jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
02 lipca 2017 12:16
Sankaritarina ja mam oba Sprengery i na tym starym jakoś te konie lepiej chodzą. Różnią się wagą i troszkę kształtem.

jankesiara ja mam ze swoją klaczą podobną sytuację. Na płaska jazdę i parkur mam podwójnie łamaną oliwkę a na kros wielokrążek pojedynczo łamany owinięty silikonem. Ile razy jeździłaś na tym wielokrążku? Masz podwójnie czy pojedynczo łamany? Jakiej grubości ścięgierz? Na jednej czy dwóch wodzach? Jak widzisz możliwości jest kilka. Może cyganka na dwie wodze by pomogła.
dzięki dziewczyny za rady 🙂 na pewno wypróbuje 🙂
Możecie polecić jakieś delikatne wędzidło? Jeździłam wcześniej na stubbenie podwójnie łamanym gold wings a teraz na prostym nathe na którym koń chodził dużo lepiej niestety zostało zagryzione po 1 miesiącu:-( może jakiś plastik? Jk system? Myśle jeszcze o sprenger flex control, ktoś używał?
Bardzo chciałam kupić "smoczka" ale jak ma skończyć po miesiącu jak nathe to troche szkoda kasy.
Julita, mam podobny problem. Jest jedna rzecz która zdaje super egzamin. Owijam nathe lateksowym bandażem na wędzidła i działa. 😉
Szukam kiełzna, które zachęci mojego konia do żucia. Aktualnie mamy podwójnie łamane oliwkowe z argentanu. Testujemy Happy Mouth z miedzianym łącznikiem, tyle że Bauchera ale podpięte jak zwykła oliwka i jest poprawa jeśli chodzi o żucie. Zaczęłam szukać właśnie happy mouth ale okazuje się, że jest firma o takiej nazwie, która produkuje te wędzidła, a są też wędzidła innych firm (waldhausen) o takiej nazwie i zgłupiałam  🤔wirek: Czy to jest to samo? Ceny i wygląd niby podobne, ale grubości ścięgierza różne widzę (potrzebuję max 16mm).
A może lepiej zainwestować w metalowe ze słodkiego metalu (sweet iron)?
Ja zastanawiam się nad zmianą, chociażby na próbę. Mamy oliwkę pdowójnie łamaną i mam wrażenie, że koń nie szanuje tego wedzidła.  🤔  W ogóle nie chętnie je przyjmuje. Daje dziadowi delikatne sygnały, a on po chwili zaczyna się z ze mną szarpać, tzn przeciągać. W przyszłym tyg zaczynamy pracę z trenerem, ale zastanawiam się nad wedzidłem. Na lonży jest podobnie. Jaeśli zapnę do mostka jest lepiej, ale dużo brakuję do dobrze. Może to być spowodowanem wędzidłem? Jesli tak to jakie na próbę dla ślązaka.?
anil22, najpierw spróbuj z podwójnie łamanym ze zwykłymi kółkami. Obecne może być zarówno za cienkie jak i za grube, za ciężkie lub za lekkie, a może wolałby proste, metoda prób i błędów niestety Cię czeka. Ale na początek zrezygnowałabym z oliwki.
Ok niestety będę pewnie zmuszona coś kupić bo mało kto ma pożyczyć 14,5  😁 Poszukam używanego podwójnie łamanego z kółkami. Tylko na początek cieńsze? Teraz mamy troche grube, w sumie nawet nie wiem ile ma mm.
Popieram anai czasami taka mała różnica robi dużą RÓŻNICĘ i też nie jestem fanką oliwek. Na poprzedniej kobyle miałam tak, że miałam dwa wędzidła i jeździłam w nich na przemian, okresami. Oba podwójnie łamane, jedno ze złotego metalu pełne, a drugie nierdzewne z miedzianym łącznikiem puste. Dobrze jej robiła wymiana wędzidła co jakiś czas, chociaż w sumie zawsze bardziej lubiłam to puste i mój obecny koń też chyba w tym najlepiej funkcjonuje. Ja bym celowała raczej w cieńsze niż grubsze, chociaż w 14,5 to chyba ciężko kupić faktycznie cienkie (coś o tym wiem  😁 ). 
Muszę coś poszukać, znalazłam 16mm. A teraz na pewno mamy grubsze.
Ok niestety będę pewnie zmuszona coś kupić bo mało kto ma pożyczyć 14,5  😁 Poszukam używanego podwójnie łamanego z kółkami. Tylko na początek cieńsze? Teraz mamy troche grube, w sumie nawet nie wiem ile ma mm.


osobiście uwielbiam używane wędzidła, bo są dużo tańsze, a metalowe nie za bardzo mają jak mieć ślady używania 😉 czasem siadam do ogłoszeń, sprawdzam, co z wędzidel jest i kupuję po okazyjnych cenach. Wędzideł dobrze jest mieć kilka 😉 sprawdź cieńsze, niż masz. A masz teraz pełne czy puste?
Pełne. Tu na ebayu chodza po 7-10 € 🤣 Od poczatku cos nie tak bylo, ale mowim sobie, że to ja coś źle robie. No nic dzisiaj czegos poszukam innego dla odmiany.

