Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?

U mnie w stajni też podaje się ich sporo.. Zresztą.. ile z całkowitej masy zjada ich mój koń, tego nikt się nie dowie 😉 Wywala je ze żłobu po trochę i zjada z ziemi wydłubując spomiędzy słomy...  Kupiłam mu taką fajną gumową michę i robi to samo. spacerując z tą michą po całym boksie...  😵
zielona_stajnia, dzięki! Dobra rada 🙂
Zorilla, np Pro Linen w zalecanych dawkach żywieniowych swoich wysłodek podaje 160 g - 500 g na 100 kg masy konia (suchej masy przed namoczeniem).
Hm ja koniowi na przytycie dawałam pół kg + 1 kg otrębów pszennych, teraz jedzie na samych ryżowych (plus siano owies sieczka olej marchewki)
abbigail   jak konia kocham... już nigdy się nie będę nudzić
26 stycznia 2018 06:55
A ile dajesz ryżowych?
Dziewczyny proszę o opinię
Czy ten koń już nie jest za gruby??

Drugie zdjęcie ogromne.
A ile dajesz ryżowych?

400 g
Nie jest.
Zorilla
Dzięki 🙂 już zaczynałam się bać że przesadziłam z tuczeniem
dempsey   fiat voluntas Tua
26 stycznia 2018 11:13
U mnie w stajni też podaje się ich sporo.. Zresztą.. ile z całkowitej masy zjada ich mój koń, tego nikt się nie dowie 😉 Wywala je ze żłobu po trochę i zjada z ziemi wydłubując spomiędzy słomy...  Kupiłam mu taką fajną gumową michę i robi to samo. spacerując z tą michą po całym boksie...  😵


A próbowałaś uniemożliwić mu wysypywanie przez włożenie do żłobu zwykłego sporego (w zależności od żłobu) kamienia polnego?
Starożytny sposób, i zwykle działa.
Moją kobyłkę na tyle irytowały kamienie, że wyrzucała je ze żłobu  🤣
dempsey   fiat voluntas Tua
26 stycznia 2018 13:19
No to były za małe 🙂
Po to jest kamień, aby zamach, który koń wykonuje łbem, był nieskuteczny. Tzn. żeby napotkał opór, którego łbem nie przemoże.
Z tym, że to raczej i tak leczenie skutków nie przyczyn. Bo bywa, że koń pozbawiony możliwości nerwicowego wyrzucania paszy ze żłobu, zacznie np. zamiast tego grzebać itp.
Ale ja i tak bym spróbowała. Szkoda paszy.
No pewnie, że szkoda paszy :/  Znałam ten sposób z kamieniami, ale całkiem zapomniałam. Zrobię tak. Młody swego czasu siano z siatki wyskubywał i rzucał sobie najpierw ziemię i z ziemi jadł... 
Jeszcze można przymocować dwa pręty do żłobu. Coś jak te żłoby dla źrebaków tylko o rozstawie pyska dużego konia 😉
Też uniemożliwia wysypywanie paszy na boki.

majek   zwykle sobie żartuję
05 lutego 2018 13:58
poniewaz zwykle musialam odchudzac konie, to sie poradze.

Walach, 10 lat, w sredniej pracy.

Dostaje (oprocz tego, ze siano w opor)
- Baileys #4
- Sieczka Dengie HI-Fi (ta brazowa)
- Pasture Mix Dodsona
- wyslodki buraczane
nie powiem ile, bo nie wiem, ale na pewno nie oszczedzaja.

Wychodzi na pastwisko (mamy trawe caly rok). Wychodzil na 8 godzin, teraz wychodzi na 5 zeby zjadl wiecej siana w ciagu dnia (nie moja decyzja). Siana na pastwisko sie tu nie daje.

Co mu zapodac? Te otreby ryzowe? Ile?
Zapytam jeszcze u was,czy ktoś zna tę sieczkę https://www.petrapasze.pl/susz-z-lucerny-sieczka-pasza-p-7.html i może się o niej wypowiedzieć,  👀 👀 do mnie dojedzie w tym tygodniu to będę mogła ocenić.
Alicja jedna z moich klientek ją kupowała i była zadowolona do czasu aż koń zaczął kaszleć od pyłu z tej sieczki. Może pechowa partia, ale tego już się nie dowiemy bo przestała ją kupować.
Sieczka u nas jak najbardziej na plus szczególnie ze podaje z wysłodkami więc nawet gdyby to nic nie pyli.
Ale chciałam zapytać was...co mam zrobic z tym koniem... 👀 jest okropnie gruby ,odkurzacz (za młodu żył w nędzy)
Pracuje 3 do 4 razy w tyg w terenie ok 13 km- 15 km i codziennie rusza sie po ok godzinie w karuzeli stępem.
boję sie dokłądac pracy,żeby nie miał kontuzji.

