COPD

koń jest odrobaczany regularnie,więc co do robaków to nie sądzę :/

W ogóle,jak tutaj oznaczyć osobę w komentarzu,który piszę ?  🏇
Raczej sie nie da oznaczyc, jedynie utarło się pisać nicki pogrubiona czcionka. To to duże B ktore możesz kliknac powyzej okna wpisywania tekstu (skrajnie z lewej).
Ania26- moja też odrobaczana regularnie, co prawda akrurat był termin ale -- objawy tak jak twoje, suchy duszący kaszel, zaczął się od października. Nasilał się podczas jazdy ale i wieczorem (z tym, że jak konia mam w przydomówce to wiem kiedy kaszle a kiedy nie)... płuca "czyste". No i wkurzysłam się i dałam zioła wykrzstuśne. razno mą znalazł glistę końską w tym co wykaszlnęła. Jestem 100% przekonana, że gdyby stała w pensjonacie nikt by tego nie zauważył i dalej zwalałabym kaszel na jakieś jesienne przeziębienie, itp. itd. Ona akurat chyba w tym okresie zaczynają wędrówkę przez płuca  🤔 więc w sumie by się zgadzało
Aaa okej,a ja myślałam,że to można kogoś oznaczyć  🤣
Rozumiem,mogłabyś mi podać nazwę tego preparatu ? 🙂
Ogólnie moje konisko stoi w pensjonacie.Są tam różne konie i wiele z nich kaszle,a na lato to wiele tam lata giez,bo jest las i jeziorka,więc to lata i wgryza się...więc może rzeczywiście to to...bo ja dopiero właśnie od lata jestem w tej nowej stajni...ogółem konisko to okaz zdrowia,nigdy kontuzji, nigdy niczego,a tu nagle coś takiego...

Skoro wiele koninkaszle to.. opisz warunki chodu na codzien. Ile h na dworze, jakie siano i słoma czy zamiatają przy koniach, jeżdża ciagnikiem 5 razy na dobę przez środek stajni etc.
Tymbardziej skoro dopiero co zmieniłaś stajnie to miałoby sens.
Nie słyszłam o teorii by koń kaszlał bo w okolicy latają gzy...
Skoro wiele koninkaszle to.. opisz warunki chodu na codzien. Ile h na dworze, jakie siano i słoma czy zamiatają przy koniach, jeżdża ciagnikiem 5 razy na dobę przez środek stajni etc.


Na dworze na lato to są od 6 do 21,a teraz to jakoś od 8😲0 do okolo 16-17
Siano jest podobno te co wcześniej (taka informację uzyskałam od stajennego),owies jest caly,nie jest drobnicy czy co innego można z nim zrobić.Do środka do stajni nie wjeżdżają ciągnikiem,a wywóz łajna jest,gdy koni nie ma w boksach i codziennie.
Ogółem stajnia jest sprzątana codziennie,jest tam czysto,ale duzo owadów jest (gzy w lato,a pod koniec lata komary) poniewaz stajnia jest w lesie oraz znajdują sie tam jeziorka

Tymbardziej skoro dopiero co zmieniłaś stajnie to miałoby sens.
Nie słyszłam o teorii by koń kaszlał bo w okolicy latają gzy...


Chodzi mi,że gzy no to gzawica i to ogolem larwy sa w zoladku,ale poprzez lizanie tych białych kropek na ciele to rowniez dostają sie do jamy ustnej (pisze to bardzo powierzchnie)

Edytuj posty!
Siano jest podobno te co wcześniej (taka informację uzyskałam od stajennego)


A wczesniej i teraz jest spleśniałe przegnite i kurzące czy niepylące i "zdrowe"?
[quote author=Ania26 link=topic=138.msg2731812#msg2731812 date=1511204106]
Siano jest podobno te co wcześniej (taka informację uzyskałam od stajennego)


A wczesniej i teraz jest spleśniałe przegnite i kurzące czy niepylące i "zdrowe"?
[/quote]

Spleśniałe niee,przygniłe również niee,kurzące i niepylące..szczerze nie wiem...ale jak konisko dostaje siano to nie kaszle itd jak to je
Zdrowe..no wyglada na okej
Prawdź czy siano się kurzy jeżeli tak to sprobuj polewania i zobacz czy coś się poprawiło. Policz oddechy w spoczynku, spojrz czy "pracuje" brzuchem przy oddychaniu. Poczytaj wątek. Wszystko w oczekiwaniu na specjalistę od problemów oddechowych. Dobra reakcja na początku może zaprocentować w przyszłości.
Prawdź czy siano się kurzy jeżeli tak to sprobuj polewania i zobacz czy coś się poprawiło. Policz oddechy w spoczynku, spojrz czy "pracuje" brzuchem przy oddychaniu. Poczytaj wątek. Wszystko w oczekiwaniu na specjalistę od problemów oddechowych. Dobra reakcja na początku może zaprocentować w przyszłości.


