ciąża, wyźrebienie, źrebak

tajnaa przez Ciebie zamarzył mi sie izabelek  🤬
Te Quiero jest idealne  💘

Brak wieści dziwny, na urlop nie wyjeżdża sie w takich sytuacjach 🙁
ma ktoś z kasia2107rafał kontakt poza re-voltą? jakiś fejsik czy coś ❓ 👀
tajnaa przez Ciebie zamarzył mi sie izabelek  🤬

Spoko, będzie na sprzedaż za jakiś czas  😁
Hej wszystkim, przychodzę z prośba o pomoc. 🙂
Jakieś cztery  godziny temu wyrzeźbiła mi się kobyła, pierwiastka. Jako, ze jestem zupełnie zielona w tych sprawach może ktoś doradzi co i jak, bo co człowiek to inne opinie. 😉
Kobyła dostała siano, dopiero co zaczęła normalnie żreć, przez dwie godziny ja obserwuje. Wcześniej strasznie zmęczona pokładała się, sapała i wyciagala łeb,  co mnie trochę przeraziło ale już wstała, chyba wszystko wraca do normy.
Powinna dostać normalnie owies na śniadanie teraz? Czy odpuścić? Ma siana do oporu i oczywiście wode.
Zacząć ja jakoś specjalnie karmić, wzmacniać? Jakieś otręby, witaminy? Jeżeli tak to co konkretnie? Małego i kobyle trzeba odrobaczyc?
Z góry dziękuje za rady 🙂

Kurczę, kobyła kobyła z 6 godzin po porodzie a nadal się pokłada, sapie, zęby na wierzchu, wyglada przez moment nieciekawie. Ale jak podchodzę, wołam to wstaje na nogi. Nie wiem, może ona tak odpoczywa albo śpi a ja nie potrzebnie panikuje? Wyglada na obolałą jak leży, ale jak stoi to wszystko jest w porządku, wcina siano. Moze ją ruszyć na stepa na lonze, czy zostawić w spokoju, niech się regeneruje?

Edytuj posty!
Oddała łożysko? Jeśli tak, to czy łożysko było całe?
Źrebak siary się napił?
Caira, a weterynarz był? U nas w stajni 1 sierpnia klacz się ozrebiła ok 6, ja byłam w stajni o 8 i klacz stała, jadła siano i była jak najbardziej ożywiona. Nie znam się na rozrodzie koni, ale wszystkie klacze które widziałam po porodzie stały na nogach. Dzwoń do weterynarza.
Łożysko odeszło? Całe? Jeżeli ma apetyt, stoi spokojnie to daj jej odpocząć, ale zadzwoń do swojego weta, opisz co i jak.
Caira nei wiem czy w ogóle czytałaś takie podstawy, jeśli nie to to jest ostatni dzwonek: http://www.klinika-konie.com.pl/!data/attachments/opieka.pdf
Gdybym miała jakiekolwiek wątpliwości odnośnie zdrowia klaczy czy źrebięcia to wzywałabym weterynarza natychmiast. Niestety okres okołoporodowy potrafi rizwijać się bardzo dynamicznie i zbyt późna reakcja może mieć najgorsze skutki.
Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Łożysko odeszło całe, źrebak napił się siary, cały czas sączy cyca 🙂
Jest już lepiej, klacz stoi na nogach i już się nie pokłada, wyglada na to, ze była strasznie wykończona.
Można jej podać jakieś otręby, siemię czy wysłodki?
Przez kilka dni lepiej nic nowego nie wprowadzaj
k2arola, przeczytałam w artykule, ze należy odrobaczyc klacz trgo samego dnia po porodzie. Właśnie dzwoniłam do weta i mówił, żeby raczej dać osobie spokój i odczekać kilka dni.  🤔
Ja byłabym jeszcze ostrożna w podawaniu paszy, może jej się coś zaczopowało jak za dużo zjadła przed porodem, możesz jej zrobić pójdło z siemienia lnianego i otrąb ale tak niewiele i obserwować, jak będzie znów się pokładać wezwij weta natychmiast.
ansc, dzięki, już parze gartke siemienia :kwiatek:
Wrzuc jakąś foteczkę 😉
Przepraszam Was kochani,że się nie odzywałam tyle czasu....
Ale mielismy nie równa walke z dzikami o kukurydze i jeszcze pare przygód po drodze i jakoś nie miałam czasu na zeby to zajrzec....
Co do klaczy to niestety nic sie nie zmienilo poza tym ze nie dojada ostatnio....
Akurat teraz nie dawno byl u nas wet pobierac krew od bydla i sie zapytalam co on sadzi i powiedzial ze jak źrebak pod reka sie rusza to dac jej czas,ale ja nie wiem.....wole to usg zrobic chyba,czy jeszcze poczekac ?
Tak na szybko 🙂
Ale cudak  :kwiatek:
kasia-rafał, uffff... odzywaj się raz dziennie  😂
bo ja to już wiekowa i serducho moze nie wytrzymac  😎
Sliczny źrebaczek Caira 😍
kasia-rafał A nie masz kogoś od rozrody żeby ją przebadał? USG mało co pokaże przy tak zaawansowanej ciąży, ale może jakiś specjalista mógłby ją zobaczyć. Trochę długo to trwa.
to tak na uspokojenie przypomnę że mi w tamtym roku urodził sie żrebol którego klacz nosiła prawie równy rok , dokładnie dwa dni brakowało , stres mnie zżerał ogromny bo tak długo żadna klacz mi nigdy nie przenosiła, w dodatku była to pierwiastka nie pierwszej młodości, żrebie urodziło się silne i zdrowe, jeszcze tylne nogi nie wyskoczyły dobrze z dróg rodnych jak łajza  próbował sie podnosić .
Caira śliczny maluszek  😍
Matko jak ja bym chciala juz miec takiego maluszka...
ansc to juz drugi tydzien po terminie a dopiero teraz widać ze źrebak czesto lezy w pozycji do wyjscia bo brzuch szpiczasty w dol no i kobyla nie dojada ostatnio .... no wlasnie mnie z tymi wetami to slabo ...
A jak nie usg to recznie tak czy jak on by musial ja zbadac zeby wiedziec co jest grane  ?
gacek o ile sie nie myle pisal ze jego kobyla trzy tygodnie przechodzila....
Nie wiem juz czy mam konia czy słonia czy moze chce tego źrebola zamarynowac w brzuchu  😵