A jak wygląda jego menu?
Po sprawdzeniu ilosci i potrzeby tresciwej mozna jeszcze moczyć siano i do siatki.
Zresztą.. ile z całkowitej masy zjada ich mój koń, tego nikt się nie dowie 😉 Wywala je ze żłobu po trochę i zjada z ziemi wydłubując spomiędzy słomy...  Kupiłam mu taką fajną gumową michę i robi to samo. spacerując z tą michą po całym boksie...  😵

Też miałam ten problem. Ja nie daję żarcia bezpośrednio do żłobu, bo ciężko umyć, a daję na mokro. Prowadziłam długą walkę z czarną mambą: różne miski/wiaderka/wstawiane do żłobu/na ziemię/przenośne żłoby zawieszane w róznych miejscach. Kobyła wygrywała. Ale chyba w końcu poległa.Teraz dostaje w wiaderku z uszami, do uszu przyczepiny jest pasek, który przekładem pod żłobem przy ścianie. Wiaderko jest na tyle wysokie, że trudno jest z niego wysypać, a paska jeszcze nie nauczyla się odpinać.  😀   
Alicja a kontuzji boisz się z jakiegoś konkretnego powodu tzn. koń jest po jakimś urazie czy to bardziej irracjonalny strach?
alicja jeżeli to ten arab, o którym kiedyś pisałaś, to trochę... za gruby... serio
ja bym zostawiła na samym sianie plus ewentualnie jakiś suplement uzupełniający witaminy, minerały, aminokwasy, za chwilę będzie już kaloryczna trawa. Albo obciąć tych wysłodków, bo coś jest nie tak. Na starych zdjęciach koń wygląda dużo szczuplej, może poszukaj przyczyny takiego przytycia...
Alicja spróbuj może dawać siano do siatki. Przynajmniej się trochę pomęczy i nie zje za szybko. Dobrze też ograniczyć wysłodki lub całkiem je wyeliminować i zastąpić tak jak mówi dorhej jakimś suplementem.
Alicja to jest Rigo?
Nie no co ty  🥂 to kon z pracy..co do kontuzji to on mocno elektryczny  😤je standardowo owies i siano ..tyje chyba z powietrza  😵
Alicja no to owies i siano czy jeszcze do tego wysłodki i sieczka? napisz jasno ile czego koń je... Jak niebezpiecznie elektryczny i gruby to po co dostaje owies? zacznij od obcięcia owsa nawet do zera i zobacz czy poprawi się w zachowaniu i schudnie, na przykład przez miesiąc obserwuj, podejrzewam że to wystarczy. Jak nie to w dalszej kolejności zabierz te wysłodki, chociaż pewnie nie będzie to potrzebne.
Chyba pisze o dwoch roznych koniach. ..
Kon moze jesc owies i jesc owies. W pierwszej wersji garsc trzy razy dziennie w drugiej 8 miarek na dwa posiłki..
Jak koń mocno elektryczny to robota 3-4 razy w tygodniu to zdecydowanie za mało. 6 razy w tygodniu po 1,5 godz, oprócz tego padok do oporu i zabrać owies lub zastąpić go jakąś pełnoporcjową paszą, która ma wolno uwalnianą energię i wycisza.
tak,zupełne zamieszanie...pisze o dwoch róznych koniach .(Moj je wysłodki z sieczka itd)
To fakt owsa jest 1,5 kg na posiłek wiec za duzo...za insynuuje właścicielom,aby się zastanowili nad sposobem żywienia tego konia.
BASZNIA   mleczna i deserowa
15 marca 2018 18:54
Zorilla, Ja daję dwie miarki suche wysłodek jednemu koniowi, Pozostali dostają po 1, w tym kuc. Oczywiście dostają po namoczeniu.
Sorka, Zorilla, to nie do Ciebie personalnie, ale właśnie zamiast poczytać ludzie myślą tak jak Ty, a potem halo, że konie chude...I pytanie co zrobić.
Alicja, araby to rasa predysponowana do syndromu metabolicznego. Serio uważałabym na żarcie bo to krok do ochwatu.
Gniadata   my own true love
21 sierpnia 2018 18:53
potrzebuje przytyć konia w trakcie terapii sterydowej. w co celowac żeby nie zafundować zwierzowi ochwatu i którejś z chorob metabolicznych? :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się