Jakie pasze dajecie swoim koniom?

siano do moczenia zostawia się na 30 min, najlepiej zapakować w siatkę a potem powiesić aby obciekło. Jest do zużycia w ciągu jednego dnia. Najszybciej latem może się zacząć psuć dłużej 'postoi' jak jest chłodniej. W wątku o copd możesz poczytać więcej.Także o tym co tam się dzieje jak pozostawisz na dłużej. Dziewczyny wrzucały linki do poczytania - o ile wątków nie pomyliłam. To niech mnie ktoś poprawi.  Pozostawione - wyrzucasz , chyba ,że na Twoje ryzyko podasz innemu kopytnemu.
Fajnie moczyło się w dużej kaście budowlanej . Wieczorem możesz na rano przygotować jeszcze.
jolka b.dobrze to wyjaśniła. Gllosia to Twoich celów to najlepsza jest wanna  - swobodnie wejdzie tam duża siata, siano jest całe zalane wodą i cukry sie wyplukują. Spuszczasz wodę, siate wieszasz do obcieknięcia .  Ja wieczorem nie szykuję na rano, bo mam obawy jednak. temperatura teraz to 20-22 stopnie o ok 12 godzin czekałoby.
Zużycie wody jest duże . No  i pomyśl o zimie.
Myślałam, żeby wziąć dużą taczkę, bo mamy w stajni taką do wspólnego użytku, naładować tam luźnego siana, zalać wodą, zostawić na godzinkę.. Tylko jak to potem odsączyć?

Proste- wywierć w rogach kilka dziurek. Sprawdzone w praktyce 🙂
Wiecie, chyba sobie odpuszczę to moczenie 😁 Ale dzięki za odpowiedzi, przynajmniej wiem już jak to się robi, może w przyszłości się przyda.

paa, no tak świetny pomysł szczególnie, że taczka nie należy do mnie, nawet nie mam wiertarki ani nie umiem się nią obsługiwać i generalnie woda by wyciekała z tej taczki non stop więc nie wiem gdzie bym tą taczkę musiała postawić 🤔
Łuska sojowa- ktoś tutaj podaje?  👀 W jakich ilościach skarmiacie, jakie efekty, namaczacie czy na sucho jak ryżowe?
Pro-linen ma taki produkt otręby ryżowe i w składzie jest też łuska sojowa, ale nie udało mi się dowiedzieć jaki ich jest wzajemny stosunek.
kiara   Wczoraj to historia, jutro to tajemnica...
08 lipca 2017 11:00
Mój lekarz kazał mi robić sobie kiszone buraki. Żal mi wyrzucać do śmietnika to co zostaje po 4 dobach przebywania buraka w wodzie. Myślicie, że gdybym dała takiego buraka koniowi to mogłoby mu to zaszkodzić? Skoro mi ma wyjść BARDZO na zdrowie.
kiara, ryby też są zdrowe, a z końmi się nimi nie dzielimy. Może zostawmy koniom co końskie i nie kombinujmy , bo - wg mnie - nie warto ryzykować...
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
09 lipca 2017 15:19
Witam 🙂 
Mam pytanie odnośnie trawokulek. Chciałabym podawać mojej Seniorce zamiast sieczki jako dodatek do kolacji i może obiadu lub jako osobny posiłek (z tym że muszą być smaczne bo to wybredna istota). Podawałam kiedyś z Pro-Linen i były niezjadliwe, Hippolyt Pre Alpin ale tez bez szału. Możecie polecić jakieś?
Mam na stanie jeszcze szetlanda, może znajdzie się taka którą będę mogła podać i maluchowi w ilości rzecz jasna odpowiedniej, mówię o paru granulkach  😉
Patrzyłam teraz na HÖVELER Original Senior Cobs i BAILEYS Fibre Plus Nuggets.

