jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

ushia   It's a kind o'magic
17 maja 2017 19:34
https://www.gnl.pl/wedzidlo-z-wasami-z-rolka-feeling.html
https://www.gnl.pl/wedzidlo-z-wasami-z-zabawka-feeling.html
https://www.pasi-konik.pl/pl/p/HAPPY-MOUTH-Wedzidlo-smakowe-z-miedzia-z-wasami-/4921
[[a]]http://yard-equites.pl/z-w%C4%85sami/3924-w%C4%99dzid%C5%82o-plastikowe-podw%C3%B3jnie-%C5%82amane-z-w%C4%85sami-feeling-flexi.html[[a]]
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
17 maja 2017 23:01
ushia- te feeling są bardzo cienkie, oglądałam je w sklepie... Ciężko znaleźć coś sensownego...

Edit: plastikowy Feeling niezły, ale nie wiem, czy koń nie zniszczy za szybko tego wędzidła.
Dementek, - mój zawodowy przeżuwacz wędzidła chodzi na plastiku ponad miesiąc i tfu-tfu nie ma śladów 🙂 A on je mieli bardzo namiętnie i też się obawiałam, że będę co chwilę kupować wędzidło, bo je zagryzie. Wcześniej chodził na nim inny koń, to nie była nówka, więc spokojnie pożyje myślę z pół roku-rok, jak nie więcej.
Hej ludziska 😀
Nadeszła pora,że muszę się usamodzielnić co do odpowiedniego wyboru wędzidła (trener chwilowo nieobecny  😕 )
Chciałabym się dowiedzieć jaka jest różnica (a może jej nie ma)  między tymi wędzidłami :

2.  https://www.gnl.pl/dla-konia/different-bits/wa-dzida-a/metalowe/double-broken/wedzidlo-podwojnie-lamane-feeling-anatomic-cyprium.html
3.  https://www.gnl.pl/dla-konia/different-bits/wa-dzida-a/metalowe/double-broken/wedzidlo-podwojnie-lamane-pfiff-i.html

Z góry dziękuję za pomoc  😅
iziuta, te wędzidła różnią się metalem, z którego zostały wykonane... ale chyba nie o to pytasz?
Pytanie do używających ślinianek acavallo  :kwiatek: Czy bardzo pogrubiają wędzidło? Czy ktoś się orientuje czy będą pasować na Mylers'a który jest wygięty anatomicznie?
_Gaga wiem,że się różnią metalem. Chodzi mi o to,że oba wędziła są z miedzią,która zachęca do żucia.  Czy oba mają takie same działanie?
Nie. Całę miedziane będzie słodkie. To, z miedzianym łącznikiem będzie mniej przyjemne dla pyska, przy czym nie każdy koń lubi miedź - to już kwestia indywidualna.
_Gaga   Ok,wielkie dzięki  🙇 😀
Cześć dziewczyny, może będziecie mogły mi coś podpowiedzieć? 🙂 poszukuję odpowiedniego wędzidła dla mojego czteroletniego, bardzo czułego konia. Obecnie jeżdżę na 18mm najzwyklejszym, pełnym podwójnie łamanym wędzidełku i tragedii nie ma - szczególnie że do tej pory pracowaliśmy głownie nad rytmem i rozluźnieniem - ale obecnie zaczynamy już pracę na kontakcie, a to od początku była jego słabsza strona i to wędzidło ani nie przeszkadza ale też nie pomaga (w ogóle miałam problem aby znaleźć coś do czego się przekona, bo zaciskał szczękę i widać było że nie czuje się komfortowo z czymś metalowym w pysku). Rękę mam bardzo delikatną, spokojną i podążającą za koniem, ale mam wrażenie, że odpowiedniej dopasowanym wędzidłem mogłabym mu jeszcze bardziej pomóc w znalezieniu oparcia. Dlatego chciałam wypróbować coś z wyższej półki, a konkretnie Sprengera.

