hucuły.

Moja od wczoraj na łące w nowej stajni. Wczoraj była z koleżanką na małym padoku obok dużej łąki, gdzie była reszta koni. Dziś też ta miały być, ale właścicielka tej drugiej klaczy postanowiła pojechac w teren i po wyprowadzeniu tamtej zaczęła się polka, bo moja wyszła pod taśmą, póżniej usiłowała sie z lonżownika wydostac i koniec końców zostaly puszczone na łąkę z końmi. Podolanka zagoniona w róg wyszła pod taśmą i biegała wzdłuż ściany po zewnętrznej stronie. Wprowadzona  z powrotem jakoś przetrwała 4 godziny i wrociła z końmi do stajni. Mimo, że ganiana przez konie była, nie próbowała się już wydostawać. zobaczymy jutro.
Piękna zima 🙂


U nas taka sama zima była w sobotę, nie wiem ile było stopni ale w kurtce i krótkim rękawku było mi ciepło  😁
Dziś niestety już minus, śniego grama, więc wszystko totalnie zamarźnięte.

U nas też zimy brak, zdarza się tylko niefajne twarde podłoże... Generalnie do tej pory było nam niestraszne, ale jak się jest kaleką to już zmienia postać rzeczy 🙁
Moja Frytka też skakała, ja niezbyt.
Teraz obie możemy tylko powspominać, ale zawsze to jednak coś 😀
A my chcemy zimę jak było na początku listopada (w górach tak i zostało i nawet więcej śniegu, ale teraz jesteśmy z dołu na zimę

Zamiast skrobania szyb - skrobanie sierściuchów  🙂

A my chcemy zimę jak było na początku listopada (w górach tak i zostało i nawet więcej śniegu, ale teraz jesteśmy z dołu na zimę




Piękne. Skąd jesteś?
Dwa pytanka o hucuły:
1. W jakim wieku osiągają dojrzałość fizyczną i psychiczną? Oczywiście chodzi mi o uśredniony przypadek.
2. Czy to normalne że dwa hucuły (wałachy w podobnym wieku) nie bardzo przejmują się sobą nawzajem? Tłumaczę o co chodzi - spodziewałem się, że będą nierozłączne (pochodzą z jednego stada) a tymczasem zazwyczaj jeden stoi sobie w stajni i drzemie, a drugi pasie się lub śpi pół kilometra dalej na pastwisku (teren jest otwarty i chodzą swobodnie). Lub inne konfiguracje, ale nie widzę u nich "przyciągania wzajemnego". Jedyny wyjątek to nowe zagrożenie (np zraszacze u sąsiada albo ostatnio fajerwerki) wtedy się grupują i wspólnie obserwują "koniożercę".
Każdy koń jest inny. Generalnie jak każdy uśredniony przypadek kręgosłup kostnieje 4,5-6 rok życia, a dojrzałość psychiczna też różnie, chociaż z tych hc co znałam to 3 latki były psychicznie jeszcze niedojrzałe.
Na drugie pytanie odpowiem tak, moja też nie potrzebuje innych koni do szczęścia więc to nic niepokojącego 😉
Vynth Ja mam zestaw hucuł + szetland. Jak się pasą na padoku to nie muszą się widzieć. Jak ucieka kucyk z padoku to hucuł zostaje. Jak ucieka hucuł to ciągnie za sobą kucyka. Jak zabieram kucyka do pracy to hucuł dostaje świra i wbiega w ogrodzenie. Jak jeżdżę w tereny z innymi końmi na swoim hucule to on ma ich w zadku.  😜
Vynth,  puść je dwa w nowe stado to zobaczysz, jakie są nierozlaczne.
podziele sie zdjeciem mojego hucka   ,który   po  goleniu do usg , zastrzyków wyglada jak   po  próbach szalonego  "golarza "   😉 podejrzewają w stajni,że jakieś  eksperymenty przeprowadzam ...
wean a co mu dolega 🙁 ?
[quote author=juriaua link=topic=341.msg2746254#msg2746254 date=1515483178]
A my chcemy zimę jak było na początku listopada (w górach tak i zostało i nawet więcej śniegu, ale teraz jesteśmy z dołu na zimę




