Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

ja jak miałam akwarium co prawda nie jakieś duże to zawsze upuszczałam wężykiem do miski i tak partiami wymieniałam🙂
Pytanie z serii (chyba) głupich. Jak napełniacie bardzo duże akwaria? Podłączacie jakimś wężem do kranu i lejecie(macie jakiś sprawdzony patent)? I to samo pytanie jeśli chodzi o spuszczenie wody?  👀


Mam 300litrowe akwarium (no, nie jest to bardzo duze akwarium :-) ale po jakims czasie mnie wlewanie wody zaczelo ciut irytowac). Zbiornik usytuowany w jadalni, blisko kuchni. Maz zainstalowal mi weza (trudno mi powiedziec dlugosc - ze 3m?, kuchnia jest na stopniu, czyli ciut wyzej). Szlauch prowadzi spod zlewozmywaka (jest tam miejsce, zeby tam sobie lezal zwiniety). Potrzeba dwoch osob - jedno puszcza/wylacza zawor/wode, drugie trzyma szlauch w akwarium. Jednorazowo podmieniam jakies 60litrow.

Wode spuszczam wezem (takim odsysaczem), i wylewam po kubelkach (pod kwiatki).

Jezeli chodzi o duuuze zbiorniki - to pasjonaci najpierw buduja dom, z odpowiednimi wzmocnieniami i udogodnieniami :-)
maleństwo   I'll love you till the end of time...
30 kwietnia 2017 16:43
Słuchajcie, czy komuś z Was rozmnożyły się kiedyś piskorki? Mieliśmy 3 (na 1000%), aż tu wczoraj mąż mi oznajmia, ze są 4. I faktycznie, 4. Możliwe, że zniosły jaja, a ze wszystkiego wyszedł zwycięsko jeden osobnik?
maleństwo,
ale jest takich samych rozmiarów jak reszta? 🙂 dziwne

Ja mam w końcu wymarzone akwarium  😍 narazie nie ma się czym chwalić, ale jak zacznie jakoś wyglądać to na pewno tu wrócę  😎
maleństwo   I'll love you till the end of time...
01 maja 2017 06:16
kasska, no właśnie tak! Normalnie rybie Archiwum X!
Czy ktoś tu się bawił w filtorwanie aquaponiczne (że nad akwarium rośliny, których to korzeenie filtrują wodę w aqua)?

..u mnie akwariowy klop. Zaniedbałam pzrze wyjazdy wakacyjne zbiornik i chyba (na pewno) czeka mnie restart generalny.
Nie ukrywam, że moja wina, za rzadkie podmiany +brak odpowiedniego nawożenia.
maleństwo   I'll love you till the end of time...
29 sierpnia 2017 14:20
Ale tu cicho i pusto...

kotbury, nie pomogę, bo nie stosowałam...

update, jest już mocniej obsadzone:


A tu ciekawostka, winda dla krewetek  😂


akwar żyje i ma się dobrze, od założenia padły nam dwie brzanki, ale możliwe, ze były stare. Życie się toczy, krewetki regularnie linieją, kosiarki myślą, że są brzankami, a zbrojnik zatyka nam wylot od filtra, chyba lubi takie hardkorowe jacuzzi...
Bischa   TAFC Polska :)
30 stycznia 2018 13:12
Ostatnio myślałam nad spełnieniem marzenia, które miałam w dzieciństwie. O własnym akwarium z rybkami.
I teraz pytania o koszty, sprawa nie jest pilna, jesli się zdecyduję to najwcześniej za pół roku, wiadomo przypuszczam ze to nie jest mały wydatek, wiec muszę uzbierać potrzebna kwotę.

Jaki to mniej więcej koszt może być? Skład:
-akwarium wysokość 60 cm, szerokość (od poprzedniej do tylnej ścianki) pół metra i długość (między bocznymi ściankami) metr, chętnie z klapą u góry (mam kota)
-wszelkie sprzęty typu filtr do wody, itp sprzęty
-nie chciałabym by w akwarium było łyso, wiec podloze z kamyków, jakieś pieńki ze dwa, roślinki.

Pytania natury nie finansowej.

Lepsze sa sztuczne czy prawdziwe roślinki?
Czy glonojady są koniecznością? Czy po prostu warto je mieć?
Jakie "zagęszczenie" ryb, żeby nie przesadzić, czuły się swobodnie przy takiej wielkości akwarium jak podałam powyżej.
Co poza filtrem wchodzi w skład akwarium?
Jakie gatunki dla osoby poczatkującej?
Czy warto kupować ryby do akwarium w zoologach w galeriach (gdzie mogą być nastawieni na zysk i niekoniecznie mogą dbać o dobro zwierząt) czy lepiej poszukać w sprawdzonych miejscach?

