ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

Czy jeśli pojade konkurs licencyjny i nie zdam to czy mogę w tym samym konkursie spróbować drugi raz czy liczy się tylko pierwszy przejazd?
Tak, można drugi
Ponieważ u Szarych 6letni koń startuje w konkursach 140/145 zaczęłam szukać w przepisach Fei wieku minimalnego koni pozwalającego na start w konkursach. I o ile w przepisach pzj jest wyraźnie podany wiek (140 od 7 lat), to w przepisach Fei znalazłam tylko  że w CSI 1* i 2*minimalny wiek konia to 6 lat. Czyli że w CSI może startować 6latek a na ZO nie? Zgłupiałam... Albo źle szukam.
anai, szukałam w przepisach ogólnych FEI a te odsyłają do przepisów dyscypliny. W skokowych jest tak, jak napisałaś... Czyli że rzeczywiście międzynarodowe 6 latek może iść, nawet jeśli to nie są konkursy YH
_Gaga, czyli znów mamy sprzeczność w przepisach pzj i Fei?  (swoją drogą nie fajnie, że 6 latek może startować w tak wysokich konkursach...)
_Gaga, czyli znów mamy sprzeczność w przepisach pzj i Fei?  (swoją drogą nie fajnie, że 6 latek może startować w tak wysokich konkursach...)


Zgodnie z propozycjami przepisów na następny rok, przynajmniej w mojej dyscyplinie, FEI dąży do opóźnienia startów młodych koni, więc może i ten wiek zostanie poprawiony. W regulaminie Endurance w opisie zmian wprost napisano, że MŚMK będą dla ośmiolatków zamiast siedmiolatków, bo ponad 50% koni biorących udział w MŚMK kończy karierę w mniej niż 2 lata - ogromna część... Więc może i u skoczków będą jakieś zmiany na 2018.
Mam pytanko, mianowicie należę do jednego z klubów w wzj i chciałabym od nowego roku zmienić zrzeszenie, jakie są dodatkowe koszta i jak to wszystko powinno wyglądać?  :kwiatek:
_Gaga, czyli znów mamy sprzeczność w przepisach pzj i Fei?  

To akurat nic dziwnego. Różnice w przepisach międzynarodowych i narodowych póki co zauważyłam w Anglii, Irlandii, Szwecji, Danii i w Niemczech (skoki i WKKW). Żaden przepis nie mówi, że przepisy narodowe i międzynarodowe mają być takie same.
Kto sie orientuje w przepisach zagranicznych? Niemieckich konkretnie (czy wszedzie sa takie same ustalone odgornie? )
Klamka zapadla i w lutym mam egzamin licencyjny jesli dobrze zrozumialam - jestem zielona w temacie, moge wiec mylic pojecia , w kazdym bardz razie chodzi o mozliwosc startow w czyms wiecej niz amatorki. Wlasciciel konia na ktorym mam startowac chce zebym startowala w 2 dyscyplinach czyli ujezdzenie i skoki. Rozumiem ze wtedy przechodze przez 2 egzaminy?
Na czym polega taki egzamin, co decyduje o pozytywnym wyniku itp, na jak dlugo jest licencja itp.
Co w momencie kiedy chciala bym startowac na tym koniu tez w Polsce? Jakie warunki musze spelnic?
Chcę się upewnić co do procedury zmiany barw klubowych:

1. Wysyłam listem poleconym wniosek o wyrejestrowanie ze starego klubu
2. Po zgodzie podbijają mi wniosek do pzj o zmianę barw klubowych
3. wnoszę opłatę do pzj
4. Rejestruje się w nowym klubie ?
KaNie, nie mam pojęcia jak jest w DE, ale chyba podobnie jak niedawno u nas, bo u nas system był mocno na wzór niemiecki: oczekuje się do ciebie zdania na odpowiednik brązowej czy srebrnej odznaki, a potem wykupienia rocznej licencji. Wpisz sobie w google jeździectwo system szkolenia (po niemiecku) i na pewno sporo znajdziesz.
Potem to już zależy od uzyskiwanych wyników, jakie dalsze uprawnienia uzyskujesz.
Co do startów w Polsce, to  trochę zależy gdzie i na jakim poziomie. Bo są obszary przygraniczne i mają podpisane porozumienia co do ZR, że wzajemnie traktują zawodników jak "swoich".
Na coś poważniejszego będziesz potrzebowała zgody federacji niemieckiej, informującej o twoim poziomie i wykupienia licencji czasowej w PZJ itd., ale to chyba jeszcze nie teraz.

