Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

armaquesse  😍 dziękuję. każdy dzień w jej życiu jest dla nas najważniejszy ;-)
a jak chodzi pod siodłem... jak na jej wiek - bajeczka. Oby tak dalej.
desire   Druhu nieoceniony...
19 grudnia 2017 21:29
ganasz, podajesz Waderze cosik na stawy?
Świetnie sie trzyma 😍 mój w mrozy sie obija i niestety widać, że "opadł" troche.
Niedawno skończyła MSM z wit. C. Teraz dostaje ogólne witaminy. W nowej stajni jest karuzela. Zawsze sceptycznie o niej myślałam ale w praktyce to świetne rozwiązanie dla Wadery. Wymusza spokojny ruch stępem, bo na pastwisku więcej stoi niż chodzi.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
19 grudnia 2017 22:54
ganasz, oby wszystkim naszym seniorom było dane dożyć takiego wieku w takim stanie. Cudna jest! 🙂
Jak się trzymają zęby? Przeżuwa siano bez problemów?
Zęby są pod kontrolą, brakuje jednego trzonowca. Siano zjada bez większego problemu. Lepsze jest siano miękkie. Jeżeli jakaś partia jest twarda polewam je wodą. Jak nie zdaże, to Wadera mi podpowiada wkładając je do poidła  🤣 Teraz uzupełniam siano moczonym pre-alpinem. 
ganasz Fenomenalnie wręcz wygląda Wadera i oby jeszcze wiele lat było przed nią w takiej kondycji  🙂


Cztery dni temu odeszła klaczka, którą kiedyś w wątku przedstawiałam  😕.
Brda,rocznik 85.

Katharina   "Be patient and trust in the process"
20 grudnia 2017 07:23
Obiś   co się stało?? Czy ona przypadkiem nie stała w Amazonka Borków?
desire   Druhu nieoceniony...
20 grudnia 2017 08:20
ganasz, oo właśnie, u nas karuzeli nie ma, a czasem jednak po 19, kiedy jest sie na stajni brakuje chęci i sił na spacer..
wet, który robił zęby mojemu wspomniał o klaczy, która pomimo 30 lat ma super zęby, od razu skojarzyłam, że mówi o Waderze - potwierdził. 😀

Obiś, pięknego wieku kobyłka dożyła.
Katharina Tak,przez chwilę. Ona praktycznie całe życie spędziła na Wolicy, następnie po tym, jak stajnia przestała stnieć stała w Borkowie przez moment, po czym do końca swoich dni w stajni przydomowej.
ganasz,
Wspaniały wiek, pięknie się prezentuje Twój koń - dużo zdrówka dla niej.

A my chwalimy się w seniorskim kąciku, że dzisiaj z jednym z moich koni - Gold Starem - obchodzimy 27. urodziny. :-)
ibmoz, świetnie wygląda na swoje lata!

ganasz, lepiej się przyznaj, że Wadera ma lipną metrykę!! Ona wygląda jak nastolatka 🙂
bera 7 gdybym nie poznała jej hodowczyni i ostatecznie od niej dostałam kartę to podejrzewałabym Waderę o teorię spiskową  😀 no z nami jest 20 lat 🙄
desire tak na pana doktora zawsze mozemy liczyć
ganasz, a te zęby to genetyka czy wynik jakiegoś specjalnego o nie dbania? Pytam, bo może powinnam robić coś, czego nie robię, a pomarańczowy ma już 16 lat. Kurcze, dla mnie wciąż ma 6, czyli tyle, ile miał, jak go kupiłam. Skąd te 16?  😵
desire   Druhu nieoceniony...
22 grudnia 2017 10:13
trusia, pewnie dobre geny i profilaktyka - sprawdzanie, tarnikowanie itp. 🙂 mój ma 28 lat, konik polski (ponoć niezniszczalny 😉 ), a przez zaniedbanie niestety połowy już nie ma, są ubytki, krzywy zgryz itp.. 🙁 doktor aż zdjęcie przy zabiegu dla potomności robił..
Katharina   "Be patient and trust in the process"
22 grudnia 2017 11:42
Kurczę u nas 1 stycznia wskakuje 18 a kark i nie wiem, czy mnie to stresuje, czy mnie duma rozpiera  🤔wirek:  💘 Drugi w marcu 16  💘
Jeden z moich koni ma 30 lat [rocznik 87], jest seniorem ale nie emerytem. Ma wszystkie zęby, pracuje pod siodłem ale niestety latem trochę schudł i się już nie odbudował. Od kilku lat zimą pogarsza mu się jakość sierści i traci połysk[ ale wiosną ten połysk powraca]. Nie suplementuję go ale dostaje więcej treściwego niż za młodu. Mam też konia w wieku 22 lat też na chodzie. Oba konie są ze mną od 19 lat.
trusia, pewnie dobre geny i profilaktyka - sprawdzanie, tarnikowanie itp. 🙂 mój ma 28 lat, konik polski (ponoć niezniszczalny 😉 ), a przez zaniedbanie niestety połowy już nie ma, są ubytki, krzywy zgryz itp.. 🙁 doktor aż zdjęcie przy zabiegu dla potomności robił..


