literatura końska

No to ja trochę obronię "Konia kształtuje jeździec". Może nie jest napisana zbyt kolistymi zdaniami, ale przekazuje ciekawe i przydatne informacje.  Mi utknęło w pamięci kilka wątków i na tym skorzystałam (a raczej konie)  🙂
Również bardzo polecam. Teraz zakupiłam książkę jak porusza się twój kon i jeszcze czytam. Anatomia ustawienia i zagięcia to glownie zbiór cytatów.


Tam w jednym z wydań jest mega błąd w oznaczeniu (podpisaniu) mięśni szyi na jednej z pierwszych stron.
Noo to dalej nie wiem na co się zdecydować, ale dziękuję za odzew  🙂
Ja bym robiła zakupy w tej kolejnosci

Biomechanika ruchu konia
"Jak porusza się twój koń"
"Anatomia i fizjologia w treningu konia",
"Anatomia i biomechanika ustawienia i zgięcia",
"Konia kształtuje jeździec"
A "Biomechanika" nie ma Waszym zdaniem błędów? Mnie nie zachwyciła. Chyba też tłumaczenie mocno kulało, ciągle pamiętam sformułowania typu "pchanie łydką w stronę łopatki" (?).

"Konia kształtuje jeździec" fakt, trzeba przeżuć, czytać dokładnie i powoli, ale chyba wydało mi się bardziej merytoryczne.
Owszem tlumaczenie Biomechaniki jest jakoe jest ale na razie to jedyna sensowna książka na ten temat. Da sie przeżyć, ale jak ktos jest mocny z angielskim to warto jednak czytać angielslie książki 🙂
Jaką książkę polecacie, gdzie będą informacje na temat historii i tradycji jeżdzieckiej w Polsce?
W Akademii Jeździeckiej masz trochę o historii Polskiego jeździectwa, nie jakieś tam miliony stron ale troszkę jest 🙂
"Księga jazdy polskiej pod redakcją Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego
Lesław Kukawski, Cezary Leżeński "O kawalerii polskiej XX wieku"
Bardzo dziękuję za podpowiedzi 🙂
Witam.
Może trochę odbiegnę od tematu, a może nie 😉
Potrzebuje PDFów książek:
"Choroby koni- weterynaria praktyczna"
"Jeździec w świecie koni"
"Masaż koni- poradnik dla właścicieli"

Jeśli ktoś ma te książki i chciałaby się mu zrobić czytelne skany, albo posiada już wersje w PDF to byłabym wdzięczna.
Ewentualnie jakieś wskazówki gdzie to znaleźć, ale przeszukałam już chyba całe internety i nic...
tak trochę w temacie: czy ktoś ma może właśnie to "w poszukiwaniu równowagi" pod ręką i mógłby mi zeskanować lub zrobić zdjęcia tych stron, na którym Heuschmann opisuje jeździectwo w Niemczech? To jest podrozdział zatytułowany chyba po prostu "stan jeździectwa w Niemczech" i znajduje się prawie na samym początku. Jest mi to dość pilnie potrzebne do pracy, jaką piszę, i byłabym bardzo wdzięczna :kwiatek: Jeśli się nie mylę, to jest tylko kilka stron i zdjęcia nie muszą być super jakości, ważne, żeby były czytelne.
hedonistko Mogę Ci to zrobić jutro wieczorem, jeśli Cię to satysfakcjonuje.
Robię właśnie prezentację na temat wpływu rozgrzewki u konia na usprawnienie aparatu ruchu (jak zwykle na ostatnią chwilę  🤬 )
Mógłby mi ktoś polecić jakąś mądrą książkę w pdf, w której znalazłabym coś ciekawego na temat rozprężenia? Wszędzie tylko lanie wody i pierdoły  🙄
Byłabym bardzo wdzięczna :kwiatek:
Frania nei wiem czy poszukujesz czegoś do bibliografii czy wystarcza Ci informacje. Jeśli to drugie to poszukaj w necie opracowań na temat mechanizmu odżywiania chrząstki stawowej podczas ruchu. Roli mazi stawowej i wpływu ucisku i ukrwienia w obrębie stawu podczas ruchu na wytrzymałość aparatu ruchu.
Oprócz tego można poszperać jeszcze o aspektach psychologicznych rozprężania. Niestety nic konkretnego ze źródeł w zanadrzu nie mam🙁
Hej, chciałby ktoś może wymienić się książkami w pdf lub zdjęciami stron (tylko żeby dało się przeczytać).

