Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

[quote author=_Gaga link=topic=210.msg2706433#msg2706433 date=1503384099]
zimnokrwista125, w ilu tematach jeszcze napiszesz ogłoszenie robiąc off topa? W takich przypadkach odechciewa się nawet pomagać.

rtk, trzymam kciuki, będzie dobrze!!! 🙂
[/quote]

W tylu ilu trzeba będzie. Już długo szukam, jednak bez skutku. Teraz sytuacja zrobiła się beznadziejna, nie mam już czasu....

Nie sądzę - od ogłoszeń są ogłoszenia i każde kolejne w wątkach będą kasowane.
Jak zbilansować seniorce paszę, aby lepiej wyglądała?
Klacz, która zawsze na miotle bdb wyglądała, w tym roku wygląda szczupło mimo moich starań. Nie chce kupować gotowych pasz, bo można równie dobrze a połowę taniej.
Klacz 23 lata, copd (ale na tyle "zaleczone", że obecnie nie dycha a tylko czasem zakaszle) Poza copd nic jej nie dolega. Od 5 do 21 na łące, w stajni siano, na śniadanie litr owsa pełnego, pół miarki granulatu dla klaczy karmiących, dwie garści słonecznika, kolacja: litr owsa, pół litra wysłodków, litr otrąb, witaminy Reformin Plus, teraz juz sie skonczyly, ale jeszcze 2 tyg temu dodawałam szklanke otrębów ryżowych. Zęby dziś sprawdzę, ale w maju były w porządku. Siana nie wyjada (jak cała reszta koni)
Bezrobotna.
jakies sugestie?
Megane - tak poza komponowaniem diety - pasożyty sprawdzałaś? Typowe odrobaczania działają dość wybiórczo, może coś się zalęgło?
Nie sprawdzałam w tym roku, odrzucam jednak pasożyty, bo stoi w jednym boksie z drugą klaczą i tamta jest jak baryła. Teraz będę odrobaczać dwuskładnikiem, może po odrobaczaniu zrobię badanie, choć wykluczam robale, raczej zwalam to na wiek.
Megane, kiedy robiłaś zęby?  U nas teraz zalecenie co 6 miesiecy.
Megane, a EMy dawałaś (lepiej wciągają w płynie) ? Jęczmień? Mesz?
Bera7, ząbki sprawdzane i nie wymagały roboty. Ona bardzo dobrze i równo sciera, więc zaleceń do czestego pilowania brak. Wczoraj sprawdzałam, wiec wg mnie bez zarzutu ale wezwe weta do kilku innych badań to wszystko mi obejrzy 😉 z resztą mam młodego do roboty z krzywym zgryzem 😉

Dance Girl - Jęczmienia nie daję, bo nie mam gniotownika, ew mogę podawać kukurydzę.
Z nią też jest problem, ze sie szybko przebiałcza, tak więc ilości muszą być z umiarem.

Mesz... jasne, ze robie ale jak juz przechodzą na siano głównie, pewnie zaczne robic gdzieś od połowy września, pazdziernika...
Ogólnie dostaje sporo paszy i rozmaitej, kondycja super bo jak ostatnio wypruła ze stadem, to była szybsza od rajdowego araba  😂 tylko kępy trawy pizgały.
Ona źle nie wygląda, ale chciałabym wiedzieć jak zmieniać diete seniorce, aby było dla niej dobrze.
Z wiekiem zapotrzebowanie sie zmienia. Sama widzę, ze kiedyś wystarczała latem tylko trawa a teraz musze normalnie suplementować przez cały rok.
Do EMów nie mam przekonania... a jakie polecasz? Skąd?
Muszę o tym więcej poczytać
Megane, nie wiem czy pamiętasz jak mojej klaczy pękło oko i z powodu bólu był spory kłopot z utrzymanjem wagi. Polecono mi wtedy otręby ryżowe i rzeczywiście ich podawanie mega pomogło. Może w tym przypadku też zda egzamin?
Gaga a w dużych ilościach podawałaś te otręby ryżowe? Ja podawałam jeszcze niedawno ale w niewielkich ilościach. (Szklanka dziennie jako dodatek do owsa, wysłodków, otrąb pszennych i słonecznika) W zeszłym roku po takiej samej ilości w dupach wszystkim się przewracało, babci też 😉
Ponieważ klacz w tym roku jest trudniejsza do utrzymania chce zmienic diete, ale to nie znaczy, ze jest chuda i należy ją paść 😉 jest błyszcząca, ma jabłuszka tylko opadła ogólnie.

