kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

ziraell mój koń wlaśnie stoi cały czas na trocinach.
Dzisiaj pouchlizna zeszłana dół pyska. Był wet , zbadał , osłuchał.Zabrała krew do badania i podała hyrokortizon.
ziraell, jest taka super maść z miodem, nie pamiętam niestety jak się nazywa. Moze ktoś na to wpadnie 😉 Goi się od tego wszystko bardzo szybko.
Nie z miodem, tylko z propolisem 😉
Murat-Gazon, propolis to znam 🙂 Wujek google jednak mi pomógł, chodzi mi o to: http://www.karusek.com.pl/produkt.php?prod_id=16308 🙂
Aaa fakt, to też jest. I faktycznie ponoć też ma jakieś magiczne działanie. 😉
U nas działa świetnie, nawet na większe rany. Nie wiem czy to był zbieg okoliczności, czy fakt - pomogło na zmniejszenie się sarkoida u kilku koni.
co to może być? taki urok konia, czy powinnam już coś badać? to nie jest spocona sierść, występuje tylko na szyi. nie ma łupieżu, nic się nie łuszczy. skóra ładna. tylko ta sierść...  🤔 taka jakby... różnej długości i układająca się w inną stronę.



Libeerte, a ja polecam czysty miód Manuka (również na rany), ten to dopiero działa cuda 🙂
Kahlan Ale to dziwne, zawsze tak miał?? Może jakieś zapalenie mieszków albo alergia?
Kahlan, jeden z moich koni tak ma dokładnie w tym miejscu. Nie wiem czy co roku, bo go kupiłam w zimie. On ma tylko bardziej skomplikowane wzorki  🤣 ja stawiałam, że go moje dziecko z długiej sierści jeszcze dokładnie nie obrało. W ciągu ostatnich 3 tygodni z innych powodów oglądał go 3 razy weterynarz w tamtych okolicach i na te wzorki nie zwrócił uwagi więc mi nawet nie przyszło do głowy, żeby się zmartwić. Skóra czysta, żadnych strupków ani nieprawidłowości.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
27 czerwca 2017 21:13
Kahlan my mamy taką jedną klacz i to jest taki urok konia 😉 Zimą jest golona to nie wiem czy tez tak jej się układa długa sierść.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 czerwca 2017 21:30
u mojego konia też coś podobnego jest, ale w znacznie mniejszym stopniu, bardziej to widoczne jak np. popryskam czymś na owady, albo psikadło do grzywy poleci na szyję też, lub jak się lekko spoci i wyschnie (ale tak serio lekko, że nie ma posklejanej tej sierści). Jak wykąpię, to się potem układa normalnie. Też nie zauważyłam, żeby się coś tam działo niedobrego ze skórą itp.
anil22, mam go od roku, wcześniej nie zaobserwowałam takich mozaik. 😉
zembria, Constantia, Dance Girl, dzięki za uspokojenie. 😉 tu jak gdyby te jaśniejsze place na pierwszym zdjęciu (ciemniejsze na drugim) to długość sierści, która jest na reszcie konia. pozostałe fragmenty krótszej wustępują właśnie tylko na szyi, po obydwu stronach. chyba to już nie jest zimówka, choć długością faktycznie się różnią. Do tej pory nigdy się z takimi mozaikami nie spotkałam - stąd wolałam się upewnić, czy nie powinnam czegoś zbadać. A nie widziałam siebie dzwoniącej do weta "bo sierść mu się dziwnie układa" 😂
Puma, a to nie jest czysty? :p jest napisane 100%. Tak czy inaczej - wierze 😉 a gdzie można taki dostać?
Libeerte, w maści przypuszczam, że jest coś jeszcze, bo cena dość przyjemna w porównaniu z miodem..
Tutaj masz informacje o samym miodzie (ja miałam do czynienia tym w czarnym pojemniczku - nie wiem czy się różnią)
allegro