I mam jeszcze pytanie odnośnie musli DODSON & HORRELL Sixteen Plus, podaje ktoś Seniorowi? Moja dostaje Saracena Veterana ale od dawna mnie ciekawi ta pasza, chyba w końcu się skuszę. Jak ze smakowitością? Ma bardzo intensywny zapach? Jak by ktoś miał zdjęcie tego musli to byłabym ogromnie wdzięczna  :kwiatek:
Trawokulki Hoveler Senior jak najbardziej o.k, St.Hippolyt również, jeszcze z godnych polecenia i przetestowanych to trawokulki Eggersmann'a.
Robaczek M.,
A ja od siebie dodam, że karmiłam kiedyś Sixteen'em. Byłam bardzo zadwolona. Koń wtedy jadł chętnie.
Karmiłam również Veteranem Saracena. Obie pasze są porównywalne jakościowo, obie bardzo dobre.
Zdjęcia musli D&H pożyczyłam ze strony producenta:
http://www.dodsonandhorrell.com/product/sixteen-plus-mix
Jakbyś się zdecydowala na Sixteen to tu jest najtaniej, nie wiem ile przesyłka kosztuje, bo brałam bezpośrednio.

http://naszepasze.pl/product/dodsonhorrell-sixteen-plus-mix/
szukam i nie mogę znaleźć, ekstarkt z sojowy. Jakie zalecane dawkowanie. Nam wet przepisał 50gram, ale wydaje mi się to mała ilość. Ktoś coś podpowie?
Witam 🙂 
Mam pytanie odnośnie trawokulek. Chciałabym podawać mojej Seniorce zamiast sieczki jako dodatek do kolacji i może obiadu lub jako osobny posiłek (z tym że muszą być smaczne bo to wybredna istota). Podawałam kiedyś z Pro-Linen i były niezjadliwe, Hippolyt Pre Alpin ale tez bez szału. Możecie polecić jakieś?
Mam na stanie jeszcze szetlanda, może znajdzie się taka którą będę mogła podać i maluchowi w ilości rzecz jasna odpowiedniej, mówię o paru granulkach  😉
Patrzyłam teraz na HÖVELER Original Senior Cobs i BAILEYS Fibre Plus Nuggets.

I mam jeszcze pytanie odnośnie musli DODSON & HORRELL Sixteen Plus, podaje ktoś Seniorowi? Moja dostaje Saracena Veterana ale od dawna mnie ciekawi ta pasza, chyba w końcu się skuszę. Jak ze smakowitością? Ma bardzo intensywny zapach? Jak by ktoś miał zdjęcie tego musli to byłabym ogromnie wdzięczna  :kwiatek:


Współczuję, że musisz przejść na trawokulki, ....... po wydarzeniach czerwcowych w mojej stajni, na dzień dzisiejszy nie polecam żadnej gotowej paszy , po prostu straciłam zaufanie , do ,,super" zachodnich, jak i tubylczych firm ...  Ufaj tylko temu co sama przygotujesz. Spróbuj poszukać sieczkarni  i podawać w ten sposób pasze objętościowe, jeżeli Twój koń nie jest w stanie już dobrze gryźć .  ...
Kiedyś tak około 30 -35 lat temu był w Polsce dostępny doskonały susz z trawy , ale nie granulowany, to było TOP, ale obecnie , niestety  nie ma tego na rynku .  To co teraz serwują, to bym dała im bilet w jedną stronę na księżyc , bez możliwości powrotu na Ziemię . 😤
titina  a opowiesz co sie stało i dlaczego przez pasze ?
Czy mogę połączyć pasze Brandon XL z suplementem 4 feet formula https://animalia.pl/equi-life-formula-4-feet-7kg/szczegoly/15128/
Nie chce przedobrzyć, koń jest po ochwacie. Pasza i suplement bogate w witaminy, czy to nie bedzie za dużo?
titina,  ja też pamiętam ten susz jakość b.dobra,ale to były czasy PGR-ów i GS -ów, wiele sie zmieniło,nie będzie już tak samo ani technologicznie ani rolniczo,  postęp cywilizacji ot co.  Jesli chodzi o gotowe mieszanki,opierasz Swoją opinię tylko na cechach organoleptycznych czy masz dostęp do badań które potwierdzają,  że pasze gotowe tego typu są be?
A napiszecie coś więcej o tym suszu? Co sprawiało, że był taki rewelacyjny?  :kwiatek:
Podawał ktoś z was może tą paszę https://sklep.hippovet.pl/pl/p/PALATIN-Glyx-Wiese-Heucobs-25-kg/212
Dobrze myślę, że to jakaś odmiana trawokulek ? Konie jedzą, czy raczej wybrzydzają ?
Podawał ktoś z was może tą paszę https://sklep.hippovet.pl/pl/p/PALATIN-Glyx-Wiese-Heucobs-25-kg/212
Dobrze myślę, że to jakaś odmiana trawokulek ? Konie jedzą, czy raczej wybrzydzają ?

