Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Znajdą się też stajnie w których będą podawali 5 razy gnieciony a kolek będzie mnóstwo bo np zapomną o dawaniu siana. Chyba ciężko stwierdzić czy faktycznie owies gnieciony gwarantuje brak kolek, raczej dobra i zbilansowana dieta. Znam jeden przypadek gdy koń padł po calkowitym zabetonowaniu sie jelita, ale zdaje się wody nie dostawal tyle co powinien.
no tak ale na to wpływ ma więcej czynników niż sam owies gnieciony czy też nie. U nas większość koni wcale dużo siana nie dostaje, ale wodę mają w poidłach automatycznych non stop. Do tego owies jest gnieciony na każdy posiłek
Witam
Szukam niedrogiego musli lub granulatu bez owsa. Z małą ilością energii - na przytycie klaczy wrażliwej na zbyt duże ilości białka.
(Po dodatkowym posiłku z Alfa fibre Oil plus otręby ryżowe zaczęły puchnąć jej tyły)

Klacz 6 latka dostaje rano miarka owsa (500 gr) plus miarka granulat Deukavallo top E (900 gr), obiad 2 miarki owsa i kolacja 2 miarki owsa. W dni pracy dodatkowo otręby ryżowe ok pół kg i trzy garstki sieczki.

Jest pobudliwa, w robocie lekkiej bo niedawno wdrożona do pracy. Siano do oporu w boksie cały czas (od rana do 17 jest na padoku z sianem).
Mój poprzedni wałach doskonale przybierał na sianie, ale kobyła nie jest taka żarta, tj w boksie nie je cały czas siana a na padoku też nie stoi cały czas przy balocie - poskubie trawę pobiega z kumplami.
Ale wałek właśnie jak miał siano to w boksie żarł non stop i na masie przybierał w dwa tygodnie od miarki dodatkowej paszy.
Owies gnieciony ma dwie istotne wady. Pyli niemiłosiernie. Jeśli nei jest skarmiany szybko po gnieceniu traci wartości odżywcze.
Jeśli koń jest zdrowy wg mnie lepiej podawać nie gnieciony.

ewelin_n jak koń ma przytyć to musi dostać energii wystarczająco, by mogło się conieco z niej "odłożyć", podobnie z białkiem. Jeśli będzie go w diecie zbyt mało to koń się nei nabuduje.
Wybierając pasze zwróć uwagę na to by energia była wolno uwalniana, a białko dobrej jakości. Ewentualnie niskobiałkowa, a dodać do diety suplement aminokwasowy.
Jeśli koń jest pobudliwy, nerwowy warto tez wesprzeć magnezem i witaminami z grupy B, by  zminimalizować samospalanie.
Owies gnieciony ma dwie istotne wady. Pyli niemiłosiernie. Jeśli nei jest skarmiany szybko po gnieceniu traci wartości odżywcze.
Jeśli koń jest zdrowy wg mnie lepiej podawać nie gnieciony.



Nie myl owsa gniecionego ze śrutowanym. Śrutowany pyli, poprawnie zgnieciony (nie zmiażdżony) nie pyli, zmusza konia do gryzienia a jest lepiej przyswajany. Doświadczenia mam na podstawie 100koni w stajni jedzących gnieciony owies
Akurat niedawno robiłam u siebie wpis o owsie... Gnieciony nie pyli, ale to hasło o lepszej przyswajalności jest mocno na wyrost. To jest raptem 3%, czyli na każdym kilogramie - 30 gramów. Tyle co na obrazku poniżej - większe straty powodują konie rozglądające się przy jedzeniu 😉



