Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

Jesteś świadoma, że to obiektyw manualny?
Mam dość laickie pytanie  :kwiatek:
Od razu przepraszam, bo moja wiedza na temat aparatów jest znikoma.
Jaki aparat polecilibyście totalnemu amatorowi fotografowania i któremu zaczęła przeszkadzać jakość zdjęć z telefonu?
Zero ambitnych zdjęć, chce go zabrać do stajni czy w plener i porobić względnie ładne jakościowo zdjęcia (ładniejsze niż wspomnianym wcześniej telefonem).
Budżet, kilka stówek (nie wiem ile konkretnie taki sprzęt może kosztować, dlatego nie zakładam pułapu cenowego)
Czy ktos moglby polecic darmowy program do wstawiania znaku wodnego? Poproszono mnie, zebym na zdjecia dorzucila nazwe schroniska, a ja mam jedynie program dxo w ktorym to nie istnieje ta funkcja...  🍴
Czy ktoś z Was fotografuje może nikonem d610? Miałabym kilka pytań  :kwiatek:
Facella   Dawna re-volto wróć!
15 czerwca 2017 21:40
buyaka, masowo można to zrobić w photoscape, polecam 😉 pozwala nawet wstawić kilka znaków wodnych w różnych miejscach jednocześnie 🙂

Haffek, chyba smartini używa D610.
A skad sciagalas photoscape?
Bo mi od razu po sciagnieciu pliku antywirus wariuje  😡
Facella   Dawna re-volto wróć!
17 czerwca 2017 16:00
Szczerze to nie pamiętam, ściągalam go parę lat temu...
Dziewczyny, chce zmienić body. Moje niby jest w super stanie i działa bez zarzutu, ale zainwestowałam w obiektywy L i body nie jest w pełni kompatybilne z nimi, (bardzo fajnie za to działa z obiektywami bardziej uniwersalnymi, tu nie ma się czego czepić)
Chce kupić coś albo Canon XX D lub X D, używkę. (Choc pełnej klatki nigdy w łapce nie miałam i nie wiem czy podołam 😉 )
Prosze mi powiedzieć, w jakim stopniu nagrywanie filmów niszczy aparat? Czy filmami mocno zużywa się matrycę? Widzę w ogłoszeniach, że ludzie zaznaczają ilość nagranych filmów uznając to za bardzo istotne.

madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 czerwca 2017 22:49
Niszczenie lustra filmowaniem to urban legend jest. Natomiast laser moze zniszczyc matryce, wiec. Unikalabym aparatow, ktore krecily na imprezach.
Ja mam 60d i to dobra pucha, uzywalam 7d i to tez dobry aparat, ale ostatnio pracuje z 5Dm3 i cud miod orzeszki, klasa, polecam. Z jednym tylko ale: aparat z 24-105 jest ciezki, z 70-200 trudno mi go utrzymac, po paru godzinach mialam rozwalony nadgarstek i zakwasy w rece na drugi dzien. A cwicze regularnie, takze nie jestem slabeuszem 😉
A skad sciagalas photoscape?
Bo mi od razu po sciagnieciu pliku antywirus wariuje  😡

Trzeba wyłączyć zapory i ściągnąć.
Haffek, ja mam d610
Niszczenie lustra filmowaniem to urban legend jest. Natomiast laser moze zniszczyc matryce, wiec. Unikalabym aparatow, ktore krecily na imprezach.
Ja mam 60d i to dobra pucha, uzywalam 7d i to tez dobry aparat, ale ostatnio pracuje z 5Dm3 i cud miod orzeszki, klasa, polecam. Z jednym tylko ale: aparat z 24-105 jest ciezki, z 70-200 trudno mi go utrzymac, po paru godzinach mialam rozwalony nadgarstek i zakwasy w rece na drugi dzien. A cwicze regularnie, takze nie jestem slabeuszem 😉
 
Pstrykam dla siebie i znajomych, więc jednorazowo nie wykonuje dużej ilości zdjęć, więc ciężar mi nie straszny niby, ale raczej w pełną klatkę nie będę celować a raczej 60D, 70D - okazyjnie. Do swojego nie mogę podpiąć np TC, AF przy L 70-200 przy słabym świetle nie działa a manualnie nie ostrzy tak, jak powinien. Podobno z aparatami półprofesjonalnymi współgra o niebo lepiej.
Choć zrobiłam sobie zestawienie na optyczne aparatów i technicznie ten mój 700 niby niczym nie odbiega od reszty a jednak coś go różni...  😵
Jak człowiek sam nie zacznie dopytywać i testować, to z tych testów niewiele się dowie. Kupowałam aparat "do rozbudowy" a tu okazuje się, że za bardzo się nie da... czemu nikt nigdzie tego wcześniej nie napisał?
Dziękuję Ci bardzo za wyjaśnienie 🙂  :kwiatek:
madmaddie   Życie to jednak strata jest
20 czerwca 2017 10:11
idź w 70d, w zasadzie im nowszy, tym lepiej 😉 z tymi danymi technicznymi jest różnie, ja wyznaję sprawdzanie organoleptyczne. Mój to też niby to samo co wpakowano do 600d, jednakże, używając jednego i drugiego, nigdy bym swojego na niższy model nie zamieniła 😉
z tego co wiem, z xxD te wszystkie szkła już dobrze działają, powodzenia w wyborze
[CIACH]
Madmaddie, dziękuję. Na razie biore udział w licytacji 60-ki, jak uda sie tanio, to biore ten, jak nie to szukam dalej pomiedzy 60-70 😉
madmaddie   Życie to jednak strata jest
20 czerwca 2017 12:54
daj znać co kupisz!
AF Nikkor 80 - 200 mm 4.5- 5.6 D jest bez silnika?

