M jak mieszkanie czyli wszystko o urzadzaniu:)

smartini   fb & insta: dokłaczone
15 grudnia 2017 13:46
Ramires, no to kupując mieszkanie powinnaś mieć specyfikację wykończenia i tam jest informacja co masz i jak są wykończone ściany. U mnie była tylko gładź i to 'na szybciocha' więc kładł mi fachmen dodatkowo grunt gładziowy, jakieś takie cuś. Jakoś wątpię, żeby deweloper malował ściany
Ramires
Jest pelno tutoriali na YT.
Sama jestem dopiero co po kolejnym odswiezaniu mieszkania.
I mimo ze bylo pomalowane to jednak gruntem raz pociagnelam przed farba.
Ogolnie samo czyszczenie (np. raz mydlem malarskim, drugi przemycie woda), gruntowanie i malowanie sa proste.
Gehenna jest jedynie przygotowanie pomieszczen (jesli robisz mieszkanie umeblowane i ewentualnie co gorsza zamieszkale).

Ogolnie robisz tak:
- myjesz sciany
- szpachlujesz braki (jak jest malo brakow, to mozesz w jakiejs castoramie kupic gotowa szpachle w niewielkich tubkach), jak wyschnie to szlifujesz
- jak wyschnie to gruntujesz
- jak wyschnie to malujesz (zaleznie od tego jaki kolor kryjesz 2/3 razy)

Mnie tylko sufity pokonaly.
Dziękuję bardzo za instrukcję, tak zrobię.
Jezu jak mi się już nie chce 🙄

A co masz z sufitami? Mi w łazience i w kuchni łatwo poszły, ale to małe pomieszczenia.
Pomóżcie ...  co do sypialni na podłogę...wykładzina czy panele ? ❓
Ramires bywa też tak, że jak poprzednia warstwa farby została pomalowana na brudzie/wilgoci itd to odłazi wszystko jak leci przy kolejnym malowaniu  🙁

W temacie pompy ciepła. Posiada ktoś taką w domu o powierzchni koło 200m2? Rachunki za gaz  >1500 miesięcznie robią się średnio przyjemne  🙁
mańka, - panele jak dla mnie. Dużo lepiej się czyści 😉 Nie przechowują kurzu i roztoczy.
Ramires mozliwe ze do gruntu dodawali farbe, a to robi masakre ze scianami bo ani nie gruntuje, ani nie maluje. Wtedy faktycznie sciany "puchna" przy malowaniu. Moim zdaniem powinnas to zglosic do poprawki, bo tak absolutnie nie powinno byc. Jesli nie chcesz sie bawic to musowo uzyj gruntu i poczekaj wskazany czas, grunt wiaze gladz i powinna zrobic sie twarda i nie do zdarcia. Jesli jednak dalej bedzie odchodzic to juz naprawde to zglos, bo bez jaj...