anai, raczej 1 i 2 na raz, a potem też wszystko na raz - dokumenty (wszystkie) do PZJ - faktura - opłaty hurtem.
Pamiętaj, żebyś się nie wkopała, że prosisz o zwolnienie z zobowiązania do reprezentowania barw klubowych (i o skreślenie z listy członków, jeśli masz taki zamiar). Członkiem klubu możesz sobie nadal być, to są oddzielne sprawy.
Można należeć do wielu klubów, ale reprezentować na arenach sportowych można tylko jeden.
Dziękuję halo, słuszna uwaga ze skreśleniem z listy członków.
Halo
Bardzo Ci dziekuje za informacje  :kwiatek:
Mam pytanie co do nowych ustaleń aporpos paszportów.
Rozumiem że obecnie koń ma posiadać jeden paszport, czy jest to ważne jaki? I co w związku z tym z paszportami PZJ, czy dalej trzeba przedłużać ich ważność czy też nie?
No i kolejne pytanie, czy na zawodach międzynarodowych mogę startować z paszportem hodowlanym?
Bo trochę nie rozumiem o co dokładnie chodzi 😀
Ba!
Jutro powinnam wiedzieć coś więcej.
Częściowo dołączam się do pytania, częściowo mogę odpowiedzieć.
1. Koń ma posiadać właściwy paszport hodowlany/identyfikacyjny - czyli nie ten PZJ.
2. Od czerwca 2017 PZJ nie wydaje paszportów "sportowych". Ale nie ma słowa, jakoby dotychczasowe traciły ważność.
3. Hodowlane paszporty (dokumenty identyfikacyjne) mają otrzymywać nalepkę z autoryzacją PZJ.
4. Taki dokument ma zawierać graficzny opis konia.
5. Od dawna można startować w międzynarodowych z paszportem PZHK, właściwie pytanie brzmi, czy będzie można startować z paszportem PZJ
bo to wymóg FEI, tylko jeden paszport.

Teraz odpadła możliwość wystawienia paszportu sportowego kompletnej NN-ce, takiemu koniowi nie wiadomo skąd.
Trzeba będzie się starać o dokument zastępczy.

Wydaje mi się, że zarządzenie powinno mieć jakiś okres karencji dla dotychczasowych dokumentów, czas wygasania paszportów PZJ, ale o tym nie ma ani słowa.
A propos paszportów koni.

1. Koń który ma paszport PZJ - ma go nadal i trzeba przedłużać (opłacać) jego ważność)
2. Koń który posiada paszport hodowlany musi mieć ten paszport autoryzowany przez PZJ (czyli trzeba ten paszport wysłać do PZJ i opłacić). Nie pamiętam czy przypadkiem na tym etapie nie należy powtórzyć opisu konia przez lekarza wet z listy PZJ - chyba trzeba.
Za przedłużanie autoryzacji tego paszportu też PZJ pobiera opłaty.

Czyli dalej koń ma jeden paszport. Starsze konie które mają dwa paszporty "legitymują się" tylko sportowym (PZJ-otowskim) Trzeba do niego wpisać formułkę o kontynuacji szczepień (musi to zrobić wet) i wtedy hodowlany paszport chowamy do szuflady na pamiątkę (będzie potrzebny przy utylizacji zwłok).

Do posiadanego paszportu ewentualnie dochodzą okładki FEI i wtedy z dowolnego koloru paszportu - mamy fioletowy. Oczywiście za dodatkową opłatą
fabapi, skąd masz te wiadomości?
Tak było dotychczas.
Opłacać trzeba, to oczywiste.
Rzecz w tym, że od tego roku, zgodnie z wytycznymi międzynarodowymi, każdy koń ma prawo wyłącznie do "podstawowego" paszportu, "hodowlanego". Do "urodzeniowego" dokumentu identyfikacyjnego jako Jedynego!!! paszportu.
Dotychczas w PZJ były dwie opcje: albo paszport "przyżyciowy" miał miejsce na autoryzację - PZJ podbijał paszport; albo nie miał - PZJ wyrabiał paszport "sportowy".
Teraz PZJ nie ma prawa wydawać paszportów a koń ma nie mieć prawa do posiadania paszportów w liczbie sztuk > 1.
Paszporty "nie nadające się" mają być autoryzowane dzięki naklejce/wklejce.

