Dopasowanie siodła

Wezyrowe   Mon cheval cheval!
26 października 2017 21:08
vissenna dziękuje za rade nie miałam doświadczenia w dopasowaniu siodła dlatego robiłam z i bez 🙂
miałas może taki przypadek i wymiana łęku zrobiła swoje ?🙂
Wezyrowe Ja przymierzałam/miałam na mojego hucka różne syntetyki z "normalnej rozmiarówki" wymiennych łęków. W sensie siodła po prostu z wymiennymi łękami,ale nie dedykowane tylko dla koni z szerokim grzbietem. I żadne z nich nie leżało tak faktycznie dobrze, problem jest taki zazwyczaj z tymi łękami wymiennymi,że czym dasz szerszy,tym tył bardziej będzie w górze. Nie równoważy się to,widać to mniej lub bardziej, ale tak było za każdym razem. U nas ostatecznie po wielu zmianach i poszukawaniach sprawdza się thorowgood t4 pony. Siodło stworzone z myślą o szerokich kucach, zupełnie inaczej leży niż wcześniejsze syntetyki jakie na mojego hucuła mierzyłam. To jest naprawdę siodło na "hipopotama" 😉
Jeszcze na dowód mam winteca wide z jakimś szerokim łękiem na zdjęciu. Jak kon zaczął kłusować to mu właśnie tak miotnęło to siodlo na przód, jak widać. I widać, jak sterczy przodem, a tyłem nie leży na grzbiecie.
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
27 października 2017 07:24
obiś a gdzie znajde tego thorowgood ?
RatinaZ dzięki zamawiam już dziś łęk ale mam jakąś pewność ,że wtedy siodło będzie leżało ok ? czy wszystko się okaże jak wymienię łęk ?

Wezyrowe jak już wspomniałam to siodło (jak się postarasz) może leżeć ok w 80%. Umówmy się to nie jest siodło "wysokich" lotów ,aczkolwiek ja osobiście nie mam o nim jakiegoś mega złego zdania, tzn.: tez je kiedyś kupiłam bo jak kupowałam konia i miałam do kupienia całą masę sprzętu to po prostu zakupiłam to na co było mnie stać a w miarę upływu czasu zmieniłam sobie siodło na lepsze i znowu na jeszcze lepsze. Widziałam też ,że sporo tych siodeł używanych jest w rekreacji i rzeczywiście w momencie wymiany łeków i stosowania podkładek ma to jakieś tam ręce i nogi. Według mnie lepiej kupić takiego FP niż 30 letniego trepiastego Kieffera lub Lemetexa ( a tego na rynku jest mnóstwo). Jest to oczywiście moje zdanie ( chociaż znam opinie kilku osób które tez kiedyś na szybko kupiły to siodło, bo akurat sytuacja ich do tego zmusiła i nikt nie ocenia go jakoś mega,mega źle) . Na tych zdjęciach co zamieściła jest za mały łęk ,ja Ci nie dam gwarancji ,że po wymianie łeku bedzie super leżało jak skrojone na konia,ale ma szanse leżeć względnie i co najważniejsze nie robić krzywdy kopytnemu. Zdjęcie nie było robione do oceny siodła ,wiec może nie do końca wszystko dobrze widać,ale ogólnie na moim koniu wyglądało tak:
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
27 października 2017 07:59
Chyba zrobię tak ,że  spróbuję je dopasować z żółtym łękiem zobaczymy jak się bedzie zachowywalo jak to nie pomoże to wtedy zmienie na inne,jeszcze myślę czy jeśli by wymiana łęku sie udala to czy nie wymienię go na 17 bo obiawiam sie ze to 16,5 jest tak na styk ale musze jednak wsiąść i sprawdzić  :kwiatek:
Hej 🙂

Wiecie czy jest ktoś na Śląsku (okolice Kato, Bytomia, Zbrosławic, Tworoga) kto fajnie i profesjonalnie dopasowuje siodła?  :kwiatek:
Wezyrowe Wymiana łęku na szerszy przy tym siodle najprawdopodobniej spowoduje położenie siodła ,,z górki" (w kierunku szyi) i brak stabilności, bo masz wysokie tylne panele. Szukałabym czegoś starego i szerszego (33) i przede wszystkim na niższych panelach (young rider, jedność łowiecka, niektóre modele pleszewa) oczywiście wyłącznie z możliwością przymiarki. Skóra to skóra, przetrwa lata, a syntetyki wytarte wyglądają paskudnie .....
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
27 października 2017 22:41
kwagga nigdzie nie mogę zaleźć tych siodeł które wymieniłaś , stare i szersze mam ale chciałam jej i sobie kupić nowe bo stare jest już za bardzo wytyrane  🤔

