Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

Mnie interesowało jak się spisze ogier ALVARO po Alger od Akacja po Arabetto.  Alger siwy ogier zwycieżca zakładu z 2012 roku bardzo dobrze zbonitowany 83 pkt cieszący się bardzo duża popularnością jako reproduktor mamy już 4 roczniki potomstwa 86 opisanych źrebaków po tym ogierze jak do tej pory ALVARO jest pierwszy potomkiem który otrzymał licencje czy to sygnał że będzie teraz coraz więcej jego potomków na zakładach treningowych zobaczymy. Analizując wyniki ogiera Alvaro na tegorocznym zakładzie treningowym nie ma co wpadać w zachwyt. Dobrze że zaliczył zakład ale miejsce 15-17 nie jest czymś porywającym szczególnie że konkurował z ogierami młodszymi od siebie bo to ogier 3 letni. Czasy jakie uzyskał w próbach w kłusie i stępie były bardzo przeciętne. I tak trzeba podsumować tego ogiera że jest to bardzo przeciętny ogier. 
Jeżeli już się tak rozpisujemy o pojedynczych ogierach to ja kibicowałem ogierowi TARO po Derkos  którego dziadkiem jest ogier Bułat. A z kolei Bułat to ojciec ogiera Hejnał, który w tamtym roku zrobił taką furorę na zakładzie treningowym i mimo że nie wygrał tego zakładu wzbudził chyba największy entuzjazm wśród hodowców bo i świetnie był zbudowany i miał rewelacyjny ruch. Ogier TARO zwrócił już moją uwagę na wystawie w Porębie gdzie się świetnie zaprezentował. Na próbie dzielności już tak rewelacyjnie nie było szczególnie w kłusie co zrzucam głównie na wiek tego ogiera gdyż był to jeden z najmłodszych ogierów na zakładzie i widać było że można było mu dać jeszcze rok czasu na rozwój i przystąpić do próby w przyszłym roku. Zajął 15-17 miejsce do jego zalet na pewno należy świetny stęp i charakter. 
Może coś napiszecie o aukcji w SO Książ i jak się sprzedawały ogiery po zakładzie. Z moich obserwacji ceny ogierów znacząco rosną co dobrze wróży dla hodowców i hodowla ogierów powoli zaczyna być w miarę rentowna oczywiście jeżeli te ceny co ludzie mówią są prawdziwe i plasują się średnio na poziomie 20-30 tysięcy. Jak macie jakieś wiarygodne informacje za jakie ceny schodziły ogiery chętnie bym się czegoś dowiedział i potwierdził swoje informacje.
Jantarek.

Za duże zdjęcie.
Ramirez, rzeczywiście były takie ceny, ale za dobre ogiery, bo mięso rzeźne, którego tam nie brakowało pojechało do domu...
Właśnie przeglądałem ofertę dzierżawy SO Książ i patrze że w ofercie mają ogiera DIEGO. Nie wiedziałem że oni go kupili. Co prawda zajął drugie miejsce w próbie ale rodowodowo nie prezentuje się rewelacyjnie - babka od strony matki księga wstępna prabapka koń sp. Więc jestem mocno zdziwiony tym zakupem. Raczej jako reproduktor nie wzbogaci rodowodowo koni ze stada  a skoro dali go w ofercie do dzierżawy to chyba do zaprzęgu też go nie kupili. Hodowcy też nie bardzo chcą psuć sobie rodowodów i na razie nikt go nie wydzierżawił. Więc kiedyś ktoś tu na forum narzekał że SO Książ nie kupuje ogierów po zakładzie treningowym i nie wzbogaca swojej puli genetycznej. Teraz trzeba chyba się z tego cieszyć że wcześniej nie robili takich zakupów bo chyba nie za bardzo trafne te zakupy robią.
Mnie martwi za to ilość ogierów oferowanych do dzierżawy. Wszystkich jest obecnie 23 z tego 8 jest dostępnych w Książu a 15 można wydzierżawić.  A z tych co są do wydzierżawienia też są różne kwiatki, które raczej nie powinny być wystawiane do dzierżawy. Ja jestem zwolennikiem zakupów ogierów do Książa ale rzeczywiście tegoroczny zakup jest mało przemyślany ale to że go nikt nie wydzierżawił zwalam raczej na to że to młody ogier niesprawdzony i ludziom nie chce się z nim szarpać i go wszystkiego uczyć. Było w tym roku na zakładzie treningowym parę unikatów rodowodowych które można było zakupić to wybrano konia z wątpliwym rodowodem.  
