Święta/Boże Narodzenie/Prezenty pod choinkę

Drodzy revoltiwicze. Potrzebuje zakupić łuk. Taki co by i moje dziecko ( lat 6 ) i mój mąż ( cos tam kiedyś strzelal ) mjieli z niego frajdę. Do 100 zl. Jest cos w ogóle takiego??? Czy marne szanse
Przede mna próba mojego zycia. Po raz pierwszy w zyciu wigilia w moim mieszkaniu. Dla dwóch rodzin, bedzie nas 8 osob. Troche sie boje, ze nie podołam.
Poprosze o rady doświadczonych ;-) jak ogarnac zeby poza kuchnia, spedzic troche czasu przy stole? Moze macie pomysły na dania, których przygotowanie nie jest trudne i mozna je zrobic dzien wcześniej? Ciasta mam ogarnięte, zawsze wychodzą świetne, za to chyba jestem antytalentem do gotowania. Teściowa zrobi pierogi i rybe smażona, moja mama zupe, reszta na mojej głowie. Co postawić na stole?

A druga sprawa to poszukiwanie ozdób, dekoracji, obrusów. Gdzie tanio i ładnie? Lidl/ biedronka? Moze tk maxx? Wciąż chodzę o kulach i trudno mi przejść kilka sklepów jednego dnia 🙁
Livia   ...z innego świata
10 grudnia 2017 12:05
aszhar, ja mam do rekreacyjnego strzelania TAKI - KLIK, fajnie się sprawdza. Łatwy do ogarnięcia dla dzieci, a i dorosły może mieć frajdę.
rtk akurat potrawy wigilijne są takie ze wszystko zrobisz wcześniej a potem ewentualnie tylko odgrzejesz (ryba czy pierogi) i na pewno nie spędzisz czasu w kuchni tylko z resztą przy stole.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
10 grudnia 2017 13:04
rtk, u nas jest tak:
- grzybowa z łazankami (łazanki na talerzach, zupa w wazie)
- barszcz czerwony w filiżance + pierogi z kapustą i grzybami (odpada lepienie uszek 😉 )
- ziemniaki + karp smażony + kapusta z grochem
- kasza perłowa z grzybami
- makówki
Szukam ładnego, dobrej jakości wizytownika. Macie może pomysły, do jakich sklepów uderzać? Najchętniej stacjonarnie, ale coś fajnego rozważę też internetowo 😀
maleństwo   I'll love you till the end of time...
10 grudnia 2017 15:46
rtk, jak dla mnie, to musem są śledzie i sałatka jarzynowa. Sałatkę zrobisz w wigilię / dzień przed, śledzie w zależności jakie. My robimy i na tydzień przed, bo się potem przegryzają
- makówki


Lubię ciekawe przepisy, co to??? Jedyne skojarzenie jakie mam to z naturalnym "opakowaniem" na nasionka maku.
Szukam ładnego, dobrej jakości wizytownika. Macie może pomysły, do jakich sklepów uderzać? Najchętniej stacjonarnie, ale coś fajnego rozważę też internetowo 😀

Może Wariackie Papiery w Galerii Mokotów?
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
10 grudnia 2017 22:46
olencja Wittchen
A druga sprawa to poszukiwanie ozdób, dekoracji, obrusów. Gdzie tanio i ładnie? Lidl/ biedronka? Moze tk maxx? Wciąż chodzę o kulach i trudno mi przejść kilka sklepów jednego dnia 🙁