Jezu blucha dzieki za otuche  :kwiatek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
03 sierpnia 2017 13:16
O! To ja mam imię już 😀 Jak kobyła chce Gnoma zamarynować, a ma być na "K" to Korniszon 🤣
A za brak wieści kasia2107rafal 🤬
No przepraszam Was no  :kwiatek:
Ta Korniszon z niego lepszy niz nie jeden ogórek...
Nigdy bym sie nie spodziewala ze tak dlugo bede czekala na tego pierwszego malucha ,predzej podejrzewalam ze wysypie sie przed terminem,ale nie bo po co,za latwo by bylo.
kasia2107rafał a ona na pewno jest źrebna? bo to już tak długo trwa, że nie wiem, badał ją wet?
Jesli jest dwa tygodnie po terminie, to jeszcze przeciez w normie?
Jesli jest dwa tygodnie po terminie, to jeszcze przeciez w normie?

pewnie, że tak, nie wiem czemu, ale z tej niecierpliwości to czas mi się jakoś dłuży, myślałam że to więcej czasu już minęło 🤣
kasia2107rafał ja również kibicuję maluchowi  😉 mam również  propozycje imion... dla klaczki Księżna Katarzyna a dla ogierka Koń Rafał  🤣
AnetaW  😀 dobre te imiona 😉
Właśnie przed chwilą siedziałam w boksie i patrzyłam jak gnom kopie  🏇 zawsze przy jedzeniu matke wnerwia 😉 i dalej sie kisi w brzuchu  🙄
kasia2107rafal, jak tam? Na kiedy ma termin w końcu? bo mam wrażenie, że już przenosiła sporo?
Mój źrebol coraz bardziej ucywilizowany, podaje nogi jak stary 😉 . Za to musimy ogrodzenie przerobić, bo przeskakuje pastuch do innych koni. Nie ważne czy włączony czy nie.... :/
tajnaa termin ?
Termin to nam już dawno minął ..... bo ostatnie krycie było 19 sierpnia zeszłego roku,ale kobył ewidentnie ma w nosie terminy i ma zamiar być oryginalna i chodzić z nim rok  🤔
kasia2107rafal może sprawdź czy to na pewno koń jest może słoń?  🤣
Moja malutka skończyła już miesiąc, trochę mnie załamuje bo straszny wypłosz z niej, jest zupełnie inna od jej braciszka  🙁 kantar muszę zakładać sposobem, dobrze że franca nie kopie, ale mnie już kojarzy z zakładaniem czegoś na głowę i ucieka jak mnie widzi, jeszcze dwa miechy a tu trzeba będzie zaszczepić, przydałoby się ją już odrobaczyć a ja nie mam pomysłu jak to zrobić  🙄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się