Ogrody, działki- czyli prace pozadomowe

Dzięki za rady dotyczące kory. Zostaje się zastanowić, co zrobić z mchem i innym zielskiem, które wlazły w miejsca, gdzie się kora przetarła / rozłożyła...Bo to jest przy lesie (sosnowym) i przyroda napiera 😉
Było już ciemno, a nie chciałam świecić lampą, żeby koloru nie zmienić, więc pierwsze zdjęcie to jakaś papka... Ale kolor został.
Aksamitce ściemniały (w kierunku fioletu) liście po kilku dniach od przesadzeniu do ziemi. Wcześniej było jak na wyraźnym.
Widzę, że roślina jest niezadowolona, ale nie wiem, z czego konkretnie.
Jakieś podpowiedzi?
[CIACH]

Proszę bez marketingu szeptanego.
I specjalnie po to się zarejestrowałeś na KOŃSKIM forum, żeby o to zapytać? 😂 Notabene identycznej treści spam po wrzuceniu fragmentu w wyszukiwarkę google znalazł na innym forum... Często remontujesz ten dom. 😎
Mógłby ktoś z was powiedzieć coś o tym producencie? Będę wdzięczny za każdą opinię. 🙂

Ten producent to oszust matrymonialny!!!!
A na poważnie to słabe "lokowanie produktu". Poproszę o promowanie produktu w bardziej dyskretny sposób.
OK, to spamowanie zgłoszone i omówione, teraz proszę popatrzeć na fioletowiejące od brzegów liście aksamitki :kwiatek:
Teodora, nie znam się na aksamitkach, wpadam do wątku popatrzeć na ładne kwiatki 😉, ale z ciekawości wpisałam hasło i internet wypluł mi takie coś: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=58836
U nas w ogrodzie aksamitki mają faktycznie w miarę zacienione stanowisko (no przynajmniej nie na takim super ostrym słońcu, przez znaczną część dnia mają cień od domu) i nigdy nie widziałam, żeby ciemniały. Tzn. w sumie to powinnam pisać "miały", bo w tym roku aksamitek w ogóle brak. 😉
No tak, stres rzeczywiście jest – wędrówka na dwór, deszczu nie ma, podlewanie rzadziej (sianko ułożyłam na wierzchu, ale nie przeceniajmy, to nie to samo). Znalazłam jeszcze informacje o niedoborze potasu i fioletowieniu liści, ale to chyba nie tak szybko...
Scottie   Cicha obserwatorka
15 czerwca 2017 13:22
Dziewczyny, co to za krzew/kwiatuszek?

safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
15 czerwca 2017 13:38
Wiciokrzew 🙂
Scottie   Cicha obserwatorka
17 czerwca 2017 00:08
safie, dziękuję!! 🙂
Bischa   TAFC Polska :)
06 sierpnia 2017 22:33
Czy wiecie może, jak nazywają się takie "cosie", jak to wpisać w internecie. Chodzi mi o takie "krzesełka" do pracy w ogrodzie, na których można przycupnąć podczas pielenia, obróciwszy do góry nogami robią za wygodny klęcznik do pracy przy ziemii. Pod siedziskiem mała "kieszonka" na telefon czy sekator i inne drobne narzędzia.  Można to było kupić w Obi lub Leroy Merlin ale teraz nie ma. Rodzice swego czasu kupili dwa ale już się do niczego praktycznie nie nadają, połamane nogi grożą wypadkiem.  Próbuje takowe znaleźć w internecie, ale poszukiwania na zasadzie krzeselka/siedziska do pracy w ogrodzie dają marne rezultaty. Wyskakuja meble ogrodowe...
Mamy pod domem takie cosie, jak na załączonym zdjęciu. Chciałabym je trochę opanować, bo wypuściły badylaste gałązki w górę i wygląda to nawet jak na mnie zbyt chaotycznie. Przycięłabym je do równego, rozsądnego poziomu. Tylko nie wiem: kiedy?
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
29 września 2017 09:35
Help.
Mam mały sad. Mocno, mocno zaniedbany. Drzew jest 20-kilka: jabłonie (trochę złotej renety, trochę lobo (chyba), papierówkę i kilka niezidentyfikowanych), jedna czereśnia, kilka śliw węgierek. Wygląda to-to biednie. Po zimie przemalowałam wapnem ogrodniczym. Na wiosnę szalałam z sekatorami i prześwietliłam nieco jabłonie, reszty jeszcze nie tykałam. Chciałam zobaczyć co i jak rośnie, czy cokolwiek jeszcze tam owocuje. Na cuda nie liczyłam - wszystkie drzewa były zapuszczone, gałęzie włażą na siebie, a oko cieszą tylko grube warstwy mchu i pełen przegląd porostów.
Po tym sezonie wydaje mi się, że mamy klasyczną rdzę, plamistość, zgniliznę i kilka innych chorób, których dotąd nie znałam. Znacie coś sprawdzonego do oprysków, takie magiczne kombo-multi-coś, od czego mogłabym zacząć na jesieni i powtórzyć na wiosnę?
Jaki baniak do oprysków polecacie?
Oprócz owocowych mam jeszcze orzecha, ze dwa graby i kilka drzew niezidentyfikowanych. Czy drzewa nieowocowe też objąć tym opryskiem? Orzech jest tylko przemarznięty, raczej nic mu nie dolega. Okoliczni sąsiedzi mają jedną wskazówkę pielęgnacyjną - wyciąć wszystko 🙁
Lotnaa   I'm lovin it! :)
17 marca 2018 10:50
Hej, doświadczeni ogrodnicy. Szukam inspiracji. Mamy teraz do dyspozycji taki "ogródek":

