Jakie pasze dajecie swoim koniom?

[quote author=lusia722 link=topic=25.msg2709953#msg2709953 date=1504530770]
Sivrite a jeśli trening jest lżejszy to sam z siebie nie powinien przybrać  bez zmiany diety? Czy ma stały dostęp do siana?
Jakiej wielkości jest to koń i jaka ilość owsa to jest dużo?



Jest to arab 154. Pisałam, że chciałabym zamienić paszę sportową na coś dającego mniej energii, a bardziej podpasające. Również ze względu na cenę suplementacji konia sportowego, ale głównie przez to, że po prostu nie potrzebuje takiej paszy poza sezonem. W dodatku raczej na tej aktualnej nie przybiera, nawet w momentach lżejszych treningów. A raczej przybiera, ale dość powoli. Chciałabym, żeby miał co zrzucać w kolejne lato. Dostaje 3,5 kg owsa dziennie + granulat i musli. Więc sporo, ale na tym, jak już napisałam, nie tyje. Ani go nie roznosi. Trenuje i wygrywa. Ale poza sezonem chciałabym obciąć może trochę owsa, lub nie i go podpaść.
[/quote]

Sivrite
Kup Besterlay Basic 😉 pasza na wysłodkach własnie ale efekt na arabach robi wow jeżeli chodzi o tuczenie
Sivrite A nie taniej po prostu zwykłe wysłodki plus otręby dla bilansu? Po co jakieś pasze?
Sivrite A nie taniej po prostu zwykłe wysłodki plus otręby dla bilansu? Po co jakieś pasze?


No toż właśnie dlatego pisałam o wysłodkach, otrębach lub lucernie, a nie paszy... :P Wszystko wychodzi porównywalnie, lucerna chyba najdrożej.

Epikea, oglądałam to Besterly, ale... jakoś tak nie bardzo. Dostawał teraz Dynamixa od nich i jakoś nie bardzo mu "wszedł".
Ja polecam lucernę granulowaną z allegro wychodzi wliczając przesyłkę 2,4 za kg.
Sivrite zważyłam, moje duże dwie garści lucerny to około 350 g, dodaje do obydwu posiłków czyli na dzień około 700 g.
Sivrite
Przepraszam, ale się walnęłam w obliczeniach. Musiałam mózg po pracy wyłączyć.
Zalecane dawki są jak rozumiem dziennie czyli 300g dziennie, czyli około 10 kg miesięcznie. Czyli jakieś 30 zł.

Każdy poleca co innego, bo co innego stosuje.
Ja nigdy nie musiałam stosować wysłodków. Stosowałam otręby ryżowe, poleciłam koleżance i jej konie też lepiej zaczęły wyglądać, więc polecam to co znam.
10 kg miesięcznie? U mnie schodzi 30 kg miesięcznie samych otrębów ryżowych + inne pasze i koń wygląda dobrze ale nie jest jakąś toczącą się kulką.
U mojego folbluta z tendencją do chudnięcia wychodzi ok 15kg miesięcznie. Koń dobrze wygląda i nie ma skowronków w głowie.
larabarson
No chyba to zależy od wagi konia, rodzaju aktywności i jak konia ogólnie przyswaja pasze?

Sivrite ma arabka. Obstawiam 400kg

Zalecenie Prolinena są: Rekreacja:70-90 g na 100 kg masy ciała - czyli zakładając konia 400 kg po 80 g dziennie to wychodzi 320 g.
Nuba ma od 80g do 200g/100kg konia - czyli od 280 do 800 g
Otręby ryżowe z agrokompleksu: Konie dorosłe, standardowo 100 - 500 g/szt./dzień.  czyli tutaj od 100-500g dziennie
Magia: od 50-200g/100 kg konia. - czyli od 200 do 800g dziennie

Czyli dla małego konia 10 kg otrębów ryżowych, to może być wystarczjąca ilość. Może trzeba więcej np 15 kg, bo jednak wysiłek większy itd.



Sivrite
Kup Besterlay Basic 😉 pasza na wysłodkach własnie ale efekt na arabach robi wow jeżeli chodzi o tuczenie


Hehe, ja karmię tym konia z tendencją do tycia i pięknie mi po tym chudnie nie tracąc energii🙂

kotbury,
Tu jest ale z wit A i E:
https://weterynaryjny.pl/farmavit-ad3e-1-l-p-990.html
I od Podkowy czysta wit D3
http://podkowalinypl.shoper.pl/mobile/pl/p/Witamina-D3/1639


NO właśnie na razie ta od Podkowy wychodzi najlepiej cenowo. Ta pierwsza grozi przedawkowaniem vit A jak chce się dobrze dosuplementować  D.
[quote author=RatinaZ link=topic=25.msg2710418#msg2710418 date=1504641564]
Sivrite A nie taniej po prostu zwykłe wysłodki plus otręby dla bilansu? Po co jakieś pasze?


