Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

milamar klepisko nawet lepsze niż beton 🙂
Dorcysia rozwiniesz dlaczego? Z czystej ciekawości pytam. Chodzi o podciąganie wilgoci?  🙂
Też chętnie posłucham. U mnie ścielone słomą i klepisko się nie sprawdziło. Wprowadziłam konie na zastane podłoże do starej obory. Pierwsze 3 lata było ok a teraz to wszystko się ruszyło, zaczęło pylić, tam gdzie konie sikają mam leje jak po bombie, z obornikiem wynoszę kolejne partie zruszonej ziemi, z podłoża wyłazi gruz i kamienie. No, ogólnie w każdym boksie krajobraz księżycowy a korytarz to tuman kurzu. Ciągle nie mam jak zrobić wylewki, bo to z tydzień schnie i nie ma co wtedy zrobić z końmi. Ale na wiosnę już coś muszę wykombinować, bo tak nie dadzą rady już stać.
Też chętnie posłucham. U mnie ścielone słomą i klepisko się nie sprawdziło.
No właśnie, tyle że zwykła słoma inaczej wchłania odchody, dlatego ciekawa jestem czy przy pellecie to może się sprawdzić - czy lepiej zrobić wylewkę z betonu. Chętnie poznam wszystkie za i przeciw 🙂
Pellet na betonie się szybciej rozbija, jeszcze jak koń podkuty to w ogóle. Szybciej zaczyna się kurzyć. Często się przykleja. Na klepisku (  u mnie glina) lepiej się wchłania wilgoć. Nie robia się doły tak jak w przypadku słomy. Mam wrażenie, że mniej schodzi pelletu. Mam w boksach i beton i glinę, więc mam porównanie.
To fakt, mój wędrownik po 2 dniach sporo już rozbił. W każdym razie póki co pellet nam się bardzo fajnie sprawdza. Dobrze się to sprząta. Chwilę stał mi na trocinach i robił straszną masakrę. Zobaczymy jak będzie z wydajnością  🙂
U nas pellet sprawdza się świetnie, szybko się sprząta, fakt kruszy się ale powstaje jednolite,  sypkie podłoże.
Dziękuję Wam za odpowiedzi, zobaczę jeszcze czy finalnie będziemy stać na betonie czy ziemi, ale już nie wykluczam tej drugiej opcji.

To jeszcze drugie pytanie - niektórzy piszą, że czasem na szybko zamawiali pellet w zwykłych sklepach. Czy podpowiecie jaki to pellet - zwykły drewniany opałowy? Czy nie było problemem, że on zawiera drewno drzew liściastych? Myślę o takiej opcji na start, póki nie ogarnę się z większym zamówieniem i ciekawa jestem Waszych opinii i podpowiedzi. 
Mi się zdarza kupić pellet opałowy Lava jest on z drzew iglastych, sprawdza się bardzo dobrze.
[quote author=Izabela1-2 link=topic=791.msg2720026#msg2720026 date=1507723298]
Mi się zdarza kupić pellet opałowy Lava jest on z drzew iglastych, sprawdza się bardzo dobrze.
[/quote]
Ok, dzięki za podpowiedź 🙂
Jaki polecacie sklep, żeby zamówić troty i była szybka wysyłka ? bo chciałam w stefanidis (42zł. za 24kg), ale czytam opinie, że czasami długo się czeka na dostawę od nich...
Ja mialam pellet słomiany na klepisku (drzewny zresztą też) i było ok, znacznie lepiej, niż słoma. Dużo łatwiej było utrzymać czystość. Drzewny kupowałam też wspomniany wyżej- pellet Lava, rzekomo 100% drewna iglastego, rzeczywiście zresztą po namoczeniu fajnie pachniał żywicą.
Czy jest tu ktoś kto korzysta ze ściółki lnianej, konkretnie producenta RS(...)  👀
Trzymałam konie na lnianej, parę lat. Akurat nie RS, brałam z lenkonu. wychodziło drogo, w porownaniu z pelletem.
sprząta się fatalnie, bo nie mozna wbić grabli. Zużycie podobne do pelletu a koszt podwójny.
Mieliśmy pellet ale za bardzo pylił
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 grudnia 2017 06:23
Koleżanka ścieliła lnianą dosyc dlugo, aktualnie się jej producent wykrzaczył 😉 Ale była zadowolona raczej, nie pyliło, też ma jednego alergika, obornika mało objętościowo i w sprzątaniu nie takie złe, ale regularnie trzeba wybierać. A, no i na początku polecają to wodą zrosić, żeby się tak jakby "związało".
Mieliśmy pellet ale za bardzo pylił


