Dopasowanie siodła

[quote author=karolina_ link=topic=95.msg2752338#msg2752338 date=1517225703]
plus jednego standardowego rozmiaru jest taki, jesli nie było przy siodle grzebane to zawsze latwiej znalezc siodlo do przymiarki (...)
Mozna uniknac testowania miliona siodeł i płacenia polowy ceny siodla za wysyłki.
[/quote]

Taaak pod warunkiem, że akurat ten standardowy rozmiar pasuje, a jak często się to zdarza?
Gllosia czasem sie zdarza, a jesli nie pasuje to juz wiesz ze musisz szukac niestandardowego i sporo kiefferow na dzien dobry odpada.
bera7 ja nie pisałam, że na siodle jest oznaczenie. Pytałam u mnie w stajni jaki ma koleżanka rozmiar i mowiła, że na małego konia 30, dalej idzie 31,32 i33
karolina_, koni to jest pewnie tyle rozmiarów (albo prawie tyle) co ludzi. Jakby w H&M wisiały tylko ciuchy w najbardziej popularnym rozmiarze 40 to mogłoby być słabo.

Kieffer robi jeden rozmiar, bo wychodzi z założenia, że każdy kto u nich kupuje robi equiscan i oni mu indywidualnie dopasują. To jest jak najbardziej ok, pod warunkiem, żeby został gdzieś ślad tego dopasowania, bo się robi problem przy używkach.

Pomijam to, że konie, które mają dopasowane siodła też się rozbudowują albo spadają z mięśni. U mnie w ciągu 6 miesięcy treningu koń się zmienił o rozmiar.

Fajnie by było, gdyby wszyscy ujednolicili rozmiarówkę i jeszcze przebijali numerację przy zmianie łęku.
anil22, ale nie masz pojęcia jaki masz rozmiar siodła w ręku i co kupujesz. Producent przyjął sobie tylko znaną strategię numeryczną i nawet kupując u nich nowe siodło na miarę otrzymujesz je np. dopasowane do konia, ale nie w jakimś znanym systemie oznakowania.

karolina_, szczerze ja bym nie kupiła Daw Maga "na miarę". Z siodłami Andersza nie miałam do czynienia więc się nie wypowiem.

Wg mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć "książkę serwisową" do siodła. W niej odnotowane wszelkie zmiany typu: poszerzanie, zwężanie, wymiana wypełnienia. Wiadomo by było co, kiedy i kto. Ciekawe czy producenci podchwyciliby pomysł.

Swoją drogą coraz więcej ludzi jest świadomych i chętnych serwisować swoje siodła, korygować je do potrzeb konia. Gdyby powstało więcej punktów oferujących swoje usługi, mających możliwości zrobienia szkolenia i uzyskania licencji na daną markę byłoby super. Bo wg mnie wysyłanie do korekty siodła poza PL gdzie sioło kosztuje 2 czy 3 tys a korekta drugie tyle mija się z celem.
A fajnie było by wiedzieć, że np. 2 firmy w PL mają przeszkolenie z technologii i licencję na dłubanie w danych siodłach.
Z ta jednolita numeracja to rzeczywiscie byloby wielkie ulatwienie, ale wątpię czy w interesie producentów jest ułatwienie sprzedazy uzywek.

Co do wszesniejszej dyskusji o dlugosci paneli - w euroridingu maja 55 cm, w kiefferze o tym samym rozmiarze 50-51. Ale koniowi siodło na nerach nie leży jak widac na foto... wniosek, trzeba mierzyć.

