wrzody żołądka

Nie nie uzyskasz tego samego efektu - w tamtych procesach działa temperatura (i ciśnienie - w procesie ekstruzji) dochodzi do rozerwania wiązań białek i do żelatynizacji skrobi. Efektem jest dostępność skrobi w jelicie cienkim (nie ma wtórnej fermentacji w jelicie grubym) i większa strawność.  W przypadku mikronizacji działanie samą temperaturą - promieniowanie podczerwieni o długości fali 1,8-3,4 µm
To juz wiem, ale podczas zalania wrzątkiem tez działa temperatura i tez następują te procesy. Pytanie tylko czy w tym samym wymiarze, czy sa duzo (No własnie- jak?) słabsze. Bo moze to jest tylko mała różnica ? Zwłaszcza ze zalewane ziarno byłoby uprzednio gniecione?
Nikas, ale nie masz ciśnienia - musiałabyś parować w szybkowarze to zboże, a mikronizację to nie wiem jak zrobić - w mikrofali 😉 - edit. w mikrofali też nie, to nie te fale - podczerwień i temperatura ok 200 stopni.
Po co tak kombinować jak worek jęczmienia ekstrudowanego 25 kg kosztuje 30 zł?
A gdzie jest za tyle jęczmień?
Kupowałam w jarpaszu, ale ich jakos siada dosc mocno i i tak moczę, bo kobyła nie chce jeść, za twardy. Dlatego szukam innego rozwiązania, bo jedyny jaki gdzie indziej znalazłam to nuba equi który juz jest drogi.
A dlaczego jeczmien dla wrzodowców? mniej skrobii?
Mieszalnia Pasz Złotów - jest w postaci śruty, z racji, że jak to ekstrudat sporo puchnie, ale od razu, nie jak wysłodki, skarmiam na mokro.
Nie wiem czemu Nikas chce jęczmień - ja podejrzanemu o wrzody nie podaję - robię własny miks na podstawie składu paszy którą żarł wcześniej - Purina Integri-T i na tym zaczyna wyglądać i czuć się ok.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 stycznia 2018 06:01
Znowu się wepcham ale mam wątpliwości czy wszystko dobrze zaplanowałam 😉
Mam podawać saszetki i dodatkowo 3 razy dziennie Ulgastran.
30 min przed (lepiej przed tak?) śniadaniem podam 50ml Ulgastranu, nastepnie 2,5 saszetki omeprazolu w czymś na sucho (lubi otręby ryżowe na sucho i myślę że z utratą marchewką zje) i po tym śniadanie (można od razu?). Później padok i siano do woli. O 15😲0 daje obiad i znów pół godziny przed Ulgastran i to samo przed kolacją.
Pasza dla "brzuchowców", wysłodki, otręby pszenne i ryżowe, mesz, trawokulki, probiotyki. Coś zmienić w karmieniu?
Ten Ulgastran podany przed omeprazolem nie zmniejszy jego skuteczności?
Stresuje się tym ogromnie, nie wiem czemu  👀
Ullgastran nie potrzebny jak podajesz omeprazol  😉 Jak dla mnie mesz i trawokulki nie potrzebne. Im więcej rodzajów jedzenia tym gorzej. Koński żołądek, zwłaszcza wrzodowy nie lubi różnorodności.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 stycznia 2018 07:15
Mam podawać na początku kuracji przez 2-3 tygodnie. Tylko cały czas się zastanawiam czy lepiej przed posiłkiem czy po.
Mesz dostaje codziennie na obiad z otrębami ryżowym, 3 kubeczki meszu i tyle samo otrąb. Trawokulki dostaje ze względu na zęby, czasem ma gorsze dni i pluje sianem. Jak wejdzie jej coś w dziury po zębach albo naruszy zęba (ponoć w tym wieku obniżają się dziąsła i zęby gorzej się trzymają i czasem kiwaja) to pluje pół dnia. Podaje jej trawokulki od roku i skończyły się biegunki, trzy razy miała tylko od tego czasu ale to po lekach przeciwzapalnych.
