wrzody żołądka

A czy ktoś karmił Epona wrzodowca?
Polecacie?
Dziewczyny, co dajecie swoim wrzodkom? Zastanawiam się, czy jest sens kupowania cały czas suplementu stricte na wrzody, jeśli podaje się 2x do roku omeprazol zapobiegawczo, oraz probiotyk cały czas + odpowiednią dietę. Czy wspieracie je suplami ciągle czy może w gorsze miesiące? Tak patrze na ilość rzeczy, które pochłania mój koń i zastanawiam się czy to tylko nie robi dobrze na moją głowę.. 🙄

famka   hrabia Monte Kopytko
29 listopada 2017 06:57
Shantowa, robi :P
daję suplementy na jesieni i na wiosnę, nie widzę potrzeby stabilnego konia katować suplementami przez cały rok
Przede wszystkim zależy co koń robi. Jeżeli nie pracuje lub chodzi rekreacyjnie, nie startuje lub startuje raz na jakiś czas i to niedaleko domu to pewnie nie ma potrzeby suplementacji. Ba, pewnie nie trzeba się jakoś zmóżdżać nad żywieniem  😉 Natomiast jeśli koń trenuje regularnie, startuje, a co za tym idzie jest narażony na stres to według mnie nie ma mowy o odpuszczeniu suplementacji. Jest też "nowa szkoła" dbania o konie z wrzodami, która skupia się na suplementacji i karmieniu, a nie kuracjach omeprazolem  😉 Natomiast proszę nie mylić dobrze dobranego żywienia i suplementacji z karmieniem konia wszystkim na raz i podawaniem tysiąca różnych ziół  🙂
A czy nie jest tak, że po przeleczeniu wystarczy utrzymywać dietę niskoskrobiową?
Po co jeszcze dodatkowo suplementować konia, skoro pasza już zapewnia co potrzebne?

Ja mam zgryza co wybrać, więc przeliczam finanse:
- Pavo
-Epona
-Red Mills
- Brandon
- Dodson/Saracen
Moje konie ważą 520kg i 480 kg, więc przedstawię potem jak już będę miała wszytskie oferty przybliżony koszt miesięczny, może się komuś przyda.
Epona ma specjalną paszę dla wrzodowca, ale dziwi mnie że nie jest podana zawartość skrobiiw żadnej z ich pasz, gdzie właśnie producenci się chwalą tym raczej.
Bo wrzody się zalecza, a nie wylecza. Koń po przebytej chorobie wrzodowej jest predysponowany do dalszych problemów gastrycznych. Stąd wrażliwość na warunki atmosferyczne, częste kolki, brak apetytu, itp. Nie tylko dieta nikskoskrobiowa, ale także stały dostęp do paszy objętościowej, suplementacja cynkiem i magnezem, zależy od konia. A niektórym wystarczy dieta bogata we włókno.
Obecnie koń łazi 3xtyg pod siodłem, reszta spacerki bo ja wyłączona z jazdy jeszcze przynajmniej 10 miesięcy 😍 Także zupełnie rekreacyjnie. Zwykle dawałam suple na wrzody (Acid Protect Nutrilabsu/Ulcosan) po kuracjach omeprazolem. Ale tak się zastanawiam, czy nie lepiej w trakcie? Zalecnie o suplementacji po kuracji dostałam od wetki.
Wiadomo, że przy sytuacjach stresowych warto wspomóc wrzodka - na szczęście te nie zdarzają się często 🙂
To ja bym sobie podarowała suple, skoro dajesz jeszcze probiotyki  😉
tulipan, pewnie i tak jest , ale warunki idealne trudno zapewnić, szczególnie jak stoi się w pensjonacie.
No nic ja czekam na kulku niebieskie i przechodzą na pełnoporcjowe , zobaczę jaki będzie efekt czy koń przestanie mniej łykać .

