kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Potrzebuje pilnie odpowiedzi:
Czy na próbie ujeżdżeniowej w WKKW obowiązkowy jest plastron?
Piaffallo, tak, lub krawat.
_Gaga, jesteś pewna? Skoro start jest możliwy w tzw. stroju myśliwskim? I skoro... praktyka na zawodach krajowych jest inna? Opis stroju w próbie ujeżdżenia w przepisach, co do koszuli, jest taki sam jak do próby skoków: "biała koszula i krawat". Praktyka dowodzi, że można jechać w białej bluzce. Często strój jest dokładnie ten sam, jak w następującej, czasem za chwilę, próbie skoków. Widywałam także pastelowe bluzki, byle z białym kołnierzykiem, i nikt się o to nie czepiał, choć biały gors jest lepiej widziany. Nigdy (nie mówię o zawodach międzynarodowych) nie spotkałam się z żadną uwagą wobec amazonki, która jedzie w białej bluzce, bez plastronu. Gdyby przepisy brać dosłownie, amazonki musiałyby jeździć w koszulach(!) i pod krawatem.
LatentPony   Pretty Little Pony :)
26 sierpnia 2017 23:51
Orientuje się ktoś jak wyglądają i na jakiej zasadzie odbywają się takie przetargi jak chociażby ten z ogłoszenia?

"Koń oferowany będzie na sprzedaż na przetargu, który odbędzie się w Stadninie Koni Walewice w dniu 31.08.2017 r."

LINK DO OGŁOSZENIA

Czy jest to w formie aukcji? Czy po zakończeniu przetargu możliwe jest odstąpienie od umowy po przeprowadzeniu przez lekarza weterynarii badania kupna-sprzedaży? Czy raczej badania trzeba przeprowadzić wcześniej, przed przetargiem?

Czy każdy przetarg rządzi się swoimi prawami i muszę najzwyczajniej w świecie zadzwonić do Walewic aby uzyskać odpowiedź na moje pytania?
Zdarzyło mi się dwa razy jechać bez plastronu towarzyskie WKKW, ale najnormalniej w świecie nie wiedziałam, że trzeba...
Teraz jedzie moja znajoma i mamy dylemat czy jechać pędem do sklepu kupować czy może jechać w białej bluzce ze stójką. (tak na prawde jak się kupi ten najzwyklejszy plastron i go ubierze, to niewiele się różni od bluzki ze stójką...
Nie chce by ją ściągnięto z czworoboku na pierwszych zawodach (wystarczający stres) za brak plastronu  😡
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
27 sierpnia 2017 13:44
Seniorce wyszly spore niedobory cynku. Macie polecone suplementy, ktore faktycznie dzialaja?
Spotaliscie sie z przypadkiem stalego linienia i pojawiania sie miejscami luszczacej skory przez niedobor cynku? Analiza wlosa i zeskrobiny zrobione, od strony skory wszystko ok.

i jeszcze na zadzie wyszedl guz wielkosci polowy jablka. Miala robione usg i wyszlo ze to krwiak. Mamy masci i powinno zaczac schodzic po jakis 5 dniach. Mialyscie do czynienia z takimi krwiakami? Zeszlo w miare szybko? 🙂
przepraszam za brak polskich liter, padl mi laptop i pisze z telefonu z innej epoki 😉)
Piaffallo, ja zamiast plastronu ( który uważam że jest po prostu brzydki ) używałam normalnej białej apaszki. Wygrzebałam gdzieś kiedyś w ciuchu za 3 zl. Spinałam spinką do plastronu i  gotowe.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 sierpnia 2017 20:55
Spotaliscie sie z przypadkiem stalego linienia i pojawiania sie miejscami luszczacej skory przez niedobor cynku?
To co opisujesz, to jest typowy objaw niedoborów cynku. Możesz kupić u Podkowy chelat cynku, cenowo wychodzi to rewelacyjnie, a podajesz "sam cynk" (jedynie na nośniku) bez zbędnych dodatków, czy wypełniaczy. Osobiście dałabym przez jakieś 10-14 dni co najmniej podwójną dawkę (jak nie dłużej) skoro niedobór już jest tak wyraźny, że są objawy widoczne.
Zembria mówisz o tym ? [[a]]http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/Tlenek-cynku-paszowy-99%2C9/546[[a]]
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 sierpnia 2017 11:04
Nie, pisałam o chelacie cynku forma chelatu białkowego jest zdecydowanie lepiej wchłaniana, niż tlenku.
Koń, po infekcji, szmery na oskrzelach był leczony sterydem i antybiotykiem. Wetka proponuje podać jeszcze syrop, ale koń nie zje syropu z owsem, podawany strzykawką wypluwa.
Kiedyś pamiętam, że dostawała siemię i akceptowała, więc pomyslałam, że i teraz zamiast syropu podać siemię. Czy to będzie dobry pomysł?
I druga sprawa- jak podać to siemię, gotować, cedzić, czy nie, podać wodę/ziarno? zaparzyć rano i podać wieczorem?
marysia550, a jakby zmienić syrop? Dromy ma dobre , zjadane i skuteczne syropy na kaszel - może by pomogło?
Bo podanie siemienia zamiast syropu to jak zjedzenie maliny zamiast aspiryny... zaszkodzić nie zaszkodzi, ale i nie pomoże
Dziś jest po ostatniej dawce sterydu i antybiotyku, na jeździe, pod koniec zakaszlala dwa razy (brak wycieku z nosa, opuchnięte slinianki). Wetka ma byc w czwartek ją osłuchać. A do czwartku właśnie myślalam o tym siemieniu, wiem, że to nie leczy, ale osłania  drogi oddechowe i nawilża, a koń mimo, że stoi cały dzien na dworze to jest narażony na działanie kurzu.

