Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja

Co w przypadku kiedy kon mial werkowane kopyta a na nastepny dzien pojechal w dlugi teren z przewaga galopu , dzien po tym terenie widac bylo ze chodzenie sprawia koniowi bol, jest caly sztywny,niechetny do ruchu na przod a z natury to kon bardzo energiczny. Od razu powiem ze nie jest to moj kon tylko wlasciciela stajni. Zauwazylam to jak kon chodzil na lonzy po tym terenie i zwróciłam mu uwage,przyjzal sie,przyznal mi racje i uznal ze kon bedzie mial tydzien przerwy i przejdzie samo. Nie wiem czy to zerwane sciegna czy po prostu taka sztywność ktora faktycznie przejdzie sama,ale moim zdaniem nalezalo by wezwac weta. Lubie tego konika czasem na nim jeżdżę i bardzo boje sie ze to cos powaznego. Co myslicie ?
mon-mal, koń po zerwaniu ścięgna w ogóle nie jest w stanie się ruszać. Opisane objawy wskazują na podbicie, za mocno wybranie podeszwy, początki mięśniochwatu. W pierwszych dwóch przypadkach wystarczy dać koniowi spokój, ew wspomagać przyrost biotyną oraz utwardzać podeszwy choćby dziegciem. W trzecim wet niezbędny.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
02 czerwca 2017 10:33
Perlica odebrałaś już konisko? Jak po tej rehabilitacji? Opiszesz tu co nieco?  :kwiatek:
Katharina, oczywiście, że opiszę.
Same pozytywy,koń zadbany, błyszcząca sierść, zadowolony i uśmiechnięty.
Super opieka, fajne miejsce, cena atrakcyjna porównując do Niemiec, a właścicelka zanim założyła klinikę, była w Niemczech w kilku ośrodkach i wzorowała się na nich.
Klinika ma wyłożoną podłogę gumą, więc jest bardzo bezpiecznie.
Konie mają super stajnie, wszytskie mają duże otwarte bezpieczne okna i wyglądają na świat 24 h na dobę, jest bardzo czysto.
To nie tylko klinika, ale też pensjonat dla koni sportowych.
Jest opcja kilku pakietów do wyboru, więc można nawet połączyć rehabilitację konia wraz treningiem, bo mąż właścicielki jest zawodnikiem czynnym.
Można też dać konia żeby chodził np. na spacer do lasu, bo ośrodek jest pod lasem, co działa dobrze na psychikę, np. była klacz która chodziła 150 cm, po to żeby się zrelakskować.
Mój koń odpukać wczoraj miał usg i zaczyna od dziś pracę pod siodłem, nie jest kulawy.
Przed rehabilitacją, a po zabiegu był 1 na 5, więc widać że pomogło, bo teraz jest TOP  💃
Szczerze polecam, bo koszt to nie jest majątek.

Edit: mój koń miał program: streching, derka masująca, solarium, mata wibrująca, bieżnia wodna ( do 30 minut), spacer w ręku lub na bieżni suchej.
W cenie też była pasza.
Dodatkowo płatny: kowal, był 2 razy osteopata z Anglii  w trakcie 4 tygodni ( 30 euro za zabieg).
Jeśli ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpiszę na nie  😉
Czy przy urazie ścięgna lub przyczepu jest możliwe żeby w przeciągu dwóch dni zniknęła opuchlizna i znacząco zmniejszyła się kulawizna? Została tylko około 1 cm płaska kulka na ścięgnie przy stawie nadgarstkowym i opój  u nasady stawu pęcinowego.
Czekam na weta, ale nie mogę sobie darować pogdybania.
Klopsik szczerze wydaje mi się, że nie. Taka ekspresowa poprawa świadczyłaby raczej o krwiaku. Obrzęk na uszkodzonym ścięgnie oczywiście przy intensywnych zabiegach przeciwzapalnych też może się drastycznie zmniejszyć, ale czy aż tak...
Dziewczyny czy jest jakiś preparat, który można podawać koniowi po urazie ścięgna, które jest już zaleczone, ale nadal sztywne? Na razie kończy apto-flex, ale szukam czegoś tańszego o podobnym działanu.
Polecana jest chondroityna + MSM, ja wszelkie zioła i suplementy kupuję w sklepie internetowym podkowa w super cenach 🙂
Ja dawałam jeszcze hydrolizat kolagenu - nie wiem czy się przyczynił, ale ścięgno nam się zagoiło świetnie na usg wyglądało jak nówka sztuka :kwiatek:
Czy miał ktoś konia ze skręceniem więzadeł przy kopycie? Mam kilka pytań 🙂😉
esperado, ja chyba mam to teraz :-) ale czekam na diagnozę
O widzę, że pogrom bo ja mam naciągnięcie więzadła pierścieniowego  🙄
Katharina   "Be patient and trust in the process"
21 czerwca 2017 22:12
Perlica rewelacja to o czym piszesz - dobrze wiedzieć, że są miejsca gdzie oferują takie pakiety dla konia  😜