Od kilkunastu lat obserwuje mniejszą lub większą krytykę SO Książ i zawsze szukam pozytywów. Niestety od jakiegoś czasu ciężko te pozytywy znaleźć. Szczególnie pomysły hodowlane moim zdanie są mało trafne i trudne do ogarnięcia. Dla mnie Stadnina jest kolebką konia śląskiego i jej misją powinno być dbanie o odpowiednią pule genetyczną i różnorodność koni śląskich. Dlatego ciężko mi zrozumień politykę hodowlaną prowadzoną od kilku lat najpierw opieranie się przez lata na dwóch reproduktorach. Później dzierżawa przez dwa lata ogiera z Niemiec który nic nie wniósł do hodowli konia śląskiego. I teraz na koniec zakup ogiera który na pewno nie poprawi puli genetycznej koni śląskich. Aż boje się myśleć co jest zaplanowane na przyszły rok.
W przyszłym roku chyba zawalczy Hutor jako reproduktor bo go zostawili w stadzie a raczej chętni do jego dzierżawy by się znaleźli bo to fajny i bardzo zasłużony koń może coś pokryje Sonet bo źrebaki po nim są całkiem niezłe. Chyba że znowu sprowadzą jakiś wynalazek z Niemiec. Pożyjemy zobaczymy
Hutor może i fajny koń ale czy tego nam potrzeba w hodowli koni śląskich skoro on zostawił po sobie ponad 250 sztuk opisanego potomstwa w tym 23 ogiery kryjące i 85 klaczy z licencją to bym się mocno zastanawiał. Na pewno jest bezpieczny dla głównego hodowcy bo raczej dziadostwo się nie urodzi i krytyki nie będzie ale różnorodność genetyczna raczej się nie zwiększy a raczej zmniejszy a to przy tak małym pogłowiu koni śląskich ma znaczenie.
To fakt już teraz jak ktoś szuka ogiera do krycia czy do kupna to takiego co nie ma Hutora w rodowodzie szczególnie w woj. śląskim jest to mocno widoczne bo tam Hutor zostawił masę potomstwa i dużo jego córek weszło do hodowli. A w Książu może się jeszcze Hutor nie zasłużył mimo że jest ich właśnością?
Ktoś posiada aktualne zdjęcia ogiera Deport ?
Czy ktoś wie, dlaczego nie ma og. Pikolo w rozdziale ogierów ?
Pikolo padł w tym roku
Coś strasznie duże zużycie ogierów mają w tym Książu. A w nawiązaniu do Deporta  nie wiecie gdzie się on teraz podziewa.
Ja wiem, że Hutor jest modny, ale po obejrzeniu samego Hutora w zaprzęgu, po jego pracy i jakości ruchu, to ja bym jednak kryła czymś innym i żadnego Hutora w rodowodzie, jakbym kiedyś coś kupowała.
Wydaje mi się, że Książ nawet jakby na pół sezonu stanówkowego zamienił się z kimś na ogiera, to by znalazł coś fajnego. I dlaczego zamiast tego siwego z Moritzburga nie użyli Basiora! Po nim są naprawdę fajne konie, lepsze w plecach i na nogach. I w zasadzie blisko, nawet do dowozu klaczy do stanówki. A ostatnie czysto śląskie ogiery marnują się na Mazowszu, Podkarpaciu, Wielkopolsce i Małopolsce. Szkoda.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 stycznia 2018 21:58
Rozglądam się za ogierem dla klacz 3/4 małopolska i 1/4 śląska. Po babce https://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-99694.html
Już dawno w oko wpadł mi Marcepan https://www.bazakoni.pl/marcepan-dolar-melodia
Druga opcja to Lokan. Znajdę gdzieś zdjęcie z boku w stój? Internet wyrzuca mnóstwo takich fotek, ale jego potomstwa.
Źrebak ma być dla mnie, typowo do rekreacji, może być kompletnym nielotem 🙂 Ważna głowa i zdrowie. Gdyby wzrostem wdał się w matkę (165) to byłoby idealnie.