Może więc ktoś z Was ma doświadczenie, albo nawet porównanie dwóch wędzideł nad którymi się zastanawiam i mógłby mi doradzić lub podzielić się swoją opinią na ich temat? Rozważam:
https://konik.com.pl/wedzidlo-podwojnie-lamane-pelne-kk-ultra-18-mm-sprenger - czyli w sumie podobne do tego które mam obecnie, ale jednak Sprenger, o którym naczytałam się dużo pozytywnych opinii
lub
https://konik.com.pl/sprengerwedzidlo-kkultra-2-type - ciekawi mnie jak sprawdza się w praktyce to połączenie oliwki+zwykłego wędzidła.
Będę wdzięczna za każdą podpowiedź, bo koszt niemały i chciałabym podjąć jak najbardziej świadomą decyzję  :kwiatek:
Kottex, jeśli już wchodzi w rachubę kwestia kształtu kiełzna (a nie - ujeżdżenia konia, co nie spada z nieba) to szuka się kształtu, materiału - a nie firmy, bo konie nie czytają literek na metkach. Dopiero po dobraniu kształtu można patrzeć na jakość. Sprenger o tyle się wyróżnia (oprócz trwałości i jakości wykonania) że z reguły są to wędzidła ciężkie, co wielu koniom pasuje.
Jednak podstawą wyboru powinno być "o czym" ma być kiełzno.
Nie podałaś żadnych danych, czemu właściwie chciałbyś zmienić kiełzno. Lepsze bywa wrogiem dobrego.
Żadne kiełzno za ciebie nie ujeździ konia, a 4-latek nie może być jeszcze ujeżdżony, te lekcje trzeba odrobić.
Skoro wędzidło nie przeszkadza - to dużo.
Nie podałaś żadnych przyczyn, dla których trzeba by myśleć o zmianie kiełzna, żadnych objawów, że obecne koniowi nie pasuje.
Ew. zmianę rozważa się właśnie pod kątem ew. objawów dyskomfortu od strony konia (i/lub jeźdźca, to też). I trzeba być zorientowanym w budowie pyska konia, wewnątrz.
Jedyne co, to skoro piszesz, że wyglądało jakby koniowi przeszkadzał metal, to może warto wypróbować kiełzno plastikowe.
halo dziękuje za Twoją odpowiedź. W kwestii większej ilości szczegółów dlaczego poszukuję alternatywy do tego na czym jeżdżę obecnie, oczywiście mogę to rozwinąć - koń jest w treningu ujeżdżeniowym, ma do tego ogromne predyspozycje i chciałabym go rozwijać w tym kierunku tak daleko jak to będzie możliwe - kto wie może uda nam się dojść kiedyś do GP 🙂 . Oznacza to że w bliżej nieokreślonej przyszłości może pojawić się konieczność munsztuka i między innymi z tego względu na chwilę obecną nie biorę pod uwagę wędzideł plastikowych, skórzanych, gumowych czy syntetycznych. Z natury jest to niezwykle wrażliwy koń - np dużo czasu pracowaliśmy nad tym aby przejścia w dół były płynne bo wystarczyło że o tym pomyślę, a koń od razu się zatrzymywał, jestem w stanie prowadzić go samym dosiadem, a najsubtelniejsze dotknięcie łydką powoduje reakcję. Natomiast z oparciem się na wędzidle mamy jeszcze problem, co wynika po części z wieku i poziomu wyszkolenia nad którym właśnie pracujemy, a po części z jego wrażliwości, miękkiego pyska i skłonności np. do chowania się za wędzidło. Wiem co muszę robić treningowo, aby to poprawić i sukcesywnie pracuję nad tym pod okiem mojego trenera, tak więc nie musisz się martwić że oczekuję od drogiego Sprengera cudów które za mnie zrobią całą robotę 😉  Potrzebuję jednak, aby kiełzno było w pełni zaakceptowane przez mojego konia, a mi dawało możliwość bardzo subtelnej i precyzyjnej pracy. Oczywiście masz rację że lepsze bywa wrogiem dobrego, wcale nie wykluczam że zostanę przy obecnym wędzidle które jest w mojej opinii poprawne. Myślę jednak że warto testować różne kiełzna, a zachęcona wieloma bardzo pozytywnymi opiniami nt Sprengera - zarówno zawodników ujeżdżeniowych jak również tu na forum, chciałabym wypróbować właśnie Sprengera - nie wiem tylko które wybrać i tu liczyłam na podpowiedź 🙂. Cieszę się, że wspomniałaś o ciężkości, myślę że to może być zaletą w przypadku mojego konia, bo biorąc pod uwagę te kiełzna które dotychczas sprawdziłam, najlepsze okazało się właśnie takie cięższe. Dziękuje 🙂
Kottex, ja jeździłam na wrażliwej 4-latce na plastiku i chciałam sobie polepszyć Sprengerem. Obecnie jestem posiadaczką dwóch wybitnie drogich Sprengerów a w użytkowaniu jest plastikowa oliwka za 35 euro.