i chcemy go jakoś fajnie zagospodarować. Ta czarna plama to pozostałość po zdemontowanej szopie, posiejemy niedługo trawę. A reszta? Ze względu na dziecko nie chcemy jakiś grządek, ale może możecie mi polecić jakieś ładne i nie wymagające nakładów czasowych krzaczki/trawy/kwiaty? Na pewno chcę mieć hortensje, a co jeszcze? Generalnie bliżej płota, żeby zostało też miejsce na zjeżdżalnię i mini piaskownicę.
Ktoś coś? A może pokażecie zdjęcia swoich zagospodarowanych ogródków? Ja jestem zupełnie bez wyobraźni w tym zakresie.
Napisz jaką chcesz mieć szerokość kwietnik i czy będziesz chciała sadzić za roślinami żywopłot. Jaką masz ziemię (kwaśną, piaskową, gliniastą, raczej teren podmokły czy suchy)?Chętnie pomogę.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
17 marca 2018 11:15
Hm, nie mam pojęcia, jaka to ziemia  😡 Muszę kupić łopatę i pokopać, ten odsłonięty kawał jest chyba przykryty jakąś warstwą z zewnątrz. Teren na pewno nie jest podmokły, bo jesteśmy na lekkiej górce. Nie chcemy typowego żywopłotu, bo za naszym płotem nikt nie chodzi, nie musimy się w żaden sposób ograniczać od świata i wolimy raczej otwarty widok. Chociaż kilka większych roślin byłoby ok, dlatego właśnie pomyślałam o hortensjach, mam do nich słabość. A co do kwietnika to nie mam sztywnego podejścia.
:kwiatek:
Hortensje maja różną wysokośc od 1 do 2 m wysokości dlatego jest ważne jaką będziesz miała szerokość kwietnika. Rośliny najlepiej się komponuje po 3 albo 5 albo 7 sztuk, no i trzeba zachować 3 plany. Napisz jakie lubisz jeszcze rośliny oprócz hortensji, coś ci "pokomponuje".
Lotnaa   I'm lovin it! :)
17 marca 2018 13:27
Moi rodzice mają sporo krzaków hortensji i tak gdzieś rosną powyżej metra, w coś takiego bym celowała. Szerokość taka, żeby rośliny nie "zjadły" całej powierzchni ogródka, bo widać, że jest mini mini. Myślałam też o jakiejś roślinie pnącej się po płocie, ale nie koniecznie. A kwiatki, hm, mało się na nich znam, najlepiej takie, które nie przekwitają za szybko i cieszą oko na dłużej.
Jeszcze jedno ważne pytanie jak dużo słońca masz w tym miejscu?  Do galerii dodałam zdjęcie (na 3 zdjęciu) mojej hortensji bukietowej pinky winky  -rośnie ona do 1,2 cm, lubi pół-cieniste stanowisko, najlepiej ją sadzić w sąsiedztwie roślin kwitnących wiosną, tak by mieć kwiaty cały rok. Takimi roślinami mogą być: azalie, krzewuszki oraz rośliny ozdobne z liści.  Ja bardzo lubię przed hortensjami sadzić żurawki o różowo jasnych liściach oraz małe iglaki.  Generalnie staram się tak komponować rośliny by na kwietniku zawsze  mieć kwiaty.    http://re-volta.pl/galeria/album/7380
madmaddie   Życie to jednak strata jest
17 marca 2018 14:06
Lotna, może tamaryszek?
Tamaryszek osiąga do 2 m wysokości tyle samo szerokości. Kwitnie około 2 tygodni miedzy kwietniem a majem, więc musi mieć obok rośliny kwitnące latem i dużo miejsca.
Lotnaa   I'm lovin it! :)
17 marca 2018 14:28
Słońca jest sporo, to południowa strona budynku. Na ten moment trudno mi określić, ile cienia darzą pobliskie drzewa, bo nie mają liści, ale zakładam, że są oddalone o kilkanaście metrów i to nie będzie problemem.
Piękny ten Twój ogród! Poczytam o tych kwiatach z Twojego posta i spróbuję to sobie jakoś wyobrazić. Ten tydzień jeszcze odpuszczam, bo ma być bardzo zimno.