P.S. u ludzi można wyleczyć i to samą dietą bez leków, to i może u konia  😉
Tylko ludzki żołądek trochę inaczej pracuje  🤣
Podaję ProbiotykEM, wystarczy?
I u ludzi jest inna przyczyna powstawania wrzodów 😉
Mój znowu chudnie, bardzo powoli, ale widzę, że zaczyna wyglądać gorzej.. Rok temu w tym okresie było to samo, wtedy na wiosnę zdiagnozowaliśmy wrzody. Pod koniec sierpnia na kontrolnej gastro był czyściutki i wetka zaleciła profilaktycznie raz na 2 lata podać kuracje omeprazolu 8tyg 3 saszetki i 8 tyg 3 saszetki (co mnie zaskoczyło bo wszędzie słyszałam, że profilaktycznie podaje się omeprazol 2x na rok). Tylko tak sobie myśle, że chyba znowu coś się tam dzieje, więc może lepiej podać mu na przełomie marca/kwietnia profilaktycznie omeprazol, a nie czekać rok aż wrzody się znowu konkretnie rozwiną..Tylko ile? Oczywiście bd to konsultować z Wetem, ale chciałam zapytać jak to u Was wygląda z profilaktyką, 2x na rok ile tygodni i jakie dawki?
Druga opcja z chudnięciem to może źle go karmię? Wet mówił, że dobrze, ale sama już nie wiem..
Koń dostaje 2x0,5kg suchej masy wysłodków+250g otrębów ryżowych, 1x0,5kg meszu i łącznie na dobę Ok 1kg lucerny, drożdże Digest( wszystko z Agrovital) i olej słonecznikowy.
Edit. Je tak od 3 miesięcy, teraz zaczął wyglądać gorzej.
Stoi na trawie, na noc siano.
Piszesz, że stoi na trawie a n noc siano - jest prawie grudzień, trawa w tej chwili nawet jeśli spora, to ma wartość pokarmową miotły brzozowej 😉 - może stąd to chudnięcie?
A ja się tak zastanawiam jeszcze, bo zdania różne.
Czy jak się wrzody już wyleczą to czy jest opcja wrócić na owies z balancerem, czy już do końca życia trzeba pełnoporcjowo bez skrobii?

Słyszałam też ponoć można wrócić, ale tylko do owsa czarnego, ale nie wiem czemu.
Perlica zobacz jeszcze pasze Agrovitala
http://agro-vital.pl/agrovital-complete-multifree-15-kg-bez-melasy-i-zboz-p-19.html
http://agro-vital.pl/agrovital-control-multifree-15-kg-bez-melasy-otrab-i-zboz-p-22.html
http://agro-vital.pl/agrovital-growup-korektor-bialkowy-10-kg-p-112.html
http://agro-vital.pl/agrovital-hoof-care-15-kg-p-31.html
Ostatnia do podawania na mokro

Albo puritan Hoveler bardzo przyjemny, bez szkoldliwych dla wrzodów rzeczy, bez otrębów, które możesz sobie kupić trochę taniej niż po 80-90zl za worek 20 kg 😉 bez sieczki, która jest fajna, ale też można kupić mniej markową lucernę czy cokolwiek w formie źdźbeł. a z tańszych Masters structuur i senior.

Czy pogląd jakoby 2g/kg masy ciała skrobii dziennie był bezpieczny się u was sprawdza?
Z teorii - wrzody się nie wyleczą, można zaleczyć. Skrobia jest "czynnikiem ryzyka" - w owsie w porównaniu z innymi zbożami i tak jest jej najmniej. Owies czarny - zawiera mniej skrobi, ale - zawartość skrobi zależy od odmiany tu cytat:
  Wykazano, że największą zawartość skrobi zawierało ziarno odmiany Deresz (54,3 %)
oraz Bohun (48,1 %), które w badaniach stanowiły grupę odniesieniową. Rody owsa
o ziarniakach ciemnobrunatnych były nieznacznie uboższe w skrobię, której zawartość
mieściła się w granicach od 43,1 do 47,4 %.
Poza tym owies czarny zawiera sporo żelaza, co nie zawsze jest korzystne, ale zawiera więcej włókna co zawsze dla konia jest korzystne 😉. Ot takie plusy dodatnie i plusy ujemne.
zielona_stajnia z trawą to sprawa jasna, napisałam dla ogólnej orientacji w jakich warunkach koń jest trzymany  😉 Mam nadzieję, że to trawa bo to by oznaczało, że w żołądku spokój.. Jednak w tym roku po zimie na trawie nie odbił, mimo zaleczonych wrzodów.
Edit. A w żywieniu coś pozmieniać ? Popełniam jakieś błędy ?
zielona_stajnia, czyli to bajka z tym czarnym owsem ....
dorhej, bardzo miła cena tej paszy agrovital, jednak nie znam tej paszy. Nie ma na stronie żadnej informacji o tym jak te pasze są badane itp bardzo ogólne informacje.
Dodatkowo nie deklarują % zawartości skrobii co przy wrzodach powinno był główną informacją jednak.