Koń 4-letni do munsztuka ma chyba jeszcze sporo czasu i dojrzałości do nabrania. Pewnie jakieś 2 lata.  Zawsze możesz próbować Sprengera, natomiast może najpierw spróbuj od kogoś pożyczyć zanim wydasz kasę, bo każdy koń jest inny i każdy inaczej reaguje. Moja kobyła wyjątkowo grzeczna na plastiku, jak mnie na tym Sprengerze powiozła to po 15 minutach przepinałam na plastik. Dostała plastik i jakbyś guziki przełączyła ....
vissenna   Turecki niewolnik
05 czerwca 2017 22:22
W Koniku jest mozliwosc testu sprengera. To dobry pomysl jak nie jestes pewna.

Wedzidla 2type sa super i moge je polecic w ciemno. Dla wrazliwego pyska bym wziela mozliwie najciensze (prxy grubym jezyku) i podwojnie lamane. Nie wykluczalabym tez plastikowego - ale to juz raczej tych z gornej polki jak Nathe albo Trust.
Dance Girl, vissenna dziękuje za odpowiedzi  :kwiatek: nie miałam nigdy dużego doświadczenia z plastikowymi wędzidłami, ale po Waszych opiniach napewno zgłębię temat i może faktycznie wezmę je rownież pod uwagę. A te wędzidła plastikowe są dopuszczane na zawodach ujeżdżeniowych? (z góry przepraszam za laickie pytanie ale miałam 10 letnią przerwę w startach i jednak sporo sie pozmieniało, a trochę zapomniałam 🙂😉
Ta możliwość wypożyczenia w koniku Sprengera wlasnie zachęca mnie bardzo żeby wypróbować i w razie czego oddać, nie tracąc całej kwoty, bo niestety nie mam od kogo wypożyczyć 🙁. Od dłuższego czasu skłaniam się właśnie ku 2type więc fajnie słyszeć że na wrażliwych koniach sie sprawdziły.
Kottex, ale jeśli miewasz problemy z chowaniem się konia, to próbując celuj w grubsze wędzidło. I obejrzyj sobie pysk w środku. Można się nieraz mocno zdziwić, a jakieś potrzebne wyobrażenie zawsze powstaje. Ja się kiedyś zdziwiłam, że w pyszczku typu pony jest tyyyle miejsca do podniebienia, i w ogóle masa przestrzeni. A bywa też odwrotnie. Type 2 to faktycznie jedno z ciekawszych kiełzn, takie wash&go, "żywe", a nie irytujące w kącikach warg.
Wędzidła plastikowe są jak najbardziej dopuszczalne na czworoboku. Munsztuki też mogą być plastikowe.
Właśnie trzy tygodnie temu jak był wet robić zęby to sobie wszystko dokładnie obejrzałam 🙂 miejsca jest dość mało, cały pysk jest raczej drobny, filigranowy no i chłopak też jest w trakcie zmiany uzębienia więc to pewnie też ma wpływ 🙂 masz jednak rację, co do grubości - zaczęłam od 14mm, potem 16, ale cały czas był problem z zaciskaniem pyska od momentu włożenia kiełzna i chowaniem się. Dopiero na 18mm udało mu się trochę rozluźnić i zaczął podążać za ręką, szukać nieśmiało oparcia.
Bardzo się cieszę że tu napisałam - oświeciłyście mnie w kwestii wędzideł plastikowych i chyba faktycznie zbyt szybko je przekreśliłam jako coś gorszego 🙁. A teraz napewno przetestuję również tą opcję! 🙂
W Koniku jest mozliwosc testu sprengera. To dobry pomysl jak nie jestes pewna.

Wedzidla 2type sa super i moge je polecic w ciemno. Dla wrazliwego pyska bym wziela mozliwie najciensze (prxy grubym jezyku) i podwojnie lamane. Nie wykluczalabym tez plastikowego - ale to juz raczej tych z gornej polki jak Nathe albo Trust.