Quendi dzisiaj sobie nawet patrzylam na przykladowe zuzycia pradu z pompa ciepla, na necie duzo jest takich "opracowan", sporo danych od uzytkownikow. Na pewno przy takich obecnych kosztach przydaloby sie pomyslec o innym zrodle ciepla, bo gaz na takiej powierzchni to dla mnie w ogole pomylka. Moze jakis piec z podajnikiem? Na pewno wyjdzie Cie to duuuuuuuuuuuzo taniej.
nerechta taki piec zająłby raczej więcej miejsca niż kocioł, a to niestety problem. Mam malą "kotłownię" a gdzie tu jeszcze piec i worki z groszkiem  😵 Poza tym nie wiem, czy w miejscowości gdzie chyba wszędzie jest doprowadzony gaz można na własną rękę wymienić ogrzewanie na węglowe? Jestem totalnie zielona w tym temacie. Teoretycznie jest jeszcze kominek z płaszczem, którego wydajność jest bardzo słaba i instalacja rekuperacyjna ale efekty są jakie są..
mozesz miec piec weglowy 5 klasy. Nie trzeba jakiejs wielkiej przestrzeni na taki piec, z reszta masz tak duzy dom ze moze cos da sie ewentualnie wykombinowac. Przy takich rachunkach warto sie zastanowic.
Mnie jednak ciekawi dlaczego kominek jest tak niewydajny? Bo to dziwne bardzo, moze cos jest nie tak z instalacja i warto moze zrobic jakis przeglad/serwis?
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
16 grudnia 2017 09:38
Dziewczyny, nie zrozumialyscie mnie do konca. Ta pompa ciepla, jtora mam mozliwosc zamontowac grzalaby wylacznie wode uzytkowa. CO pozostaje tak czy siak bez zmiam (czyli w sezonie grzewczym tak czy inaczej pale w piecu i ten z kolei przy okazji grzeje wode). Dodatkowo nie mam mozliwosci wyboru firmy ani modelu pompu, firmy wykonawczej i generalnie niewiele do gadania. Domek mam malutki, ganek niewielki.
no to chyba bez sensu... chyba że dostaniecie pompę i montaż za bezcen.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
16 grudnia 2017 13:52
szafirowa, czyżby dofinansowanie z UE?
Potrzebuję rady  😀  Ma ktoś kafelki na wysoki połysk ? Ja one się sprawdzają w użytkowaniu, interesuje mnie czy wszystko widac na nich od razu.  Chce dać do łazienki ale boję się, że będę tylko latać na szmacie.  Do kuchni kupiłam meble na wysoki połysk i odliczam czas aby je wywalić.
Będę wdzięczna za info.
monia ja mam kafle na wysoki połysk na podłodze na całym dole oprócz pomieszczeń gospodarczych i gabinetu - masakra, jeszcze nie udało mi się ich umyć tak, żeby nie było dziwnych smug jak zaświeci słońce  😂
monia, W aktualnie wynajmowanym mieszkaniu mam kombo w kuchni: meble i podłoga wysoki połysk. I nigdy, przenigdy nie zrobiłabym tak we własnym domu, nawet gdyby mi ktoś za to zapłacił 😀 mam białe kafle z białą fugą... i mam wrażenie,  że jak odkurzę i umyję na mokro, pójdę odnieść odkurzacz i mopa to po powrocie, już jest brudno   😵
A ja jak podłogi na połysk bym nie robiła, to w przypadku mebli uważam, że jest jak najbardziej ok. Żadnych smug nie widać (no, chyba, że będę się z bliska przyglądać).. ale tutaj akurat uważam, że kolor biały jest bardziej łaskawy, oraz to, że kuchnia wystawienie na północ. Druga sprawa, że mam biały połysk tylko na górnych szafkach , dolne - bardziej brudzące się są w fornirze.
asds   Life goes on...
18 grudnia 2017 14:30
Dziewczyny co mam zrobić? Może któraś z was miała podobna sytuację?

Mija 5 tydzień niedługo jak czekam na decyzje z 4 banków, a termin wpłaty II transzy za mieszkanie mam do 29 grudnia. Napisałam o sytuacji do przedstawiciela dewelopera w salonie sprzedaży oraz do ich doradcy kredytowego który mi kredyt załatwia.

Boję się wpłacić sporą drugą transzę nie mając kredytu załatwionego, a znów jak nie wpłacę to odsetki zaczną lecieć....Co zrobić....?

30 dni od podpisania aktu jeszcze nie minęło więc niby jakby co mogę odstąpić (ponoszę wtedy koszt notariusza dewelopera).

Jestem w czarnej dziurze...

asds, my co prawda nie wpłacaliśmy transz, bo kupowaliśmy gotowe mieszkanie, ale wkład własny poszedł dopiero po przyznaniu kredytu. Pierwszy raz spotykam się z czymś takim, że kupujący wpłaca coś deweloperowi nie mając klepniętego kredytu i trochę to dziwne dla mnie. To jest wpisane w umowę jako zadatek? zaliczka? Bo transzę rozumiem jako część kosztu mieszkania i ciekawa jestem, co w przypadku, gdybyś - odpukać! - nie dostała kredytu? Jest Ci to zwracane?
Wiem natomiast, że często z deweloperami idzie się dogadać i np. spisać aneks do umowy o odroczenie jakiegoś terminu. My tak robiliśmy, bo bank strasznie przeciągał decyzję w naszym przypadku i deweloper przesunął nam termin wpłaty wkładu własnego i spisania umowy notarialnej.
Asds my mieliśmy taką sytuację i po kontakcie z deweloperem przesunęli nam po prostu termin wpłaty 2 transzy i zaczekali na decyzję z banku. Jeśli doradca od dewelopera pośredniczy w załatwianiu kredytu, to nie powinno być z tym raczej problemu, przynajmniej u nas tak było 🙂
asds dlatego ja przedłużałam umowę rezerwacyjną ile się dało, dopóki nie otrzymałam konkretnej oferty od banku. Wpłaciłam deweloperowi 1000 na poczet rezerwacji i w razie nie dostania kredytu mieli zwrócić. Na decyzję ze wszystkich banków czekałam koło 2-3 tygodni, ale pierwsze decyzje wstępne miałam po kilku dniach.
majek   zwykle sobie żartuję
19 grudnia 2017 11:24
Zalamka.

