dowolnym w P mogę zrobić zatrzymanie z galopu?


Możesz, z tym że grozi za to eliminacja zdaje się.
Tylko jakim przepisem byłaby podparta?
Znalazł ktoś przepisy do dowolnych programów w P klasie?
Napisałam nawet maila w tej sprawie do PZJtu, ale odpowiedzi brak...
Mam odpowiedź od sędziny, że mogę, ale ciągle nie czuje się z tym 100% pewna.

ElaPe, - tego właśnie chciałabym uniknąć 😉
Słomka, - no właśnie też nie mogłam znaleźć żadnych przepisów w tym temacie 🙁
Pamiętam, że jest taki zapis, że wszystkie elementy muszą być z danej klasy. Jeżeli się nie mylę dodanie elementu z wyższej klasy nie powoduje elmimacji, a obniżenie punktacji
Nie ryzykuj. Jak wrócę do domu to poszukam w przepisach

Mam odpowiedź od sędziny, że mogę, ale ciągle nie czuje się z tym 100% pewna.

ElaPe, - tego właśnie chciałabym uniknąć 😉
Słomka, - no właśnie też nie mogłam znaleźć żadnych przepisów w tym temacie 🙁


mnie też jeden sędzia powiedział, że można, ale lepiej być pewnym  😉 Bo w tej Ptce nic ciekawego do roboty nie ma :/ same wolty...

kiedyś pamiętam, że w P klasie były łopatki, kontrgalopy, zwykłe zmiany nogi...
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 maja 2017 13:12
Bo w tej Ptce nic ciekawego do roboty nie ma ehh same wolty...

no raczej nie same wolty

[[a]]http://pzj.pl/sites/default/files/przepisy/Regulamin_A%20_Zalacznik_2_Zakres_ruchow.pdf[[a]]

2. Klasa P
2.1. Chody: stęp swobodny, stęp pośredni, kłus roboczy, wydłużenie wykroków w kłusie, kłus
pośredni, galop roboczy, wydłużenie skoków galopu, kontrgalop, ustępowanie od
łydki.
2.2. Przejścia: wydłużenie wykroków w kłusie i skoków galopu.
Ćwiczenia sprawdzające: żucie z ręki, koło o średnicy 15 m, serpentyna o trzech
łukach (kłus) i półkola w kontrgalopie.

chodzi o to, że nic ciekawego, a jakoś trzeba sobie podnieść stopień trudności w programie dowolnym (wykorzystanie czworoboku,ryzyko, innowacyjność itd.)

"gdy jest spełnione tylko minimum wymagań dla podstawowego poziomu, ocena około 6,0"
Słomka, - mam dokładnie ten sam problem, ciężko coś bardziej oryginalnego ułożyć w tym P i jeszcze się w czasie zmieścić... a idealnie mi to zatrzymanie z galopu pasuje, chyba je zaryzykuję.
I najgorzej, że nie ma dokładnych zapisów czego nie wolno, tak jak jest to w przypadku np. C i takie mętne to jest.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
14 maja 2017 18:34
Bezpiecznie jest robić elementy, które występują w programach danej klasy. Ja bym na Twoim miejscu przeszła na parę kroków do kłusa i wtedy dopiero zatrzymanie, bo rygorystyczny sędzia mógłby Ci polecieć mocno po punktach za zatrzymanie z galopu.
Koniczka, - tylko na jakiej podstawie?
Mi dwóch sędziów ujeżdżenia powiedziało ze nie powinnam tak robić. Skoro jest to program P i nie ma przejść galop-stęp, galop-zatrzymanie to mam takowych nie robić. Ułożyłam program normalnie i na moim tuptusiu zajęłam 4 miejsce, więc chyba nie trzeba "dodawać" trudnosci.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
14 maja 2017 20:30
keirashara, jest to luka w przepisach, że nie ma opisu do programów dowolnych niższych klas, ale przy wytycznych z tych wyższych masz wyraźnie napisane "Jednakże, jeśli jakiekolwiek ruchy
, które nie są wymagane w programach
dla  danego poziomu,  zostaną  celowo  wykonane,  to  zawodnik  będzie
wyeliminowany."

Moim zdaniem gra nie warta świeczki jak można uniknąć ryzyka robiąc zatrzymanie przez kłus. Bo co najmniej wywołasz ożywioną dyskusję u sędziów robiąc element z klasy wyżej.
A czy w klasie N moge zrobic w programie dowolnym zygzaka w klusie (ciag w lewo i od razu ciag w prawo)?
Hm... chyba faktycznie przejdę po prostu na 2-3 kroki do kłusa i tyle. Najgorsze, że nie wiadomo na kogo się trafi, a część sędziów to nie widzi problemu w tym elemencie, a część tak :/
Hm... chyba faktycznie przejdę po prostu na 2-3 kroki do kłusa i tyle.

Ja bym to potraktowała jako nieudane przejście z galopu, skoro chcesz przejść na 2-3 kroki do kłusa. Z boku będzie to wyglądało jak utrata równowagi a i nie będzie wiadomo jak to sędziować 🙁
A jesli przejde do klusa w X, a zatrzymam sie w I? Bedzie ok?
To już lepiej, chociaż o ile mocno Ci to nie popsuje planu czworoboku - może przejdź do kłusa w L? 🙂
keirashara, oczywiście, ważne żeby było wyraźnie widać ze chciałaś kłus. Ja też przeszłam do kłusa na linii środkowej (nie w literce, bo akurat do muzyki mi pasowało) i zatrzymałam się gdzies półtorej literki dalej.
To zobaczę gdzie mi się muzyka spasuje i tam przejdę. Dziękuję za rady :kwiatek:
Saccarin   I am the voice of Never-Never-Land
18 maja 2017 10:57
Proszę o pomoc! :kwiatek:
Utopiłam telefon a pilnie potrzebuje kontaktu do p. Doroty Gutkowskiej.
Ktoś ma poratowac?  🙇
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się