edit- do piatku nie mam możliwości osobiście nic podawac, a kon z tych co rzuci się na ścianę, jak musli ziołowe powącha, więc nawet jak kupię ten syrop to nie będe miala pewności, że go zje. Jak będę miała możliwość sama cokolwiek podać, to jakiś sposób na nią wymyślę.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
29 sierpnia 2017 07:21
marysia jaki to syrop? Może da się znaleźć zamiennik o podobnym działaniu np w granulacie?
W jaki sposób dbać o długie przystuły w siodle ujeżdżeniowym? Mam wrażenie, że mimo przecierania po jeździe, trzymania czy to w pokrowcu czy luzem - żeby oddychały nie daje żadnej różnicy. Zmywać mydłem glicerynowym po każdej jeździe? A może za częste smarowanie też szkodzi? Do tej pory wszystkie siodła jakie miałam, miały krótkie przystuły.
ushia   It's a kind o'magic
29 sierpnia 2017 10:08
jak bedziesz je zmiekczac nieustannie to sflaczeja i beda sie rozciagac
a cos sie z nimi dzieje?

bo jezeli nie to nie wymagaja jakiegos specjalnego traktowania, ot uwazaj zeby nie ciagnac po ziemi jak siodlo niesiesz 😉
Wyglądają na zmęczone życiem, no i zauważyłam ostatnio na nich coś jakby osad?
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 sierpnia 2017 10:20
natip, osad się czasem robi, jak się za dużo myje/smaruje, potem te preparaty 'wyłażą' ze skóry lub gdy jest wilgoć w siodlarni, wtedy też robi się brzydki osad. Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku sprzętu skórzanego 'częste mycie skraca życie'. Wiadomo, trzeba dbać, czasem umyć, nasmarować ale pacianie w kółko preparatów w skórę wcale jej jakoś wybitnie nie służy 😉 przede wszystkim suche pomieszczenie, zimą z temperaturą dodatnią
halo Mi raz dawno temu na krajowych zwrócono uwagę na brak plastronu (tylko koszula z białą stójką taka skokowa pod marynarką była) i potem już jeździłam z, pamiętam, że sprawdzałam i znalazłam w przepisach, że jednak musi być chyba, że coś się zmieniło w ostatnich latach.
Magdzior, w przepisach (WKKW) jest, że ma być biała koszula z krawatem.
Należy się domyślać, że resztę trzeba brać z przepisów dyscyplin odpowiadających próbie ujeżdżeniowej/skokowej.
Moje obserwacje płyną z widoków osób oglądających parkur bezpośrednio po próbie ujeżdżenia. W klasycznych kolorowych skokowych bluzkach. I jakiegoś ciągania plastronów pomiędzy próbami nie da się specjalnie zaobserwować.
Też zawsze jeżdżę z plastronem.
Owszem, można się narazić na zwrócenie uwagi, ale przecież nie na dyskwalifikację.
A jak to jest, bo nie śledziłam - weszły już do WKKW przepisy z ujeżdżenia o punktach karnych za niewłaściwy/niekompletny strój/rząd?
Również znalazłam w przepisach, że ma być krawat, co w rozumieniu przepisów tłumaczy, że ma być plastron u kobiety  😁

Nie chciałam ryzykować, że znajoma zostanie ściągnięta z czworoboku lub obniżą jej punkty za niestosowny strój więc szybka wycieczka do sklepu jeździeckiego została zaliczona i kupiony plastron 😉
Dziękuję wszystkim za pomoc w odszukiwaniu tejże informacji  :kwiatek: tyle będę mądrzejsza na przyszłość 😀
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
30 sierpnia 2017 18:02
Dziękuję za odpowiedzi w sprawie cynku  :kwiatek:
Weterynarz doradził biotynę z cynkiem, zamówiłam jakąś w Leoveta. Mam nadzieję że wszystko się w miare szybko ustabilizuje, bo mi koń łysy zostanie  😫
Jak działają poszczególne nachrapniki? Czy hanower rzeczywiście utrudnia koniu "wieszanie się" na pysku? Laickie pytanie, ale tak naprawdę doszłam do wniosku, że nie myślałam nad doborem nachrapnika - ot, kupiłam szweda i jakoś żyłam... 🤔
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
31 sierpnia 2017 06:17
RobaczekM jeśli zamówiłaś tą: https://www.tundra.pl/pasze-dodatki/suplementy/leovet-biotin-zm-biotyna-cynk-w-syropie-1000ml.html to dzienna dawka cynku w niej jest na poziomie około 113mg, czyli jakieś 4-5x za mało. To juz lepszy jedst ten preparat, który podlinkowała xxagaxx bo przynajmniej dawka konkretna 750mg około.
Szczepił ktoś sierściuchy na Clostridium botulinum? Nie ma problemów z dostaniem takiej szczepionki?  Zastanawiam się nad szczepieniem wraz z przejściem na wiadomo jaką paszę  🙄
Gdzie na czworoboku powinno się zmieniać noge w kłusie anglezowanym na przekątnej?
A propos plastronu, jak się wiąże plastron, taki składający się z dwóch "pasków"? 👀
Najbardziej odpowiedni moment do zmiany nogi jadąc przekątną jest na środku ujeżdżalni -X
rosi na środku, w X 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się