Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Tak się wtrącę.... Miałam zagwozdkę parę stron temu i już wiadomo gdzie "w trawie piszczało" (piszczało, bo defacto problem i tak zniknął przy tym, jak upały zelżały). Taka drobna sprawa, a nie wpadłam na to. Z badań krwi wyniknął lekki niedobór, więc wystarczy, że dosuplementuję co trzeba i będzie super. Wyniki ogółem bardzo dobre, także system żywieniowy raczej zostanie taki, jaki był. Jeśli ktoś ma trudne przypadki paszowe, bądź jakąś nagłą sytuację czy zmianę - polecam się szarpnąć na badanie krwi. Może sporo oszczędzić. 🙂
Krew to się powinno badać nie tylko jak coś jest nie tak, ale regularnie  😉 Dzięki temu można kontrolować dietę, wiedzieć jakie pierwiastki się dobrze przyswajają i wyłapywać ewentualne problemy dużo wcześniej.
No, cóż, akurat ja badam regularnie - a wyszło przy konkrecie.
Wojenka   on the desert you can't remember your name
22 sierpnia 2017 09:55
tulipan, a sobie też badasz krew regularnie?  🙂
Tak i się suplementuje i zrobiłam test na nietolerancję pokarmową. Mojemu psu krew też badam regularnie i też go suplementuje  🙂
Czy ktoś tu coś zamawia może z agro-vital.pl  i też mu przychodzą takie rozwalone paczki?  👀
Za pierwszym razem wysłałam do właściciela zażalenie, że strasznie rozwalone wszystko i jeden worek był przecięty(miałam szczęście, że się kurierowi po drodze nie wysypało). Zrzucił to na kanwę tańszej firmy kurierskiej, ale teraz znów przyszło zamówienie tym razem inną firmą i to samo. Niby doszło w całości i worki tym razem się nie rozwaliły, ale generalnie przesyłka rozlatuje się w rękach.  😵
Było już to kiedyś poruszane - ich worki są zwyczajnie do dupy. Nie chodzi o pasze, bo sama w sobie jest ok i ja tym konia karmię, ale opakowanie potrafi w łapach się rozwalić. Trzeba zgłaszać, niestety. Może kiedyś coś z tym zrobią.
Potrzebuję porady, mam konia po przewlekłej rocznej kontuzji, przez ten okres strasznie schudł, aktualnie zaczął wychodzić na mały padok i wraca do pracy. Nie mam pojęcia czym go karmić, żeby zaczął wyglądać jak koń a nie szkieletor... Jedni mówią owsem gniecionym, bo lepiej się przyswaja inni otrębami pszennymi, ryżowymi lub wysłodkami buraczanymi. Jest jeszcze jedna sprawa, koń z gorącą głową, pasza nie może absolutnie go rozgrzewać. Aktualnie koń dostawał ok. 1 kg musli (horse and pony mix Hilight) i 2 kg owsa gniecionego, ostatnio ucięliśmy owies do 1 kg ponieważ zaczęło mu lekko mówiąc odwalać. Dodam, że nasz plan rehabilitacyjny to 45 min stępa i 20 min kłusa, czyli bardzo lekka praca, koń ma 11 lat.
Myślałam dla niego o diecie :ok. 1 kg musli (tego co dostaje), 1 kg granulatu (przykłady poniżej), 1 kg owsa gniecionego i do tego sieczka z lucerny, będzie ok? Może za dużo wynalazków?

Oraz pytanie, który granulat lepszy? może mieliście z jakimś do czynienia?
Baileys  Everyday High Fibre Cubes
https://animalia.pl/baileys-everyday-high-fibre-cubes-20kg/szczegoly/9169/
Hilight  Hi Fibre Cubes
https://animalia.pl/hilight-hi-fibre-cubes-20kg/szczegoly/30603/
Masters  Structuur
https://animalia.pl/masters-structuur-20kg/szczegoly/38526/



Czy ktoś używał nowego Sporta do Nuby z tym olejem kokosowym ???
Alaska u mnie było wszystko w porządku, worki były całe, owinięte kartonem i ostreczowane. Ale później fakt, chłopakowi kazałam jak najdelikatniej przenosić i trzymając za spód, bo czytałam tu ostrzeżenia że są słabe.
No ale w każdym razie nic się na szczęście nie porwało.
anetakajper   Dolata i spółka
24 sierpnia 2017 10:15
wigorrr ten owies bym wyrzuciła a dodała więcej sieczki  😉
No właśnie sęk w tym, że to jest opakowane w kawałki kartonu ledwo oklejone taśmą, więc nie dziwie się, że pod takim ciężarem się rozwala. Wystarczyłoby parę razy owinąć właśnie taką folią pakunkową i by się to trzymało w kupie. Sugerowałam to Panu, ale to olał.
Wigorrr, stosowałam Hilight Hi Fibre Cubes u mojego od razu po operacji, aby właśnie nie zleciał mi za bardzo z wagi i nie denerwował się, gdy inne dostają jeść. Efektu wow nie widziałam, ale na pewno aż tak szybko nie oklapł i chętnie wcinał 😉
Obecnie mam polecony BRANDON XS. Podaje niecały miesiąc, wiec za szybko na efekty.
https://sklep.hippovet.pl/pl/p/BRANDON-XS-standard-25-kg/119
Nie powinien go rozgrzewać, a podobno idealnie nadaje się na przytycie.