Tak wiele odpowiedzi , że juz sama niewiem czy kupić ten łęk wymieniać czy zmieniać to siodło ale droga do sukcesu przez kręte wiedzie ścieżki więc będe powoli probować
Wezyrowe Ja swojego z Niemiec ściągałam.

kwagga Moim zdaniem tak samo zmiana łęku na szerszy w tym siodle nie da za wiele. A co do wytarcia syntetyków, to kwestia tego, ile ktoś jezdzi. Jeśli siodło będzie użytkowane przez jedną osobę,która wsiada na swojego konia tylko, to naprawdę spokojnie przetrwa lata i będzie w idealnym stanie. Moim pierwszym syntetykiem było daslo,miałam je sama dość długo, potem miała je koleżanka i znów miałam je ja. Łącznie był to okres z 5 lat,jak dobrze liczę i siodło wyglądało jak nowe właściwie. Z  tym thorowgoodem też nic mi się nie dzieje, po roku wygląda idealne. Ale ja jeżdżę niewiele, dlatego wydaje mi się,że nie ma co przekreślać syntetyka, bo to może być siodło na naprawdę wiele lat, kwestia użytkowania.
Zapewniam Cię, że są: olx, allegro czy re-volta. Ludzie nie zawsze jednak wymieniają firmę. Poprostu wpisuj w wyszukiwarkę szerokie  siodło do 500 zł i coś trafisz. Nie wiem czemu upierasz się na nowe, kiepskiej jakości, skoro za chwilę będzie paskudnie wyglądać. Nie lepiej mieć starsze z porządnej jakości wypielęgnowanej skóry? No ale to Twój wybór. Oby udało się dopasować z nowym łękiem. W  każdym razie powodzenia 🙂
Jeżeli się nie wkopiesz w niepotrzebne wydatki to próbuj z tym łękiem. Mierzyłaś już w ruchu to siodło?
kwagga takie stare siodła za 500zł, które maja po 20-30 lat to wcale nie jest lepsze rozwiązanie niż siodło FP. Po pierwsze terlice w tych siodłach zazwyczaj są drewniane...hmmm...czyli mało elastyczne,mało wygodne no i co tu krótko mówić mało komfortowe dla konia (wyjatkiem może tutaj być Passier PS-Baum tam terlica jest zbudowana z elastycznych włókien bambusowych) Dodatkowo w takich siodłach jest zazwyczaj uklepane,stare wypełnienie ,które (no moim zdaniem) nadaję się tylko do wymiany. Ja ostatnio miałam Passiera (8 letniego) , który miał terlice K-Baum (terlica syntetyczna), po wezwaniu do siodła Pana Ząbczyka wymienione zostało połowę wypełnienia i zastąpione nowym, aby siodło było komfortowe dla konia. ( wypełnienie też niestety nie dość ,że się uklepuje to jeszcze się przesuwa,tworzy grudki itd. )  także ja bym tak ochoczo nie polecała starych, trepiastych siodeł bo to ,że maja jakiś tam znaczek w przypadku tylu lat ma nie wielkie znaczenie.
Poza tym ręki sobie nie dam urwać, ale ten konik to łęk 34 minimum  😉
To ja już wolę tego Fair Playa niż siodło za 500 zł z olx  🤔 Też rady tu niektórzy dają, naprawdę  🙇
Może trochę laickie pytanie, ale zastanawiałam się ostatnio jak się dopasowuje siodło do konia, którego zad jest niżej niż kłąb? Standardowo, nawet jeśli przedni łęk pasuje, siodło leci w tedy do tyłu (przynajmniej tak sobie to wyobrażam..) Jak się podłoży np. podkładkę z korektą tyłu, to opadnie przód i może być zbyt blisko kłębu plus ucisk na łopatki. Jakieś specjalne dopychanie paneli z tyłu? Czy może są jakieś specjalne modele siodeł dla takich koni? Wiem, że są przeróżne podkładki podnoszące tył, żele, pianki, futerka, ale zastanawiam się jak w tedy rozwiązać problem przodu?