Pytanie - ochraniacze czy owijki elastyczne na jazdę? Czego używacie, co polecacie?  :kwiatek:
esperado, ,Klopsik, ja jednak pęcinowy  😵
Czy miał ktoś konia ze skręceniem więzadeł przy kopycie? Mam kilka pytań 🙂😉


Ja mam konia ale nie ze skręceniem, tylko naderwaniem (już starym, to było dawno temu). plus uraz zginacza przy przyczepie do kości kopytowej. niestety koń od kilku lat ma nawracajace kulawizny i nie nadaje się do jazdy, chociaż ostatnie miesiące jej lepiej. Ale ja miałam trafioną diagnozę późno, za poźno. Jak tylko skręcenie, to pewnie inaczej. Na podstawie jakich badań masz diagnozę? Jakie rokowania rał wet i jakie postępowanie?
skręcenie wiązadeł przy kopycie- a ja sie dopytam jak to możliwe ? jakoś diagnoza ,,skręcenie,, kojarzy mi się z miejscem typu staw, może jakiś tutejszy wet by sie wypowiedział ? bo ja już sie spotkałam z tak dziwnymi diagnozami u koni łącznie z jednostką chorobową która nie istnieje, została wymyślona przez weta na potrzeby odpowiedzi właścicielce zwierza w momencie gdy nie wiedział co koniowi jest  😁
PS
za Wikipedią
Skręcenie, dystorsja (łac. distorsio) – uraz polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Na skutek skręcenia może dojść do uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, przyczepów ścięgien, a niekiedy także uszkodzenia fragmentów kostnych.
blucha pewnie chodzi o naciągnięcie albo coś w tym rodzaju. Ja też z nerwów czasem słabo zapamiętuje szczegóły przy diagnozie 🙂 Potem obdzwaniam weta po kilka razy żeby dopytać.

Perlica ale co pęcinowy?
Klopsik, skręcenie , ale na pewno z uszkodzeniem czegoś, czego to potwierdzi rezonans dopiero, bo usg i rtg jest ok.
Współczuję :/ Miałam skręcenie stawu pęcinowego dwa lata temu. Do tego uszkodzenie torebki stawowej, naciągnięcie więzadła i odprysk. Masakra. Do tego na wstępie dwóch wetów źle mi konia zdiagnozowało i przez miesiąc w sumie nic nie był robione. Aż mi się płakać chce na wspomnienie tamtego okresu.
Ale cie pocieszę, że w sumie dość szybko doszedł do siebie i oprócz tego, że w momencie roztrenowania widać, że ta noga jest słabsza i ma w tej nodze opoje to koń chodzi normalnie 🙂  Nawet swojego czasu robił wyższe elementy i było gitara.
blucha - no właśnie w sumie nie pomyslalam też, że jakie skręcenie w wiezadłach ;P  pewnie tam chodzi o naciągniecie/naderwanie tak jak moja kobyla miala. Nieciekawy uraz w każdym razie, ale potwierdzenie na 100% można mieć tylko przy rezonansie...
Klopsik, a ile trwało lecznie ?
Byłaś na rezonansie?
Jeśli nie to w jaki sposób postawiono diagnozę? To było widoczne na rtg?
No i po czym przeszło?
Sterdy, irap z pro?
To było już kilka lat temu i nie pamietam dokładnie leczenia. Na bank okolo 3-4 miesięcy stał w boksie, mial robione blistrowanie, dużo przeciwzapalnych,  pozniej długo samo stępowanie.  Chyba za bardzo ci nie pomogę bo poprostu nie pamiętam.  Diagnoza na bank była przy użyciu usg i rtg, nie robiłam rezonansu. Na rtg wyszedł chip ( dwa zdjęcia robione na krzyż dopiero go pokazały bo jest w trudnodostępnym miejscu), na usg torebka i więzadło. Akurat to są rzeczy ktore dobrze widać na tych urządzeniach.