Hoveler niestety nie ma we Wrocku przedstawiciela, nie ma też atrakcyjnej ceny bo się go dużo podaje przy średniej pracy, a co dopiero przy skoczkach. Ma za mało Energii jak dla mnie jednak,

Na razie póki co cenowo prowadzi DH wg moich rachunków.
Perlica a jaki koszt oszacowałaś dla jednego konia na tej paszy ?
I którą konkretnie z DH?
chomcia, pisałam wyżej, że jak będę mieć już ze wszystkich firm ofertę ( czekam na Pavo) to wypiszę ile wychodzi miesięcznie dla konia o wadze 500 kg w treningu sportowym ( skoki).

Z Dh najtaniej wychodzi :
Dodson & Horrell Staypower Cubes 20kg 90 pln za worek
Bo to samo w formie muesli  jest już drożej, bo 102 pln.
Najdrożej wychodzi Releve Saracena, bo 105 pln.
Jeśli wezmę pod uwagę zniźkę , którą ma stajnia nasza to nie mam lepszej oferty póki co, ale czekam na pozostałe.
Perlica w takim razie źle zrozumiałam, myślałam że te akurat masz wyliczone  :kwiatek:
ed
Perlica
W agrovitalu podają NSC czyli węglowodany niestrukturalne (skrobię, cukry oraz nieskrobiowe polisacharydy takie jak pektyny, beta-glukany, fruktany oraz galaktany), czyli należy się spodziewać, że samej skrobii jest trochę mniej niż ta wartość NSC. Przy ich NSC ok 10% wydaje mi się, że ilość skrobii powinna być akceptowalna. Ja w zasadzie nie mam konia wrzodowego, tylko z przekonania podoba mi się żywienie niskroskrobiowe, dlatego trochę luźnej to liczę 😉
Jeśli masz ochotę to przedzwoń do nich spytać, może mają te dane (do innych firm kiedyś dzwoniłam i mają tylko z jakiegoś powodu nie wypisują w internecie). Po co karmić koncerny jak polska pasza wygląda fajnie i zdrowo (termin ważności tylko 4 miesiące, to też o czymś świadczy).
koniczkowaaa, powiem, że wow, taki efekt w tak krótkim czasie !!!!

edit
dorhej dzięki za wyjaśnienie , ale jakoś nie przekonuje mnie strona tej firmy. Nie wiem kto to produkuje i w jakich warunkach, nie znam też nikogo kto by karmił tą paszą.
koniczkowaaa 3 posiłki, śniadanie, kolacja i 3-4h po mesz jako ostatni  😉  Może spróbuję zwiększyć mu wysłodki do 2x po 700g i otrębów 2x0,5kg? Tylko czy to nie będzie za dużo? Wychodzi mi wtedy około 430g białka na dobę, nie licząc siana.

Edit. Perlica Ja karmię Agrovitalem (od 3 msc), porównując do produktów Prolinen bo tym wcześniej karmiłam, to tak na oko widać, że Prolinen lepszej jakości, tzn. gdybym miała zjadać sama to wybrałabym Prolinen  😁 , ale nie stać mnie żeby karmić ich paszami przez cały czas, miesięcznie dobijałam do 400zł.. Koń nie pracuje, czasem przejadę się w teren. Jak te pasze z Agrovital powstają nie mam pojęcia, ale z tego co kojarzę były polecane na volcie jako te przyjemniejsze dla portfela, a wcale nie dużo gorsze.
ed
Koniczkowaaa wiem o posiłkach, Wet też nam tak zalecał, ale nie ma możliwości by mój koń był tak karmiony w pensjonacie, w którym stoi, niestety. Na szczęście jest w takich warunkach, że z pustym żołądkiem nie stoi (trawa/siano), a to najważniejsze dla wrzodka  😉
koniczkowaaa super przemiana! Z tym ProLinen to mnie teraz wystraszyłaś... własnie wzięłam od nich pierwszy raz sieczkę na próbę, będę dziś przesypywać to dokładnie obejrzę zawartość worka. Daję Healthy Hooves od Dengie tylko, że mojemu od czasu do czasu trzeba zmienić bo lubi sobie powybrzydzać  🙄

Co do paszy Hovelera Puritan to ja nią karmię z tym, że mój właśnie zbyt intensywnie nie pracuje. Jest ok tylko ma specyficzny zapach przez płatki grochu i niektórym koniom może nie przypaść to do gustu.  🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się