Chętnie poznam sugestie jakim jeszcze ogierom się przyjrzeć.
Chciałabym się zmieścić w  max. 2 tysiącach ze stanówką i pobytem klacz. Jeśli poza dolnośląskim to tylko, jeśli jest opcja kupienia nasienia do inseminacji.
poznałam 3 konie po Literacie (jednego byłam właścicielką), wszystkie miały bardzo równo pod głową, spokojne miśki, chętne do pracy i niepłochliwe
Polecam ogiera Luby  Mistrz Polski 2017 koni 4 letnich w singlach powożony przez Weronikę Kwiatek. 82 pkt.bonit.  W tym roku drugi rocznik  po nim już się rodzi. Roczniaki widziałam osobiście.
Źrebaki i ogiera można zobaczyć ma fb : Jacek Bakalarz Stajnia La Scala
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 stycznia 2018 22:50
Literat (Turkus / Lizyna)? Dopisuje do listy. Głowa urodziwa i przewaga klaczy w potomstwie 🙂
Edit.
Luby też dopisany.
Później doświadczony hodowca pomoże mi listę odchudzić o ogiery niepasujące budową.
tak, ten 🙂
mój urósł do 172cm
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
16 stycznia 2018 22:59
olga96, trochę wielki. Wiesz jakiego wzrostu matka?
niestety, nie wiem, ale on nie był czystym ślązakiem tylko 3/4. Koleżanki po Literacie był mniejszy miał ok 165cm (czysty śl)
Przejrzyj sobie ogłoszenia na rv, jest jeden Pan (niestety nie wiem jakie województwo) który ma kilka młodziaków po nim na sprzedaż, może u niego dowiesz się do jakiej wysokości rosną
wepchnę się trochę, ale też mam pytanie o ogiera :kwiatek: miał ktoś do czynienia z Lotnym? z jego potomstwem albo z nim samym? jakie opinie? 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
17 stycznia 2018 12:18
olga96, jak zostanie po wstępnej selekcji to tak zrobię, dzięki 🙂
borkowa, znajomy z nim pracował za młodu. Temperamentny jak na ślązaka, inteligentny i ciekawy do pracy. Słyszałam, że później go chwalona za jedność.
Piękny jest i potężny. Chwyta za oko bardzo. Też jestem ciekawa co z jego potomstwa wyrośnie.
Dla swojej celuję w mniejszy kaliber. Jest lżejsza i długa w kłodzie, szyja długa. Mógłby wyjść jamnikowaty karakan z łbem nie do uniesienia 😉
[quote author=Na_biegunach link=topic=99.msg2748940#msg2748940 date=1516191487]
borkowa, znajomy z nim pracował za młodu. Temperamentny jak na ślązaka, inteligentny i ciekawy do pracy. Słyszałam, że później go chwalona za jedność.
Piękny jest i potężny. Chwyta za oko bardzo. Też jestem ciekawa co z jego potomstwa wyrośnie.
Dla swojej celuję w mniejszy kaliber. Jest lżejsza i długa w kłodzie, szyja długa. Mógłby wyjść jamnikowaty karakan z łbem nie do uniesienia 😉
[/quote]
widziałam go gdzieś na zdjęciach jeszcze jako młodego konia, już wtedy mnie zaciekawił, wraz z wiekiem rośnie moja miłość do niego, zdecydowanie mój typ 💘 zawsze chciałam mieć źrebię po Nomenie, nie wiem czy uda się, bo to już koński emeryt, a moja w tym roku kończy dwa lata, natomiast jestem coraz bardziej przekonana do Lotnego 🙂 moja jest po potężnej matce w starym typie, a ojcem jest syn Draba, zobaczymy jak wyrośnie i co z niej będzie 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
17 stycznia 2018 17:13
Czy wykaz ogierów z września 2017 jest aktualny na wiosnę czy niedługo będzie nowy?
Wiosno wróć ...

Fota gigant.
Jak plany na stanówkę czym kryjecie w tym roku jakieś sugestie jakie ogiery topowe polecacie. 
ktoś był wczoraj na kwalifikacji klaczy w Książu i chce się podzielić swoimi odczuciami? 🏇
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się