Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Moja dawka dla klaczy źrebnej waga około 500kg , łykawa, kolkująca

owies 1kg
otręby pszenne 0,5 kg
witaminy 0,015 kg
len 0,09 kg
drożdże paszowe 0,05kg
lucerna 0,5kg
razem 2,155 kg

Dawka na  1kg to
Energia strawna 11,7MJ
Białko strawne 107,12g
Ca 7g
P 5,44g
didko20 taka duża dawka wapnia ze względu na źrebność? 
Dawka nie jest duża, a i stosunek Ca do P poniżej dolnej granicy. Jeśli konisko dostaje do tego siano z dużą dawką motylkowych to się to zbilansuje, jeśli standardowe łąkowe, to kobył pociągnie wapń s kości jak ta lala na potrzeby źrebaka
didko20 taka duża dawka wapnia ze względu na źrebność? 
Duża? Raczej sporo za mała...
Cała dawka bez liczenia siano to Ca 15g i P 11g . Zastanawiam się czy nie zwiększyć dawki mieszanki z animiki, aby zwiększyć ilość wapnia. Chodź jak patrze na skład pasz gotowych to często stosunek Ca do P jest prawie 1 do 1....
didko, ale Ty w ogóle przeliczałaś siano w tej dawce?
Liczyłam dałam 5 kg. Ale to wróżenie z fusów, nikt w pensjonacie nie robi dokładnych obliczeń składu siana po zbiorach, a i dawkowanie jest na oko, Tak czy siak mi exelu wychodzi stosunek Ca:P około 1,3;1. Więc dodam więcej Animiki lub kredy pastewnej, ale muszę jeszcze sprawdzić co bardziej się opłaca. 2 kg Animiki to około 30zł z dostawą, a kreda to około 20zł z dostawą za worek 25kg, tylko czy ja będę miała gdzie ten worek pomieścić, jak już składuje spore ilości w paszarni innych rzeczy.

Ps. Zawsze mnie zastanawiają konie które żyją w pensjonatach/stajniach na samym owsie bez żadnej wkładki witaminowo-mienralnej , a chodzą w rekreacji czy są w hodowli bo u nich Fosfor musi być wywalony w kosmos.
didko20 5 kg siana to jest na jeden posiłek... A gdzie reszta w ciągu dnia?


Ps. Zawsze mnie zastanawiają konie które żyją w pensjonatach/stajniach na samym owsie bez żadnej wkładki witaminowo-mienralnej , a chodzą w rekreacji czy są w hodowli bo u nich Fosfor musi być wywalony w kosmos.


A mnie zastanawiają konie z dobową dawką siana 5 kg... 😤
Klacz dostaje siano do woli. 5 kg wstawiłam tylko od tak do dawki, Sucha masa wychodzi w tedy w dawce powyżej 7kg, więc jest to ilość wystarczająca dla klaczy o wadze koło 500kg.

Nie da się obliczyć idealnie całej dawki, można jedynie ją oszacować. No chyba, że ktoś waży każdą porcję siana dawanemu koniowi i określi jego skład ( Es, BO s itp)
Tylko jeśli ten koń faktycznie ma tego siana tyle, że jest w stanie się nim najeść i nie chodzi głodny, to 5 kg w takim razie jest dużym niedoszacowaniem.
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2716402#msg2716402 date=1506507378]
didko20 taka duża dawka wapnia ze względu na źrebność? 
Duża? Raczej sporo za mała...
[/quote]

Przepraszam, za mała. Myślałam co innego i co innego napisałam. Stosunek ten książkowy 2:1 inaczej przedstawia się u klaczy źrebnych?
Według tabel klacz wysoko źrebna i w laktacji stosunek maksymalny to 3:1 . Klacz obecnie jest w 6 miesiącu ciąży, więc wapń chce zwiększyć od 8 miesiąca czyli w listopadzie.

Jeśli chodzi o pasze objętościową dla koni zalecenia wychodzą 1-2% masy ciała, czyli dla mojej Kosty właśnie jakieś 5-10kg na dzień. Ale klacz dostaje siano bez ograniczeń, ponieważ jest wrzodowcem.
didko20, jakie pasze gotowe mają stosunek Ca do P 1:1? Pytam, bo chyba nie znam żadnej takiej paszy...
Co do siana - nie jesteś w stanie oszacować ilości siana zjadanego przez Twojego konia? 5 kg to dawka dla kucyka, nie dla dużej, źrebnej klaczy :/
Może zjada koło 15kg siana dziennie ....

Besterly Basic P 0,54% a Ca 0,80% to nie jest nie wiadomo jak dużo i poniżej stosunku 2:1

Tu jest tylko do 8 kg siana, a dawka mieści się w normach. Ale wapnia dp fosforu jest mniej i stosunek wychodzi poniżej 2:1

Układając dawkę dla konia, trzeba dobrze go znać i obserwować, takie jest moje zdanie, a tabele to tylko pomoc, a nie coś sztywno narzuconego.