tak 3 % różnicy  🤣 w takim razie wytłumacz mi dlaczego aby utrzymać w dobrej - tej samej kondycjii,  18-letniego wałacha w treningu, potrzebuję miarkę owsa gniecionego lub póltora miarki owsa niegniecionego, oczywiście dostaje też inne jedzonko, piszemy tylko na temat owsa
Owies gnieciony ma większą objętość
objetosc ma wiekszą gnieciony, ale jest go znacząco mniej.
ewelin_n mam ten sam problem, mój dostaje  miarkę owsa gniecionego (630g) plus sieczkę, 3/4 miarki musli (ok. 450g) i wysłodki } 3 razy dziennie. Znalazłam fajne musli bez owsa Pro Linen Day Complex Light, koszt 64 zł i starcza nam na połowę miesiąca, w dodatku ma w sobie sieczkę, więc nie muszę jej dodawać również do musli 🙂
A jeśli koń jest zbyt pobudliwy to zdecydowanie magnez, nie bawić się w "ziołowe uspokajacze" u nas nie dało żadnych efektów, dopiero magnez z Pharmacare pomógł ( i to już 2 raz).
Wigorrr, nie zawsze magnez będzie jedynym słusznym wyjściem.  On owszem zadziała ale tylko jeśli nadpobudliwość jest właśnie przez jego niedobór w końskim organizmie.  Podawanie magnezu kiedy nie ma jego niedoboru nie ma większego sensu. 
Wgl twierdzenie, że jak "gorąca głowa" to dawać magnez jest dla mnie sprawą drugorzędną. Większość koni ma teraz problem ze zbyt małą ilością ruchu, złym żywieniem, nieodpowiednim użytkowaniem, potem dopiero przyglądałabym się w niedobór magnezu.
Dziewczyny, ale jeśli chodzi o przyswajalność ok. niech jest tylko różnicy te 3%, ale... zwróciłyście uwagę na kupy? spójrzcie na nie po tym jak koń dostaje cały owies, a jak wyglądają po skarmieniu gniecionym... Dużo owsa nie gniecionego "ląduje" w kupie (u mnie widać zaraz na padokach gołębie sąsiada jak w stołówce...) czego nie ma po gniecionym owsie (tudzież innym zbożu, bo akurat owsa moje mają dodatek...). Dlatego jednak jest różnica w wykorzystaniu danej ilości, w dostępności poszczególnych składników. Na strawienie całego ziarna w danej ilości po prostu może być niewystarczająca ilość czasu...
edit
Oczywiście nie wszystkie ziarna też zostaną właściwie przeżute... i to nie tylko myślę o koniach z wadami zgryzu (mam jednego takiego "normalnego" i jednego z wadą i kupy wyglądają podobnie po gniecionym i niegniecionym).
Dzięki za pomoc  🙂
Właśnie znalazłam musli bez owsa w miłej cenie i waga 30 kg
F Musli Welness EMH Eggersmann 30 kg

Granulat zamieniam na bezowsowy Besterly Basic granulat 25 kg

lub ten z łuską owsa (Quanta  :kwiatek: dzięki za rozjaśnienie sprawy łuski owsa i jej obecności w bezowsowych paszach)

Kombi Pellets 5 mm Eggersmann granulat 25kg




saganek, ja miałam ten problem u emeryta, mimo robienia uzębienia i tak owies nie był dobrze gryziony przelatywały przez konia całe ziarna i u takich koni fakt, że ta przyswajalność to nie jest 3% różnicy.  Ale badania nie były chyba prowadzone na koniach własnie z wadliwym zgryzem, uzębieniem, emerytach, młodziakach czy innych z które nie są tym teoretycznym "statystycznym". Nie wiem, tak sobie to tłumaczyłam.. 😀

drabcio 🙂 wytłumacz w jaki sposób 1 miarka owsa gniecionego ma więksżą objętość od 1,5 miarki owsa niegniecionego 🙂
blucha wydaje mi się, że chodziło o wizualnie większą objętość. Przykład: konik dostaje 600 g owsa - gnieciony to będzie 1 pełna miarka (około 1 litrowa), a owsa całego to pewnie jakieś 1/4 tej samej miarki. Sama tak "oszukuję" mojego  😀
drabcio 🙂 wytłumacz w jaki sposób 1 miarka owsa gniecionego ma więksżą objętość od 1,5 miarki owsa niegniecionego 🙂


przeczytałam na opak o tym gniecieniu i niegniecieniu w Twoim pierwszym poście, mój błąd  😜
Potrzebuje wspomóc mojego skoczka mięśniowo (odbudować). 2 lata temu konkursy 130, przez ostatnie 1,5 roku lżejszy trening z przyczyn mojego życia prywatnego i niestety odbiło się to na masie i mięśniach. Obecnie zaczyna znów startować w konkursach 120, ale mało go wciąż. 14 lat, nigdy nie tył "z powietrza", zawsze trudniejszy do utuczenia i umięśnienia. Od kilku lat je to samo - sieczka marstall 700g, koncentrat saracen stamm 30 - 700g/dzień, wyslodki 1kg/dzień plus 0.5kg otrabbpszennycg, 0,5kg otrab ryżowych i owies 3kg. Co moge zmienić/dodać? Myślałam o jakimś highlight importer ale jak to wrzucić żeby miało to sens?  :kwiatek:
episode, ja mojego umięsniłam Baiyleysem Top Line Cubes plus do tego dawałam preparat na mięśnie ale mam pomroczność jasną i nie pamiętam nazwy.  Coś na pewno z gamma oryzanolem.