Piękne. Skąd jesteś?
[/quote]
Ukraina zachodnia, ja teraz we Lwowie a konie są w Zakarpaciu🙂
Witam, witam. Kojarzy ogiera Junior po Lider? Chciałabym dowiedzieć się mniej więcej jak z charakterem i jezdnością w późniejszym czasie u koników po nim.
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
02 lutego 2018 08:36
Sam ogier z dobrym, spokojnym charakterem, do krycia wychodził na luźnym uwiązie 😉 Konie po nim z charakterem i jezdnością też ok, chodzą pod dzieciakami w rekreacji.
edyta 1525  a  taki ''zwyrodnialec "  -  prawie wszystkie  stawy w  lewej zadniej  łacznie z podejrzeniem  co do krzyżo-biodrowego ,ale nawet najnowszy  aparat  USG na SGGW nie dał rady    przebić sie przez    tłuszczyk  ...  🤣
Zeszły rok dał nam  w  kosć , bo była tez operacja  usuwajaca z tej nogi  osteofity drażniace  ściegna .  Koń  nie chciał chodzic  ( ale nie kulał )    wiec  wszyscy weci  zwalali ,ze hucuł to niechetny  do pracy  i zdjec nie chcieli  robić , a jak  w koncu zakulał to zdjecia, usg  i o matko    takie  zwyrodnienia w stawach  ...  .
Ale  powolutku zaczynamy tuptac  ....
emptyline   Big Milk Straciatella
04 lutego 2018 13:16
Czy ktoś posiada może zdjęcia klaczy Antaba bez jeźdźca i z drugiej strony niż te w galerii? Bardzo oryginalnie umaszczona jak na hucuła moim zdaniem. I jeszcze możecie mi powiedzieć kto oprócz Kasi Okrzesik, Edyty Trojańskiej i Karoliny Wengerek robi dobre zdjęcia hucułów?
Takie "kropki" i biale przebarwienia często sie zdarzają. Z drugiej strony ona ich nie ma.

Jak tam hucki?
Podolanka linieje na calego i bardzo mnie to cieszy, bo ostatnio siersc jej sie paskudnie ukladala, z zaczesem do przodu i z lokami 🙂
Beznadziejna pogoda dla połamańców, ale jakoś do przodu  😉
Cieszy mnie widok rozbawionych ludzi jak nas mijają, w końcu nie każdy koń nosi końzaki  🤣
Mnie dzisiaj mój czołg zaskoczył - ostatnio wszystkie chodziły od przypadku do przypadku więc spodziewałam się zerowej kondycjj. A ona po dwugodzinnym terenie z solidnym galopem wróciła suchutka i chętna na jeszcze. A początkowy stęp wyszedł nam harkorowy, bo przedzierałyśmy się przez zalaną, lekko podmarzniętą łąkę - nie spodziewałam się takiej wody. Tylko hucuł mógł przez to przejść, innym koniem bym zawróciła.
Czy ktoś posiada może zdjęcia klaczy Antaba bez jeźdźca i z drugiej strony niż te w galerii? Bardzo oryginalnie umaszczona jak na hucuła moim zdaniem. I jeszcze możecie mi powiedzieć kto oprócz Kasi Okrzesik, Edyty Trojańskiej i Karoliny Wengerek robi dobre zdjęcia hucułów?


Dobre zdjęcia hucułów robią Beata Gan i Paulina Peckiel.
I ja też🙂
Co do zdjęć to jeszcze Łukasz Grudysz robi ciekawe.  Ja też coś robię 🙂

Właściwie to ja tu z pytaniem. Czy ktoś ma jakieś świeższe dane niż z 2007 roku na temat liczebości populacji hucków na świecie?
Przyznam szczerze, że albo słabo szukałam, albo nie dotarłam do nich, bo nawet na stronie Hucul Internarional Federation nie znalazłam żadnych zestawień.
nancy94,
nie wiem czy to pomoże, ale w razie czego to ja mam dwa 😀
emptyline   Big Milk Straciatella
08 lutego 2018 18:13
A galerie jakies? Lektor nie wiem jak cię szukać gdzieś 🙂
Huculska Ostoja   Fotografia Beata Gan
10 lutego 2018 12:38
Może i ktoś podpowiedzieć czy litr owsa 2x dziennie dla wysoko źrebnej hucułki to dużo czy mało.
Prosiłabym też o podpowiedzenie jak zabiedzonego hucuła odkarmić. Nawet wet się przestraszył i powiedział żeby uważać, bo skoro przyszła z biedy i teraz dam jej za dużo to mogą być nie wesołe skutki. Mam możliwość podawania owsa, wysłodków i paszy z agro-vital. Proszę o poradę. Koń jest naprawdę zaniedbany, zarobaczony, z gruda i nie robionymi kopytami od urodzenia. Jest wysoko źrebna zaczyna nabierać mleka, ma 4,5 roku.
Została odrobaczona przez weterynarza, w kupach znalazłam larwy gzów i małe białe robaczki  🤔 
nokia6002, to dla takiej biedy litr owsa dwa razy dziennie bedzie zabójczy. Ja bym dawala full siana i zaczac od garstki paszy/owsa. Hucuł z głodu nie zdechnie, ale z dobrobytu może. Zrób morfolgie i pierwiastki z krwi.
nokia6002 tak jak marysia550 pierwsze pomyślałam o sianie 😉 Mój na kiepskim sianie puchnie  😵

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się