No ten weterynarz co byl to liczył mu oddechu i mówił,że wszystko okej
A ile to powinno być na minutę,aby bylo,że jest wszystko okej?
Pracuje...w sensie czy przy oddechaniu unosi tak bardziej brzuch do gory?
A co do siana to okej,sprobuje 🙂
Ania, jeżeli chcesz żeby ktoś Ci tu pomógł - postaraj się pisać bez wielokrotności wielokropków w jednej wypowiedzi i formułować pełniejsze zdania. Nikt nie wymaga tutaj słownikowej polszczyzny ale musimy być w stanie cię zrozumieć. Sorry, może to niemiłe, ale ja tak to widzę.

Czynniki które mogły wywołać kaszel u Twojego konia, zwłaszcza biorąc pod uwagę zmianę stajni:
-jakiś nieznany alergen z którym Twój kon ma stycznosć w nowje stajni, a nie było go w okolicy gdzie znajdowała się poprzednia stajnia
-duża ilość kurzu - na ujeżdzalni, mocno pylące siano lub słoma, zamiatanie stajni na sucho gdy konie w niej są,
-dużo pajęczyn i zalegającego kurzu w stajni
-zmniejszenie czasu który koń spędza na zewnątrz, lub może zmiana z padoków niepylących na padok piasczysty (-> więcej kurzu)?
-słaba jakość siana, słomy, paszy - kurz i grzyby
-grzyby w stajni, zwłaszcza w starszych stajniach drewnianych wszelkie pleśnie mają co jeść i świetne środowisko do rozwoju
-miks tych lub innych czynników które spowodowały że organizm konia przekroczył "granice" bycia zdrowym i rozwinęła się jakaś alergia, astma etc.

Możliwe również że koń jest zwyczajnie przeziębiony, ale że trwa to już pare ładnych tygodni nie powinnaś tego olewać bo może rozwinąć się z tego zapalenia płuc/oskrzeli/czegokolwiek co może wyewoluować w astmę i jej podobne choroby.

Naprawdę możliwości jest 100 i więcej, ale najlepsza porada to umówienie się z wetem. Jeżeli wizyta będzie za długo albo nie stać Cię na nią - daj znać, na pewno nawet przez internet możemy poradzić zmiany które mogą (mogą! a nie muszą.) pomóc mu czuć się lepiej. Ale nikt nie poręczy że internetowa weterynaria mu pomoże.
Okej,okej dzięki wielkie.
A co sądzicie o meszu? Lub siemieniu lnianym z otrębami pszennymi? Bo niektóre osoby ze stajni mówiły,że to może pomóc,ale dalej nie rozwijali myśli,więc mam też takie pytanie czy siemię lub mesz moglby załagodzić kaszel?
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
21 listopada 2017 07:25
Ania26 nie, mesz nie pomoże, tylko weterynarz hipiatra, specjalista od układu oddechowego. Płuca są bardzo delikatne i zalegająca wydzielina szybko je uszkadza, może to obniżyć wydolność ( szybciej się będzie męczył) lub nawet doprowadzić do śmierci.
Domowym sposobem to można leczyć gnijące strzałki, a przy kaszlu natychmiast Wet! Konie nie przeziębiają się jak ludzie, jeśli jest kaszel i leci z nosa to jest bardzo źle.
Okej,rozumiem
I taki weterynarz najlepszy  to pani Blanka Wysocka?
Była u kogoś z was?Mam parę pytań 🙂
Tak u nas była. Wcześniej wydalam kase na innego, kon się nacierpiał, ja wykosztowałam i leczenie rozpoczęliśmy za pozno bo twierdziła ze koń zdrowy. Dopiero po badaniach p.blanki dalo się dobrać leczenie etc.
U mnie analogicznie jak u drabcio. Inni weci stwierdzali, że koń mi kaszle bo dużo koni w okolicy kaszle. Dopiero dr Wysocka diagnozowała i dobrała odpowiednie leczenie, po którym koń o wiele lepiej się czuje.  🙂
Nas tez dr Blanka badala - bronhoskopia, ekg wysilkowe, endo krtani wysilkowe.... Troche tego bylo  😂
A ogólnie jak cenowo się to przedstawia??
Ania zadzwon i zapytaj. Zalezy jak daleko nalezy dojechac i jakie badanie bedzie potrzebne. Ja bym powiedziala 300zl minimum??
ok,dzięki serdecznie  🙂
https://www.techmed.pl/product-pol-185-Inhalator-membranowy-TM-NEB-MICRO-TECH-MED.html
używał ktoś może? zastanawiam się nad zrobieniem a'la flexinebu
Ile koń normalnie robi oddechów na minutę?
U nas w stajni dzisiaj była dr. Blanka i poprosiłam, aby sprawdziła moją Irenę.
Równe 2 lata temu zdiagnozowała u nas RAO 2 stopnia i dała swoje wytyczne.Przede wszystkim trociny i sianokiszonka zamiast siana.
Dziś po 2 latach powiedziała, że gdyby nie wiedziała, że Irena ma RAO to na dzień dzisiejszy wcale by jej o chorobę nie podejrzewała!  😅 😅 😅
Powiedziała, że jest super i koń jest w świetnej formie. Dodam tylko, że nie dostaje żadnych leków itp. tylko zmieniłam warunki bytowe.
Jestem NAJSZCZĘŚLIWSZA na świecie!!! 😅
Super jagoga, gratulacje! Ja przeprowadzając mojego konia (póki co) dwa razy 1000km w różne strony świata widzę że to ma KOLOSALNE znaczenie. Mam na myśli środowisko gdzie koń mieszka.
martva   Już nigdy nic nie będzie takie samo
27 listopada 2017 06:37
[s]Co prawda pytałam w wątku o paszach, ale myślę, że nie zaszkodzi jeszcze i tu 😉