Bardzo bym chciała, żeby nadal obowiązywały PZJ-otwskie.
Mój koń całe życie miał swój - folbluci. W zeszłym roku z wielkim bólem wyrobiłam PZJ-otowski.
Jeśli w tym roku znowu będę musiała kombinować coś z paszportami - szlag mnie trafi.
Chyba że kombinowanie ograniczy się do dobrowolnego przesłania oryginalnego paszportu w celu legalnej autoryzacji, bezpłatnie.
To by mi pasowało.
Chcę zarejestrować konia w PZU i chciałam się upewnić, czy wygląda to w następujący sposób:
-Wzywam weterynarza do opisu konia
-Wysyłam paszport, wniosek i opis do pzj
-Czekam na fakturę z pzj
-Płacę na podane konto
Czy pominęłam jakiś etap?
Egonowa, a nie masz w paszporcie opisu konia? W nowszych paszportach jest tylko 1 opis, nie trzeba robic go ponownie podczas rejestracji w pzj.
"Rejestracja konia w PZJ
Należy wysłać pocztą tradycyjną do PZJ (01-496 Warszawa, ul. Karola Miarki 11 D):
• druk zgłoszenia konia do rejestracji w PZJ,
• paszport urzędowy z opisem graficznym i słownym konia oraz potwierdzoną przez OZHK
adnotacją o aktualnym właścicielu konia ."
Zasłyszałam/przeczytałam gdzieś plotę, że od tego roku nie ma możliwości szczepienia konia co rok, a w razie chęci startów kontynuowania szczepień już co pół roku (koń miał być po prostu zaszczepiony ostatni raz maksymalnie 6 miesięcy przed startem, ale w praktyce mógł być szczepiony co roku). Teraz podobno startujący koń ma mieć bazę i szczepienia przypominające co maksymalnie 6 miesięcy ciurkiem. Prawda to? Gdzieś już jest ogłoszenie na ten temat?
Przecież tak jest od zawsze, musi być baza i co pół roku przypominające.
Jak był co rok to od nowa trzeba bazę zrobić.
Wcale nie od zawsze. I może nadal nie trzeba, choć weterynarze Uwielbiają tak twierdzić. Ostatnio był zapis zapis w stylu: jeśli koń nie startował z przyczyn zdrowotnych ostatnie szczepienie musi być nie później niż 6 m przed zawodami.
Przecież tak jest od zawsze, musi być baza i co pół roku przypominające.
Jak był co rok to od nowa trzeba bazę zrobić.


Eee...

"Konie z prawidłowym szczepieniem bazowym i prawidłowymi szczepieniami
przypominającymi jeden raz w roku (przed upływem roku kalendarzowego), w
momencie rozpoczęcia startu w zawodach, rozpoczynają szczepienie
przypominające co 6 miesięcy, dopuszczalne jest przekroczenie terminu do 21
dni;".
somebody, konie nie startujące mogą być szczepione co roku i w momencie rozpoczęcia / kontynuacji startów wracają do systemu półrocznego. Nie trzeba wówczas robić bazy, a system szczepień liczony jest jako prawidłowy. TU konkretne przepisy dotyczące szczepień na grypę, konkretnie artykuł 3.3.2.
Ups, a my zawsze robiliśmy w takim przypadku od nowa bazę, może nasz wet nie znał tego punktu.
anai mam opis konia, czyli w takim razie muszę jedynie wysłać paszport z wnioskiem do pzj. Dziękuję :kwiatek:
Proszę Was o małą pomoc 😉
Aby wystartować w klasie N w ujeżdżeniu  potrzebuje srebro? Brąz zdałam w 2017 roku  😉  nie do końca wiem jak rozumieć te wymagania do uzyskania uprawnień na str pzj
Z góry dziękuję  😀
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
09 stycznia 2018 07:12
Potrzebujesz III licencję, którą robisz albo poprzez srebro albo poprzez III klasę sportową.
Jak rozumiec nowy cennik PZJ? Zakladajac ze bede chciala licencje klubowa, place 300zl za siebie i 300zl za konia? Czy obowiazuje mnie tez ta oplata za paszport? 
Potrzebujesz III licencję, którą robisz albo poprzez srebro albo poprzez III klasę sportową.



Dziękuję  😅
A 3 klasę zrobię bez srebra tak ??
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się