Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dokładnie! 🙂

didko20 też bym sprawdziła czy na pewno "więcej jest wapnia", bo moim zdaniem nie
Z książki Brzóska F i in. kraków 2015 , wychodzi stosunek wapnia do fosforu 1,5-2,1, a dla klaczy i młodych koni 3-1. Większość pasz zbożowych charakteryzuje się większa ilością fosforu niż wapnia.
Mi wychodzi po dokładnym wyliczeniu 46,3g Ca i 31,7g P
A na jakimż to źródle opiera się Brzóska, że mu wychodimzi Ca:P 1,5:2,1? Zazwyczaj przyjmuje się odwrotnie, a i to 1,5 to raczej górna granica. Mowa o koniach dorosłych.
Akurat ten autor jakimś szczególnie dobrym specjalistą w zakresie żywienia to raczej nie jest... Dla mnie też na oko tego fosforu duuużo (otręby pszenne przede wszystkim...). Nie chce mi się odpalać laptopa i liczyć, ale jak znajdę chwilę, to sobie z ciekqwości wrzucę w program... Wliczałaś siano?
sumire wydaje mi się że chodziło że stosunek w granicach 1,5:1 - 2,1:1 😀
Co nie zmienia faktu że i tak moim zdaniem wynik tych obliczeń może być trochę inny
Przychodzę, bo zgłupłam. Znaczy nie tyle zgłupłam, co utknęłam w martwym punkcie, bo z każdej strony jest mi polecane co innego i chciałabym to jakoś podsumować.

Suplementacja konia w małym sporcie poza sezonem. Co lepiej dołożyć do owsa zamiast paszy sportowej - lucernę, wysłodki czy otręby ryżowe? Każde ma zwolenników, każde ma plusy... Idzie je znaleźć w podobnej cenie. Może napiszecie mi na ich temat coś, czego jeszcze nie wiem? Proszę o rady, bo kisnę.

EDIT: Dodatkowo - konia chcę trochę podpaść. Nie potrzebuję go uspokajać/uenergiczniać. Chcę żeby się trochę podpasł, zrobił trochę tych partii mięśni, których nie zrobi w sezonie i ogólnie był zdrową, błyszczącą kulką na następny sezon.
Podpinam się pod Twoje pytanie Sivrite. U mnie podobnie poza małym sportem, my tylko terenowo, ale regularnie i dość intensywnie. Kobyłka mi trochę schudła na wakacjach (maleńko zielonego, trochę stresów zw. ze zmianą miejsca), konie niedługo wracają i chce ją odrobinę odpaść przed zimą. Też chcę zdrową kulkę 😉
Wysłodki tuczą bez dodatkowej energii, a po otrębach ryżowych wielu koniom dymi czacha  😉
Mam jeszcze zapas wysłodków, będę dawać jak wróci. Mieszam z otrębami pszennymi i owsem plus jeszcze kilka małych dodatków typu kreda. Może nie powinnam szukać niczego nowego.
Wysłodki tuczą bez dodatkowej energii, a po otrębach ryżowych wielu koniom dymi czacha  😉


Jak pisałam, dymienie czachy mi nie przeszkadza. Zauważyłam, że jego zachowanie zależy głównie od regularności treningu, ewentualnie pogody, nigdy od tego, co i ile ma w żłobie. Zależy mi tylko na przybraniu na masie w lżejszym treningu. Na początku myślałam głównie nad lucerną, ale trochę boję się przebiałczenia przy sporej ilości owsa...
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
04 września 2017 14:12
Sivrite a jeśli trening jest lżejszy to sam z siebie nie powinien przybrać  bez zmiany diety? Czy ma stały dostęp do siana?
Jakiej wielkości jest to koń i jaka ilość owsa to jest dużo?
Sivrite a jeśli trening jest lżejszy to sam z siebie nie powinien przybrać  bez zmiany diety? Czy ma stały dostęp do siana?
Jakiej wielkości jest to koń i jaka ilość owsa to jest dużo?



