Jakie pasze dajecie swoim koniom?

co to jest - "pasza od łopucha" ?

To jest pasza, z którą się spotkałam tylko w Szczecinie 🙂 :P chyba opracowana przez ZUT, wydział rolniczy..... ale gdybam, bo nie wiem, tylko ploty słyszałam. Tylko nie mam zielonego pojęcia jakie to dokładnie pasze. Szczeciniacy niech wyjaśnią 🙂

Pytanko. Jak oceniacie jakościowo, składowo i pod wzgledem uzyskanych efektow pasze Pavo?
Chociażby porównując je do Hipollyta czy np. Hovelera?

Mogę w sumie powiedzieć prawie to samo co Gllosia. W sensie - podpisać się pod opinią o meszu 😉 mesz Pavo jest mega. Moje konie uwielbialy. Skarmiałam kilka lat temu Cerevit i Nature's Best i tez było bardzo OK - w sensie, koń wyglądał dobrze, lśnił się, no bardzo spoko - ale nie mam porównania "sportowego", bo koń wtedy chodził luzacko rekreacyjnie. Wyglądał średnio na samym wikcie pensjonatowym, więc mu wtedy kupowałam pasze Pavo. Zrezygnowałam ze względu na cenę (która jakoś w tamtym okresie poszła w górę, o ile dobrze pamiętam).
faith, Może Oat Balancer Red Mills? Ja karmiłam Saracen Bio Life 2000, ale nie byłam do końca zadowolona. Dwa tyg temu przerzuciłam na Formula Gold z Red Mills i skok energii mocno zauważalny, ale ogólną opinię wydam dopiero za dwa miesiące pewnie 😉 a daję na razie po 200g na posiłek tylko.
Sankaritarina tak jak mówisz dokładnie, szczeciński wynalazek 🙂 mam bardo łatwo dostępną bo jest w standardzie w hotelu, ale no, dupy nie urywa 🙂 karmilam jakis czas agrovitalem ze wzgledu na calkiem fajny sklad, ale wolalabym balancer do owsa zdecydowanie.
Padły słowa, ze otręby wspomagają trening, pomagają w budowie mięśni, ale czy trzeba je równoważyć? Może głupie pytanie, ale przy podawaniu wysłodków, równoważyłam je otrębami, działa to w drugą stronę? 

Trzeba bilansować o ile nie są już zbilansowane przez producenta.
Czy kon da rade utyc na musli pro linen light? Dostajac jeszcze dziennie 3 razy dziennie po 4 litry owsa gniecionego? Dawalabym 4 litry dziennie tego musli. Kon pracujacy ujezdzeniowo niezbyt intensywnie 4-5 razy w tygodniu po godzinke.
doloruu, masz na myśli Day Complex Light musli? Jeśli tak, to nie wiem czy ta pasza ma właściwości tuczące, skoro polecana jest także dla koni z tendencją do nadwagi (w opisie znajduję takie informacje).
Choć prawda też taka, że jeśli da się niezbyt intensywnie pracującemu koniowi jakiekolwiek "lepsiejsze" musli w normalnej ilości - efekty mogą się pojawić, bo koń najzwyczajniej w świecie dostaje więcej jeść.

faith, Hmm, ale w sumie i tak chyba ok, skoro masz Łopucha w standardzie pensjonatowym - chyba, że chcesz  tego w ogóle zrezygnować? Nie dawałam balancerów, to nie wiem, ale gdybym miała próbować, to pewnie bym sprawdziła Saracena, Dengie albo tego Red Mills, ze względu na dobre opinie o tych markach.
doloruu, o tej porze roku konia tuczy się trawą. Generalnie najłatwiej i najzdrowiej tuczy się paszami objętościowymi. Treściwe są potrzebne przy tuczeniu dopiero wówczas, gdy coś jest nie tak z koniem (nie tak to np porządny, ciężki trening, czy problemy zdrowotne).
Czy ktoś może mi pomóc co dać koniowi 55% folbluta, ziarno grzeje go bardzo, za bardzo. Przeszłam na wysłodki z tym http://magia.sklep2.pl/plusss-do-wyslodkow-p-45.html Jednak kon nie bardzo chce jeść, kupiłam równiez otręby ryzowe dostaje około 300g dziennie i lucerne z Sukcesu. No i chłopak chudnie, jest na granicy i zaraz będzie chudy. Potrzebuje czegoś co da mu możliwość przytycia, ale z maksymalnie małą ilością energii. Chłopak jeżdzony 6 razy tygodniowo, 2 razy w miesiącu startujemy ( zaczynamy Lki ).
Będe wdzięczna za wszelkie sugestie.
gacek 🙂, Magic Horse ma fajną paszę na rozbudowę mięśni dla koni z gorącą głową. Mój dostaje ją od 3 miesięcy i jestem bardzo zadowolona. Koń się ładnie zaokrągla, a na treningach nie gotuje się. Do tego cena jest przyjemna. Nazywa się Muscle Max, nie ma jej w sklepie internetowym, więc musiałabyś napisać do właścicielki lub, jeżeli jesteś z okolic Warszawy, to do forumowej Koniczki.
ewuś, A czy to musli czy granulat? Bo własnie na musli mój koń sie wypina bo jest zbyt aromatyczne 🙁
gacek 🙂, to musli i faktycznie jest bardzo aromatyczne. Tak czy siak, napisałabym na Twoim miejscu do Magic Horse, może doradzą coś innego, albo dołożą mniej ziół. Jak szukałam paszy, to Pani Nina zaproponowała mi 3 różne opcje, wiem też, że robią pasze indywidualne dla danego konia.
asds   Life goes on...
06 sierpnia 2017 21:32
faith