Edit. ma ktoś  Nikkor DX AF-S 55-200 F4-5.6G ED? bo czytam opinie że, jest średni dosyć.
Facella   Dawna re-volto wróć!
26 czerwca 2017 20:52
Tak jest bez silnika, tak ten drugi jest średni.
Podpisuję się pod "średniością" drugiego.
laski, trochę pewnie laickie pytanie, ale mam kłopot.

sytuacja jest taka - mam stałkę 85mm 1.8 - robiłam nią ostatnio zdjęcia na lekko przymkniętej przysłonie, tak do 2.2-2.3? nie pamiętam. Warunki niezbyt łatwe, bo duże kontrasty między światłem i cieniem, słońce przechodzące przez liście drzew - więc tak ani jasno ani ciemno...
Robiłam zdjęcia na dość dużym oddaleniu - kadr taki, że las po lewej, las po prawej, pośrodku koń + modelka. zdecydowanie nie portret. punkty AF niby trafiły, a foto straszne mydło. Czemu? 🙁 Za daleko? Wszystko robię zawsze w RAWach więc nie powinna być to kwestia rozdzielczości? Czy za mała przysłona, żeby wyszło ostro w większej odległości (cała sylwetka konia + modelki)? Puszka to 7D.

Hilfe, bo jestem lost... jakoś mam koszmarne problemy z ostrością fot ostatnio 🙁
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 czerwca 2017 11:10
Mozesz pokazać zdjęcie z pełnym exifem?
madmaddie   Życie to jednak strata jest
27 czerwca 2017 11:27
Anaa, jesteś pewna że autofokus nie trafił? (i czy ustawiasz punkty sama, czy pozwalasz aparatowi wybrać?) Wydaje mi się, że wygenerowałaś po prostu bardzo małą głębię ostrości, a żeby objąć konia i jeźdźca to więcej potrzeba. Przymknąć do 4? i sprawdzić obiektyw czy nie robi BF/FF, 7D ma chyba opcję mikroregulacji af.
madmaddie, ma mikroregulację, będę sprawdzać.  AF był z aparatu, nie wybierałam punktów. Też mi się wydaje, że głębia mogła być za mała, ponadto właśnie wcześniej nieco bawiłam się mikroregulacją AF obiektywu i coś tam chyba pochrzaniłam :/

Facella, postaram się wrzucić wieczorem.
madmaddie   Życie to jednak strata jest
27 czerwca 2017 12:16
aaaaa, ja kocham Canona, ale nad kwestią ostrości zawsze sama panuję. Takie warunki oświetleniowe łatwo mogą aparat oszukać. Sama wybieraj punkty ostrości, dograj ten af i powinno być spoko. Przysłona 2,2 daje naprawdę pycią głębię i na mój gust w ogóle się nie nadaje do koni. Powinno być spoko, a jeśli to 85mm Canona, to jest uznawany za jeden z najlepiej radzących sobie jeśli chodzi o kwestię ostrości 🙂 (sama się na niego czaję)
Facella   Dawna re-volto wróć!
27 czerwca 2017 12:26
Robię wszystkie swoje zdjęcia na f/2.8, chyba że mam inną wizję/potrzebę i nie uważam, że to za mała głębia do koni.
madmaddie, tak, 1.8 canona 🙂 jedno co ma koszmarne to aberrację chromatyczną, muszę przeszukać jutuba i zobaczyć jak sobie z tym radzić...

Oblicz sobie jaka była głębia ostrości. W necie jest mnóstwo kalkulatorów DoF. I pokaż zdjęcie.
Wróżąc trochę:
- rozkalibrowanie aparatu
- problem tego konkretnego szkła z tym body
- chybiony AF
- rozdzielczość szkła (to tańsza wersja i może nie dawać rady przy tak dużym upakowaniu pikseli)
abre, tańsza wersja czego?
85 mm. W przypadku N wersja 1.4 jest optycznie lepsza niż 1.8 i mogę się założyć o to, że w C jest tak samo.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się