Za wszelkie rady dziękuje :kwiatek:
Bischa, a jakie rybki chcesz trzymać w tym akwarium? Bo jest to kluczowa sprawa i bez tego raczej ciężko odpowiedzieć na pozostałe pytania dotyczące obsady i wyposażenia.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
30 stycznia 2018 15:17
Bischa, to dość nietypowe wymiary dla akwarium tzn. bardzo wysokie i będziesz musiała zwrócić uwagę na grubość szkła i wzmocnienia. Czy ta wysokość z czegoś wynika?

Lepsze sa sztuczne czy prawdziwe roślinki?

Oczywiście, że prawdziwe. plastikowe źle wyglądają i ranią ryby.
Czy glonojady są koniecznością? Czy po prostu warto je mieć?
Ani nie sa konieczne i czemu "warto"? Nie jedzą glonów 😉 a potrzebują dużo miejsca
Jakie "zagęszczenie" ryb, żeby nie przesadzić, czuły się swobodnie przy takiej wielkości akwarium jak podałam powyżej.
A jaki gatunek?
Co poza filtrem wchodzi w skład akwarium?
Szafka, akwarium, filtr, grzałka (zależy od ryb i temperatury w mieszkaniu), podłoże, rośliny, skały i rożne inne gagety np. bimbrownia czy lampy uv
Jakie gatunki dla osoby poczatkującej?
Zależy czego oczekujesz
Czy warto kupować ryby do akwarium w zoologach w galeriach (gdzie mogą być nastawieni na zysk i niekoniecznie mogą dbać o dobro zwierząt) czy lepiej poszukać w sprawdzonych miejscach?
Sprawdzone miejsca - lepiej wydać więcej za zdrowe ryby

Poczytaj strony i fora akwarystyczne. Pooglądaj sklepy. Bo pytania o koszt akwarium to jak pytanie o koszt zakupu konia 🙂
Bischa   TAFC Polska :)
30 stycznia 2018 15:34
Kurcze, no właśnie nie mam sprecyzowanych gatunków.
Na pewno takie, które będą się "lubić" i nie pozabijają się nawzajem. Bardziej podobają mi się rybki kolorowe niż bure. Wielkość nie ma większego znaczenia, chociaż np jakby jedna jakas większa byla, też fajnie, lubię taka różnorodność.
Moja wiedza odnośnie rybek w warunkach domowych ogranicza się do tego ze nie wolno trzymać w szklanej kuli, bo ryba wytwarza fale (chyba) dźwiękowa czy coś na kształt echolokacji i w kuli te fale wracają i dla ryby to jest męczarnia. Ze niektórych gatunków nie trzyma się razem bo się nie lubią, drapieżne ryby pożrą inne gatunki. Ze musi być filtr, podgrzewacz, termometr i ze są ryby słono i słodkowodne.

Wymiary wynikają z miejsca gdzie stanie akwarium. Zmierzyłam szerokość, długość, wysokość będzie też zależała od wysokości szafki, ponieważ planuje postawić pod szafa pod którą do podłogi jest jakiś metr. Mam małe mieszkanie (26 metrów) i mało jest miejsc gdzie mogłabym postawić. Trzymanie na parapecie wydaje mi się niezbyt dobrym pomysłem tym bardziej ze latem przez cały dzień w nie świeci słońce.
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
30 stycznia 2018 16:36
Bischa, a szafka utrzyma taki ciężar? Bo po wymiarach patrząc to będzie ponad 200 l + piach czy kamienie, korzenie. ( Mnie właśnie brak odpowiedniej szafki cały czas wstrzymuje)

Chcesz akwarium biotopowe (tu dobierasz ryby i rośliny z jednego biotopu), czy towarzyskie (różne gatunki o zbliżonych parametrach)? Podejrzewam, że to drugie, więc pomyśl nad jakąś ławicową rybką (neonki, bystrzyki, razbory klinowe) i do niej dobierz jakieś dodatkowe rybki, żeby było bardziej różnorodnie (chociaż najpiękniejsze akwarium jakie widziałam to ławica rozbor klinowych )

