Olej lniany, ryżowy i inne w żywieniu koni

Albo znaleźć kogoś chętnego do podziału 🙂
Mi litr starcza na miesiac. Bo potem on traci swoje wartosci. Ja bym odsprzedala w stajni moze ktos potrzebuje.
Dance Girl, przy dawce 150 ml dziennie - standardowa dawka dla konia w treningu - 5-litrowy kanister wystarcza na miesiąc. Na dwa konie na dwa tygodnie - spokojnie zużyjesz w krótkim czasie.
150ml dziennie? Serio myślałam , ze to za duzo. 😀
Tylko jeszcze trzeba przyzwyczaić 😉
No i podobno taka dawka na jeden posiłek to za dużo i lepiej na trzy zeby miał szansę być wykorzystanym 😉
Czy konie, które powinny trochę schudnąć mogą dostawać do diety 20-30ml oleju lnianego, czy to przyniesie odwrotny skutek? 👀
Czy konie, które powinny trochę schudnąć mogą dostawać do diety 20-30ml oleju lnianego, czy to przyniesie odwrotny skutek? 👀


Jeśli masz podejrzenie, że koń jest w typie "syndromu metabolicznego" to olej lniany wspiera metabolizm glukozy i ma bardzo korzystny stosunek kwasów omega, których praktycznie brak w sianie ( zakładam, że jeśli koń jest za gruby to ma ograniczaną trawę), a które są bardzo potrzebne w końskiej diecie. Nie patrz tylko na "kalorie" 😉

Linki po ang.
http://viim.org/horse-cushings-insuline-resistance-metabolic-syndrome.php
https://drkhorsesense.wordpress.com/2014/08/21/omega-essential-fatty-acids/
Dance Girl, przy dawce 150 ml dziennie - standardowa dawka dla konia w treningu - 5-litrowy kanister wystarcza na miesiąc. Na dwa konie na dwa tygodnie - spokojnie zużyjesz w krótkim czasie.


Kurcze, nie wiedziałam, myślałam że ok 50 ml. Moje się trochę obijają ostatnio ale nawet jakbym dała po 100 to idzie zużyć tylko musze  pompkę dokupić do kanistra. Dzięki
zoyabea, koń nie ma żadnego problemu metabolicznego, po prostu długo nie pracował więc mu się przybrało. O trawie nie ma co mówić, bo ta dopiero wyrasta, a zimą nie było jej wcale, zresztą on nie spędza całego dnia na padoku 😉 Teraz chodzi pod siodłem, ale na razie nie wiele, więc zaczęłam się obawiać, że jak doleję olej, nawet niewiele, to on już tym bardziej nie schudnie 😁 Dzięki za artykuły 🙂
Ile podawać oleju z czarnuszki? Gdzieś znalazłam informacje, ze około 10ml dziennie. Faktycznie tyle?
Zaczęłam podawać ze względu na co roczną alergie. Dzisiaj męczył cały dzień obiad po dodaniu oleju. Mam nadziej, ze się przekona...
Moj tez nienawidzi i zastanawiam sie jak podawac :/
Ja leki daje w strzykawce wiec pewnie olej tez tak będę podawała jak się nie przekona.  🙁
10ml wystarczy?
Próbowałyście oleju z czarnuszki? Ma bardzo ostry smak. Ja kiedyś próbowałam nakarmić tym rodzinę i poniosłam klęskę. U konia została mi tylko opcja strzykawką do dzioba bo miał takiego focha jak moje dzieci.
Ja mam zalecenie żeby dawać 20ml dziennie więc chyba rozbiję to na dwie dawki żeby w ogóle do żłobu podszedł...
Mój 15 ml zjada z paszą bez problemu.
Ja daje 50ml oleju z czarnuszki. Przy pierwszych kilku razach nie chciała jeść, dawałam do pyska. Potem się przekonała 😉
Oleju z czarnuszki podaje się 15 - 20 ml dziennie. Najlepiej strzykawką prost odo pyska. Koń nie jest w stanie wypluć bo momentalnie obkleja mu pysk wewnątrz  😉
Jeśli mój koń raz w tygodniu wcina siemię, to mogę dodatkowo codziennie podawać po np. 50 ml oleju rzepakowego? Nie będzie za dużo tego wszystkiego? Koń dodatkowo suplementowany. Czy lniany mu podawać? Chciałabym poprawić kondycję kopyt i włosa i zawsze to owies bardziej mokry i lepiej witaminy będzie mu się jadło.
I jaki ten olej, taki z biedronki np. normalnie? 👀
Olej z czarnuszki też się psuje tak szybko jak lniany? Zastanawiam się jaką butlę zamówić.
Czy można podawać w ciągu dnia zarówno olej z czarnuszki jak i lniany? Rozbić to na dwa posiłki?  Czy zrezygnować na razie z lnianego?
Każdy olej nierafinowany się tak "szybko psuje" - po prostu gdy jest już wydobyty z "nasionka" to wraz z upływem czasu zachodzą dla niego niekorzystne procesy. Im "starszy" tym gorszy. I tyle. Nie znaczy, że popsuty, zjełczały ale gorszy.

Możesz zamówić dużą butelę i odlać w szkło i do lodówki wstawić. a tylko zapas na jakiś tam czas sobie wziąć do stajni. A reszta zostaje w domu, w dobrych warunkach i się "mniej" starzeje.
Jak nie do lodówki, tylko np. w chłodne pomieszczenie to szkło ciemne.
Olej "psuje":
a) światło
b) temperatura
c) tlen
d) inne, które wchodzą z nim w reakcję - np. plastykowe opakowania, mieszanie metalową łyżką
Będzie schowany np w szafce lub w beczce w stajni.  Przy dawkowaniu czarnuszka 20 ml a lniany 50, czarnuszkę miałabym na 50 dni, a lniany na 20, lniany powinien chyba być ok przy takim przechowywaniu, ale nie wiem jak z czarnuszką. Ewentualnie lniany mogę przelać do starej półlitrowej butli i tak zostawiać w koszu z suplementami (i będzie na 10 dni ale lekkie słońce będzie (butelka szklana ciemna)). A czarnuszkę odlewać do szklanej butelki 250 ml i również do tego kosza na te 12 dni , a resztę trzymać w lodówce. Generalnie interesowałoby mnie najłatwiejsze przechowywanie i stosowanie żeby nie straciło na wartości.
Jaki olej lniany polecacie?  :kwiatek:
Jaki olej lniany polecacie?  :kwiatek:



Z Baborówka
[quote author=nuczka27 link=topic=92532.msg2680943#msg2680943 date=1494924842]
Jaki olej lniany polecacie?  :kwiatek:



Z Baborówka
[/quote]
W baborówku robią? Ja kupowałam w aptekach, a teraz zamówiłam niwki
Ja polecam Green Horse lub Coni, sama używam.
Tak. W Baborówku robią olej świetnej jakości. Używam go od lat.
Cenowo też wychodzi świetnie.
szczegółY;
http://www.baborowko.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=39
Tak. W Baborówku robią olej świetnej jakości. Używam go od lat.
Cenowo też wychodzi świetnie.
szczegółY;
http://www.baborowko.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=39&Itemid=39





zadam głupie pytanie  😡

jak kupujesz ten olej, z kim się kontaktować ?


Czy jeśli wprowadzę olej, to musi być podany codziennie? Nie zawsze jestem w stajni, to nie wiem czy jest sens. 👀

edit. bo nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, konkretnie myślałam o oleju lnianym.
Tak, powinnaś podawać codziennie. Ogólnie podawanie czegokolwiek raz na jakiś czas nie ma sensu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się