Moje mają regularnie sprawdzane i tarnikowanie zęby, ale może jeszcze coś powinnam robić?  Co prawda jeden wet twierdził, że tarnikowanie powoduje, że wcześniej konie nie będą miały czym gryźć.
trusia, ja swojego zaczęłam tarnikować 2 lata temu, gdy miał 19 lat. Wcześniej weci zaglądali do paszczy i mówili, że nie ma potrzeby. Sam ładnie równo ścierał. Teraz już niestety zęby się krzywią i mamy zalecenie co pół roku zaglądać.
Mój trzydziestolatek po raz pierwszy miał robione zęby 2 lata temu. Przedtem żaden lekarz nie chciał się tego podjąć bo koń nie toleruje wetów. Miałam nadzieję, że to mu starczy na co najmniej 10 lat niestety zabieg trzeba było powtórzyć również w tym roku. Na szczęscie lekarka ,która go robi uczyła się na nim jeżdzić i on ją zna od kilkunastu lat więc pozwala sobie zrobić zastrzyk. Inny wet byłby bez szans.
desire   Druhu nieoceniony...
04 stycznia 2018 17:10
Kochani, w stajni zwrócono uwage że koń od jakiegoś czasu bardzo często leży.
Na pastwisku (ja widziałam może w ciągu 11lat leżącego go na pastwisku z 3 razy),
w stajni (gdzie nie dawał sie przyłapać na leżeniu/spaniu) i ma wywalone na to, co sie dzieje dookoła...
Kolki brak na 100%, apetyt jest (nawet na leżąco skubie), kupy są i to normalne - nie śmierdzą jakoś inaczej ani inaczej nie wyglądają. 😉 koń w przerwach pobiega, pochodzi, wszyscy twierdzą, że wygląda bardzo ok pomimo wieku.
Pytanie - wydzwaniać po weta czy to już po prostu starość?? 🙁
BASZNIA   mleczna i deserowa
04 stycznia 2018 17:14
Ja tam bym sprawdziła.  Nasze seniory za bardzo nie zmieniały nigdy nawyków na starość.  Warto sprawdzić serce i pomyśleć o wrzodach. 
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 stycznia 2018 17:23
Przyjrzałabym się ortopedycznie/kopytowo na wszelki wypadek. Może coś się w stadzie zmieniło i koń po prostu wyluzował?
desire   Druhu nieoceniony...
04 stycznia 2018 17:37
BASZNIA, :kwiatek: wrzody podejrzewane juz były, aczkolwiek odkąd koń ma siano nonstop to żadnych objawów, a jak zmieniałam stajnie to wet nie chciał go poddać gastro.

Na_biegunach, tak zmieniliśmy stajnie, po pierwsze nie ma już błota i brak dużego stada. 😉 aa no i jedną z głównych  zmian jest też siano nonstop i gnieciony owies.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 stycznia 2018 18:54
W takim wypadku bym się za bardzo nie przejmowała. Obserwować nie zaszkodzi 😉 Problemów ze wstawaniem nie ma?
desire   Druhu nieoceniony...
04 stycznia 2018 19:35
Na_biegunach, właściciel stajni bacznie obserwuje, dzisiaj konia zastałam w bardzo dobrym humorze 🙂
problemów z wstawaniem oczywiście nie ma. 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 stycznia 2018 20:14
Czasem zmiana towarzystwa czyni cuda.
Latem byliśmy z dzieciakami na rajdzie. Konie nocowały na wygrodzonym sporym kawałku łąki. Rano wypuściliśmy największego gagatka (cyt. z dzieci "ziomek na dzielni"😉 za płot. W przeciągu godziny wszystkie pozostałe zaliczyły drzemkę, niektóre z pochrapywaniem. Bez problemów chodzą stadem wszystkie się znają, nie tłukły się w nocy ani nic w tym stylu, ale wystarczyła jego obecność, żeby nie mogły się całkiem zrelaksować.
Jak nie wykazuje problemów zdrowotnych to tylko się cieszyć, że dobrze się odnajduje w nowym miejscu  😀
też myślę, że jeżeli po zachowaniu widać, że nic mu nie doskwiera, to nie ma co na cito wołać weta. Z moich obserwacji wynika, że z wiekiem konie więcej leżą/odpoczywają na leżąco czyt. błogo chrapią mając wszystko w nosie 😉
desire   Druhu nieoceniony...
05 stycznia 2018 08:37
Na_biegunach, w nowym miejscu aż tak sie odnajduje, że już od właścicieli stajni otrzymał przydomek "Mistrzu" 🙂

Miszka, no tak, Mały już nie ma 16lat (niestety), a my chyba wciąż traktujemy go jak takiego smarkacza...  😡

Dzięki za odzew dziewczyny :kwiatek:
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
05 stycznia 2018 16:27
Hej kąciku, trochę nas nie było - ale wszystko przez moją prace i inna poboczności - pogoniona trochę przez desire odzywam się by zameldować, że u nas wszystko w porządku 😀
Staruszek dobija do 29'tki i ma się wyśmienicie - do tego stopnia, że urządza mi dzikie wyścigi z łosiami w terenie 🙂 Za to ochota do pracy na ujeżdżalni jest odwrotnie proporcjonalna do tej w lesie :P

Za to ostatnio udało mi się nawiązać kontakt z hodowczynią dziadka i takie oto archeo od niej dostałam. Chyba nie muszę mówić jak moje oczy i serce na to zareagowały 🙂

Pozdrawiamy wszystkich starszaków  :kwiatek:
BASZNIA   mleczna i deserowa
05 stycznia 2018 16:47
desire, aaa, no to jak taka duża zmiana w życiu, to chyba nie ma się czym przejmować 🙂.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się