Dopasowanie siodła

1. Siodło nie jest za długie
2. Jest opcja zachować siedzisko 17-17,5 i zrobić krótsze panele w siodłach custom made, takie rzeczy robi/ł np. HB Contact, jednej z dziewczyn zrobił takie siodło Equipe
3. Wydaje się, że rozmiar łęku jest ok, więc za "kłapanie" obwiniałabym panele. Jeśli są wypełnione wełną, to powinno się dać to skorygować. Ale jakiej konkretnie wymagałyby korekty, tego już z tych zdjęć nie jestem w stanie powiedzieć (o ile w ogóle da się to stwierdzić na odległość:/
BaŚ, dziękuję bardzo :kwiatek: Czy takie klapiące panele da się skorygować jakąś podkładką czy jedyna opcja to dopychanie paneli lub wymiana siodła? Ogólnie to mamy problem, bo koń nie czuje się dobrze w tym siodle, ale zastanawiałam się czy np. spróbowanie podkładki typu memory foam czy jakiejś innej mocno amortyzującej by mogło coś pomóc.. Tylko trochę się obawiam w tedy o przód, bo łęk nie jest za szeroki i jak wepchnę pomiędzy grubą podkładkę, to może być ucisk na łopatki 🤔
gllosia, - siodło klapie jak nie leży w równowadze, więc podkładka, która jest wszędzie taka sama nic nie zmieni w tym temacie. Musisz je zrownowazyc - podkładką pod tył/inny fragment (bo nie widzę co jest nie tak) lub korekta paneli.
keirashara, rozumiem. Mam podkładkę pod sam tył jak również futro z wyjmowanymi wkładkami więc tam też mogę mieć piankę tylko pod tył, tylko trochę się boję, żeby nie poleciało w przód i nie siadło za bardzo na kłębie.. Ale nic, jutro będzie fizjo to będziemy patrzeć i kombinować. Dzięki 😉
Czy ktoś się spotkał z tym, że używane siodło zaczęło niesamowicie skrzypieć. Konstrukcja wydaje się nienaruszona, koń nie zmienił się plecowo i nie wykazuje dyskomfortu, wygląda, że dalej leży świetnie. A skrzypi tak, że w terenie odgłosy przyrody zagłusza. Nie cały czas tylko przy bardziej wyciągniętym stępie i kłusie. Nie wiem czy szukać problemu czy polubić.

I tak obok pytanie czy ktoś wie, co to może być za marka, może tu zagląda ktoś bardziej obeznany, bo w ogólnym o siodłach dwa razy pytałam i cisza. A ciekawość mnie zżera i jest tak wygodne, że chętnie za rozmiar większym bym się kiedyś rozejrzała.

SzalonaBibi, - nasmarować, sucha skóra czasem skrzypi 😉
Tak przez chwilę pomyślałam, ale używam go co kilka dni albo częściej i raczej dbam. Może gwałtowne zmiany temperatury spowodowały zmiany w wilgotności i to jest przyczyny. Mam je od lipca a zaczęło wydawać odgłosy dwa dni temu w pół jazdy. Dlatego mnie to zdziwiło i lekko zaniepokoiło, bo rymarz mówił, że uszkodzony łęk może dawać taki efekt.
SzalonaBibi, - uszkodzony łęk idzie wyczuć w macaniu, możesz spróbować. Ja przerabiałam pęknięty przedni łęk i od razu było czuć, że coś jest nie tak. Moje oba wszechstronne czasem też poskrzypują na jeździe i wybitnie jest to skóra, bo milkną po nasmarowaniu.
Dzięki. W poprzednim pękł mi łęk i prawie wcale nie skrzypiało, ale czuło się (w sumie to koń) że coś nie tak. Ściskać się nie dało, dopiero po rozpruciu się potwierdziło. Ale tamto to z innego konia, z młodą nie mam aż takiej relacji, żeby mieć pewność co mówi, czy to dyskomfort czy leń... Nic, jutro nasmaruję i zobaczymy co będzie.
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
23 października 2017 05:19
Hej potrzebuje waszej pomocy rozważam zakup Siodła fair play Rimini są tutaj może posiadacze owego siodła na hucułach ? chciałabym o rade co do rozmiaru moja klacz jest dosyć krągła i nie za wysoka jak na hucuła. rozważam rozmiar 16,5 a 17 co myślicie ?
z góry dziękuje  🙇 🙇 🙇
Proszę o radę! Co sądzicie o Euroriding Diamant i Albion Slk? Jak ich rozmaiarówka ma się do Prestige (rozstaw łęku)? Czy da się w nich w razie czego zmienić rozstaw łęku i ewentualnie kto to robi? Niby profesjonalna saddlefiterka dopasowała rozmiar łęku do mojego konia - 28, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć, ze jest tak wąski! Konik jest dość wysoki - 167 cm wzrostu w kłębie, jest mocno wyklebiony, mięśni ma tam dość mało, jest świeżo ostrzykiwany.
Aniuszka ale dlaczego nie chce ci się wierzyć, że jest takie wąskie? Skoro sama piszesz, że koń wykłębiony, bez mięśni to jak najbardziej jest to możliwe.
Jakoś już nie ufam tym ludziom. Strasznie mnie naciągnęli i teraz staram się to naprawić. W sumie rozmiarówka rozmiarówce nie równa...
ja mam Albiona rozm łeku M, czyli niby średni, a pasuje na plecy mojego młodego, który jest jak pufa, rożnie z rozmiarówką.
ja mam Albiona rozm łeku M, czyli niby średni, a pasuje na plecy mojego młodego, który jest jak pufa, rożnie z rozmiarówką.


