Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Baileys Golden Chaff - białko surowe 5,5%, skrobia 1,5%, tylko ta sieczka jest lekko podmelasowana i jest tam nieco cukru (17,5%).
http://baileys.com.pl/produkty/info/14/golden-chaff
Sieczka jest bardzo objętościowa, więc wagowo nie trzeba jej dawać dużo, żeby było jej pełno w żłobie i dużo do gryzienia.
Sivrite dzięki, to mnie pocieszyłaś 😉 jak wyjdzie jakaś trawa to może trochę zejdziemy z tej ilości, będę obserwować konia co on na to, na razie jest zachwycony, że tak dużo swojej papki dostaje, wciąga nosem ;p
Może ktoś z was wie gdzie dostanę łuskę słonecznika. Ale nie pro line czy innych końskich producentów. Bo przy 15 koniach to się po prostu nie opłaca. Facet od którego brałam nie ma a drugi z którym rozmawiałam to chce za przesyłkę kosmiczne ceny. Zamawiałam po 8 worków wychodziło mnie to 200 zł.
a na OLX patrzyłaś? lub może allegro?
Może ktoś z was wie gdzie dostanę łuskę słonecznika. Ale nie pro line czy innych końskich producentów. Bo przy 15 koniach to się po prostu nie opłaca. Facet od którego brałam nie ma a drugi z którym rozmawiałam to chce za przesyłkę kosmiczne ceny. Zamawiałam po 8 worków wychodziło mnie to 200 zł.


Wiem że oprócz prolinena mają w jarpaszu, ale rozumiem że miałaś lepsze dojście i cenę.

Z ciekawości po ile kupujesz łuskę (jak bym chciał więcej worków)??
Jar-pasz ma niedostępną od dłuższego czasu, niestety.
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
05 grudnia 2017 08:57
Mam pytanie odnośnie skarmienia balancera do wysłodków firmy Magic Horse.

Chwilowo odchodzę od karmienia konia wysłodkami, głównie dlatego, że nie przekonuje mnie by karmić zwierzaka tak zimnym posiłkiem, jakim są namoczone wysłodki (odstane w zimnej paszarni itd.). Zostało mi jednak jakieś 12-13 kg balancera do nich. Czy mogę to wg Was skarmić w jakiś inny sposób czy tylko i wyłącznie nadaje się do dosypywania do wysłodków?

Mówimy o produkcie o takim składzie:

Skład: otręby ryżowe, susz z jabłka, lucerna granulowana, mieszanka ziarna mikronizowanego (bez owsa), łuska słonecznika, łuska owsa, całe ziarno słonecznika, makuch lniany, sól himalajska, susz z aronii, mięta, melisa, makuch z czarnuszki, olej lnniany, mieszanka ziół (nagietek, pokrzywa, mniszek), zwapniałe algi



Z góry dziękuję za odpowiedzi!  :kwiatek:
Możesz spokojnie skarmić balancer - zwierzątko będzie miało urozmaicone jedzenie
aszka Jest gigantyczny problem z łuską słonecznika. 5 czy 6lat temu kupowałam łuskę z jar-paszu  za kilka zł za worek,dosłownie za groszę. Mówiłam wtedy temu panu,żeby to dla konia i żeby sprzedawał jako paszę,bo to interes życia będzie  😁 Tak teraz myślę,może nie powinnam tego mówić  😁. Ale i tak przy obecnych cenach łuski i małej dostępności jar-pasz jest najbardziej opłacalny. Ja nawet po przeprowadzce ostatnio wiozłam łuskę od nich blisko 400km w aucie wypchanym tym,gdzie się tylko dało. Z tym,że ja mam o tyle komfortową sytuację,że biorę tylko dla jednego konia i mam brata niedaleko Jaworzna,więc może podjechać kiedy łuska jest akurat dostępna i wziąć "ile do auta wlezie" i na pół roku spokojnie mam. Ogólnie ta łuska z jar-paszu jest od jakiegoś znajomego właściciela tej firmy,gdzieś z okolic,więc może by się zorientować, gdzie w pobliżu mogą ją produkować i skontaktować się bezpośrednio?
No i nasza forumowa hawana06(okolice Opola) miała łuskę,może ma nadal?
Ja z braku możliwości zakupu łuski w rozsądnych pieniądzach kupuję ziarno słonecznika i dosypuje po szklance. Płacę za kilogram 3 złote, czyli nie jest to jakaś kolosalna kwota a i lepsze jako dodatek dla konia. 😉
Dzięki za odzew...poczytam,coś wybiorę...jeszcze polecono mi sieczki Mollichaff, tez mają mało białka a i cena przyjazna. Ktoś skarmiał?
Kastorkowa   Szałas na hałas
05 grudnia 2017 19:02
To u nas nie ma większego problemu z łuską, koszty to 1,20/kg w sezonie letnim jej nie było, ale to dla tego, że nie było skąd brać.
Mam niedaleko stajni hurtownie pasz co jest dla mnie idealnym rozwiązaniem bo mogę sobie kupować po worku i nie mam problemu z składowaniem tego.
Obiś nie mam już łuski, może w przyszłym roku będę znowu robiła większe zamówienie, ale to dopiero na jesień.
Teraz tą łuskę przerabiają na pelet opałowy, zapotrzebowanie wzrosło to może i ceny poszły w górę?
Kastorkowa czy to znaczy, że w Liszkach jest znów luska ?  🏇
Kastorkowa - to jeśli miałabym płacić 1,20 zł za kg samej łuski to przemyślałabym zakup makuchu z nieobłuszczonego ziarna - wartość pokarmowa wyższa, włókna również sporo i do tego cena niższa - ja płacę 0,90 zł za kg. W sumie to pokarmiłam dwa sezony łuską - jeszcze jak płaciłam kilka złotych za worek i było po drodze z transportem i stwierdziłam, że to tylko bezsensowny zapychacz.
Kastorkowa   Szałas na hałas
05 grudnia 2017 20:34