Edytuj posty i pilnuj rozmiaru zdjęć!
_Gaga - pasze nuby mają taki stosunek Ca:P  😎
didko20 - nawet jeśli besterly ma taki stosunek - na stronach producent podaje inny: wapń    1% fosfor    0,5%to nie jest to pasza dedykowana klaczom źrebnym, a dla klaczy źrebnej zaburzanie stosunku ca:P poniżej 2:1 to nie jest dobry pomysł, zwłaszcza, że jak sama napisałaś nie jesteś w stanie określić podaży i składu siana. Koń swobodnie poradzi sobie z nadmiarem wapnia, z brakiem już nie bardzo.
Dlatego od października dodam trochę kredy do dawki i zobaczymy co się będzie dziać z kobyłą  👀
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg2716493#msg2716493 date=1506518168]
_Gaga - pasze nuby mają taki stosunek Ca:P  😎
[/quote]

Niektóre to nawet blisko 1:2 zamiast 2:1.

Dla konia lepsza w paszy kukurydza w proszku czy np. ćwiartki? Jest różnica?
zdecydowanie lepsza w ćwiartkach/ gnieciona, w formie sypkiej może być przyczyną kolek i problemów z układem oddechowym
A ja sobie obbdzwoniłam właśnie kilka lokalnych 'wytwórni pasz".. i o matko, jakbym się do PRL'u dodzwoniła. Taki time travel🙂

Łącznie z tym, że pan mnie pouczał jak się konie karmi... chyba te na kabanosy🙂

zdecydowanie lepsza w ćwiartkach/ gnieciona, w formie sypkiej może być przyczyną kolek i problemów z układem oddechowym


Tak właśnie myślałam, że najlepsze byłyby te ćwiartki, jeśli nie uda mi się dostać mikronizowanej. Wolę ograniczać proszki. Fenk ju.
Pracowałam w państwowych oborach mlecznych, tam to ekipa jest z innej epoki i oczywiście o poglądach PiS... Tego nic nie przebije, nigdy więcej pracy z takimi ludzimi.
Sivrite - ja podaję, jak potrzebuję, śrutę kukurydzianą ekstrudowaną, ale na mokro - problemów nigdy nie było. Nie rozumiem czemu nie miałabyś dostać kukurydzy mikronizowanej? Nawet na allegro jest.
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg2716585#msg2716585 date=1506538601]
Sivrite - ja podaję, jak potrzebuję, śrutę kukurydzianą ekstrudowaną, ale na mokro - problemów nigdy nie było. Nie rozumiem czemu nie miałabyś dostać kukurydzy mikronizowanej? Nawet na allegro jest.
[/quote]

Pisałam już o tym wyżej, chciałabym ją dostać u siebie w sklepie paszowym. Właściciel obiecał się dowiedzieć o nią, bo jeszcze nikt nigdy nie pytał. 🙂
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
28 września 2017 18:27
Znowu niestety szukam paszy dla Seniorki.
Od dość dawna dostaje  musli Saracen Veteran i jestem z tej paszy zadowolona, koń chętnie zjada. Po sobotniej kolce (prawdopodobnie atak wrzodów) wet zasugerował żeby zacząć podawać paszę dla koni z problemami układu pokarmowego.
Swego czasu podawałam paszę Brandon XS ale ciężko go było rozmoczyć, a koń ma problemy z pogryzieniem granulatu. Znalazłam pasze Höveler w postaci musli, jest też mesz który chciałabym podawać na jeden z posiłków.
Myślałam o tym musli https://www.hoeveler-sklep.pl/pl/p/Hoveler-Original-ProBalance-20-kg/167 i o tym meszu https://www.hoeveler-sklep.pl/pl/p/Hoveler-Original-PUR.MASH-15-kg/175
Nie karmiłam nigdy paszami tej firmy, myślicie że warto spróbować? Czy może znacie jakieś inne, ciekawsze pasze dla koni kolkujących lub wrzodowców?
Będę bardzo wdzięczna  😉
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
28 września 2017 19:08
HAVENS GASTRO+ jest świetna, ale to także granulat. To moje odkrycie roku 😍
Z muesli zobacz Nuba Equi i Epona. Niestety o efektach nie powiem, bo nie podawałam.
HAVENS GASTRO+ jest świetna, ale to także granulat. To moje odkrycie roku 😍
Z muesli zobacz Nuba Equi i Epona. Niestety o efektach nie powiem, bo nie podawałam.


O Havensie w ogóle słyszę same dobre opinie. Cena nie najniższe, ale chyba serio nie słyszałam złego słowa o tej paszy.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
28 września 2017 20:10
Sivrite To prawda, nawet za granicą ta pasza cieszy się dobrą opinią.
Robaczek M., my od jakiś dwóch miesięcy karmimy Hovelerem ProBalance. Nie wrzodowców, tylko wiecznych biegunkowców i efekty są świetne. Tą paszę poleca też "nasza" klinika, nie tylko dla koni z problemami gastrycznymi, ale także zapobiegawczo w trakcie różnych stresowych sytuacji.
Ja polecam http://optifeed-sklep.abstore.pl/sieczki-dengie-healthy-tummy-15kg,c34,p14,pl.html  15zkg/85zł ale warto, Dengie to pasza pełnoporcjowa na bazie lucerny i ziół, moja kobyłka po ostrej kolce w maju szybko wyszła na tej paszy, ale na początku marudziła trochę, bo jest tam oregano. Bardzo polecam.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się