[CIACH] - z takimi listami sio do ogłoszeń.
Ma ktoś książkę o jeździe w stylu western ?
czy książka "dressage with Kyra" jest jedynie w wersji angielskiej? nie ma szans na przekład PL?
Konwalijka   „Ten z konia nie spada kto na niego nie wsiada”
23 czerwca 2017 12:52
Ktoś czytał "Nos do przodu"?
Słyszałam różne opinie że z jednej strony jak dla dzieci a z drugiej że dużo przydatnej wiedzy.
Może ma ktoś na zbyciu?  🙂
Konwalijka, "Nos do przodu" to książka dedykowana dzieciom. Jej wersją dla dorosłych jest :Gdyby konie mogły krzyczeć", ogólnie czytalna, chociaż nie jest to z uwagi na sposób prowadzenia narracji i tłumaczenie jakaś szczególnie porywająca lektura.
A czy polecacie książkę ,,Kopyta doskonałe " ?
Może ma ktoś jakiś fragment książki albo chciałby zrobić skan kilku stron?
kasablanka10,
Książkę Jakuba Gołębia "Kopyta doskonałe" polecam jak najbardziej. Niestety skanów nie posiadam.
co do ksiażki Kopyta doskonałe to jest to książka, która wiele wyjaśnia, ale jest napisana mocno potocznym językiem. Pod względem anatomicznym zawiera masę błędów. Wiem, bo próbowałam z jej pomocą pisać pracę inżynierską i dostałam po głowie od promotora. Niestety w ksiażce występują nazwy, które w ogóle w anatomii nie istnieją. Dlatego traktuję tą książkę trochę z dystansem. Na pewno nie polecam jej cytować w poważnych pracach. 🙂
Jeżeli chodzi o ,,Kopyta doskonałe" to fajnie że jest napisana prostym językiem, ponieważ dużo ludzi ma braki dotyczące anatomii  konia... Z drugiej strony szkoda, że tak fajna pozycja w literaturze zawiera tyle błędów. Ja po przeczytaniu pierwszy raz osobiście nie zauważyłam dużo błędów (nie uważam się za eksperta w dziedzinie anatomii), ale może umknęło mi to. Myślę, że po ponownym przeczytaniu wyłapię ich więcej. Promotorzy na ogół nie lubią jak korzysta się z takiej popularnonaukowej literatury... troszkę z góry zakładają że są tam błędy. Ucząc się anatomii z różnych podręczników akademickich doszłam do wniosku, że w każdej książkę są jakieś odstępstwa od nomenklatury anatomicznej. W jednej jakaś struktura nazywa się tak, a w innej trochę inaczej. Dlatego najlepiej uczyć się z oryginalnych książek anglojęzycznych, a nie z tłumaczeń 🙂 Kopyta doskonałe naprawdę polecam, dużo wyjaśnia  😀
Mam wielką prośbę czy ktoś z Was posiada Hodowlę koni tom 2 W. Pruski, J. Grabowski, S. Schuch? I byłby w stanie mi przeskanować rozdział Wzrost, rozwój i wychów źrebiąt i młodzieży i ewentualnie rozdział Żywienie koni ( ale tu tylko fragmenty dotyczące żywienia źrebiąt/odsadów - jeśli tam są ) ?

Będę zobowiązana  :kwiatek:
Poszukuję książki "Podstawowe szkolenie młodego konia" R. & I. Klimke. W żadnej księgarni nie jest dostępna, nie mogę też trafić żadnej używanej w ogłoszeniach.. Może ktoś coś wie? A najchętniej - ma do odstąpienia?
Mam tą książkę i z tego co pamiętam to byłam baaardzo mocno nią rozczarowana.
To takie pitu pitu, że najpierw na kantrku przyzwyczajami i do oporządzania potem pitu pitu o pracy rozmaitej, o drazkach pitu pitu, że najpierw jeden potem kolejne
kotbury Niestety się zgadzam. Liczyłam na rozszerzone opisy co, jak i dlaczego. Duże rozczarowanie, niewiele wyniosłam.
Uuu.. no to dzięki dziewczyny, może nie ma sensu tak mocno polować, a już na pewno w akcie desperacji wydawać stówki na najnowsze wydanie (2015) w wersji angielskiej. Liczyłam właśnie na jakieś ćwiczenia ujeżdżeniowe, czas wprowadzania kolejnych elementów, coś o budowie i dorastaniu ciała końskiego do pracy.. Jeśli tego nie ma to.. :/ A może znacie coś o tej tematyce?
Freya, a patrzylas na ksiazke Christophera Bartle-Trening konia sportowego. Ujezdzenie,-skoki-kross" ?
Tam wlasnie wymienione sa rzeczy, ktore kon dorsatajac musi uczyc sie, plus opisy cwiczen dla kazdego etapu.

Ciekawa jest tez "Wszechstronne szkolenie koni Jane Savoie, z czescia drug pt. Od polparady do zebrania. Mozna znalezc i kupic na stronie wydawnictwa galaktyka. Jest fajnie opisane wprowadzanie kolejnych elementow, jak kon reaguje na bledy, ze zdjeciami i opisami.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się