ROSSMANN! mają genialne jak co roku 😉
fin, lusia722, dzięki!
Moon   #kulistyzajebisty
11 grudnia 2017 07:58
rtk, w Biedrze sporo dekoracji znajdziesz, dziś widziałam u mnie że też obrusy mieli.
Multum tego typu "pierdółek" jest też w Kik'u - można oczopląsu dostać. 😉
W Pepco także spory wybór świątecznych dekoracji 🙂
A cos ładnego świecącego na okno gdzies widziały? Szukam, szukam i widze tylko klasyczne stroiki 🙂
Moon   #kulistyzajebisty
11 grudnia 2017 09:05
rtk, święcące lampki na okna były w Biedrze, może jakieś ostatki jeszcze się ostały.
I też w Kik'u widziałam sporo takich naokiennych. 😉
rtk, - u mnie na stole zawsze jest jeszcze kompot z suszu, kapusta z grzybami (bigos bez mięsa), smażone grzybki (kapelusze w panierce jak schabowe, można wcześniej zrobić, ale najlepiej tego samego dnia), pierogi ze śliwką (śliwki moczymy w przyprawach korzennych, do tego masełko z cynamonem na nie - pycha!), dajemy też chleb, ziemniaki. Uszek nie robimy, do barszczu wpadają pierogi z kapustą i grzybami. Często też leżą śledzie - tradycyjnie i/lub po żydowsku (na słodko-kwaśno z rodzynkami). Zupy grzybowej nie robimy, ale za to pojawia się sos. Zdarza się ryba po grecku, zdarzają się krokiety. O, no i jeszcze kutia lub makiełki (kluski z makiem, rodzynkami). Większość rzeczy jest gotowa wcześniej, tylko się je podgrzewa, zwykle też zadania są podzielone po rodzinie, co kto przynosi, żeby osoba, u której jest wigilia mogła ją spędzić też świętując, a nie przy garach.
No i kwestia jest tego, czy się trzyma tradycji 12 dań, czy nie i co się w nie wlicza 😉 U mnie zwykle się trzymano, choć czasem to naciągano w stylu "chleb to też danie", za to nigdy nie wliczano w to ciast.
Co do stroików - można super rzeczy zrobić samemu 🙂 Lampki z ikei (bo tanie i na baterie), trochę drucika i gałązek, idzie wyczarować super ozdoby nie będąc jakoś szczególnie uzdolnionym manualnie.
Rtk  lampki ładne są w Ikea - b. dyskretne

Co do "obrobienia imprezy" to warto skorzystać ze sztucki o trzymani ciepłych potraw i wsadzić je do szuflady pod piekarnikiem. Ona pierwotnie do tego miała służyć.

Z rzeczy takich, które można zrobić dzień wcześniej to tzw. barszcz na dwa garnki ( dwa garnki zasypujemy burakami krojonymi w  ćwiartki, dodajemy liście laurowe, ziele ang, pieprz i po pół cebuli na garnek/ gotujemy na b. waolnym ogniu dłuuugo/studzimy/ na następny dzień wyławiamy buraki a barszcz zlewamy do jednego ganka, dodajemy suszonych grzybów, soli i gotujemu znów ze 3 h./jak wystygnie to doprawiamy łyżka cukru, soli + ocet do smaku- wychodzi MEGA esencjonalny)- z niego zostają buraki gotowane i można z tego sałatkę- starkować dodać tarkowane jabłko, rodzynki namoczone, doprawić sokiem z cytryny i olejem.

Sałatka jarzynowa - klasyk i prosto.
Kapusta z białą fasolą. Gotujesz osobno, wrzucasz do jednego garnka i dusisz razem. U nas zazwyczaj jest też z grzybami. Oba dania banalne i na pewno do zrobienia dzień przed wigilią.
rtk - zajrzyj do home & you, mają cudowne rzeczy na święta. Właśnie przeglądałam ich stronę www i dziś zajrzę do galerii kupić jakieś fajne dodatki 🙂
rtk - zajrzyj do home & you, mają cudowne rzeczy na święta. Właśnie przeglądałam ich stronę www i dziś zajrzę do galerii kupić jakieś fajne dodatki 🙂


ja zawsze się tam inspiruję... a potem sama robię część rzeczy. Po prostu w moim odczuciu mają przesadnie wysokie ceny.

Podpowiadam jak zrobić prosto wianek na stół/ wieniec wiszący za gosze.