Na początku warto znać chociaż pH i twardość wody w kranie (np. ze strony wodociągów) i pod to dobrać ryby, żeby nie było zabawy z parametrami.
Bischa   TAFC Polska :)
30 stycznia 2018 19:25
Szafka będzie kupowana również pod akwarium bo szafki nie posiadam niskiej nie posiadam 😉 Miałam dość solidną komodę, ale przy okazji remontu wyprowadziła się do moich rodziców 😂
Poczytam za wasza rada fora, może jest sprawdzone, pełne mądrości w stylu kociego miau.pl czy dogomani, żebym na jakichś oszołomów nie trafila?  😁
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
30 stycznia 2018 20:00
Bischa, ja bardzo lubię czytać/ oglądać forum rośliny akwariowe

Warto czytać nawet głupoty, żeby sobie wyrobić opinię i porównać różna rzeczy.
Jedni wola akwaria low tech, a inni jarają się toną sprzętu.

Cykl azotowy
można poczytać o obsadach - jakie gatunki razem i ilość dopasować

itp. 😉
Bischa,
akwaria, sprzęty, dekoracje, rośliny polecam kupić na olx- używane. Zwłaszcza na akwarium z szafką można zaoszczędzić baaardzo dużo. Ze sklepów stacjonarnych w Warszawie polecam Ci Clarias na Grochowie- mają niskie ceny. Rybek i roślin niestety niewiele, ale jeśli chodzi o wyposażenie, pokarmy itd są MEGA 🙂 pooglądaj zdjęcia aranżacji w necie, zobacz co Ci się podoba, a potem się zorientuj, czy jest realne zorganizowanie czegoś takiego w Twoim przypadku.
U mnie od majówki stoi taki "telewizor"  😍

Ogromne zdjęcie!
To ja jeszcze dodam, że podobno książka "Akwarium moja pasja" wyd. Galaktyki, jest ponoć niegłupia do poczytania. Można sprawdzić.

- co do rybek lubiących się - większe mogą zjeść mniejsze 😎 Wprawdzie u nas skalary żyją z neonkami & innymi rybami, i nic nikogo nie zeżera ani nie goni, ale nie polecam kupować dużych ryb razem z małymi na początek.
Kolorowe & ładne &łatwe w utrzymaniu wydają mi się: gupiki, neonki (neon czerwony to bardzo ładna ryba, moim zdaniem), bojowniki (tylko tu też lepiej mieć 1 samca i samicę czy dwie, bo samce broniąc swojego terytorium, gryzą sobie płetwy i gonią się), kirysek, podobno żałobniczka. Welonek też mi się nie wydaje jakąś super-trudną w utrzymaniu, rybą. Tylko o ile welony, neony, bojownik i kirysek powinny się zgodzić, tak gupik może być trochę mały...
Na początek można spróbować tylko z jednym gatunkiem.

-  Nie musisz mieć koniecznie glonojada. Możesz mieć otoska albo garra rufę. Też jedzą glony. Garra rufy są fajne, ruchliwe. 😀

- Nie polecam interesować się morskim akwarium. Trudniejsze w utrzymaniu, dużo droższe.

No i warto poszukać więcej informacji na necie, na forum stricte akwariowym albo może nawet i w zoologu...? Albo od hodowcy, może od pasjonatów, bo ciężko określić, jaki dokładnie sprzęt musisz koniecznie mieć i co spełnić do założenia akwarium.
Sankaritarina, welony (vel złote rybki czyli odmiana karasia złocistego) a gupiki, neony i cała reszta to inna bajka. Są to ryby z innych biotopów o innych wymaganiach - karasie to ryby zimnolubne. Nie powinny być łączone razem.

Bischa, zastanów się dobrze nad wymiarami akwarium. To co napisałaś to akwarium duże, ciężkie (szafka pod nim musi być naprawdę solidna, dobrze żeby specjalnie wzmacniana profilem metalowym), poza tym (stosunek wysokości do głębokości) niewygodne w obsłudze. Tym bardziej, że jeśli dobrze zrozumiałam, będzie umieszczone pod szafką wiszącą.

Proponuję nie tyle czytać fora (chociaż to nie zaszkodzi) co strony z artykułami, książki akwarystyczne.


Ascaia, Mieliśmy welona, który wyglądał jakby mu nic nie przeszkadzało i żył w cieplejszych warunkach niż powinien, ale przy kolejnej "zmianie wystroju" i akwarium, ostatecznie wylądował z pobratymcami w zimniejszym.
Dziękuję za czujność i poprawienie mnie :kwiatek:
Sankaritarina,
odradzam trzymanie bojowników w haremach😉 Jeśli już to samiec i do tego inne gatunki typu neonki, można krewetki np amano.