Gllosia sorki,jakoś Twój post mi "zginął" w gąszczu wiadomości 🙂 Myślę,że w poniższym linku znajdziesz odp. 🙂
http://quantanamera.com/podkladka-wintec-half-comfort-pad/
[quote author=BaŚ link=topic=95.msg2724903#msg2724903 date=1509177496]
To ja już wolę tego Fair Playa niż siodło za 500 zł z olx  🤔 Też rady tu niektórzy dają, naprawdę  🙇
[/quote]

ten fair play po prostu nie będzie pasował. Mam głębokie przeświadczenie, że w ruchu będzie się podnosił tyłem. I napiszę tu, że się myliłam, gdy zobaczę na filmiku, że nie  🙂
Po prostu jeździłam na X koniach huculskich o podobnych gabarytach i miałam X siodeł do mierzenia.
a do samego FP nie mam nic.
RatinaZ, dzięki, post oczywiście czytałam, nawet jest pod spodem mój komentarz, a następnie odpowiedź Quanty, która również potwierdza, że w przypadku mocniejszego podnoszenia tylnego łęku 2cm i więcej, łęk przedni opadnie i przybliży się do kłębu.. Dlatego interesują mnie rozwiązania TEGO problemu. Czy tylne panele powinny być wyższe, bardziej dopchane? Czy są produkowane siodła specjalnie pod takie konie? Bo chyba każde standardowe siodło na takim koniu leciało by do tyłu, nawet przy idealnie leżącym przednim łęku.. 🤔 Ta podkładka z wpisu to jest jak najbardziej rozwiązanie, ale ona podnosi tył nieznacznie (maks. 1,2cm) więc jest dobra w przypadku niewielkiej różnicy między wysokością kłębu, a wysokością zadu, kiedy nie wymagana jest duża korekta. Osobiście znam podkładki żelowe pod tył, które również we wpisie wystąpiły, choć spotkały się z negatywną opinią. Ja opinię mam dobrą, niestety doskonale pamiętam, że przy nich właśnie przedni łęk mocno opadał, dlatego, że one podnoszą siodło znacznie mocniej. No i też.. Jeśli się weźmie siodło, które leży z przodu idealnie, a następnie się podniesie wyraźnie tył podkładką, żeby siodło leżało w równowadze, to już ten przód tak dobrze leżeć nie będzie.. Więc cały czas kminię co w takiej sytuacji można zrobić.
RatinaZ Nie widziałam zdjęć gołego konia, a nawet gdybym widziała to i tak strzelanie jaki to łęk to jak wróżenie z fusów. Co do starych siodeł... Jeśli faktycznie te drewniane terlice są takie złe to ciekawe dlaczego siodła westernowe z wyższej półki mają wyłącznie takie terlice. Nie wiem czy wiesz, ale te z elastycznymi wstawkami są kategorycznie odrzucane przez końskich fizjoterapeutów, bo działają jak siodło z połamanym łękiem. Siodła angielskie, fakt, te nowe mają terlicę z tworzywa, bo lekkie. W przedni łęk wstawiany jest jednak metal, który jest wymieniany w razie konieczności zmiany rozstawu, a jednocześnie stabilizuje terlicę. Osobiście, dopuki  nie było mnie stać na zrobienie DM na miarę, wolałam kupić porządne skórzane, 30 - letnie siodło niż ,,wyrób siodłopodobny" z tworzywa. Za dopchanie płaciłam szalone 50 zł zwykłemu rymarzowi i za 500 zł miałam fajne siodło. Poza tym, dla mnie smarowanie skóry to czysta przyjemność, a zapachu balsamu z woskiem pszczelim nie da się porównać z niczym innym 🙂 Kwestia gustu, ale jeśli siodło przetrwało 30 lat to o czymś świadczy.
gllosia Dla takiego konia szuka się siodła z wycięciem na kłąb, wysokimi panelami, o kształcie dostosowanym do grzbietu konia. Zjeżdżaniu siodła do tyłu zapobiega niealastyczny napierśnik, jeśli oczywiście jest taka potrzeba. U wielu koni jednak popręg dobrze trzyma dopasowane siodło.
Hej 🙂

Wiecie czy jest ktoś na Śląsku (okolice Kato, Bytomia, Zbrosławic, Tworoga) kto fajnie i profesjonalnie dopasowuje siodła?  :kwiatek:


Na forum ma co prawda różne opinie, ale u mnie była Klinika Siodła (z Myszkowa) i jestem zadowolona w miarę i z pomiaru i z siodla które dobrali do mojego konia. Na pewno się lepiej znają na tym niż ja.
Ale błagam Cię jest zdjęcie konia z łękiem czarnym (czyli 30) na zdjęciu widać jak układaja się kąty, stąd napisałam,że :"ręki nie dam sobie uciać" , ale jak dla mnie nie ma sensu montować zielonego łęku tylko od razu zółty (34 wg.Prestige.)
Jesli chodzi o siodła westowe i kulbaki to totalnie się nie znam, więc nie odp na pytanie dlaczego w dalszymciągu sa budowane na terlicy drewnianej ( west i kawaleria to sporty mega niszowe, pewnie jest jakieś wytłumaczenie tego natomiast ja nie udaję ,że jestem mądrzejsza od kury więc tyle...)
Co do innych siodeł : Prestige,Kieffer,Stubben, Equip, Passier,Sommer,Iconik,Wow i wiele wiele innych nowoczesnych producentów siodeł terlice są syntetyczne zarówno w skokówkach,VSD jak DL. A widzisz Ty płaciłasz 50 zł zwykłemu rymarzowi , a ja troszke więcej specjaliście przeszkolonemu przez danego producenta  😉, który specjalizuję się w danych siodłach,który do mnie przyjechał,konia zmierzył,siodło doprowadził do ładu...Ja bym zwykłemu rymarzowi siodła raczej nie dała...a DM,wiesz dalej DM to taka niższa półka jesli chodzi o siodła... 😀  Poza tym DM na miarę: co tam jest na miarę: łęk,bardziej lub mniej dopchane poduszki,krótsza,dłuższa tybinka??? Na miarę to się składa siodła Wow.
P.S. widzisz mojemu Siwulcowi trepiasty 15letni, uklepany DM rozwalił plecy a "tandetny" FP nie  😉
[quote author=BaŚ link=topic=95.msg2724903#msg2724903 date=1509177496]
To ja już wolę tego Fair Playa niż siodło za 500 zł z olx  🤔 Też rady tu niektórzy dają, naprawdę  🙇


ten fair play po prostu nie będzie pasował. Mam głębokie przeświadczenie, że w ruchu będzie się podnosił tyłem. I napiszę tu, że się myliłam, gdy zobaczę na filmiku, że nie  🙂
Po prostu jeździłam na X koniach huculskich o podobnych gabarytach i miałam X siodeł do mierzenia.
a do samego FP nie mam nic.
[/quote]

Ten Fair Play nie leży dobrze, ale przynajmniej można spróbować zmiany rozstawu łęku, jest chociaż mała szansa coś pokombinować. A siodło z olx za 500 zł to będzie stary trup, z którym nie da się zrobić NIC.
BaŚ- sugerujesz, że jednak wolisz FP 🙂 ale siodło totalnie nie pasuje i nie będzie pasować moim zdaniem, choćby tam wsadzić złoty 😉 łęk ( żart). Więc nie ma sensu pisanie, że wolisz.
Obecnie z braku laku i kasy jeżdżę w takim trupie za 500 zł olx, koń regularnie badany i nie wykazuje oznak, że ma jakiś dyskomfort.