Alaska trzeba do nich dzwonić tak naprawdę czy jest. Byłam w sobotę i jak spytałam to mówili, że coś jeszcze jest, brałam 4 worki, ale nie wiem ile jej jeszcze mają na ten moment.

Zielona stajnia ja właśnie jako takiego wypełniacza jej potrzebuję, a hurtownie mam tak blisko, że mi się to opłaca.

1,2zł za 1kg łuski słonecznika,czyli właściwie odpad to wcale nie tak mało. Na obecne realia cenowe nie jest to może dużo,ale jak pisze Zielona stajnia należy się zastanowić,czy w takiej cenie nie ma czegoś "lepszego". Oczywiście to kwestia też tego, po co i ile się tej łuski daje. Mając jednego konia,który dostaje tego niewiele,bo lubi i co by do garstki musli coś więcej w żłobie miał  😁, to mi to wszystko jedno właściwie,ile to kosztuje, ale przy większej zadawanej ilości nie miałoby to sensu.
hawana06 Też mi się wydaje,że robienie peletu odbiło się na wyższych cenach łuski.
Czy przygotowane już wysłodki (namoczone i wymieszane z otrębami oraz łuską) można zostawić w zamkniętym pudełku przy boksie np. Jako posiłek na rano? Mogą się zepsuć, zakupić ? Teraz zostawiam w otwartych, nic się nie psuje, ale przechodzące obok konie lubią sobie skubnąć podczas chwilowej nieuwagi właściciela, a jednak żależy mi, aby mój koń dostał cały swój posiłek.  🙂
W lato raczej średnio, a teraz ja przygotowuję wysłodki po południu na kolejne 24h, czyli kolacja, śniadanie i obiad następnego dnia. Miski oczywiście zamykam i nic się nie dzieje. Tyle że mój dostaje wysłodki do paszy suchej, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.
W tej temperaturze jaka teraz jest w stajniach nic z wysłodkami się nie stanie. Latem mogłyby skisnąć, nawet odkryte. Jesienią/zimą nie ma szans. U mnie najwyżej mogą zamarznąć 😉 dlatego ja teraz szykuję tylko na kolację, a przy wysłodkach easy to kwadrans tak serio potrzeba, żeby nasiąkły.
U mnie też wysłodki 24h przy takiej temp spokojnie wytrzymują, zamknięte, czy też nie, z mieszanką paszy dodatkowej czy też nie. 
W stajni bardzo podobną temp jak na zewnątrz mamy. 


Pytanie:
Czy żyto moczone 24h w zimnej wodzie jest tak samo strawne jak gniecione?
U nas taka różnica przez dwa miesiące 🙂

Fotka gigant.
edit. mniejsza fotka  😉
Moon   #kulistyzajebisty
08 grudnia 2017 11:23
Wigorrr, śliczności! 😉
Wigorrr, - elegancko!
Pierwsze zdjęcie i tak jest jako tako. Było gorzej - w stylu podkasany chart, a na guzach biodrowych można było powiesić płaszcz.
Wigorr ogromna zmiana przez te dwa miesiące. Możesz konkretnie napisać czego, ile dajesz?
Koń po kontuzji, stał na trocinach z dość ograniczonym dostępem do siana i bardzo kręcił się w boksie. Przestawiony do stajni na słomę, widzi inne konie, nie głupieje no i siana dostaje "trochę" więcej. Z treści dostaje aktualnie 3 posiłki, każdy wygląda tak samo: miarka owsa gniecionego do owsa daję porządną garść sieczki Pro Linen Regular i mieszam dokładnie, dalej 3/4 miarki musli Pro Linen Light i to wszystko mieszam, tak żeby powstała "jednolita pasza z owsem". Najzwyczajniej żeby wszystko zjadał równo, a nie najpierw musli, później trochę sieczki i na końcu owies. No i do każdego posiłku dodaję wysłodki ( na posiłek wychodzą 2 garści granulek), czyli moczę 6 garści na dzień. Co drugi dzień dawałam dodatkowo na kolację (do owsa) mesz warzywny Nuby, czyli na co drugą kolację dostawał ok 600 g (suchego-przed namoczeniem) meszu i miarkę owsa z sieczką.
Wigorrr, jagoda1966, CCowgirl dziękuję :kwiatek:
Mógłby ktoś mi powiedzieć ile mniej więcej dawać dziennie trawokulek(z traw) koniowi o masie ok 550-600kg? Jeździ typowo rekreacyjnie 😀 chodzi mi o suchą masę i fajnie jakby ktoś powiedział jaką ilością wody zalewać 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się