Gupiki są pancerne i dostępne we wszystkich kolorach tęczy chyba. Mieczyki, molinezje, kiryski..
kasska, Dlaczego? 🙂 Na razie wszystko grzecznie sobie pływa...
Sankaritarina,
bardzo często się zdarza, że to nie samiec jest największym agresorem, tylko samica właśnie. Kończy się tak, że zatłucze i samca i drugą babeczkę :P
O, a to nie wiedziałam. To będziemy obserwować. Póki co, jedna samica wygląda coś podejrzanie i zastanawiam się czy jednak z niej samiec nie wyrośnie. Chłop kupił małe, więc nie ma pewności. Ale to spokooojnie, najwyżej osobniczki socjalnie-nieprzystosowane wylądują w osobnym akwarium.
maleństwo   I'll love you till the end of time...
31 stycznia 2018 10:44
Sankaritarina,
bardzo często się zdarza, że to nie samiec jest największym agresorem, tylko samica właśnie. Kończy się tak, że zatłucze i samca i drugą babeczkę :P

Potwierdzam, u nas samica zatłukła samca i trzy inne samice... Odpuscilismy sobie bójki, choć je uwielbialismy, wcale nie są tak proste w hodowli, jak krążą pogłoski.
Obecnie mam brzanki i mimo, że one raczej żyją tylko z innymi brzankami, to jest tyle odmian i kolorów, że może być ślicznie. A są to bardzo wesołe, żwawe rybki, bawią się, ganiaja, super.
Wątek ożył! 😍 Ja co prawda laik, ale dzielnie nadrabiam braki w edukacji. 😀 W zeszłym roku sprawiłam chłopu prezent - akwa 112l z kilkoma rodzajami pyszczaków. Od tamtej pory obsada nam się trochę zmieniła i... rozmnożyła, więc aktualnie mamy dwa akwaria z pyszczakami. 😁 Plus jeszcze jedno z żółwiem, ale to nie ten wątek.

Mamy na forum fanów malawi? 🙂
mundialowa, u mnie całe lata był zbiornik malawi. Uwielbiam ten biotop. U nas było 240l i kontrolowane przerybienie w celu ograniczenia terytorializmu.
asds   Life goes on...
31 stycznia 2018 11:26
Bisha


Ja mam na sprzedaż [CIACH] akwarium 60 l [CIACH]. 😉

Zaparaszam na pw jak jesteś zainteresowana 🙂.

epk, też je uwielbiam. Ta różnorodność, możliwość obserwacji zachowań... U nas też kontrolowane przerybienie, ale nad rozmrożeniem nie zapanowaliśmy. 😀 Myślimy nad powiększeniem akwarium do ok. 350l i zostawieniem tych dzieciaczków, ale oczywiście ciągle wyskakują nowe wydatki i akwarium czeka... A że rybki rosną, to trzeba szybko podjąć decyzję - szukamy im domów czy jednak inwestujemy w większy zbiornik.
mundialowa, u nas też się jednak mnożyły. Niektóre nawet dorastały do wieku dorosłego i mnożyły się dalej 😉. Fantastyczne ryby, z wszystkich biotopów jakie miałam to mój ulubiony - no i najdłużej był. W sumie żałuję, że po przeprowadzce na nowe mieszkanie akwa nigdy już nie powstało - był plan na prawie 400l i specjalna zabudowa w ścianie. No ale jakoś nigdy nie odłożyliśmy na to kasy i .... czasem szkoda.
Co do akwarium 60 litrów - dla osoby tak początkującej jak Bisha radziłabym jednak bliżej 100 litrów. Średniej wielkości zbiorniki są najłatwiejsze w prowadzeniu, w utrzymaniu parametrów wody, itd.
maleństwo   I'll love you till the end of time...
31 stycznia 2018 12:05
mundialowa, my też laicy, ale wciąż się doksztalcamy. Mąż co i raz szer na olx i szuka większego bania ka, ale nie oszukujmy się, dużo większy nam się nie zmieści :p
Też mamy dwa, bo w kuchni w małym mieszkają dwa welony. Jeden miał zdechnac po zarazie, a skubany przetrwał, to szkoda nam go było oddać, dostał kolegę i są całkiem zadowoleni. A to z brzankami to to nasze "pokazowe", hihi

Ja teraz też na start wybrałbym, mając miejsce, ok 100l,mniejsze się sporo mocniej syfi... My przeszliśmy z 35 na 72 i jest różnica diametralna.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się