Nasze starocie i szroty to jedzą. To jest zupełnie sypkie. Wszystkie konie lubią bardzo.

edit: kurcze aż podejrzę to nasze, bo netowe zdjęcia rzeczywiście pokazują granulki. I my nie moczymy  😡
edit2: mamy (malutkim druczkiem) Senior Fazer. Jeśli różni się tylko konsystencją, to konie i kulki wsuną ze smakiem.
Mam pytanie, czy otręby ryżowe można stosować bez przerw, czy należy to traktować tylko jako doraźną kurację utuczającą? Skarmiam folbluta otrębami Nuby od dwóch miesięcy i efekty są naprawdę fajne - bardzo ładnie przybrał na masie, a i energii ma tyle co potrzeba. Podaję otręby + owies i sieczka z lucerny i najchętniej bym przy tym pozostała, bo widzę dużą poprawę i ta wersja jest również dość ekonomiczna. Koń nie jest mój i raczej nie uda mi się namówić właściciela na jeszcze większą inwestycję w żywienie, więc zamiana na jakieś lepsze musli chyba odpada (zresztą wcześniej skarmiałam go hilight improverem i nie było specjalnych efektów). Jakieś porady?
A napiszecie coś więcej o tym suszu? Co sprawiało, że był taki rewelacyjny?  :kwiatek:


Był bardzo dobry, bez piachu , pięknie pachniał ( technologicznie chyba był dosuszany ciepłym powietrzem), i miał jedną absolutnie rewelacyjną cechę, ... nie był granulowany. Nigdy, żaden przez mnie karmiony tym koń nie zachorował na kolkę.Idealny dla starszych koni, które słabo pobierały siano, oraz koni z wadami zgryzu i kłopotami zębnymi. Konie jadły go bardzo chętnie, łatwo się dawał namoczyć.  Obecne firmy paszowe mogą tylko pomarzyć o takiej jakości, ... no ale cóż, jak to powiedział wet który ratował Galerka ; ,,... to jest właśnie ta nasza nowoczesność ..."
A skąd pewność, że koń zakolkował od złej jakości paszy?  👀
Hej sportowcy! Burzę mózgów chętnie usłyszę....
Mojemu koniowi ostatnio brakuje powera. Tzn, wytrzymuje trening, kondycyjnie wydaje się ok, nie widać, żeby był przemęczony, ale no... jakoś tak "oklapnie" pod koniec, po 40 minutach. Tak jak pierwsze skoki oddaje ładne, stara się, skacze z zapasem, tak ostatnie to średnio. Skacze, galopuje do przeszkody, ale trochę mu siły brakuje.
Dostaje treściwego:
- owies 3 x dziennie (jakieś max 1,5 kg na raz i wydaje mi się, że to dostatecznie dużo, dlatego nie chcę mu dodawać jeszcze więcej tego owsa - uprzedzam "antyowsowych" 😉 koń pracuje ciężko i nie widać po nim, żeby mu ten owies w jakikolwiek sposób szkodził)
- Saracen show improver - 1,5-2 kg x 1 dziennie
- Saracen livery - 2 kg x 1 dziennie
Może coś tu zmienić? Może pogoda mu daje się we znaki? Jakieś witaminy, elektrolity....? Pasza energetyczna? Choć ten Show improver to nie jest mało energetyczna pasza 🤔
Mam parę pomysłów z trenerem, co spróbować, ale jednak co więcej głów, to niejedna :kwiatek:
A po co dajesz to Livery?
Ja to się mało znam, ale jeszcze nie widziałam konia, który by dostawał tak dużo treściwego. Właściwie to jeśli karmisz paszą, to po co owies? Bądź na odwrót? Z kolei wszystkie konie skokowe, które znam i poznałam wcześniej (od 4 latków do GP) jedzą może maks 4 kg paszy.. Żaden owsa.
Mój też był swego czasu klapnięty, ma teraz stałą, pełnowartościową dietę - je JEDNĄ paszę i to wcale nie mocno energetyczną plus mesz i lucernę w niewielkiej ilości i jest w formie. Drugi też czuje się rewelacyjnie.
Tego bym się akurat nie czepiała. Są konie, które kiepsko wykorzystują paszę. Nie jest ich wiele, ale są. Tylko to Livery to taka trochę zapchajdziura, dlatego pytałam o niego  😉
Dzięki za wyjaśnienie 😉 Po prostu nie spotkałam się z tym jeszcze. Producenci pasz też zawsze podają dzienną dawkę i nigdy nie widziałam tak dużej, więc mnie to zdziwiło.
Natomiast też wydaje mi się, że to Livery jest kompletnie zbędne.. Na to miejsce już prędzej bym dała paszę dedykowaną sportowym koniom (może być Saracen, żeby zostać przy jednej firmie) albo dawała na to miejsce dodatkową porcję Improvera, jeśli ta pasza koniowi służy. Może to by wystarczyło, by koń miał więcej witalności.
Standardowe zalecenie producenta to 0,5 - 1 kg na 100 kg masy co przy moim koniu daje od 3,5 do 7 kg dziennie  😉 Także widełki są dość szerokie. Ja tez bym dała więcej showa a odpuściła sobie ta druga pasze.
Hej sportowcy! Burzę mózgów chętnie usłyszę....
Mojemu koniowi ostatnio brakuje powera. Tzn, wytrzymuje trening, kondycyjnie wydaje się ok, nie widać, żeby był przemęczony, ale no... jakoś tak "oklapnie" pod koniec, po 40 minutach. Tak jak pierwsze skoki oddaje ładne, stara się, skacze z zapasem, tak ostatnie to średnio. Skacze, galopuje do przeszkody, ale trochę mu siły brakuje.
Dostaje treściwego:
- owies 3 x dziennie (jakieś max 1,5 kg na raz i wydaje mi się, że to dostatecznie dużo, dlatego nie chcę mu dodawać jeszcze więcej tego owsa - uprzedzam "antyowsowych" 😉 koń pracuje ciężko i nie widać po nim, żeby mu ten owies w jakikolwiek sposób szkodził)
- Saracen show improver - 1,5-2 kg x 1 dziennie
- Saracen livery - 2 kg x 1 dziennie
Może coś tu zmienić? Może pogoda mu daje się we znaki? Jakieś witaminy, elektrolity....? Pasza energetyczna? Choć ten Show improver to nie jest mało energetyczna pasza 🤔
Mam parę pomysłów z trenerem, co spróbować, ale jednak co więcej głów, to niejedna :kwiatek:

zmień konia, to łup bez krwi

A skąd pewność, że koń zakolkował od złej jakości paszy?  👀


Kretyńskie pytanie.

Edytuj posty!
Sankaritarina, - a jak z sianem? Mój reaguje oklapnięciem na zmniejszenie porcji/pogorszenie jakości. Jak ma dobre sianko i odpowiednią ilość, to i zapotrzebowanie na treściwe dużo mniejsze. Pogoda na pewno nie pomaga, bo szaleje, noce czasem zimne. Pokusiłabym się też o morfologię, to koszt 50zł (przynajmniej u mnie), a daje pogląd na to, co się dzieje w organizmie... ja swojego pół roku temu podejrzewałam o anemię, a wyszły robale, mimo, że regularnie odrobaczam - tylko stajenni sobie "ułatwiali" obornik i przestawiali konie między boksami, a nie każdy tego pilnuje 🤔
........
titina, weź sobie na wstrzymanie.

Tulipan, właśnie dlatego - średnio wykorzystuje pasze i przez to dostaje livery. Też jest opcja, żeby zmienić - ale pomyślałam, że może jeszcze inaczej da się pokombinować. Saracen mu służy bardzo i dlatego właśnie te pasze. Dzięki za odpowiedź.

keirashara, siano jest ok, nie ma co narzekać. Ilość też w porządku. Ale w sumie możesz mieć rację z tą pogodą. Jednak konie chyba są dużo większymi meteopatami niż nam się wydaje.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się