Cieżko znaleźć coś w naszym rozmiarze 🤔 ale pożyczyłam dzisiaj podwójnie łamane, 18mm, złote z kółkami i było dużo lepiej. Szkoda, ze nie chca w sklepach wypozyczyc, a nie kupie slepo sprengera za 200€. Decathlon ma wedzidla po 15€ szkoda ze maly wybor. 🙄 Ale na prób kupie używane z kółkami troche cieńsze niż mamy i zobaczymy.

Edytuj posty!
No kupno Sprengera na ślepo zdecydowanie odradzam, stara baba jestem a się nabrałam i jestem do tyłu 2 x ok 150 EUR na Sprengerach. A moje dziady chodzą w plastikach za jakies 29 EUR ....
anil22, akurat sprengery za jakieś śmieszne pieniądze kilka razy wylicytowalam na ebay'u. Na naszych ogłoszeniach jest fajne [url=[[a]]http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/283151?q=W%C4%99dzid%C5%82o[[a]]+14%2C5&kategoria=&stan=&lokalizacja=&sortuj=0&widok=0&strona=]14,5[/url] może ktoś by ci przesłał?
O dzieki napisze do tej osoby jak tu nic nie znajde. Sa wedzidła ewentalnie Metalab ceny tez od 30-150€. Wiec na poczatek używka, pojezdżę kilka tyg i zobaczymy.
Dancegirl widać konie maja gdzieś ich super hiper patenty. I wolą to co prostsze. Bede musiała plastik tez wypróbowac.
anil22, bo konie to jednak dziwne są 😉 na ebayu też jest trochę 14 (one w realu mają z reguły sporo ponad 14cm): [url=https://www.ebay.de/sch/i.html?_odkw=sprenger+gebiss+145&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR1.TRC0.A0.H0.Xsprenger+gebiss+14.TRS0&_nkw=sprenger+gebiss+14&_sacat=0]klik[/url]
anil22, Metalaby to też fajne wędzidła. Mojemu bardzo się jeden Metalab spodobał, różnica w jeździe ogromna.
Do czego służą wędzidła z motylkiem?
żeby koń nie przekladał języka
i żeby przez wyciąganie jęzora nie tracić kontaktu
a jak jesteśmy przy tych wędzidłach to zawsze się zastanawiam która łopatka idzie do przodu? - ta większa?

Edit: dopisek
A ja miałam wędzidło z czymś takim. Pierwszy raz jeździłam na takim, jak to się w ogóle nazywa? I podciągneliśmy jeszcze trochę paski od ogłowia.

to jest najprawdopodobniej sprenger typ2 lub3 bardzo fajne wędzidło  - zabezpiecza kąciki warg
Powiedzieli mi, że to typowe dla młodych koni.
anil taki pomysł mi jeszcze wpadł, może wędzidło z wąsami?  👀
Takie jak miałaś, jak mi się trafi gdzieś w dobrej cenie sama sobie kupię, bo to moje delikatne zwierze to się od prawie wszystkiego obciera w kącikach.
rzadko widuję takie wędzidła bo są dość drogie, ja osobiście polecam, tylko wydaje mi się, że na Twoim zdjęciu jest za nisko zapięte - ale to może kwestia ujęcia
Epikea, pomadka dzięki. Bo ostatnio widziałam takie - koń dość mocno walczył, żeby nie wsadzić mu tego do pyska. 😉
Tak jak napisałam, podciągneliśmy je wyżej. To zdjęcie z momentu założenia.  😉 Też myślalam o tych wąsach, znajomi na tym konie zajeżdżają. Ale ja osobbiście nie wiem jakie jest działanie? Bo oliwka mu nie odpowiada.
https://www.equiva.com/turnado-2-type-trense-aurigan-35056/
anil22 :kwiatek:
Murat bo to wędzidło chyba wcale dla konia przyjemne nie jest zwłaszcza w niewprawnych rekach
anil22, na moje to i nachrapnik do podpięcia wyżej, bo aż skośnik na chrapach leży.
Wędzidło z wąsami dodatkowo działa na bok pyska (jak to nazwać?). No i oczywiście blokuje możliwość przeciągnięcia w pysku.
anil22, - z doświadczenia ze "smokami" podpowiadam - celuj raczej w lekkie wędzidło. Zwykłe, nie przekombinowane, pojedynczo/podwójnie łamane, ale plastik lub cienkie, puste metalowe. Grubasy lubią się uwalać, przeciągać, łatwiej im tak walczyć niż ucieczką/chowaniem się z racji gabarytów - lekkim wędzidłem łatwiej poruszyć, ciężej się na nim uwalić. Ja po latach jazdy na pełnym, ciężkim, bardzo komfortowym dla konia wędzidle przesiadłam się na plastik - no niebo, a ziemia! Dużo większy respekt, dużo mniej przypiera (bo ruchliwsze, trudniej), zwalam go z wodzy na jednym-dwóch krokach, a nie przez połowę placu walczę. Oliwka to zuo na takiego konia - jak trener kazała mi poszukać innego wędzidła, to pierwsze co krzyczała "tylko nie oliwka" 😉 Ona jest dość "tępa" w działaniu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się