Foto za duże.
vissenna   Turecki niewolnik
29 stycznia 2018 19:17
No i trzeba pamiętać, że sam rozmiar siedziska to nie wszystko. Płytka '16 może pasować komuś, kto zwykle jeździ w '16,5 albo '17. Ultra głęboka '18 może być spoko nawet dla ludzi jeżdżących w '17. Wszystko niestety należy testować...
bera7to faktycznie głupota. Kazda firma ma swoja rozmiarówke:/ zamiast jednej wspolnej
vissenna, dokładnie. Do tego przy siodłach z wyciętym przednim łękiem i łagodnie opadajacym faktycznie miejsca z przodu jest mniej. Tak samo jak stromosc tylnego łęku ma wpływ ile jestmiejsca na pupę.
Tak przy okazji rozmowy o łękach - gdzie ich rozmiar jest tak naprawdę, fachowo mierzony? Jeszcze się nie spotkałam z siodłem, które by miało 32 cm tam gdzie łęk się kończy (od śrubki do śrubki), a jak proszę o zmierzenie łęku siodła z ogłoszeń to co osoba, to gdzie indziej pomiar. Jedni mi podają długość od śrubki do śrubki, drudzy mierzą niżej, trzeci mi piszą, że 30cm (ale gdzie to 30 to już nie wiadomo..). Tylko jak w ogłoszeniu jest podany rozmiar 32, a osoba podaje mi szerokość łęku 15 (mierzone od śrubki do śrubki) to gdzie jest to 32? Między tybinkami?
vissenna   Turecki niewolnik
29 stycznia 2018 21:23
gllosia ja zwykle mierzę rozstaw pomiędzy środkiem jednej i drugiej ławki.
Gllosia - dzisiaj znowu mierzylam swoje i doczytalam we wrzechwiedzacych internetach ze miezy sie tam gdzie sie koncxt terlica (https://sattelkunde.de/kammerweite). Wiec w kazdym siodle troche inaczej pewno.
karolina_ co do Andersza, u nas akurat siodło na miarę zrobił bardzo dobrze. Natomiast słyszałam różne opinie dlatego się bałam, ale pasuje 😉
Pierwsze siodło, które bez podogonia się trzyma na mojej kulce 😉
Rozumiem o co Wam chodzi z tym ujednoliceniem,ale sądze,że z pozycji biznesu byłoby to słabe...
1. każda firma ma inną ilość rozmiarów łęków : wow oferuje 11 szerokości, Prestige 9 szerokośći ,stubben chyba 5 itd. poza tym terlice są różne zrobione z różnych materiałów a większość terlic topowych producentów jest opatentowana
2. każda topowa wraz ze swoim przedstawicielstwem w PL ma też usługę dopasowania i odpowiednio przeszkolonych ( w centrali firmy) ludzi ,którzy pewnie okazali by się zbędni w takiej sytuacji
3. każde siodło leży inaczej i inaczej się układa: mój passier był 28,5 a Prestige 34 był mały..no nijak nie widzę jak można to ujednolicić

O to widze ,że pomyliłam się o 2cm co do paneli w Diamant (18) no to siodło jest długie... 🙁 rozumeim,że na tym zdjeciu jest tylko zarzucone,ale i tak jest za dużo z przodu..jak się je cofnie to będzie leżec za daleko...🙁 szkoda bo to bardzo fajne siodło a Diamanty z czerwonym znaczkiem przez wielu są bardziej cenione niż te nowe z niebieskim.
Ratina - problem w tym, że jednak nie wszystkie marki siodeł mają u nas przedstawicielstwa - nawet te znane i cenione typu np. passier.
Fajnie byłoby numerację szerokości łęku ujednolicić - wiadomo - sporo może zmienić wypełnienie - i tu siodło o tej samej szerokości terlicy może całkowicie inaczej leżeć niż inne, wypchane mniej/więcej, ale jakąś orientację by to jednak dawało.

A tak mamy rozrzut - 28/34, który sama podajesz - i to dla przeciętnego niedzielnego jeźdźca już jest spory problem, żeby to ogarnąć😉.

Passierem zajmuje się P.Ząbczyk z Hidalgo...
No ale jak ujednolicić coś co ma mimo wszystko inne kształty i z innych materiałów jest skonstruowane?? No ja po prostu tego nie widzę,biorąc pod uwagę różnorodność budowy terlic.
RatinaZ, wystarczy przyjąć jakiś punkt orientacyjny. Np. 6 cm od szczytu łęku w dół mierzyć szerokość kanału. Może to nie idealne, ale dające jakiś obraz. Do tego oczywiście znaczenie ma grubość poduszek.
Ratina - ale chyba nie jest autoryzowanym serwisem? Plus czas oczekiwania czasem niestety jest mega długi🙂
hmmm..oki i tak uważam ,że rozmiawiamy o czymś co jest nierealne...także takie gadanie żeby pogadać 🙂