pelet peletowi nierówny 😉
Ale już nie chcę próbować
Mozii   "Spełnić własną legendę..."
01 grudnia 2017 16:37
Mam pytanie- skąd zamawiacie pellet słomiany?  👀
Dziewczyny, zaczynam mieć problemy z dostarczaniem trotów dla koniowatego, dorwałam stronę Equistraw i pellet wygląda dośc korzystnie. Możecie mi powiedzieć czy jak się wysypie pellet (bo jest on w postaci wałeczków) to konie to szybko rozbijają? Kilka miesięcy temu kupiłam kilka worków pelletu drzewnego Lava chyba na próbę ale koń zaprotestował i przez tydzień nie kładł się w ogóle, więc trochę boję się zamawiać pelletu ze słomy bo może być ten sam efekt. Macie może zdjęcia takiego pelletu zaużywanego trochę?
można zlać woda i granulki od razu się rozpadają
Eh niestety z rsprodukter nie da ise ściągnąc ten lnianej ściółki, ktoś widział tą z jopack? Czy faktycznie się nie pyli/kurzy etc?
Mam pytanie techniczne 🙂 posiadam konia tzw. Gnojarza 🙂
Stoimy na pellecie słomianym. Niestety koń tak mocno gnoi, że po 2tyg cała ściółka jest do wyrzucenia 🙁 dodam że koń jest 11h na pastwisku i tylko nocą potrafi zrobić taki syf.. Jak pije to nabiera wody do pyska i połowa mu wylatuje poza poidło.. Sprzątam regularnie i nawet to nie pomaga.. Jakie ściółki polecacie dla takiego konia? Pellet drewniamy lub trociny lepiej by zdały egzamin?
Wszystko zasyfi. Ja mam brudasa na trocinach i jest dramat. Sika na środku, a potem chodzi po boksie i wszystko miesza. W zimie na padoku siedzi 7h i mam taki system - w sobotę ma czyszczone do zera i scielone dwie paczki. Codziennie wybierane kupy i doświetlone pół paczki w środę. W lecie jest nieco lepiej bo na dworze 11h i wtedy raz na dwa tygodnie wywalam całość  😉
Bacik a nie może stać na zwykłej słomie?
Mój jak stał na pellecie iglastym to miał super czysto, niestety i tak sie za mocno pylił, na trociny super grube idealnie odpylone mnie nie stać bo chłoną beznadziejnie, podsypywałam miałkimi, ale i tak chyba go drażniły, próbowałam tą słomę lnianą z jopaka, ale przy zużyciu 11 balotów w dwa tygodnie zwątpiłam  🙇 i teraz chyba przestestuję średnie i grube trociny z jopacka. Średnie żeby chłonęły, ale musza być odpylone, a te grube ew na wierzch się czasem balot rzuci.
tulipan dzięki-  spróbujemy 🙂 on też tak to miksuje, a że pellet tak chłonie, to nawet świeżo dołożony szybko robi się za mokry..  🙄
Dorcysia słoma odpada głównie przez brak miejsca na jej składowanie oraz intensywny zapach obornika 🙁 mam stajnie 5m od okna z salonu  🙂 pellet u drugiego konia sprawdza się rewelacyjnie, jest materacyk suchy i pachnący no i mało obornika z niego 🙂
Ja mam spad w boksie - to może trociny które aż tak nie chłoną zdają egzamin - może tego mokrego więcej uda się odprowadzić niż wsiąknąć w ściółkę hmm..
drabcio, a próbowałaś ścielić pelet drewniany pod trociny/wióry? U mnie dobrze się sprawdzało.
Za bardzo pyli
Miałaś chyba jakiś kiepski pelet 😉
ja używam różnych zwykle nie pyli wcale - mówię o pellecie z drewna iglastego jakości premium tzn bez domieszek np. kory
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się