No fakt jakość opakowania słaba, ale myślę też że dużo zależy od firmy kurierskiej i jak ludzie w niej pracujący obchodzą się z paczkami. A na to już się nie ma wpływu
No ale prawda jest taka że inne opakowania docierają i są w stajni całe a te różnie. Może kiedyś się coś zmieni, możliwe że wraz z ceną  🤣
Luckygda ja stosuje sporta z nuby
Blackstones

I jak wrażenia ?? Koń ma siłę, szaleje?? Mocno to coś się klei ??
mi zapach nie pasuje, bo ja nie lubie kokosów. Kon chetnie je, nie ma problemu z jedzeniem. Energie ma też bezproblemowo. Nie klei się, ale tez nie pyli. Nawet bym mogła stwierdzić, że wygląda jeszcze lepiej niż na wcześniejszym sporcie
Na przytycie  polecam Pro Mass Nuby http://hesthouse.abstore.pl/-nuba-promass-mix-20kg,c,p1312,pl.html  😍 😍 😍
Mój folblut naprawdę się na tym mega poprowił. Teraz już nie widać, że to folbut  😎 
Ogólnie Nuba przypadła rudemu do gustu bo nawet otręby ryżowe ich wcina🙂 Tylko ciekawe na jak długo... 😉
meander, a tak z ciekawości ile Pro Mass dajesz dziennie swojemu? Oprócz tego karmisz jeszcze jakąś inną paszą? Pytam, bo akurat zamówiłam ten dodatek mojej folblutce, która wymaga podtuczenia. 2 miesięczny źrebak "wysysa" ją bardzo.

Prawie całą ciążę dostawała do owsa pasze hodowlane typu balanser tej firmy w ilościach wskazanych przez producenta i wyglądała oraz czuła się świetnie. Teraz jest to, mimo dobrego pastwiska i siana, najwidoczniej dla niej za mało.
Zamówiliśmy jej teraz (z Nuby) jako dodatki Pro Mass i otręby ryżowe z lucerną oraz jako podstawową Mammy Musli (kompletną tym razem, nie balanser). Będziemy powoli wprowadzać do jadłospisu (wraz z sieczką do każdego posiłku) z nadzieją, że kondycja się poprawi.

Edit. literówka
Ja osobiście jestem zwolenniczką pasz "gospodarskich" bo wychodzą taniej i można każdy składnik indywidualnie dopasować do konia. Pasze gotowe są moim zdaniem dla koni sportowych/wyczynowych, które potrzebują pasz wysoko skoncentrowanych przy minimalnym balaście.

Moja 13 letnia klacz ( 50% folbluta) chodząca w rekreacji, źrebna ze wrzodami, świetnie wygląda, a dostaje:
1 kg owsa gniecionego ( pensjonat)
1 kg granulatu z lucerny
1 kg otrąb pszennych
100g drożdży paszowych
90g siemienia lnianego ( do mieszania z otrębami na mesz)
witaminy Animiki
I wszystko gra 🙂 Jedynie trzeba mieć czas na zamawianie produktów, ale to kwestia chwili w dobie internetu 🙂

Katharina   "Be patient and trust in the process"
29 sierpnia 2017 11:55
Czy kupował ktoś stąd http://trawokulki.pl/  trawokulki? Mogę prosić o opinię?  :kwiatek:
didko20, a jaki masz w tym zestawie bilans wapń - fosfor?
Katharina ja polecam trawo-lucernę z jar-pasz, w końcu coś co nie pachnie dziwnie, ma ładny kolor i koń nie wybrzydza. Tylko uwaga pellet jest duży (a przynajmniej ten worek który mam teraz). Stosunek cena/jakość ok: 30 kg -52 zł.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
29 sierpnia 2017 12:58
Alaska o widzisz, super, dziękuję Ci bardzo za polecenie  :kwiatek:
Ja kupuje granulowana lucernę na allegro KLIK

Wstępnie liczyłam bez udziału siemienia i witamin
to wapnia wychodzi 41g, a fosforu 29g

Skracaj linki! Ten tasiemiec rozjechał kompletnie forum.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
30 sierpnia 2017 12:58
didko20 lucerny nie chcę - wzrasta ryzyko przebiałkowania konia, a nie mam zamiaru przez to nie spać po nocach  😁  😉  🙂
didko20, skróć link, bo totalnie rozjechałaś forum.
A z podanej diety Twojego konia wynika raczej, że jest w niej sporo fosforu... policzyłabym na Twoim miejscu na wszelki wypadek
Z ciekawości - jakie są skutki nadmiaru fosforu?
Murat-Gazon z tego co wiem zbyt duża ilość fosforu utrudnia przyswajalność wapnia. Co za tym idzie, mamy niedobór wapnia, który może odbić się na końskich kościach.
Czyli to jest "system naczyń połączonych", coś jak z żelazem, miedzią i cynkiem? Dzięki.  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się