Edit** Sama mam bardzo podobne przejścia co moj koń więc śmiało mogę powiedzieć, że przy tak rozległych urazach jak u nas i nawet przy dobrej fizjoterapii nigdy nie będzie uczucia 100% komfortu w tej nodze. Pocieszajace jest natomiast to, że im kon jest bardziej w formie treningowej tym mniej widoczny jest dyskomfort. Natomiast jeżeli usg nie wykazuje uszkodzeń w więzadłach, ścięgnach i w torebce to macie zupełnie inny problem niż my i chyba nie ma co się za bardzo odnosić do moich doświadczeń.  Trzymam kciuki za was 🙂
Mam problem. U jednej z moich klaczy zauważyłam, że rano zaczęła utykać na PP w kłusie i galopie w stępie nie kuleje. Ma lekkie zgrubienie na nodze zaznaczone na zdjęciu (Zdjęcie z internetu ) I nie wiem co mam zrobić. Zadzwoniłam do mojego weta to burknął przez telefon, że nie może w tej chwili rozmawiać i mam zadzwonić po 18 bo to nie jest pilna sprawa. I nie wiem czy mam jej zawinąć tę nogę rozgrzać maścią czy schłodzić. Dodam , że kobyłka nie chodziła pod siodłem ok dwóch miesięcy. Wzięło się to nagle i nie mam pojęcia skąd wczoraj na wieczór było wszystko ok. Może i ktoś doradzić zanim porozmawiam z wetem  🙄

Edid: Dodałam zdjęcie..
Spuchnięte, gorące, twarde, miękkie, nie grzeje?
Generalnie jest zasada taka, że jak wzywasz weta to nie powinnaś wcześniej działać na problem żadnymi środkami, które mogłyby zamaskować problem, więc jedynie jak grzeje to lać wodą, nie zawijać, nie smarować, zanim wet nie zaleci przynajmniej tak mnie zawsze uczono 🙂
nokia6002 na pewno nie grzać. Chłodzić uważam, że warto, możesz użyć też heparyny, żeby obrzęk był jak najmniejszy. Przy urazach ścięgien lepiej nie pozwalać na powiększanie się obrzęku, żeby był bardziej widoczny, bo to pociąga za sobą powiększenie ewentualnego urazu i jego żmudniejsze leczenie. Poza tym krwiak właśnie zaburza obraz na badaniu USG - ciężej stwierdzić, co dokładnie się uszkodziło i w jakim stopniu.
Nie grzeje i takie dość twarde jest.  Nadal czekam na telefon od weta. Nic nie robiłam nie ruszałam. Opuchlizna zniknęła prawie całkowicie, lecz przy kolanie ma nadal takie twarde w porównaniu do drugiej nogi.
nadgarstku
nokia6002, może się koń po prostu uderzył...
Nie myślałaś o zmianie weta?
Wet był stwierdził kopnięcie przez drugą klacz mamy wolne na ok 4 tyg i maść dał do smarowania. Na USG nic niepokojącego nie znalazł.

Gaga W piątek ma być u mnie profesor od koni. Ale do tej drugiej klaczy to od razu obejrzy też tę nogę.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się