Probiotyki mogę zostawić tak? A co z suplementem na stawy, który dostaje cały czas? Bo wet mówił żeby suplementów na wrzody w czasie kuracji nie podawać.
Ulgastran podaje się przed posiłkiem bo tworzy ochronna powłokę na żołądku. Podajesz pasze dla wrzodów to po co jeszcze wysłodki? Bo otręby rozumiem dla zbilansowania, ale to wystarczy jeden rodzaj  😉 To po co ten mesz?
ed
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 stycznia 2018 13:11
tulipan wysłodki podaje na dwa posiłki, rano z otrębami pszennymi i trawokulkami i wieczorem z musli i trawokulkami. Podawałam zwykłe a teraz powoli przechodze na bilansowane żeby ograniczyć otręby pszenne. Ryżowe dostaje w sumie z kaprysu bo bardzo lubi a i ładnie zaczęła na nich wyglądać.
To starszy koń, bardzo trudno było ją podtuczyć i na tym co je wygląda bardzo dobrze. Duża zasługa siana w tym też jest.
koniczkowaaa dziękuje za rady, musiałam źle weta zrozumieć bo byłam przekonana że Ulgastran mam podawać po posiłku.
Posiłki podziele na 4 karmienia i do tego kolację zjada na dwa razy (karmie o 20:30 i zjada większą część i o 23😲0 idę zaglądać to zabiera się za reszte).
Dziekuje 🙂
ed
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 stycznia 2018 16:45
koniczkowaaa pomyliły mi się zalecenia weterynarza 😉
Wrzody będziemy leczyć w ciemno, nie mamy jednoznacznej diagnozy tylko przypuszczenia. Wyeliminowane zostały chyba wszystkie czynniki które mogą wywołać wrzody. Zmian w organizacji się nie boje, bo mam konie pod domem. Bardzo się denerwuje wszystkim co nowe w życiu mojego konia 😉
Mogłabym wrzucić tu jadłospis Seniorki? Chętnie bym się dowiedziała co warto zmienić lub dodac/ująć. Niby koń ma się dobrze, ładnie wygląda i jest taki w pełni sił (nie pracuje, spaceruje tylko w ręku) ale może jakaś zmiana wyjdzie na lepsze 🙂
A właśnie, jeśli zaczniemy kuracje to jak to jest z ruchem wymuszonym? Pracują Wasze konie normalnie w tym czasie? Mi chodzi tylko i wyłącznie o spacery, nie dłuższe jak godzine. Czasem troszke kłusem pobiegamy ale zwykle spacerujemy. Mam nadzieje że nie trzeba zrezygnować z ruchu bo znów stawy nam się zbuntuja.
Ruch jak najbardziej bo dobry na perystaltykę  😉
Tak tylko bez przesady. Zbyt dużo biegania, szczególnie długie kłusy, galopy powodują chlapanie kwasem na część bezgruczołową ale spacery, jakieś krótkie odcinki nie zaszkodzą.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
20 stycznia 2018 17:32
To zrezygnuje z kłusa i pospacerujemy codziennie z 30-40 minut 🙂
Dziękuje Wam za pomoc, mam nadzieje że odezwe się po zakończonej kuracji że wszystko jest ok i że Seniorka czuje się dobrze 😉 dziekujemy i życzymy dużo zdrówka  :kwiatek:
ed
Czy ktoś stosował Absulcralfate od Ablera zamiast Ulgastranu? Ta sama substancja czynna, a forma dużo przyjemniejsza do podawania:
https://www.abler.com/absucralfate
Gillian   four letter word
24 stycznia 2018 11:00
a ja z innym pytaniem - stosowaliście kiedyś tabletki z Ablera zamiast granulek? wychodzi na to, że będę pionierem  🏇
Gillian, Ja  nie. Jak to się podaje?