Jest to arab 154. Pisałam, że chciałabym zamienić paszę sportową na coś dającego mniej energii, a bardziej podpasające. Również ze względu na cenę suplementacji konia sportowego, ale głównie przez to, że po prostu nie potrzebuje takiej paszy poza sezonem. W dodatku raczej na tej aktualnej nie przybiera, nawet w momentach lżejszych treningów. A raczej przybiera, ale dość powoli. Chciałabym, żeby miał co zrzucać w kolejne lato. Dostaje 3,5 kg owsa dziennie + granulat i musli. Więc sporo, ale na tym, jak już napisałam, nie tyje. Ani go nie roznosi. Trenuje i wygrywa. Ale poza sezonem chciałabym obciąć może trochę owsa, lub nie i go podpaść.
Dawka mojej Kosty.
Sivrite ostatnio "pasłam" bardzo chudego folbluta, pracującego w rekreacji. Najpierw był przez długi czas na wysłodkach - zero efektów. potem musli kondycyjne - zero efektów. Od 3 miesięcy daję mu około 0,5 kg otrębów ryżowych z Nuby https://animalia.pl/nuba-equi-ricelucern-otreby-ryzowe-z-lucerna-15kg/szczegoly/36677/ i do tego dwie duże garści lucerny i owies. Po miesiącu widać było wyraźną różnicę, a teraz jest już naprawdę ładny, okrągły obrazek, ładnie nabudowane mięśnie, sierść jest błyszcząca, a energii w sam raz. Tak więc polecam takie zestawienie, tym bardziej że sieczki są bardzo wydajne więc nie wychodzi to drogo 🙂
Sivrite ostatnio "pasłam" bardzo chudego folbluta, pracującego w rekreacji. Najpierw był przez długi czas na wysłodkach - zero efektów. potem musli kondycyjne - zero efektów. Od 3 miesięcy daję mu około 0,5 kg otrębów ryżowych z Nuby https://animalia.pl/nuba-equi-ricelucern-otreby-ryzowe-z-lucerna-15kg/szczegoly/36677/ i do tego dwie duże garści lucerny i owies. Po miesiącu widać było wyraźną różnicę, a teraz jest już naprawdę ładny, okrągły obrazek, ładnie nabudowane mięśnie, sierść jest błyszcząca, a energii w sam raz. Tak więc polecam takie zestawienie, tym bardziej że sieczki są bardzo wydajne więc nie wychodzi to drogo 🙂


A ile wagowo wychodzi Ci tych dwóch garści?
Sivrite ja bym na Twoim miejscu karmiła wysłodkami. Mój w treningu sportowym je jako podstawę granulat (XS Brandona), wysłodki i sieczkę z traw, a do tego dostaje musli typowe dla koni sportowych (Brandon XP) i olej lniano kokosowy. Jak ma lżejsze okresy treningowe to ściągam olej i / lub musli. Z tym, że w ujeżdżeniu sezon mamy prawie cały rok. Wygląda obecnie tak http://re-volta.pl/galeria/foto/168558, a jesteśmy w trakcie sezonu, więc zawody co 3 tygodnie nieco go odchudzają. Otręby ryżowe są fajne dla koni pracujących, więc jeśli już to podałabym w sezonie.
Czy ktoś może mi powiedzieć ile orientacyjnie waży 1.5l gnecionego jęczmienia?
Myślę, że około 0,6 - 0,8 kg
gdzieś mi się przewinęło że dużo mniej dlatego pytam.
Sivrite zważę dziś dokładnie jak będę w stajni i dam znać wieczorem 🙂
wielkie dzięki
Słuchajcie chciałabym konia posuplementować vit D... i szukam takiej dla koni (zwierząt) ale nie za milion monet (tak wychodzi gdybym chciała ludzką podawać)- ktoś coś?
Sivrite ostatnio "pasłam" bardzo chudego folbluta, pracującego w rekreacji. Najpierw był przez długi czas na wysłodkach - zero efektów. potem musli kondycyjne - zero efektów. Od 3 miesięcy daję mu około 0,5 kg otrębów ryżowych z Nuby https://animalia.pl/nuba-equi-ricelucern-otreby-ryzowe-z-lucerna-15kg/szczegoly/36677/ i do tego dwie duże garści lucerny i owies. Po miesiącu widać było wyraźną różnicę, a teraz jest już naprawdę ładny, okrągły obrazek, ładnie nabudowane mięśnie, sierść jest błyszcząca, a energii w sam raz. Tak więc polecam takie zestawienie, tym bardziej że sieczki są bardzo wydajne więc nie wychodzi to drogo 🙂