Polecam Balancery z Baileysa. Podawałam oba kobyle (performance jak była w treningu 5 razy w tygodniu, a zwykły balancer na L4 razem z objętościową) i wygladała na nich ładnie oraz była taka vital.

Equigrav ja daje nuba promass mix i są efekty i to spore. Koń chętnie je, pieknie się błyszczy i przytył.
Gacek może spróbuj tej nuba promass mix, są to granulki. Od nich tez daje wysłodki zbilnasowane jak i mesz oraz otręby ryżowe, ale to dla innego konia.
Da sie fajnie wymieszac granulat z sieczka? Czy raczej sieczja do samego owsa albo musli?
Wojenka   on the desert you can't remember your name
07 sierpnia 2017 13:00
W zeszłym roku dawałam balancer Baileysa, od jesieni koń dostaje do owsa 1,5 kg Red Mills Oat Balancer Cooked Mix i widzę dużą różnicę.
Ogier ma 18 lat, arab- typ suchar. Pracuje 4 x w tygodniu. Wygląda i czuje się świetnie.


[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/18766826_1838516972828930_8572236483992992841_o.jpg?oh=62ddd8fdfbdfa992ca59b3d668c6e107&oe=5A348B3B[/img]
Gacek - Można stosować lucernę, otręby pszenne fajnie tuczą, olej zamiast owsa na energie, aby się nie spalał, otręby ryżowe też są fajne, no i kukurydza płatki lub śruta ale tylko świeża!!! Jęczmień gnieciony.

Więcej inf na pw
didko20,  jemu jęczmień daje duuuuuużo energi, owsa nie dostawał tylko jęczmień właśnie może ze 2 kg dziennie, mógł po tym galopować 30 min zanim mu sie w głowie nie poukładało, koń bardzo jakby to powiedzieć delikatny, ciężki żeby go rozluźić, jednak nie płochliwy, czy nie do zatrzymania. Po prostu głowa cały czas chce biegać, a że nogi długie to sie słuchaja :P
Czyli ja bym tu uderzyła w oleje, wysłodki i otręby, najbezpieczniejsze i o niskiej zawartości  cukrów. I oczywiście lucerna, na masę najzdrowsza i najtańsza  🙂
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
14 sierpnia 2017 09:19
didko20 kukurydza dla nadpobudliwego konia?
Gacek faktycznie zobacz sobie produkty Nuba Equi.  Rozumiem, że wrzody wykluczone?

Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
14 sierpnia 2017 13:17
Znów przychodzę z pytaniem  🤣
Kończą mi się zapasy obiadowe dla Seniorki i śniadania dla kucyka.
Co na obiad dla Seniora? Coś do podania w formie papki i na tyle smacznego żeby przemycić coś na stawy. Dostaje otręby ryżowe i Gastro+ Havensa+ lucerna ale z tym preparatem jest trochę wybrzydzania i plucia  🤬
Poszłabym w mesz jako dodatek do tych otrąb ale już sama nie wiem czy można podawać codziennie (dawniej jadła i nic jej w sumie nie było). Czy lepiej dawać np Pro Mass z Nuby? Znalazłam jeszcze coś takiego http://animavet.pl/agrobs-alpengruen-muesli-15-kg.html co by było na tyle fajne, że garstkę dziennie mogłabym podkradać kucykowi do zmieszania witamin. Tylko cz to wystarczająco smaczne  😜