visenna, a wiesz może jak wypada rozmiarówka Nathe? Czy jak koń ma normalnie 12,5 to w Nathe też? Pytam, bo na przykład niektóre Sprengery trzeba kupować mniejsze.
Nique, a jaki rodzaj Mylera masz?
Czardasz comfort snaffle MB 04 - western dee with hooks.
Poszukuję opinii na temat niebieskich wędzideł z słodkiego żelaza tego typu: http://horsetown.pl/pl/p/Wedzidlo-pojedynczo-lamane-Harrys-Horse-Sweet-Iron/2448 
Czy takie wędzidło jest zdrowe ? czy procesy utleniania naprawdę są nieszkodliwe dla konia jak głosi opis?
To jest najzwyklejsze żelazne wędzidło. Nie stalowe, tylko żelazne. "Procesy utleniania" to rdzewienie. Rdza jest słodkawa w smaku i konie zazwyczaj lubią żelazne wędzidła. Żelazo jest oksydowane na niebiesko, żeby podobało się klientom. Błękit szybko robi się czarny. Rdza nie "zżera" wędzidła, zdaje się, że tam jest tylko warstwa "słodkiego" żelaza, w każdym razie wżery się nie robią.
Hej, idąc za wskazówkami forumowiczek zamówiłam na próbę wędzidło plastikowe, zwykłe, podwójnie łamane Nathe, ale mam wrażenie że przyszedł do mnie jakiś felerny egzemplarz 🙁 Czy one powinny być takie "nieruszające się"? To moje blokuje się przy większości ruchów, tak jakby nie układa się płynnie w miarę zmiany położenia. Kółka również się nie obracają płynnie, tylko tak jakby się zacinają. Nie wygląda mi to na poprawnie pracujące wędzidło, ale to mój pierwszy kontakt z plastikowym więc może się mylę. Poratujcie plis czy reklamować, czy tak ma być?  :kwiatek:
halo chodziło mi bardziej o to że koń zlizując tą rdzę z niebieskiej cześci na logikę  raczej zjada tlenki i wodorotlenki żelaza  😡 🤔
Kottex, ja uzywam Apple Mouth akurat, ale znalazłam publikację "The ultimate book of horse bits", która podaje:

Nathe is a synthetic material similar in properties to straight plastic - it's stiff but somewhat flexible, and you generally don't need a metal core like you would for a rubber bit

Napisali, że jest "stiff" czyli mniej więcej "sztywne"

Ja się zastanawiam nad Nathe bo miałam skuchę z dwoma Sprengerami i nie wiem czy kolejne 500-600 zł mam ochotę ryzykować w błoto. Jak pojeździsz to będę bardzo wdzięczna za wrażenia.
Hej, moze ktoś będzie mi mógł doradzić. : ) Mam małopolaka, 170 w kłebie sama jestem niska i drobna (162). Ujeżdżony na poziomie klasy N, skoki do 120 i wkkw *. Koń jest generalnie bardzo czuły na pomoce, pracuje na zwykłym sprengerze podwójnie łamanym. Problem pojawia się nam tylko i wyłącznie na krosie przy większym tępie - uwiesza mi się na łapie i wtedy wszystko zaczyna sie sypać (brak kontroli w kombinacjach i przy wąskich frontach). Czy ktoś może polecić jakiś typ wędzidła, ktore może mi pomóc w takiej sytuacji?
Dodam że jeżdżę z trenerem, on doradził wielokrążek. Na nim jednak nie widzę żadnej różnicy
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie 🙂  :kwiatek:
Marti^^, wodorotlenki żelaza??? Ja tam jestem noga z chemii, ale bez przesady. Tlenki - jasne, że zjada. W ilościach nieporównywalnych do tego, co wypija w wodzie i dostaje w paszy.

jankesiara, weź nie żartuj. Jak się jeździ 120 i * to jeździec i trener są w stanie dobrać kiełzno (a raczej różne kiełzna do różnych zadań). Jedno z zadań treningowych do rozwiązania. Możliwych kiełzn są tysiące. Może jakiś pelham (setki rodzajów), a może typu D wystarczy, a może inny nachrapnik, może cyganka, a może...
A jazdę w tEMpie trzeba potrenować, przejścia i powodowanie koniem.
Dance Girl chętnie podzieliłabym się opinią ale zdecydowałam się jednak zwrócić to wędzidło 🙁 moim zdaniem na bank było z nim coś nie tak - np jedno kółko płynnie się obracało a drugie zacinało, zresztą było w dziale outletowym, mocno przecenione... Będę chciała jednak przetestować Nathe'a tylko  najpierw mam nadzieję gdzieś dorwać go do pomacania i dopiero wtedy się zdecydować 🙂 Jeśli kiedyś trafi w moje ręce dam znać, ale jakbyś miała je wcześniej to też czekam na opinie 🙂 A póki co idzie do mnie na testy Sprenger 2-type KK Ultra Sensogan, ciekawa jestem jak się sprawdzi...
jankesiara, spróbuj pelham Nathe. Daje kontrolę, ale nie jest super mocny.
jankesiara, albo kimblewick ewentualnie. Albo może zwykły pelham?

Kottex, O, a masz może porównanie z auriganowym Sprengerem? Sensogan to była nowość jakiś czas temu i jestem ciekawa jak się sprawdzają 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się