No autoryzacji jeszcze nie ma...może się to zmieni w niedalekiej przyszłości...co do czasu oczekiwania: ja czekałam raz,ale zawaliłam sama bo miałam wysłać w poniedziałek a wysłałąm w czwartek, więc siodło dotarło dużo później niż się pierwotnie umawiałam,wiec to była ewidentna moja wina,że musiałam poczekać na kolejny wolny termin kiedy się Pan Piotr zajmuję siodłami.
Ratina Z - fakt, panel jest o kilka cm dluzszy niz w kiefferze ale jest przede wszystkim na inny ksztalt plecow wydaje mi sie - u nas tył lewitowal jak kon sie troche umiesnil a przy podkladce zle wypadal srodek ciezkosci. Mam foty na koniu z popregiem itd, ale nie da rady tu wstawic (u mnie nie wyswietlaja sie duze a podobno sa, takze jak jestes ciekawa to juz na priv
Ratina - dla mnie profesjonalny serwis siodła dojeżdża do stajni, mierzy i dopasowuje na miejscu - cała reszta to jednak trochę wróżenie z fusów, mimo pomiarów, template'ów itp.
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
30 stycznia 2018 11:09
Witam Was

Przychodzę, aby dać informację odnośnie niedawnych wydarzeń z moim udziałem. Nie odzywałam się dość długo, bo czekałam sama na finał sprawy. Teraz już chyba mogę napisać:

Informuję o zakończeniu sprawy.. W czwartek po licznych wiadomościach wymienionych między mną, p. Wiktorią oraz Kliniką Siodła ustaliłyśmy, że siodło zwracam do p.Wiktorii wysyłką za pobraniem, której koszt pokrywa odbiorca. Wczoraj przesyłka została odebrana, a ja czekam na przelew z firmy kurierskiej.

Zgodnie z umową między mną, p. Wiktorią oraz Kliniką Siodła, nie kasuję dotychczasowych wpisów, jednak informuję o "dojściu do porozumienia" i zakończeniu wszelkich działań z mojej strony. Tym samym zamykam ten temat  a wyjaśnienie przyczyn całej sytuacji pozostawiam  Klinice Siodła i Saddelfiterowi do ich własnej decyzji.


Za wszelkie wiadomości i tu i pw bardzo dziękuję, dodały mi sporo siły do działania. Naprawdę dziękuję :kwiatek:
taggi, super wieści. To najbezpieczniejsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego koniska. 
Taggi Super! Ważne żey się nie poddawac  🏇 A teraz za mnie trzymajcie kciucki, bo ja dzisiaj siodło kupuje  😁
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
30 stycznia 2018 14:47
Rude dwie - zgadza się. teraz tylko muszę znaleźć siodło ;-) czyli ciąg dalszy 9 miesięcy poszukiwań
Anil - to powodzenia! Obyś była zadowolona. I koń też🙂
gllosia ja zwykle mierzę rozstaw pomiędzy środkiem jednej i drugiej ławki.


Matoł jestem i nie potrafię sobie dokładnie wyobrazić gdzie to będzie 😡

[quote author=karolina_ link=topic=95.msg2752553#msg2752553 date=1517263495]
Gllosia - dzisiaj znowu mierzylam swoje i doczytalam we wrzechwiedzacych internetach ze miezy sie tam gdzie sie koncxt terlica (https://sattelkunde.de/kammerweite). Wiec w kazdym siodle troche inaczej pewno.
[/quote]

Mogę sobie mniej więcej wyobrazić gdzie się kończy terlica, ale nie da się jej przecież wyczuć w siodle, więc jak wyznaczyć jej końce? Widzę obrazek, ale przecież różne są siodła i różne budowy terlicy, więc pewnie będą się one kończyć w innych miejscach 🤔

A teraz za mnie trzymajcie kciucki, bo ja dzisiaj siodło kupuje  😁


Trzymam! I ja też poproszę o kciuki, bo też dziś kupuję 🏇
Dzięki dziewczyny, póki co kupiłam Winteca. Tak na razie, w sumie tylko dla wymiennych łęków 😁 Bo koń się rozrasta, w różne strony, więc później kupimy coś konkretnego. Wygląda na to, że koniowi pasuje. Pojeździmy troche i zobaczymy  😉
anil22, ja lubię Winteci, bo jako siodło na konia, którego mam na chwilę, np. do zajazdki świetnie mi się sprawdza. Natomiast większy komfort ma w siodłach węższych, dlatego z ulgą przesiadłam się w Albiona ostatnio  😍
Ja mam fajnego Lemetexa, dla mnie super. Dla konia niestety juz za ciasny i nie da się poszerzyć. A te Winteci to takie kanapy :P
Taggi gratuluję pozytywnego roztrzygnięcia...szkoda tylko nerwów...no ,ale ciesze się ,że wszystko dobrze się skończyło 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się