Podlaczylismy zmywarke i pralke do rury, ktora - okazalo sie - ze nie jest podlaczona do kanalizacji miejskiej. Po prostu konczy sie gdzies pod nasza lazienka.
Jak już zajrzałam do wątku, to przy okazji zapytam...
Może komuś się rzuciły gdzieś w oczy krzesła takie, jak na zdjęciu poniżej? Tak się zbierałam do zakupu, że zniknęły z allegro, a były za 119zł  😵
asds   Life goes on...
19 grudnia 2017 12:42
Hej dzięki dziewczyny!

Co do rozwoju sytuacji to mam decyzję wstępną w ING (mam nadzieje że tam się uda) i kolejne.....zapytanie z PKO....Które jest dla mnie kuriozum głębszej wody....
Zalamka.

Podlaczylismy zmywarke i pralke do rury, ktora - okazalo sie - ze nie jest podlaczona do kanalizacji miejskiej. Po prostu konczy sie gdzies pod nasza lazienka.


możesz zabić wcześniejszego właściciela?  🤔
a może tylko usterka? Może tylko dziura w rurze?
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
19 grudnia 2017 15:14
Libella, na selsey , ale droższe 🙁
majek   zwykle sobie żartuję
19 grudnia 2017 15:21
juz wiem, dlaczego nie moga podac adresu poprzednich wlascicieli.

Niewazne i tak zburzymy to cudo na wiosne (dobudowka) no ale ja pier...
NIe, ewidentnie z rury idzie do ziemi. Ciekawe na cholere tak, skoro za odprowadzanie sciekow placi sie stawke obliczona na podstawie poboru wody
smartini   fb & insta: dokłaczone
19 grudnia 2017 20:41
majek, Janusze budownictwa jak widać nie tylko w Pl 😉

czy ja wspominałam, że wstrzymuję się z kupowaniem roślinek?...
wczoraj pojechałam po choinkę i były monastery za 21,90  😜

także w sypialni mam już monasterę,  butterfly palm oraz małą chamedorę i dracenę, które rozdawane były mieszkańcom Krakowa. A do sylwestra muszę jeszcze kalateę kupić, bo się z P przebieramy za Leona Zawodowca i Matyldę  🙄
smartini, a w Leonie Zawodowcu to nie była aglaonema?
Kastorkowa   Szałas na hałas
20 grudnia 2017 16:57
Smartini skąd monstera?  😍 A z tym niekupowaniem roślin to się nie da bo ja nawet jak do Auchan wejdę po coś to i tak zazwyczaj kończy się, że wychodzi ze mną jakaś roślina bo taka ładna była  🤣 Potrzebuje zakazu wstępu na działy ogrodnicze no i do księgarni bo nie mam miejsca ani na rośliny ani na książki już praktycznie  😵
smartini   fb & insta: dokłaczone
20 grudnia 2017 19:03
yegua, hmmm, nie wiem, ostatnio zupeln przypadkiem trafiłam ja którąś z odmian kalatei i aż porownalam z plakatem filmu - wydała mi się identyczna ;P ale sprawdzę!

Kastorkowa, Leroy Merlin, 21,90. Jak roślina tyle kosztuje to nie umiem jej nie kupić xD
Na książki tez miejsca nie ma, poki co leżą na paxie i jak widac na foto - na podescie... mam wybrana witrynę w ikei, chce po świętach kupic ale boję się, że i tak będzie za mało miejsca. A księgarnie kuszą...... i ogrodnicze...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się