Ale widziałam jak totalnie beznadziejne rany potrafi zaleczyć  🙂



edit: przeliczyłam gramy i cenowo wychodzi podobnie  😁
Hmmm, smarowanie pyska miodem może jej się spodobać 😀 byleby sobie potem regularnie nie przygryzała ze względu na terapię  😀

anil22, u nas w stajni 2 konie jeszcze puchły przy ganaszach od wysłodków podobno, ale to tylko z opowieści bo na oczy nie widziałam. W każdym razie jak mój spuchł to zapytali od razu czy wysłodków nie daję 😉
Ja wczoraj sugerowałam wysłodki wetowi, jednak ona twierdzi ze to nie od tego. 😵 Czekamy na wyniki badan krwi.
Mój koń puchnie od bakterii w workach powietrznych jak się okazało na endoskopii. Zobaczymy czy po antybiotykach mu to minie...
flygirl o co dokładnie Ci chodzi? Z wiekiem u koni zgryz się zmienia. Jak ktoś wstawi fotkę konia 16 letniego i porównasz z 3 latkiem to będzie spora różnica.
Tu zdjęcie z googla:
Czy jest gdzieś dostępny spis ośrodków w których można zdawać odznaki? Nigdzie nie mogłam znaleźć informacji na ten temat, tylko pojedyncze stajnie mi wyskakiwały  🤔
Czy ktoś się orientuje i mógłby mi napisać czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania Czarnej Absorbiny u klaczy ciężarnych?  :kwiatek:
MeLady, znalazłam tylko to co poniżej, O&A w jakimś sklepie, gdzie piszą że sprawdzili z producentem i jest bezpieczna dla ciężarnych klaczy. W innym opisie produktu twierdzą, że nie powinna być używana dla źrebaków poniżej 12 tygodnia życia. Z tego co pamiętam, to czarna Absorbina na terenie UE jest zarejestrowana tylko do spryskiwania pomieszczeń. Ale i tak każdy (włącznie ze mną  🙂 ) uzywa jej do psikania koni.

http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?pcatid=15928

k2arola nie no jasne, tak z grubsza chcialam wiedziec i to co wstawilas jest idealne, dziękuję. 🙂
My nadal nie mamy wyników krwi 😵 Z jakim wetem z PL moge to telefonicznie skonsultować? Dzisiaj koń opuchniety bradziej jak wczoraj 😕
Jeśli nie masz znajomego weta w PL, to może Ci być ciężko. Jak są dobrzy, to są non-stop zajęci. Jak są zajęci to nie mają czasu gadać przez telefon. A już bardzo ciężko jak nie znają konia i w życiu go na oczy nie widzieli  🙁

Czy ten koń chodzi na padok/ujeżdżalnię czy areszt dostał?
Chodził, od dzisiaj wieczora ma areszt. I tylko siano. Jakis tam mam znajomych. Kazdy sugeruje alergie ale czy to wyjdzie w badaniach krwi?
anil22, czy alergia wyjdzie w badaniach krwi? - zdania są podzielone. Najlepszy sposób to eliminacja jednego czynnika na raz, ale nie w trakcie trwania stanu zaostrzonego, bo wtedy uczulają rzeczy, które normalnie nie uczulają.
anil22, są testy alergiczne z krwi (oznacza się przeciwciała). Pytanie, czy wet to zlecił, czy tylko samą morfologię. Badanie w kierunku alergii jest drogie, w Polsce 400-1100 zł (zależy od schematu diagnostyki i szczegółowości badań).
dea   primum non nocere
29 czerwca 2017 06:33
Można alergię wykluczyć prostą morfologią. Przy alergii zawsze będą podniesione eozynofile. Tylko jeśli wyjdą podniesione, to jeszcze może oznaczać obecność pasożytów (co też może powodować/nasilać alergię, ale podejście lecznicze jest inne). No i nie dowiesz się na co ta alergia. Do tego już jak wyżej, specjalistyczne testy.
anil22,
ja 2 lata temu przechodziłam podobną sytuację ( zdjęcia poniżej).

U mnie zaczęło się od bolesności, następnie pojawiła się opuchlizna, która rozprzestrzeniła się w stronę pyska.
Koń jadł/pił jedynie będąc na silnych środkach przeciwbólowych.
Po wykonaniu endoskopii wykluczone zostały worki powietrzne - ostatecznie diagnozą było zapalenie ślinianek i ich przewodów (i to te przewody powodowały nietypową opuchliznę paszczy, która standardowo nie występuje przy powiększonych śliniankach). Mój koń przeszedł ... prawdziwą świnkę 😁
Leczenie opierało się na lekach przeciwbólowych by koń mógł pić i coś tam pochrupać i antybiotykoterapii.

Nie wiemy co było przyczyną - przyszło nagle, ustąpiło po jakichś 4 dniach leczenia. Nigdy wcześniej, ani później nie wystąpiło - tfu TFU!


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się