Maści i odmiany

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
16 września 2017 17:58
Zostanie, też mam takiego konia w stajni.
Marzena, - mógł wpaść w krzaki i ją przeszorować po prostu. Bardzo często coś takiego mają konie od obtarć po ochraniaczach, czy innych zadrapaniach/uszkodzeniach skóry. Kontuzja to nie tylko coś dużego, mógł właśnie po prostu skórę zedrzeć, coś lekko naciągnąć (niektóre preparaty wybarwiają skórę i sierść).
Pursat   Абсолют чистой крови
19 września 2017 21:36
[quote author=czarno-czarna link=topic=1848.msg2713023#msg2713023 date=1505552928]
Pursat w takim razie za dużo się naoglądałam AT w nowym typie tz dłudonożnych, długoszyich, chudzizn  😀
[/quote]
Taki typ istniał od zawsze, więc trudno nazywać go nowym. 😉

W tamtych czasach w ZSRR często do achałtekińców dolewali po cichu folblutów, bo potomstwo po folblutach było szybsze i na torach więcej wygrywało. Jak na początku lat osiemdziesiątych zaczęli tekińcom robić badania krwi to okazało się, że tylko 20% jest czystej krwi

Wcale nie po cichu. Był to celowy i całkiem bezsensowny zabieg, którego na szczęście zaprzestano.

Ale to już temat na inny wątek. 😉 Żeby całkiem nie robić OT, czteroletni ogier achał-tekiński po ojcu maści perlino i od gniadej matki:





Wygląda na taranta werniksowego.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
19 listopada 2017 16:33
Tarantowatej zapewne 🙂
ciężko określić, bo dzieciak chyba jeszcze sierści źrebięcej nie zmienił?
Właśnie też mi się wydawało, że rude włosy na nogach i głowie to jeszcze sierść źrebięca. Po ich stracie zostanie mu jednak brązowa plama na szyi. I dlatego mnie jego maść zastanawia: to tarantowaty na maści gniadej? Jeśli tak, to skąd czarne włosy na głowie? Chyba, że coś pomyliłam i przy maści werniksowej to norma, że jest więcej kolorów włosów.
Jaki wyjdzie źrebak po pokryciu karej klaczy siwym ogierem? siwy dominuje?
Dominuje. Jeśli ogier jest homozygotyczny, to 100% na siwego źrebaka. Jeśli nie, to 50%.
A jakiej maści rodzice ogiera? Bo jeśli tylko jedno siwe, to nie może być homozygotyczny i wtedy prawdopodobieństwo siwego źrebaka od karej klaczy to 50 %.
no właśnie u matki wszystko kare, u ojca siwe 😀
To jeszcze możesz sprawdzić czy miał nie-siwe potomstwo.
emptyline   Big Milk Straciatella
23 lutego 2018 10:44
tajnaa, to jeśli matka była kara to ogier jest heterozygotą więc źrebak nie musi być siwy. 🙂
Jeśli źrebak jednak nie wyjdzie siwy, to jego maść zależy od tego, z jakiej maści siwiał ojciec, czy matka jest homozygotycznie kara itp., bez tej wiedzy trzeba przyjąć, że jakaś szansa jest prawie na każdą maść, nie tylko karą albo siwą 😉  Jeśli ogier siwiał z karego, to wtedy w połączeniu z karą klaczą nie będzie na pewno gniadego źrebaka, tylko kary albo też  kasztanowaty w zależności od dokładnej kombinacji genów u rodziców. A jeśli siwiał z innej, to w sumie w zależności od tych dokładnych genów może wyjść i kary, i gniady, i kasztan, a nawet teoretycznie jakaś inna maść, np. z rozjaśnionych, jeśli ogier ma takie geny, tylko niewidoczne przez wysiwienie  (chociaż na to oczywiście jest mała szansa, bo to jednak rzadziej występujące kolorki). I tak jak dziewczyny pisały, przy źrebaku jakiejkolwiek maści przy urodzeniu i tak masz minimum 50% szansy, że z niej wysiwieje 🙂 (Chociaż jeden niesiwy źrebak albo jeden niesiwy rodzic ogiera=na pewno 50% szansy na siwego źrebaka; oboje rodziców ogiera siwych i wszystkie jego źrebaki siwe=nie wiadomo na pewno bez badania genetycznego, ale być może nawet 100% pewność siwego źrebaka).
rudziczek   Małe i duże.
27 lutego 2018 14:05
Wiem co autor miał na myśli, ale zachwycają mnie sformułowania: "na pewno 50% szansy" i "być może nawet 100% pewność".  🏇
Cieszę się, że Cię ubawiłam 😁 No ale w sumie trochę tak jest, że masz 50% szansy, że coś się na pewno stanie, albo pewność, że masz na coś 50% szansy  😜 (zamiast innej możliwej wartości) itd. Mam nadzieję, że da się zrozumieć przesłanie  :kwiatek:
rudziczek   Małe i duże.
27 lutego 2018 14:53
Carolina
Rozbawiło mnie tylko sformułowanie. Znajoma w przypadkach wielkich niewiadomych mówiła "chyba raczej na pewno" chyli inaczej "ch... go wie" i tam mi się skojarzyło😉
Pursat   Абсолют чистой крови
26 maja 2018 08:09
Takiego cudaka ostatnio trafiłam:

Łał, ale czad! szczególnie ta biało-srebrna grzywa.
A propo tego konia wyżej na zdjęciu. Mojemu kasztanowi w zimę pojawiło się dużo białych włosów w grzywie w okolicy kłębu. Najpierw było parę i myślałam że to od derki, choć nigdy się odparzył w tym miejscu. Teraz praktycznie na całej długości kłębu jest więcej białych niż rudych włosów. Do tego dosłownie wczoraj zauważyłam że w ogonie mam pasmo białych włosów którego nie było do niedawna. Spotkał się ktoś z czymś takim kiedyś?
Podsyłam mojego źrebaka z pytaniem co to za odmiana na jego prawej tylnej nodze i czy to już takie zostanie gdy straci źrebięcą sierść? Chodzi o to, że sierść nad odmianą nie jest od razu kara, tylko ma jasny kolor kawy z mlekiem i powoli równomiernie ciemnieje w górę, dopiero jakoś przy stawie skokowym ma już normalny ciemny kolor. Taka "wypłowiała" noga już mu zostanie?  🙂  Ma to od urodzenia, na tym zdjęciu widać chyba o co chodzi.

Nie widziałam jeszcze czegoś takiego, do tej pory zawsze widziałam ostrą granicę między odmianą a podstawową maścią, a tu jest taka rozmyta. Oboje rodzice są maści karej z niewielkimi, normalnymi odmianami. Źrebak jest już trochę rudawy bo powoli zaczyna tracić źrebięcą sierść, ale urodził się i będzie kary.
galopada_   małoPolskie ;)
02 lipca 2018 15:23
to jakiś wariat gniadości, czy po prostu źrebięca sierść?



montana   małopolskie
03 lipca 2018 07:51
Jak dla mnie źrebięca sierść, no a konik jasnogniady, mogą się zdarzyć tzw zielone nogi, czyli nie takie ciemne jak u gniadoszy.

Ja mam takiego kasztana w tym roku, z siwymi plamami, taka się już urodziła

[img]https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/36279845_1925680860795607_1309192974843772928_n.jpg?_nc_cat=0&_nc_eui2=AeHDMvKFCvw-PWhaXUEudlNvP3bmry6GTrIZIkDhAxl7CdFaE8UqkMOGAAvf0ER4cZmqIMS4E0UyI_Pc2nHyAg-dBGnAY97K1jmHL4Ldv0tleA&oh=98ddc5c783f2c018fdada67571ca9f8e&oe=5BAD288B[/img]

.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 lipca 2018 20:20
Galopada a on po prostu nie będzie taki gniady jak czasem zimnokrwiste są? Takie właśnie przejaśnienia mają na nogach i nad chrapami.
himbusiowa Nie wiem czy to auto korekta, ale się uśmiałam z leniącego się ogierka 😁

edit. fotkę takiego dorzucam:
.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
18 lipca 2018 20:55
Może być że rabicano się trafiło, ale źrebaki w tym typie gniadego mają takie ogony właśnie:
Pursat   Абсолют чистой крови
18 lipca 2018 22:13
Koń, który pod skórą ma lawę:



Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
18 lipca 2018 22:15
Pursat, piękna maść!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się