Potrzebny jest wieszak druciany na ubrania- takie jak się dostaje odbierając ubrania z pralni - który obcęgami formujemy w okrąg (haczyk zostaje)/ szyszki z lasu, które klejem z pistoletu przyklejamy do tego drutu (opcjonalnie można wyciąć najpierw z szarego papieru pakowego pas o szerokości 4-5 cm i owinąć nim ten drut), i wykończenie - albo naturalne- czyli do gotowego już szyszkowego wianka doklejamy kilka małych ozdób/bombek, co tam chcemy, albo np. bielone, czyli białą farbę (może być plakatówka, choć zwykły akryl do ścian lepszy) rozcieńczamy z wodą i mażemy szerokim pędzlem po wierzchu szyszek. Jak podeschnie to można spryskać lakierem do włosów i na to sypnąć brokatu/pyłu. I gotowe. Wianki za frytki.
Do tego jeśli to by miał być na stół to max 3 kryształowe świeczniki a do nich także przylepione do siebie klejem i tak samo jak wianek udekorowane szyszki gdzieniegdzie posatwione - i już jest "komplet" dekoracji.
Jak się szyszki ze sobą poskleja w takie mini kule i sznurki/żyłki przyczepi i tak samo udekoruje to są jeszcze wtedy takie "wieszacze" na okna, na karnisze.
Rtk my z racji braku czasu na co dzień chcemy wykorzystać święta żeby odpocząć i pobyć razem. Tym sposobem mam już przygotowane i poporcjowane potrawy w zamrazlaniku. Zrobilam krokiety, uszka, pierogi, bigos(na pierwszy dzień swiat) oraz makowiec. Zostanie tylko barszcz do uszek, kompot(który zrobie pewnie dzień wcześniej albo rano) i sernik. Rozłóż sobie w czasie a będziesz musiała tylko podgrzać🙂

kotbury dzięki za pomysł na sałatkę z buraczków 🙂
kotbury - ceny bardzo wysokie, więc ja kupuję tam kubki (obecnie kubek z pokrywką muffinkową i drugi szary z reniferami).
Dekoracje kupuję w Kiku 🙂
A ja sobie strzeliłam w kolano. Moja Mama ma tyle rzeczy na głowie, że zadeklarowałam się, że kupię wszystkie prezenty za nią... Da, da, da bum 🤣
Właśnie zabrałam się do pakowania tego co już mam 🙂
Jesssuuuu, niech ten czas zwolni! Nie wyrabiam się. Z prezentami !!!
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
13 grudnia 2017 09:42
Muffinka pocieszę Cię - nie mam jeszcze ani jednego, a i z pomysłami wyjątkowo ciężko w tym roku  😵

Powiedzcie mi proszę, czy wielką zbrodnią będzie kupić dwulatkom farby oznaczone symbolem "3+" jeśli będą używane pod nadzorem rodziców itd.?
Ja mam trochę ale jeszcze drugie tyle przede mną. A nie lubię chodzić po sklepach a na zamawianie w necie juz moze ciut za pozno.

Spokojnie mozesz kupić takie farby.
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
13 grudnia 2017 09:47
Ooo to świetna wiadomość z tymi farbami zatem! Bardzo dziękuję  :kwiatek:
Ja wczoraj pakowałam... i pakowałam. No i strasznie szybko skończyłam. Przez to zamawianie na aliexpress wydawało mi się, że mam ich więcej a tu dupka, część jeszcze idzie i nie wiadomo czy dojdzie 😉
Dla rodziców chcemy kupić/zrobić vouchery które trzeba ogarnąć ale przynajmniej prezent jest. Dzisiaj kupimy planszówkę dla mojego bratanka. W sumie te najtrudniejsze mam z głowy. Reszta to będę pierdoły drobiazgi.
smarcik   dni są piękne i niczyje, kiedy jesteś włóczykijem.
13 grudnia 2017 13:50
Chess na co te vouchery?  👀 Też myślę o czymś takim, bo z rzeczy materialnych to oni raczej nic nie potrzebują..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się