Właśnie oglądam zdjęcia tego siodła i ono jest chyba w rozmiarze M (ten albion). Jaki to może być rozmiar w Prestige?
Aniuszka - mam albiona M i wypada prawie identycznie jak M dawmaga - czyli bodajże 32/33 prestige.
Dla pewności...pod przystułami na zdjęciu widzę, ze wystaje „M”, ale ja już przez to wszystko głupiej  🙄
Hej potrzebuje waszej pomocy rozważam zakup Siodła fair play Rimini są tutaj może posiadacze owego siodła na hucułach ? chciałabym o rade co do rozmiaru moja klacz jest dosyć krągła i nie za wysoka jak na hucuła. rozważam rozmiar 16,5 a 17 co myślicie ?
z góry dziękuje  🙇 🙇 🙇


Ten rozmiar, który podajesz określa siedzisko. I nie ma znaczenia jaki koń, tylko jaki, za przeproszeniem, masz rozmiar tyłka. Jeśli chodzi o konia, to pewną informacją jest rozmiar łęku, ale kształt paneli też ma ogromne znaczenie (zakładam, że u takiego konia muszą być płaskie jak deska, ale to moje gdybanie) i po prostu trzeba siodło przymierzyć, niestety... Jedno, dwa, jak nietypowy plecowo koń, to 12... albo 20. Droga przez mękę, ale późniejsza jakość z jazdy, zdrowie i dobre samopoczucie konia to z nawiązką zrekompensują.

Jeśli nie masz doświadczenia warto brać kogoś do pomocy. No i jak masz możliwość to pożyczaj siodła od kogo się da i przymierzaj - to może dać obraz czego docelowo szukać.
Aniuszka, - rozmiar łęku rozmiarowi nie równy, a siodło z takim samym łękiem też może się bardzo różnie układać w zależności od budowy. Mój koń ma wg. prestiga 36, a albion slk medium-wide na nim dobrze leży, mimo moich obaw i przekonania, że powinnam szukać wide 🙂 Z winteca miał biały łęk. Z daw-maga L jest na niego mocno ciasne, musiałby mieć XXL. Bardzo, bardzo dużo zależy od budowy paneli, nie od samego łęku, a także od szerokości kanału. Albiony mają bardzo szerokie kanały.
Ja uwielbiam albiona slk, ale jeśli chodzi o korektę, to jest z tym problem. Choć albion jest na wełnie i można go spokojnie dopychać, to terlice ma dość delikatną i ze zmianą łęku jest problem, mało kto się podejmie. Jeśli koń jest mocno bezmięśniowy możesz zaryzykować delikatnie szersze siodło i podkładkę, którą wyjmiesz, jak koń się nabuduje.
Stare albiony w ogóle mają terlicę drewnianą i producent nie zaleca korekt bez wizyty u nich na miejscu - istnieje poważne ryzyko uszkodzenia/połamania.
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
26 października 2017 17:39
Hej proszę  o pomoc niedawno kupiłam ale chyba czeka mnie zwrot do sklepu Siodło Fair play Rimini 16,5 łęk 30.