Czy wiecie może gdzie mogę kupić preparat Mycosorb Equine A? Miałam namiary na stronę www.happyhorse.pl/preparat-mycosorb-a-1-kg, ale jak widzicie strona nie działa :/ Czy gdzieś jeszcze w sprzedaży jest ten środek?[/s]


Dobra, strona właśnie zaczęła działać  😁
przychodzę z konkretnym pytaniem. ktoś może stosował w ostatnim czasie dilaterol i prednisolon (w syropie, koń 550 kg, 1,2mg/kg m.c.) i orientuje się jaki jest koszt tych leków. zwłaszcza zastanawiam się na prednisolonem, lub ewentualnie czy ktoś ściagał i używał equisolon[url=https://www.petdrugsonline.co.uk/horses/prescriptions/e/equisolon-33mg-g-oral-powder-for-horses-(180g)] https://www.petdrugsonline.co.uk/horses/prescriptions/e/equisolon-33mg-g-oral-powder-for-horses-(180g)[/url]

uprzedzając pytania koń miał robione badania, leki są zalecone przez weterynarza.

z góry dzięki!



Czy ktoś wie, skąd sprowadzić equisolon ? Czy tylko z Niemiec ?
nikt ? nic ? zalecono nam prednizolon, ale nie mogę tego zdobyć. Czy jedyną formą jest equisolon sprowadzany z DE ? Jak miałyście robiony ten syrop ?
Wetka dziś dzwoniła z wynikami endoskopii i niestety diagnoza to początki RAO. Zatem dopisuję się do wątku. W ramach leczenia od razu zaproponowała podanie sterydów. Z objawów dotychczasowych, to pojedyncze kaszlnięcia od czasu do czasu - sporadycznie,niecodziennie (koń nie kaszle podczas wysiłku) oraz glut z jednego nozdrza. Koń nie robi bokami, ilość oddechów w normie. Osłuchowo podobno nie do końca czysty. Co o tym myślicie? Sama mam wątpliwości, czy na chwilę obecną nie zacząć od zmiany warunków -  trociny, parowane lub moczone siano i coś do treściwego wspomagająco, a z podawaniem ostrzejszych leków się wstrzymać. Nie chciałabym faszerować znowu konia jeśli można tego uniknąć, ponieważ od wielu lat mieliśmy problemy z trzeszczkami i ilość chemii wpakowana w konisko jest porażająca ;/ Zastanawiam się też nad podaniem komórek od doktora Kemilewa - już raz właśnie w związku z aparatem ruchu uratowały nam życie 🙂 Chciałabym również zakupić parownik do siana, co polecacie na chwilę obecną w przystępnej cenie?
Zmiana warunków jak najbardziej, w ramach profilaktyki zawsze. Jednorazowego podania sterydu nie ma się co bać, skoro wet to zaleca.  Może jak zmienisz warunki, to będzie tylko ten jeden raz? 
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się