No toż właśnie dlatego pisałam o wysłodkach, otrębach lub lucernie, a nie paszy... :P Wszystko wychodzi porównywalnie, lucerna chyba najdrożej.
[/quote]
Ja bym się nie wbijała w koszty na Twoim miejscu...Widziałaś Siwulca mojego,ja nie kupuje żadnych pasz (w zeszłym roku miała epizod z Hippolyt i w sumie wydałam kasę a różnicy nie było żadnej..Wysłodki,otręby,sieczka i owies (oczywiście dodatkowo witaminy,elektrolity itd. w zależnosci od potrzeb) Jak były upały i wysłodki kisły więc ich nie robiliśmy to zwiększyłam sieczkę i owies po prostu...Staram się nie zmieniać rodzaju jedzenia (choć oczywiście czasami mam zapędy i wymyślał musli nie musli a pózniej patrze na konia i pytam się : po co? 🙂 ) ewentualnie zmniejszam bądź zwiększam w zależności od ilości i rodzaju pracy...A wydaję mi się ,że dobrej jakości siano też Ci pomoże a w tym roku pogoda była fajna i trawa rosła,więc z sianem nie powinno być problemu 🙂
marszylka jasne, to w ramach takiej ciekawostki napisałam. Wiedziałam, że mój koń jest totalnie nieekonomiczny ale nie myślałam, że aż tak 🤣
Sivrite zważyłam, moje duże dwie garści lucerny to około 350 g, dodaje do obydwu posiłków czyli na dzień około 700 g.


Dziękuję pięknie! 🙂
Ja polecam lucernę granulowaną z allegro wychodzi wliczając przesyłkę 2,4 za kg.


Widzę dosłownie jedną lucernę przekraczającą 350 gramów - 14,5 kilowe worki. 24 złote za worek, 20 złotych za przesyłkę... Trochę mi się to nie kalkuluje. :P
EDIT: Btw, to jest plaga Allegro. Ludzie dają niższą cenę produktu i cenę przesyłki z kosmosu, żeby sobie odbić. Ja jak mi cena wysyłki siodła wyszła 24 złote zamiast przewidywanych przez obie strony około 7 dych, to dokładnie tyle doliczyłam do pobrania. Dlatego raczej unikam Allegro. 😀

Sivrite
Przepraszam, ale się walnęłam w obliczeniach. Musiałam mózg po pracy wyłączyć.
Zalecane dawki są jak rozumiem dziennie czyli 300g dziennie, czyli około 10 kg miesięcznie. Czyli jakieś 30 zł.


Czyli jednak dobrze policzyłam, już myślałam, że się z dawkami walnęłam. 😀

10 kg miesięcznie? U mnie schodzi 30 kg miesięcznie samych otrębów ryżowych + inne pasze i koń wygląda dobrze ale nie jest jakąś toczącą się kulką.


Hm. Może warto zainwestować w probiotyk na lepszą przyswajalność? Na pewno wyjdzie taniej niż takie, dość kosmiczne, dawki żarcia. 😀 Po swoim koniu widziałam sporą różnicę.

larabarson
Sivrite ma arabka. Obstawiam 400kg


W tyle celowałam.

Ja bym się nie wbijała w koszty na Twoim miejscu...Widziałaś Siwulca mojego,ja nie kupuje żadnych pasz (w zeszłym roku miała epizod z Hippolyt i w sumie wydałam kasę a różnicy nie było żadnej.. Staram się nie zmieniać rodzaju jedzenia (choć oczywiście czasami mam zapędy i wymyślał musli nie musli a pózniej patrze na konia i pytam się : po co? 🙂


Widzisz, a mój jednak potrzebuje jakiegoś dodatku paszowego... Na samym owsie i suplementach wyglądał dobrze tylko w czasach lekkich treningów, jak ogarnialiśmy, gdzie są nogi, a gdzie głowa. Teraz widzę sporą różnicę. Ale wkurza mnie jego dość porządny efekt jojo... Co przybierze, to zaraz zrzuci.
Sivrite a jaki probiotyk dawałaś?
Sivrite a jaki probiotyk dawałaś?


Wcześniej dawałam SynBioVit, ale opakowanie starcza na 90 dni i kosztuje 168 złotych. Teraz daję Biogen K, który kosztuje 120 złotych i daje się go (w maksymalnej dawce, bo widełki są od 2 do 5, ja daję 5) połowę tego, co SynBioVitu. Czyli wystarcza na 200 dni zamiast 90 i jest o prawie 5 dych tańszy.