Nikt nic nie oceni po takich zdjeciach.
Potrzebne sa z dopietym popregiem, bez podkladekm czaprakow, rowno stojacy kon, porzadna perspektywa.
Może trochę laickie pytanie, ale zastanawiałam się ostatnio jak się dopasowuje siodło do konia, którego zad jest niżej niż kłąb? Standardowo, nawet jeśli przedni łęk pasuje, siodło leci w tedy do tyłu (przynajmniej tak sobie to wyobrażam..) Jak się podłoży np. podkładkę z korektą tyłu, to opadnie przód i może być zbyt blisko kłębu plus ucisk na łopatki. Jakieś specjalne dopychanie paneli z tyłu? Czy może są jakieś specjalne modele siodeł dla takich koni? Wiem, że są przeróżne podkładki podnoszące tył, żele, pianki, futerka, ale zastanawiam się jak w tedy rozwiązać problem przodu?
Wezyrowe miałam to siodło...Problem/nie problem z nim taki,że ani nie leży wybitnie ale też nie leży mega źle...ot takie tanie coś co w 80% pasuje na 80% koni...łek masz za mały i to nawet o 2 rozmiary jak na moje oko...najlepiej zmierz i wymień na zielony lub zółty..Potem zdjęcia z dopiętym popręgiem...P.S jeśli masz zamiar pchać pod siodło tego miśka to może lepiej od razu żółty (on odpowiada 34 wg Prestiga)
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
26 października 2017 20:42
RatinaZ dzięki zamawiam już dziś łęk ale mam jakąś pewność ,że wtedy siodło będzie leżało ok ? czy wszystko się okaże jak wymienię łęk ?
faith jutro pojade porobię porządne zdjęcia według twoich rad ,tylko kolejne moje przemyślenia czy to 16,5 nie będzie za małe wygląda mi na niej na takie malutkie wcześniej miałam zwykłe skórzane wytyrane 17,5 teraz rozmiar mniejsze robi na mnie piorunujące wrażenie.
Wezyrowe, oddaj to siodło. zrobiłaś krzywik na grzbiecie?

edit- zobacz w mojej galerii album siodło, to jest ten star dla koni pogrubionych. Leżało nawet nieco lepiej niz Twoje, a  i tak beznadziejnie lewitowało.
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
26 października 2017 20:49
tak ale siodło zostało razem z drucikiem w stajni.. marysia550 czyli nic tu łęk nie pomoże ? poleciłabyś jakies inne siodło na tak krągłego konia ?
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
26 października 2017 20:53
Marysia550 faktycznie leży podobnie jak to moje tylko co teraz zrobić jakiego szukac i pytanie czy zmieniać te łęki próbować w tym kierunku w ogóle czy je ostatecznie zwrócić , szkoda by było bo niewiem czy znajde w podobnej cenie syntetyczne nowe , i nie powiem bo mi sie podoba 🙂 ale grzeb ważniejszy niż wygoda 🙂
http://re-volta.pl/galeria/moja/foto/151185  np taki euroriding- nie wiem co to za model, ale poznać go można po poduszkach. Jeśli jest faktycznie gruba to young rider szeroki, ale mi się wydaje, że ona jest tylko okrągła. Ja mam passiera bauma, kiedyś mialam kieffera aachen- te dwa modele w miarę dobrze leżą na takich grzbietach, ale tu trzeba patrzeć na szerokość łęku. Jakbyś coś upatrzyła to na PW mogę Ci podpowiedzieć jak ewentualnie zmierzyć zanim kupisz.

edit- dodam jeszcze, że ten star dla koni pogrubianych leżał całkiem dobrze na zabiedzonej hucułce 🙂
Wezyrowe według mnie to siodło ma szanse leżeć dobrze po zmianie łęku na szerszy (2 numery). Jak zmienisz łęk to zrób foty z dopiętym popręgiem bez tej sterty szmatek pod siodłem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się