Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

maleństwo   I'll love you till the end of time...
26 stycznia 2018 18:56
Na_biegunach, nie, nie ma takiej możliwości. Nie ma ani jak postawić boksu na pastwisku, ani zrobić wybiegu przy boksie. Infrastruktura na to nie pozwoli. Zresztą on by sam nie stał, za bardzo jest stany.
Będę obserwować, do odkrywania nóg i wyboru tkania ponad jedzenie daleko, odpukać, i mam nadzieję że tak zostanie. On źle znosi zmiany stajni, tu mam zaufanie do opieki, stoimy ponad 6 lat, naprawdę po tamtym boję się go przenosić gdziekolwiek. Chyba, że znajdę kiedyś coś absolutnie szalowego.
maleństwo, jak będzie dramat to przygarnę 😉
maleństwo   I'll love you till the end of time...
26 stycznia 2018 19:09
bera7, wiesz, że ja bym u Ciebie w te pędy postawiła, gdyby nie ta odległość, do Ciebie nie dam rady zaglądać co tydzień 😉 ale bedę pamiętać, bo "nie znamy dnia ani godziny" :*
maleństwo, spoko, ja wiem że lokalizacja na końcu świata to największy nasz minus dla klientów. Za to dla mnie największy atut to miejsce w którym mieszkam.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 lutego 2018 14:58
Midas oficjalnie 22-letni.

Uwielbiam go w zimowej - czekoladowej sierści 😍 Z odrośniętą grzywą, zanim lipcówka znowu się odezwie.
W końcu i ja trafiłam na ten wątek :P Niby powolne przechodzenie na opcję senior od kilku lat mamy, jak pojawiły się objawy zwyrodnienia stawu kopytowego 🙂 Arizona 1994r.  Nie jest emerytką - uparcie funduję jej ruch wymuszony (chociażby stępowanie na oklep, ganianie na padoku, spacery w teren), gdyż z wiekiem jest myślicielką - stoi na padoku i się gapi, albo skubie siano i się gapi w dal. Jak spadł śnieg to wydeptała w 8h  10m2 z drugim koniem... A jak wymuszę ruch to jakby włącznik zadziałał i potrafi się nagle obudzić ze snu i szaleć, brykać, a pod siodłem pędzić  🏇

Jest to klacz, więc wiadomo, humorki ma, po 18tym roku życia zaczęło się pogarszać. Jest bardzo grzeczna, bezpieczna w obejściu, ale ma fochy... Wymownie wzdycha, uparcie stoi jak głaz, jak ją popędzisz to zarzuca focha. Marchew wrzucam do żłobu to nawet nie podejdzie, stoi i wymownie na Ciebie patrzy i cicho rży... Chce żeby z ręki karmić.. 😀

Ostatnio miała epizod z kolką (pierwszy raz od 15 lat) - nie mogła oddać moczu. Dwa dni z kroplówkami pomogły. Jeszcze wątku nie przeczytałam, więc nie zadaję pytań. Interesuje mnie zwłaszcza kwestia żywieniowa 🙂 Jakie zmiany z wiekiem, jakie dolegliwości pojawiają się u Waszych seniorów itp.

P.S.
KoniaraHors serio Twój koń skończył 38 lat??? Wow  😵
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
07 lutego 2018 16:21
mtc zgadza się miała 38 lat . Niedługo są imieniny mojego 40-latka  , który śmiga z 6-latkami i ma się świetnie .
Imieniny ma 14 lutego ,bo Walentyn  😍  (zdjęcia w kąciku będą pod koniec lutego ,bo będę na wyjeździe ).
KoniaraHors, ma 40 letniego konia? 🤔
:kwiatek:mtc zgadza się miała 38 lat . Niedługo są imieniny mojego 40-latka  , który śmiga z 6-latkami i ma się świetnie .
Imieniny ma 14 lutego ,bo Walentyn  😍  (zdjęcia w kąciku będą pod koniec lutego ,bo będę na wyjeździe ).