Edit: fotka sprzed chwili, tylko że kobyła się wytarzała w piasku właśnie i błysku nie widać 😉

a tu jak zaczęła chudnąć - koniec czerwca

Megane, też niewiele jakoś... 400 gr dziennie chyba
Szczerze mówiąc, to kobyła mi się teraz bardziej podoba, bo zazwyczaj była kwadratowa i miała celulit 😉
No ale jej normą był tłuszczyk, czyli jednak coś się z nią dzieje 😉 i muszę tego pilnować aby nie przegapić.
Umówiłam się z wetem na kontrolę mojego stadka.
I tak powie, że kobyła w bdb kondycji...
Moja 25-latka. Jeszcze nie na emeryturze 😀

A dużo pracuje?
Z moją też śmigamy sobie w tereniki, ze względu na jej copd to nawet wskazane, na początku trochę pokaszle a później jest już w porządku. Oczywiście bez dzikich galopów, ale jak ma dobry dzień, to czemu nie? 😉 tzn nie poganiam 😉 leci tyle ile chce i robi to z radością, czasem jednak cały teren robimy stępem.
U nas dokładnie tak samo. To Dziunia decyduje, ile galopu, ile kłusa i kiedy wracamy do domu 😀
Mój senior, najlepszy przyjaciel-Fenix  💘


Arabika, jakoś Was z forum nie kojarzę, a przefajnego masz konia! 😀 Napisz coś o nim więcej :kwiatek:
A ile ten senior ma latek? 😀
amnestria, rzepka Fenix ma w tej chwili 17 lat, ze mną jest już prawie 2 lata. Oprócz tego, że ma szpat to okaz zdrowia  🙂
Uwielbia prace z człowiekiem i jest najukochańszym i najwdzięczniejszym koniem jakiego znam  😍
maleństwo   I'll love you till the end of time...
04 września 2017 12:03
arabika, jejku, idealny, piękny!

Mnie dziś fejsik przypomniał, ze równo rok temu przywiozłam moje 7 nieszczęść z kliniki...


Na szczęście w jedynej słusznej stajni, gdzie jest już od 6 lat (z małą, nieszczęśliwą przerwą, zakończoną kliniką), ma jak w puchu i jak na starego dziada bez mięśni, wygląda ładnie


maleństwo,  wygląda super! Ile on ma już lat? 🙂
maleństwo, o jak pięknie odbił! superancko! Łośko wygląda na zadowolonego z życia 😀
maleństwo   I'll love you till the end of time...
04 września 2017 15:26
Dzięki. Ma 19,5. Odbił, bo po prostu mamy super siano, dobrą trawę i święty spokój w stajni, plus specjalne traktowanie, buraczki z własnego ogródka od gospodyni i takie tam. Łoś zadowolony, ma obecnie zakochane o w nim bojfrenda dwa razy takiego wielkiego jak on (a Łoś ma 172...), leniwie się, czasem wsiadam, są dni że chwilkę zaklusujemy i zrobimy parę zagalopowan. On wyraźnie pokazuje, kiedy ma ochotę, a kiedy czuje się tylko na stepa. Jak na siebie jest miły, choć nadal ma swoje odpaly, nienawidzi weterynarzy itp.
Przypominamy się z Addiskiem bo w sobotę skończył 26 lat 😉 chłopak jeszcze spaceruje pod siodłem, trochę kłusem i galopem też.

maleństwo   I'll love you till the end of time...
06 września 2017 13:51
Piękny wiek i bdb wygląda 🙂
Abeba wygląda świetnie  😉 dużo zdrowia dla Adiska :kwiatek:
(Jeju, jaki Twój synek już duuuuży 😉 )
desire   Druhu nieoceniony...
09 września 2017 22:22
Abeba, rok młodszy od mojego, a wygląda świetnie! 🙂 coś dostsje prócz owsa i siana?
desire póki co tylko różne ziółka od podkowy raczej z myślą o stawach i krążeniu
Abeba,
Wszystkiego najlepszego dla Adisiaka, zdrówka, zdrówka i jeszcze raz zdrówka! Fantastycznie się prezentuje. Pozdrawiamy serdecznie (z klubowym kolegą Gold Starem, rocznik '90).
dziękujemy wszystkim za miłe słowa  :kwiatek:
Jak wasi emeryci na jesień  😀 My tak

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się