No i wracając jeszcze do kucyka, od marca dostaje Saracen Shape Up w ilościach maleńkich i tu jest problem bo od marca nie skończyła worka i to co zostało (taka 1/4 worka) moim zdaniem się nie nadaje do podania. Takie toto zwietrzałe mimo zamykania worka po nabraniu paszy i przechowywania jej w suchym pomieszczeniu. Polecicie coś co w małej ilości nie zaszkodzi kucykowi i będzie dostępne w mniejszych workach? Lub coś takiego co będę mogła podać też Seniorce żeby schodziło w miarę szybko?  :kwiatek:
Robaczek M., zarówno my jak i wiele innych znanych mi osób podaje mesz codziennie. Konie maja się super 😉 Polecam z Pavo.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 sierpnia 2017 15:51
Szukam sieczki ze słomy lub siana z dodatkiem lucerny (tak nie więcej niż 20-30% najchętniej), może być olejowana lekko, coś podobnego do tej: https://animalia.pl/dodson-horrell-fibergy-20kg/szczegoly/11052/#opis Tyle, że średnio mi się uśmiecha płacić stówkę, bo na worku jest znany napis 😉 Może ktoś mi coś polecić?  :kwiatek:
Robaczek mesz to wychodzi najtaniej i najbardziej glutowato jak kupisz zapas siemienia w jakiś sklepie rolniczym i zmielisz młynkiem do kawy, zaparzysz woda z czajnika i dodasz do jedzenia  😉 ja planuje na zimę zrobić meszowy zapas i sama zrobić taką mieszankę z jakimiś wytlokami owocowymi, może jakieś zioła. 😉
A co do paszy dla kuca to może coś w agro kompleksie albo w magii( nie mają części dostępnych mieszanek na stronie)?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
14 sierpnia 2017 19:25
gllosia a to super, w takim razie stawiam raczej na mesz 🙂
Alaska wiem że tak by pewnie było najlepiej ale postawie na meszu Nuby, bo uwielbia go strasznie  😍
Co do agro kompleksu to skusiłam się kiedyś na jakąś pasze dla Seniorki (taki drobny granulacik) i pół worka poszło do kosza bo nie chciała. Dla kuca tez u nich kupiłam jakieś takie musli i stoi cały wór bo łakomczuch nawet nie chce zjadać 😉 A gdzie można zobaczyć te pasze z magii? Kupuję u nich otręby ryżowe i nie widziałam tam nic nowego od jakiegoś czasu 🙂

A podawał ktoś z Was to http://optifeed-sklep.abstore.pl/utrata-zbednej-wagi-saracen-super-fibre-cubes-20kg,c44,p34,pl.html ?
Zembria, Mollichaff ma większośc sieczek na bazie słomy. Tu masz wybór:
http://alepasze.pl/pasze-dla-koni-sieczki-c-2_3.html
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 sierpnia 2017 19:59
Grace Dzięki za linka 🙂 ale nie znalazłam w ich ofercie nic dla siebie. Nie dość że wszystkie praktycznie melasowane (nie potrzebuję dodatkowych kalorii, a jeśli już coś ma kurz łapać w worku, to wolę olej), to każda z dużą ilością dodatków, które mi do niczego nie potrzebne, no i cena niezbyt zachęcająca, jak za worek 12,5kg 🙄 To bym już wolała tego dodsona, bo worek 20kg. Szukam czegoś serio prostego, bo mi tylko jako zapychacz potrzebne (jeden koń je wolniej i muszę czymś drugiego zająć, zanim pierwszy nie skończy) najchętniej 70/30 słoma owsiana i lucerna, lekko zolejowanego, żeby nie fruwało.... Znajdę costakiego? 👀
Od jakiegoś czasu daję otręby ryżowe ale nie widzę zbyt dużych efektów i zastanawiam się nad zmianą na Promass Nuby.
Czy ktoś miał podobnie i po zmianie na Promass był widoczny efekt?
Wcześniej próbowałam wysłodków oraz jęczmienia bez specjalnych zmian.
Koń nie jest chudy ale masy mięśniowej mógłby mieć więcej.
Zembria mój bardzo dobrze wykorzystujący pasze koń jadł Baileysa Light Chaff, jest z miętą, bez grama melasy, koń bardzo chętnie ją je, na animalii jest z darmową dostawą 😉
somebody mam identyczną sytuację, otręby ryżowe jak i pszenne za wiele nie dały (ryżowe nic, pszenne może ociupinę), wysłodki są be i tak jak kiedyś udawało mi się przemycać tak w chwili obecnej skubany wszędzie wyczuje. Jeżeli nie odbije mi teraz trochę od lucerny i pszennych to idzie właśnie na Nubę Promass, bo już mnie szlag trafia z bilansowaniem.
Pytałem o opinie odnośnie tej paszy i jakaś dobra duszyczka wyżej napisała, że działa, ale może ktoś jeszcze się wypowie?  🤣
lusia722  - kukurydza jest dobra na masę, ale przy pobudliwym koniu lepiej jej nie dawać
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się