hej napisz coś więcej o tych koniach, jak rasa, co jedzą, czy MAJĄ ZĘBY (miały). Ten wiek robi naprawdę wrażenie  :kwiatek:
Przeleciałam wzrokiem ostatnie strony wątku i cyfra 38 przykuła moją uwagę 😀 Dołączam się do pytania o żywienie, zmiany w żywieniu w ciągu ostatnich 10 lat - szukam żywieniowej recepty na długowieczność 😉
desire   Druhu nieoceniony...
08 lutego 2018 10:44
mtc, był okres, że podawałam wysłodki, musli, otręby, witaminy (nie licząc owsa) i msm. Koń nie wyglądał najlepiej. Teraz jest tylko na sianie (dobrym sianie) w nieograniczonej ilości, małej ilości owsa (witaminy +msm do tego, z odstępami czasowymi) i trawie (tyle, że pastwiska są siane i nawożone, nie rosną na nich żadne dziwne paści), spokojne, mniejsze stado i koń wygląda 100razy lepiej i widać, że lepiej też sie czuje, a z zębami problem był i jest cały czas.. Tylko mój rocznikowo ma 28 lat, a nie 40. 😉
To wszystko fajnie, mój 19.02 kończy 20 lat i nie wyobrażam sobie, żeby żył jeszcze drugie tyle  😁 😁 😁
desire   Druhu nieoceniony...
08 lutego 2018 11:39
espana, dlaczego? 🤣  😜 😎
Mój 16.02, lutowe są długowieczne, także wiesz...  😁
maleństwo   I'll love you till the end of time...
08 lutego 2018 12:01
mtc, cudny opis klaczy i jej fochow <3
Co do diety, mój prawie 20-latek jest na owsie,  sianie w opór, sieczce i oleju, to ostatnie of niedawna, ale bardzo mu służy.
Po prostu przeraża mnie to, że jeszcze tyle lat musiałabym utrzymywać darmozjada  😜
A tak na poważnie - to trochę patrzę na swój wiek za te 20 lat  👀
mój mąż też dziwną miał minę, jak mu powiedziałam, że słyszałam, że jeden koń ma 40 lat  haha  😀
espana mój teraz już senior jest darmozjadem od 15 lat i też mu czasem "darmozjadztwo" wypominam ale to z miłości  🤣 a swoją drogą mam nadzieję że jak najdłużej i czasem słabo mi się robi jak idę rano do koni i wszystkie mordki wyglądają z boksów a jego nie widzę...

wczoraj słyszałam historię, że bardzo wiekowy kucyk przy wstawaniu złamał obydwie tylne nogi(złamania otwarte, wet nie zdążył dojechać nawet bo kucyk się wykrwawił), jak się okazało prawdopodobną przyczyną było odwapnienie kości i zastanawiam czy dziadeczka mojego nie suplementować jakoś, czy badanie krwi na Ca;P pokaże jeśli coś się dzieje, czy rtg, jak i czy robi się badania gęstości kości u koni???
Na RTG widać rozrzedzenie kości, może odwapnienia czy osłabienia ich struktury też byłyby widoczne. Tylko jak zrobić diagnostykę? Pstrykać kość po kości? Przy mnie 15-letnia klacz xx, chodząca regularnie w rekreacji, w stępie na padoku złamała nogę nad nadgarstkiem tak, że oprócz całkowitego odłamania nogi poniżej miejsca złamania, kości w obu częściach były połamane wzdłuż na liczne listewki, a noga trzymała się na strzępku skóry, która również pękła.
A ja zrobiłam ostatnio fotkę chłopakom:
Mój ancymon (w lipcu 6, chociaż we łbie to 2 max) i Dziadzio (no jak się nie mylę to wybija w tym roku 35).

KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
09 lutego 2018 13:48
Tak , ma około 40 lat . Receptura na taki wiek to regularne badania krwi , suplementowanie tylko naturalnymi suplementami i witaminami . Z jedzonko podstawowego to tylko sianko bdb jakości i trawokulki 3 razy w tygodniu . Na ten moment miewa się super ,jest lśniący , ma apetyt i chęci do bryków i codziennych spacerów . Obecnie stoi tylko na dworze i ma się świetnie.