Hucuły wcale nie są szersze niż większość koni, są szerokie, jeśli chodzi o proporcję w stosunku do swojej budowy ciała. Są takimi przeciętniakami w szerokości grzbietu ogółu koni, tylko resztę mają mniejszą. Mają za to specyficzną budowę kłody i tu jest pies pogrzebany.
gllosia a próbowałaś siodła z podobną budową paneli:
Albo właśnie Wow :http://www.mdsiodla.pl/
RatinaZ Łęk żółty FP to 35 prestige, 32 Kieffer czy DM. Ja nie potrafię wywróżyć z załączonych zdjęć o ile kąt przedniego łęku powinien być większy. Siodła i tak trzeba mierzyć, bo dopasowanie przedniego łęku jest zależne również od profilu siodła. Może i DM jest z niższej półki bo nie kosztuje tyle co prestige, WOW czy inne popularne marki, ale jestem bardzo zadowolona. Przyjechał fachowiec, pobawił się krzywikiem, porysował profile grzbietu, ustaliliśmy długość tybinki, rodzaj siedziska, kolor i rodzaj skóry, szwów, rodzaj klocków, miękkie naszycia na tylnych klockach. Szerokość kanału, wygięcie paneli i ich skątowanie zostało doskonale dopasowane do konia. Nie wiem co jeszcze można było dopasować. Mam wszystko o czym sobie marzyłam odnośnie tego siodła. Jest super wygodne i nie wiem w czym gorsze od WOW czy prestiga, pewnie gorsze bo kosztuje mniej.... Nowocześni producenci siodeł angielskich przeszli na terlicę z tworzywa przede wszystkim ze względu na mniejszy ciężar, ale i konieczność umożliwienia klientom zmiany rozstawu przedniego łęku. W siodłach westernowych nie zmienia się rozstawu. Tam jest inna konstrukcja, a użytkownicy mają zazwyczaj kilka podobnych w typie koni jednej rasy, które trenują pod tym samym siodłem. Poza tym pad westernowy jest bardzo gruby i ułatwia dopasowanie, jak u nas dopchanie paneli. To tak w bardzo dużym uproszczeniu.
gllosia Tego typu siodło faktycznie mogłoby pasować.
kwagga łęk zółty FP to 34 wg Prestige.... no kurcze już nie wiem, miałam to siodło,wezwałam fachowca,zmierzył mi konia (34 wg Prestiga) a Ty nie mając tego siodła uparcie probujesz pouczać mnie jaki rozmiar miał mój koń jak chodził w tym siodle... 😵 Co do wróżenia: ja nic nie wróże: jesli siodło ma 4 rozmiary łęku a ja miałam i czarny i zielony i zółty a na zdjęciu widzę czarny to siłą doświadczenia podejrzewam,że zakup zielonego to wyrzucenie kasy w błoto,więc lepiej kupić zółty...( to nie jest Wow który ma 11 rozmiarów łęków, lub Prestige który ma 10 rozmiarów)
Super, fajnie ,że masz tak jak chciałaś i siodło leży dobrze na koniu i naprawdę nigdzie nie napisałam ,że jest gorsze niż Prestige,Passier,Sommer itd. Jeździsz w tym co chcesz i co pasuje do konia i na co Cię stać..Proste! Dlatego nie przekonuj dziewczyny do trepa, bo Ty w takim jeździłaś.
Siodła westowe mnie nie interesują i nigdy pewnie nie będą,wiec nie potrzebuję wykładu i tez nie wypowiadam się jak się nie znam, bądź nie przetestowałam.

P.S. DM też ma rozmiarówkę do 33 wg Prestiga (dalej nie idzie 😉 ) :
S (27 cm)
M (29 cm)
L (31 cm)
XL (33 cm)
"jesli siodło ma 4 rozmiary łęku a ja miałam i czarny i zielony i zółty a na zdjęciu widzę czarny to siłą doświadczenia podejrzewam,że zakup zielonego to wyrzucenie kasy w błoto,więc lepiej kupić zółty..."

bo różnica w położeniu siodła z wymienionym łękiem jest niezauważalna? 😉
Nie zamierzam nikogo pouczać. To tylko wymiana doświadczeń. Jeśli do odpowiednika łęku 32 (DM czy Kieffera) czyli żółtego FP dodamy 3 stopnie to będzie rozstaw prestige. Tak to się przelicza, mimo, że Twój fachowiec uważa inaczej i ma do tego prawo. Tak jak Ty masz prawo do swojego zdania odnośnie wyższości wyrobu siodłopodobnego nad siodłem dobrej niemieckiej czy polskiej firmy, które służy 30 lat i jeszcze posłuży, bo było wykonane z dobrej jakości materiałów. Który fp czy wintec tyle wytrzyma? I jest kolosalna różnica między przekonywaniem i namawianiem a dzieleniem się doświadczeniem....
PS: DM ,,dalej idzie" bo ja mam większy łęk na zamówienie 34 DM czyli 37 Prestige.
Zresztą jakiego łęku dziewczyna by nie kupiła to i tak kicha, bo musiałaby mieć niższe panele w FP
Wezyrowe   Mon cheval cheval!
28 października 2017 20:07
Dziękuje za tyle ważnych informacji od każdej z Was :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek: dzisiaj zamówiłam w sklepie żółty łęk przyjdzie pewnie po Wszystkich Świętych  i wtedy będą dalsze rozterki okrągłego hucuła jeśli dalej będzie problem to zwróce siodło i łęk  a tymczasem jak narazie zostane przy naszym starym wytyranym IHL dopóki nie znajdę czegoś dobrego.