Mój xx też na otrębach ryżowych+pro mass zączął wyglądać na pączek 🙂 Otręby głowy mu nie grzeją, ale ogólnie mało co mu grzeje głowe 😉 Używamy tych normalnych bo lucernę podaje mu osobno. [CIACH] - to nie wątek z promocjami.
Tak z ciekawości moczycie te otręby czy dajecie na sucho?

Ja otręby zawsze podaje na mokro. A jeśli chodzi o nabieranie masy koni to jestem za lucerną, otrębami pszennymi. Żaden koń nigdy mi się nie przebiałkował, ale oczywiście chodził pod siodłem i je kiepskiej jakości siano.
Ja na sucho.
meander ja zawsze moczę, bo strasznie pylą, są drobne i łatwo je rozdmuchać, tym bardziej, że mam konia kaszlaka  😉
Sivrite
Też polecam otręby ryżowe. Daję je cały rok, czy koń pracuje (wtedy się umięśnia) czy jak miał kontuzję i ruchu tyle co stęp w ręku (poszło w masę).
Dla Araba myślę, że 300 to ok dawka.
Czyli miesięcznie koło 30kg. Ja biorę otręby z Magii, to wyjdzie Cię koło 90 zł.

Korekta: Czyli miesięcznie koło 10kg. Ja biorę otręby z Magii, to wyjdzie Cię koło 30 zł.
Sivrite
Też polecam otręby ryżowe. Daję je cały rok, czy koń pracuje (wtedy się umięśnia) czy jak miał kontuzję i ruchu tyle co stęp w ręku (poszło w masę).
Dla Araba myślę, że 300 to ok dawka.
Czyli miesięcznie koło 30kg. Ja biorę otręby z Magii, to wyjdzie Cię koło 90 zł.



Przepraszam, ale ni cholery nie rozumiem, jak z dawki 300 (rozumiem, że gramów) wyszło Ci 30 kilo na miesiąc. Chyba, że na 3 posiłki dziennie po 300? Ale wtedy to jest dawka 900, a nie 300.
Wszędzie widzę dawkowanie na 100 kilogramów konia, ale dosłownie nigdzie nie widzę, ile na dobę. W sensie, czy to jest dawkowanie na jeden posiłek czy zalecane dzienne. Oo Bo ja zrozumiałam, że dzienne, wtedy zalecane dla mojego konia wynosi od 360 do 900. Bo chyba nie na posiłek po kilo? Oo Zaczynać karmienia od maksymalnych dawek i tak nie lubię, chyba że koń jest chory/bardzo potrzebujący. Najwyżej dołożę.

Czyli wracam do punktu wyjścia... Otręby / wysłodki / otręby / lucerna / otręby... Jak w zegarku, połowa poleca jedno, druga połowa drugie. Chyba po prostu muszę spróbować i sama podjąć decyzję.
Najlepiej jak wypróbujesz  😉
Najlepiej jak wypróbujesz   😉


Chyba tak. 😀 Jako pierwsze chyba zamówię otręby, bo koń całą zimę będzie nadal pracował. Raczej te z Nuby, bo jednak zbilansowane, a tylko 4 złote różnicy na worku.

EDIT: Bo matma leży.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się