Melduję że u mnie trwa tydzień kuracja i koń wyraźnie mniej łyka, tylko po jedzeniu właściwie.
Gillian   four letter word
24 stycznia 2018 12:28
tak samo jak granulki, tylko mniej upierdliwie... 🙂
A czemu łatwiej? Ile się podaje tych tablet?
Gillian, raczej chyba bardziej z opisu www producenta....jakoś przeraża mnie wpychanie koniowi tabletki do paszczy ...
tulipan, na dużego konia 3 tabletki, więc już widzę jak koń jest chętny jak bym mu codziennie wpychała 3 tabletki...

ere are three different ways you can administer AbPrazole™ Tablets:

Balling Gun. This is a syringe-like device especially made for administering tablets.
Position the balling gun in the corner of the horse’s mouth.
Gently push the tip of the balling gun to the back of the horse’s tongue.
Raise the head of the horse.
To dispense the tablet, push the balling gun’s plunger.
Pill Gun. This is a long tube used to dispense pills and is similar to a caulking gun.
Insert the tablet/s the horse needs in the pill gun.
Steady your horse by holding it.
Position the pill gun inside the horse’s mouth.
Push the tablets to the back of the horse’s throat gently.
Treat eg Apple
Cut a hole big enough to insert the tablet in the fruit.
Feed the treat to the horse and watch until you are sure the whole fruit is swallowed.
IMPORTANT:
Administer the AbPrazole™ Tablets whole as crushing will break the enteric coating which is important for the effectiveness and absorption.
Avoid forcing the balling gun or pill gun to your horse’s mouth to prevent serious damage. To administer properly, place the balling gun or pill gun not farther than the base of the horse’s tongue.
Horses do not spit out tablets, so watch the horse until you are sure the tablet is swallowed.
To zależy. Znam konie co nie tkną żarcia z omeprazolem i co wtedy, jak podasz?  😉 Ale to bym chyba poszła w pastę.
tulipan, no ja nie znam takich koni, moje to wciągają nawet jak się rozpuszczą w meszu, choć ponoć są kwaśne wówczas.
Pasta jest bardzo droga w porównaniu do kulek czy tabletek.

Jeśli miałabym konia co tego nie je, to wtedy pewnie lepsze tabsy ,ale to w przypadku braku wyboru.
W użytkowaniu i cenie dla mnie kulki najwygodniejsze jednak.
Ja znam kilka koni, których właściciele dwoją się i troją, żeby koń zjadł granulki. One są gorzkie  😉 No pasta jest droższa, ale czasami lepiej zapłacić więcej i mieć gwarancję, że koń zje tyle ile powinien.
Gillian   four letter word
24 stycznia 2018 13:12
Przypuszczam, że mój koń tabletki zje z jedzeniem jakoś. Granulek nie ma kto podawać, rozsypują się, namakają zanim je zje. Szukam czegoś jak najmniej absorbującego w podawaniu :/
Mój np. granulek zupełnie nie chciał jeść. Ani w meszu ani "na sucho", ani wymieszany z tartą marchewką itp. Dopiero przeszło strzykawką do pyska, w jogurcie.
Problemy właściciela vol. 1232445.. itp 🤣

Dengie Healthy Tummy czy Pro Linen sieczka dla wrzodowców? Skarmiłam jedną i drugą. Koń obie wcina. Przy dangie jedyne co, to czasami worki trafiały się jakieś takie.. jałowe, bez szałowego zapachu.. Natomiast po otworzeniu PL zapach cudowny no i trawsko soczyste.
Co u Was sprawdzało się lepiej? Ktoś coś zauważył? 😉 Może jakaś inna sieczka?

Ps. Mam diete ułożoną pod Hippolita więc i lucerne od nich zaleconą, ale kieedyś mi moje końskie dziecko na nią kręciło nosem.. 🤔

Ahh, no i przyszłam się pochwalić, że Koma czuje się mega super, wygląda super i ogólnie świat stał się lepszy 😁

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się