EDIT: A, zapomniałam o najważniejszym - z wierzchu efekty wyglądają tak samo. Koń przed ostatnimi zawodami znacznie zrzucił z wagi, ale też trochę ponad miesiąc wcześniej zakolkował - równo tydzień po odstawieniu probiotyków, chociaż nie tylko z tego powodu. Od razu wróciłam do probiotyku. Od ostatnich zawodów minęły już ponad 3 tygodnie i koń wygląda sporo lepiej.
Czy jęczmień gnieciony również traci swoje wartości wraz z upływem czasu po zgnieceniu ? 🙂
Szukam jakiejś paszy energetycznej + "ułatwiającą" budowanie mięśni dla mojej kobyły. Ktoś może polecić coś sensownego w jakiejś niewygórowanej cenie? :kwiatek:
Sivrite Ta lucerna z allegro naprawdę się opłaca. Koszt przesyłki 20zł jest na dwa worki, a przesyłka dociera najczęściej na drugi dzień kurierem. To najtańsza lucerna jaką znalazłam, oprócz sieczek z Sukcesu po 10kg/24zł. Inne lucerny są mega drogie po 50-80zł za worki 10-15kg + koszty przesyłki . Ta z allegro granulowana jest naprawdę dobra 4 miesiąc ją stosuje 🙂
Przepraszam, że się wtrącę, ale allegro pobiera "niezłe" opłaty za wystawienie + % od sprzedaży, dlatego jeszcze taniej wychodzi zamówić bezpośrednio w sklepie http://agro-vital.pl/lucerna-granulowana-susz-z-lucerny-145-kg-p-1.html za 22,70 zł/worek plus przesyłka za 16,00 zł za jeden lub dwa worki (jeżeli koń "nie umiera z głodu" i można poczekać chwilkę na dostawę). Pozdrawiam i zapraszam, Marek.
Przepraszam, że się wtrącę, ale allegro pobiera "niezłe" opłaty za wystawienie + % od sprzedaży, dlatego jeszcze taniej wychodzi zamówić bezpośrednio w sklepie http://agro-vital.pl/lucerna-granulowana-susz-z-lucerny-145-kg-p-1.html za 22,70 zł/worek plus przesyłka za 16,00 zł za jeden lub dwa worki (jeżeli koń "nie umiera z głodu" i można poczekać chwilkę na dostawę). Pozdrawiam i zapraszam, Marek.


Niestety zaraz pewnie Moderacja usunie tę reklamę. 😀 Ale rzeczywiście, wychodzi taniej.

Didko, ja rozważałam lucernę z GNL-u, ponieważ mam ich kilka minut od domu i wtedy odeszłaby mi przesyłka.

Przeliczę jeszcze w takim razie dawkowanie i pozostaje zamówić.
Czy ma ktoś do polecenia wysłodki albo coś podobnego (również cenowo :P), aby trochę konia przytyć i przygotować na zimno? Generalnie zielona jestem w temacie paszowym, dobrze się miał do tej pory na owsie, sianku i suplach. Stoi od miesiąca w stajni angielskiej i wietrzy się cały dzień, więc chciałabym, aby przetrwał zimę w dobrej kondycji i zdrowiu, poprzednio miał tylko murowaną. Najchętniej bym go do domu wzięła, żeby nie zmarzł przypadkiem 👀
Windziakowa, Mebio Build Up, od jakiegoś czasu kilka koni na tym stoi u nas i efekty są fantastyczne, a cena przyjemna
http://salonmiko.pl/pl/p/MEBIO-Build-up-20kg/11433
budyń, otręby ryżowe forever  👀
Cena też niezła 20kg / 74 zł  🤣
didko20,eee, a co jest zabawnego w tej cenie? 🤔
didko20, pasza energetyczna ukierunkowana w rozbudowę mięśni za 74? Według mnie cena konkurencyjna, szczególnie że jest to nowa marka spod znanych skrzydeł 😉
To jest raczej cena mocno poniżej średniej za paszę tego rodzaju (i tej jakości)... Ja ostatnio za Mebio Basic po doliczeniu zniżki z hurtowni zapłaciłam 60 zł za 20 kg, więc ekhem. 😎 Jak na musli, a nie granulat, z takim składem to naprawdę nie jest dużo. Chciałam też przypomnieć, że cena np. Nuby "na dzień dobry" była sporo wyższa (mówię o cenie producenta, nie sklepowej), a tu firma w zasadzie dobrze znana.
sumire, firma znana, pasza przebadana, podany dokładny skład a i efekty widzę na co dzień 🙂
Zuzu., Co to za znana firma ? Nie słyszałam nigdy o tej paszy.
Zuzu., Co to za znana firma ? Nie słyszałam nigdy o tej paszy.


Producentem jest HippoVet+, czyli ten sam, co St Hippolyt.
Tzn. tytułem sprostowania HippoVet jest dystrybutorem St. Hippolyta i Brandona (Medvetico). Natomiast Mebio jest polską marką stworzoną przez team HippoVetu. Niemniej zapewne produkcja jest w tym samym miejscu i opiera się na tych samych źródłach komponentów, co produkcja Hippolyta, pasza badana przez ten sam zespół itd.

Zuzu, my dopiero startujemy z jakąkolwiek pracą po kontuzji i wczoraj otworzyłam pierwszy worek, więc na efekty chwikę poczekam... Ale jeśli to działa tak, jak inne pasze z tej "stajni", to dosłownie chwilę - po przestawieniu konia na Hippolytową paszę i wysłodki pierwszą różnicę zobaczyłam po tygodniu. 🤣 😲 A nawet nie zdążyłam w tym czasie wprowadzić pełnej docelowej dawki... Na razie wiem tyle, że fajnie wygląda, absolutnie się nie klei i nie pyli, a koń po próbnej garstce próbował wylizać w żłobie dziurę. Mam nadzieję, że wpasuje się w aktualne oczekiwania co do paszy na okres przejściowy między sezonem pastwiskowym a jesienią.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się