Wiem , że wiele z was  jest za FP wiele sprzeciw i na temat łęku ale sama po sobie wiem , że chce chociaż spróbować bo jak oddam teraz siodło bez próbowania wsadzenia żółtego łęku to później przez x czasu będzie za mną chodziło ( A może jednak warto było spróbować założyć ten żółty  🤔wirek: 🤔wirek🙂

Tymczasem przeglądając faktycznie olx poza zmęczonymi życiem 20 latkami znalazłam :

1) https://www.olx.pl/oferta/siodlo-syntetyczne-brazowe-CID767-IDoJCEq.html
2)https://www.olx.pl/oferta/cena-tylko-dzis-siodlo-dla-konia-CID767-IDoV8fU.html

Pisałam juz wiadomości o rozmiary łęków , ale z 30 stron  na olx. wpadły mi te dwa teraz zaczynam wertowac inne strony, przecież wrazie jak nie dopasuje Fair Playa to musze probować dalej ,dlatego wole mieć jakąś alternatywę 🙂

:kwiatek: :kwiatek: Jeszcze raz dziękuje za pomoc każdej z Was  🙇 🙇 :kwiatek:
gllosia Dla takiego konia szuka się siodła z wycięciem na kłąb, wysokimi panelami, o kształcie dostosowanym do grzbietu konia. Zjeżdżaniu siodła do tyłu zapobiega niealastyczny napierśnik, jeśli oczywiście jest taka potrzeba. U wielu koni jednak popręg dobrze trzyma dopasowane siodło.


Na taką odpowiedź czekałam  :kwiatek:

RatinaZ
, ja siodła nie szukam 😉 To tylko moje zastanawianie się. Ogółem miałam do czynienia z dwoma końmi z wyraźnie opadającym grzbietem, do tego jeden był mocno wykłębiony i doskonale pamiętam podkładki wkładane pod tył i opadający przedni łęk, stad teraz moje zastanawianie się jak rozwiązuje się tego typu problem, a że ostatnio w temacie dopasowania siodeł chcę mieć szerszą wiedzę to nasunęło mi się to na myśl. Natomiast jeśli bym szukała siodła to tak czy siak skokowego 😉 To znaczy fakt, dla siebie to bym wolała ujeżdżeniówkę, ale że jeżdżę konie skokowe, to się muszę dostosować. I swoją drogą wydaje mi się, że skokowe siodła znacznie trudniej dopasować niż siodło ujeżdżeniowe, ale być może to tylko moje spostrzeżenie.. Bo szczerze mówiąc chyba nigdy nie widziałam skokowego siodła z wysokimi panelami 🤔 Za to ujeżdżeniowe jakoś z automatu mają te panele wyższe (oczywiście nie wszystkie, ale ja akurat sporo właśnie takich widziałam) i mam wrażenie, że od razu leżą lepiej. Ostatnio mi fizjoterapeutka przyniosła swoją ujeżdżeniówkę tak tylko, żeby sprawdzić jak się koń będzie w niej czuł. To siodło na jej konia więc szansa, że będzie pasować była dość niska, a ja byłam mocno zaskoczona, bo siodło leżało super, a koń od razu lepiej się ruszał. A skokowe to można mierzyć i mierzyć i wiecznie coś, choć może dlatego, że mamy CWD, a to raczej nie są najlepsze siodła  🙄

edit: a co do wycięcia na kłąb to też zdecydowanie jest to bardziej cecha siodeł ujeżdżeniowych. Wystarczy wejść na stronę jakiegokolwiek producenta, obejrzeć skokowe i ujeżdżeniowe siodła i różnica jest ogromna. Także w skokowych wycięcie na kłąb to chyba tylko na zamówienie 🤔
gllosia temat jest jak rzeka. Szczerze mówiąc rozumiem o jaką budowę konia Ci chodzi,ale jak dla mnie taka budowa to wyrazna predyspozycja do ujezdzenia,więc w takim przypadku bedzie łatwiej znalezc siodło ujezdzeniowe...ja mam znowu taki problem,że mam araba : krótki o szerokich plechach,okrągłej kłodzie i do tego z asymetrią łopatek(prawa cofnięta o ok 2 cm w stosunku do lewej) także pożegnałam się z siodłem skokowym i wszechstronnym i po 30-stce usiadłam po raz pierwszy w siodło ujezdzeniowe  🙂 CO do siodeł wszechstronnych ,czy skokówek tez mam czasami wrazenie ,że robionę są na jedno kopyto i bez podkladek,żeli,miśków i innych ani rusz.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się