madmaddie, chyba za duży będzie na mój ogromny areał 😉
Ja bym wsadziła po środku  3 hortensje pinky winky albo sundae fraise (ona rośnie do 1 m), przed nimi 5 żurawek o różowo jasnych liściach, z boku azalie japońską, z drugiego boku świerka w odmianie konika albo daisy i jeszcze wierzbę szczepioną na wysokości 1,5 odmiana iwa ewentualnie jeszcze gdzieś na obrzeżu jak będzie miejsce małego okrągłego zielonego iglaka. Pamiętać trzeba o odstępach między roślinami (ogólnie można powiedzieć -ile wysokości taki odstęp między roślinami).
Lotnaa   I'm lovin it! :)
18 marca 2018 13:26
Izabela, dziękuję! Muszę tylko pomyśleć o ilości, bo to naprawdę malutki skrawek ziemi. Czekam, aż śnieg stopnieje, bo znów wróciła zima  🤔
Jak mały kawałek ziemi to warto sadzić odmiany miniaturowe, a na płot możesz puścić róże pnącą. Jak się na coś zdecydujesz i wsadzisz to napisz, podpowiem ci jak dbać o rośliny, które wybrałaś.
majek   zwykle sobie żartuję
09 maja 2018 14:12
Lotnaa, witam w klubie malych ogrodkow.
Uprzedzam, ze jak wpuscisz tam dziecko (lub wiecej) to nici z trawy. Z mojego doswiadczenia w malych ogrodkach sprawdzaja sie donice i duze powierzchnie utwardzone (kamien, drewno). Ja - chociaz jestem przeciwniczka - to rozwazam nawet sztuczna trawe w jednym miejscu.


Ale fajnie, ze mamy i taki watek na volcie! Musze sie przekopac przez wczesniejsze posty, ale moj problem jest taki, ze mamy do zagospodarowania ogrod od samej podstawy na trudnym terenie ze spadkami i gliniastym podlozu (640mkw minus ok 300mkw na dom, taras, wiate itd).  Narazie zasadzilam kilka krzewow, czeresnie, jablon no i trawe. Jakos nie jestem fanka tui, ani tez nie mozemy stawiac u nas plotow wg planu zagospodarowania terenu. Przerasta mnie to zadanie, a laska, ktora miala nam pomoc niestety sie wykrecila.


Zapytam moze odrazu- co zamiast tui do posadzenia przed oknem jako stricte zaslonka przed sasiadami? Musi byc wysokie i dosc spojne, bo miedzy domem a granica dzialki jest tylko 3m. 
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
12 czerwca 2018 12:07
Może znajdzie się osoba, która mnie poratuje :kwiatek:
Od jakiegoś czasu poszukuję bezskutecznie irysów (kosaciec), dużych, ciemno fioletowych (taka ciemna biskupia purpura) z żółtą wstawką w środku kwiatu, kwiat jest duży, cała roślina wysoka, tak do 1m około, liście szerokie i grube, to na pewno jakaś stara odmiana. Może ktoś wie co to za odmiana? Przekopałam internety, ale nigdzie nie mogę znaleźć... miałam takie w domu rodzinnym w ogrodzie i bardzo bym chciała posadzić je u siebie teraz.
edit. kwiat taki jak na foto, tylko cały ciemno fioletowy, tylko ta "kudłata" część żółta.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się