Edit. Walentino nie ma żadnych papierów ,znamy tylko jego przybliżoną datę urodzenia . Ząbki zdrowe i sprawne ,nawet w tym wieku  😁
KoniaraHors dobrze zrozumiałam, że stoi on 24/74 na dworzu ? Jak w tym wieku to znosi, derkujesz go czy sam sobie radzi ?  🙂
desire   Druhu nieoceniony...
09 lutego 2018 15:44
KoniaraHors, wrzucisz jakieś jego aktualne zdjęcia? :kwiatek: jak długo go masz? 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
09 lutego 2018 17:11
KoniaraHors,  🙇  😍  Uwielbiam takie informacje!
Alaska, który jest który? :P
mtc, miśkowi dopiero rok temu (u 21-latka) pojawił się pierwszy problem z zębami. Nie radzi już sobie dobrze z gryzieniem całej marchwi. Siano, trawa i owies, mam nadzieje, nie będą wyzwaniem do 30.
Z wiekiem wolniej łapie formę po przerwach w regularnej pracy. Innych zmian nie zauważyłam póki co. W badaniach krwi wyszły nieco podwyższone wskaźniki wątrobowe. Tych badań nie miał wcześniej robionych, nie wiem czy to kwestia wieku czy osobnicza.

Nie straszcie 🤔 Gęstość kości bada się przez rtg. Pewnie najbardziej narażonych na obciążenie. Na logikę proces będzie dotyczył całego układu, nie jednej konkretnej kości.
KoniaraHors, proszę Cię napisz jakie naturalne suplementy stosujesz  :kwiatek:
Werkuję kilka koni w niemieckiej fundacji z siedzibą w PL, tam są same dziadki i najstarszy ma 37 lat, haflinger i gdyby nie fakt, że nie ma zębów w życiu bym nie powiedziała, że taki stary. 🙂 Jak będę następnym razem to zrobie zdjęcie.
KoniaraHorse, podaj jakie podajesz naturalne suplementy i witaminy. Wiek imponujący a największe wrażenie robi na mnie to że chłopak ma zęby 🙂. Zdrowia życzę duużo. A jak stawy?
KoniaraHors   Pamiętaj ,będę z tobą galopować do końca
09 lutego 2018 18:02
Naturalne ,tylko w formie ziółek ,mieszanek ziołowych . Miałam kontakt z poprzednim właścicielem ! Wiek kuca podał mi na około +35 ,natomiast kucyk miał brata ,który był starszy ,ale już padł . Niestety stawy mają się coraz gorzej ,ale nie potrafimy temu zapobiec , chociaż Walentino swojego wieku nie odczuwa .

Edit.wrzuce zdjęcia jutro ,kuca kupił mój tata ,kiedy mnie na świecie nie było  😁 .
w tym wieku ma prawo troche strzykać 😉.
[quote author=Na_biegunach link=topic=210.msg2756232#msg2756232 date=1518196272]
Alaska, który jest który? :P
[/quote]

Tak dobrze wyglądają, że ciężko rozróżnić.  😂 Na pierwszym planie mój, Dziadek z dalsza. 🙂
KoniaraHors, dalej Cię będę za język ciągnąć :P Napisałaś, że robisz badania krwi i na tej podstawie dobierasz suplementy - zioła. Jakiś niedobór wyszedł i dobrałaś zioła? Jakie?

Też jestem ich fanką - jak Arizonie latem zdarzało się (kilka-kilkanaście lat temu w czasie upałów po tym jak parskała ) że leciała krew z nosa, to profilaktycznie krwawnik potem dostawała i faktycznie rzadziej się zdarzało. Teraz po problemie z oddaniem moczu pokrzywa idzie w ruch i aronia w formie wytłoków jako źródło witamin, zwłaszcza C, więc również moczopędna. Ale jak widać zioła bardziej problemowo się dobiera: słabe naczynka, problem z ukł moczowym. Nie słyszałam o dobieraniu ziół do uzupełniania niedoborów - chętnie się dowiem więcej 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się