edit: EQUINE AMERICA More Muscle, ale wydaje mi się ze jeszcze coś brałam, nawet kupowałam kilka razy od kogoś u nas na forum, bo taniej było..
dorzuciłabyś do tego co je czy coś byś wyrzuciła z diety?  :kwiatek: chciałabym, żeby było to w miarę zbilansowane, żeby nie wyrzucać kasy w błoto tylko rzeczywiście żeby to się "przyjęło" 😉
[quote author=ewelin_n link=topic=25.msg2724244#msg2724244 date=1509003419]


Granulat zamieniam na bezowsowy Besterly Basic granulat 25 kg


[/quote]

Uwaga bo to ma chyba niefajny stosunek wapnia do fosforu - ostatnio ktoś to tu wyłapał.
episode, to chyba zalezy od konia. Otręby i sieczkę bym zostawiła, nigdy nie dawałam wysłodków. Ja się trzymałam 2 miarek Baileysa dziennie plus ten sumplement plus sieczka dostawał jeszcze Chevinal. U mojego się sprawdzało, ale nikt mi tej diety nie układał, obserwowałam tylko jak koń się zachowuje.
Dzięki, będę coś myśleć  :kwiatek: chyba, ze ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?
kotbury rzeczywiście - dodam wysłodków trochę i się wyrówna  😉
Wyglada super 🙂 dziękuje! Ktoś jeszcze ma jakiś pomysł czy dodać pasze do tego co je czy coś mu zabrać?  :kwiatek:
drabcio 🙂 wytłumacz w jaki sposób 1 miarka owsa gniecionego ma więksżą objętość od 1,5 miarki owsa niegniecionego 🙂


Z doświadczenia (mojego) wynika że możemy przeliczyć: 1 m owsa niegniecionego = 1 m owsa gniecionego
Oszczędność w kg dość duża
Wigorrr, nie zawsze magnez będzie jedynym słusznym wyjściem.  On owszem zadziała ale tylko jeśli nadpobudliwość jest właśnie przez jego niedobór w końskim organizmie.  Podawanie magnezu kiedy nie ma jego niedoboru nie ma większego sensu. 


Czyżby?
Niedobór magnezu jest powszechny w dzisiejszych czasach u zwierząt jak i u ludzi ( kwestia wyjałowienia gleby ).
Magnez odpowiada za regulację 325 enzymów w ciele konia. To nie jest jedynie suplement "na wyciszenie".
https://performanceequinenutrition.com/magnesium-101/magnesium-mineral-superhero/
Jego niedobór nie wyjdzie w krwi, bo tylko 1% magnezu jest w niej przechowywana, reszta w tkankach miękkich, kościach.
Organizm bardzo skutecznie utrzymuje jego poziomu w krwiobiegu w celu utrzymania prawidłowego funkcjonowania narzadów. Dlatego badania na obecność magnezu we krwi rzadko wskazują na prawdziwy stan magnezu. Gdyby w badaniu krwi wyszedłby niedobór, oznaczałoby to, że koń ma poważny niedobór i jest bardzo chory.
"Only approx 1% of magnesium is stored in the blood, the rest is stored in soft tissue and bone and the body is very efficient at maintaining that level in the blood stream to facilitate organ function.  This is why blood level magnesium tests are rarely indicative of an animal’s true magnesium status.  A horse would be severely deficient and would be very ill by the time a blood test would indicate a shortfall."

Tu też super artykuł:
https://www.gravelproofhoof.org/magnesium
Czy każdy granulat z traw lub lucerny (trawokulki) trzeba moczyć?
Sivrite, wydaje mi się, że większości raczej nie trzeba moczyć zdrowym koniom. Przynajmniej tak piszą producenci.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się