Dopasowanie siodła

Witam wszystkich  :kwiatek:
Czy możecie proszę polecić jakiegoś sprawdzonego pasowacza siodeł z okolic Śląska, lub osobę dojeżdżającą na Śląsk? Polecono mi Klinikę Siodła, ale słyszałam skrajnie różne opinie...korzystałam z usług Daw Maga (wysłałam im siodło do przeróbki), ale nie byłam zadowolona 🙁 Z góry dziękuję za pomoc :kwiatek:
Pan ząbczyk z hidalgo jezeli chodzi tylko o wypelnienie lub elfab horse jezeli mowimy o zmianie łeku i wypelnienja
Pan ząbczyk z hidalgo jezeli chodzi tylko o wypelnienie lub elfab horse jezeli mowimy o zmianie łeku i wypelnienja

według Pani Soroko siodło jest do wypełnienia. Dziękuję za odpowiedź, zadzwonię do niego  :kwiatek:
Czy mozecie mi powiedz czy to normalne te ,,śruby" pod przednim łękiem, jedna jest wyczuwalna pod palcem od góry siodła. Ogólnie siodło w super stanie, od w miare zaufanej osoby i nie wiem co o tym myśleć.

Zdjęcia giganty!
są to prawdopodobnie poluzowane nity
obrazek: http://www.siodlaequipe.pl/3/linie_siodel/platinum
Ponawiam. Czy ktoś mógłby doradzić na jakie modele zwracać uwagę?

[quote author=ashtray link=topic=95.msg2753949#msg2753949 date=1517607078]
Kochani, proszę o pomoc. :kwiatek:
Wstępnie rozglądam się za siodłem na proste plecy (arab). Rozumiem, że mam celować w siodło z panelami francuskimi (prostymi), a nie bananowymi? Mogę wrzucić zdjęcie jegomościa, z tym że uprzedzam, że od 2 lat nieużywany, więc grzbiet w opłakanym stanie 😉

Czy ktoś mógłby polecić konkretne modele siodeł wszechstronnych z takimi panelami? :kwiatek: :kwiatek:
Czy Wintec 500 takich czasem nie ma?

[/quote]

Hej, ja zmagałam się ostatnio z dopasowaniem siodła na małopolaka z dużym dolewem krwii arabskiej. To ciężkie konie jeśli chodzi o łatwość dopasowania siodła 😉 mają bardzo małą przestrzeń, na której można położyć siodło, tj. od łopatki do "połączenia" ostatniego żebra z kręgosłupem. Zgodnie z moją wiedzą dla koni o krótkim grzbiecie siodła z zaokrąglonymi do góry poduszkami są ok. Skraca się dzięki temu przestrzeń, na której leży siodło. Oczywiście kwestia dopasowania siodła to druga sprawa. Należy dopilnować, by nie mostkowało ani by nie było efektu kołyski. Ja nieświadomie jeździłam na swoim na za długim siodle i teraz leczę mu plecy... Uwaga na Winteki, wielokrotnie spotkałam się z opinią, że są to siodła mostkujące bardzo często. Ja na moim próbowałam winteka kierując się własnie tym, co piszesz - płaskimi panelami. Mostkował... Bender ma ledwo zaznaczony kłąb i płaskie plecy.
ushia   It's a kind o'magic
12 lutego 2018 13:36
jak siodlo mostkuje to wlasnie jest za plaskie w stosunku do plecow i opiera sie przodem i tylem, robiac most nad lekowata srodkowa czescia grzbietu....
No i właśnie ten Wintek mostkował na prostych plecach mojego konia. Co było dla mnie sporym zaskoczeniem. Widocznie inny element nie był dopasowany. Siodło to było także nieco za wąskie, więc wszystkie te elementy skumulowały się i obrazem był oplakany...
A czy z tymi poluzowanymi nitami da się coś zrobić? Czy to dyskfalifikuje siodło z użytkowania?
Do rymarza i wtedy wstawia nowe lub te dociska. Na Twoim miejscu wysłałabym zdjęcia dobremu rymarzowi z prośbą o ocenę i wycenę
Aletra dziękuję za uwagę. Będę miała to, co napisałaś w głowie przy wyborze siodła. Mój koń porównywalnie do innych znanych mi arabów nie jest taki krótki, a sama celuję w siodło 16 calowe, bo jestem szczupła.
Jeździłam poprzednio w Prestige Lucky Dressage i idealne nie było właśnie ze względu na tylne panele. Przy odpowiednim ich dopchaniu i pilnowaniu by nie oklapły, było ok. Ale jak już wypełnienie paneli zaczęło się ubijać, to siodło leżało słabo. 🤔
Ma ktoś namiar na kogoś zaufanego kto wymieni wypełnienie w siodle? Najlepiej woj. Zachodniopomorskie, lubuskie.
[quote author=Żmijkowa@ link=topic=95.msg2758175#msg2758175 date=1518725403]
Ma ktoś namiar na kogoś zaufanego kto wymieni wypełnienie w siodle? Najlepiej woj. Zachodniopomorskie, lubuskie.
[/quote]

http://elfabhorse.pl/kontakt/

mi polecono tego rymarza, obecnie moje siodło tam jest w robocie. Wymiana wypełnienia 400 PLN. Niestety okolice Katowic.
Aletra dziękuję za uwagę. Będę miała to, co napisałaś w głowie przy wyborze siodła. Mój koń porównywalnie do innych znanych mi arabów nie jest taki krótki, a sama celuję w siodło 16 calowe, bo jestem szczupła.
Jeździłam poprzednio w Prestige Lucky Dressage i idealne nie było właśnie ze względu na tylne panele. Przy odpowiednim ich dopchaniu i pilnowaniu by nie oklapły, było ok. Ale jak już wypełnienie paneli zaczęło się ubijać, to siodło leżało słabo. 🤔


Mój też wizualnie nie jest krótki, ludzie mówią - ojej, jaki długi koń! Ale to złudzenie, bo długa kłoda nie zawsze oznacza, że możesz włożyć na konia długie siodło... Także albo skracane panele albo banany w naszym przypadku.
Hej mam pytanie. Mam wałacha po wkkw, którego plecy są w słabym stanie  chce mu kupić nowe siodełko, które da mu komfort w pracy. Obecnie mam prestige Sydney łęk 33, ale leży... Krzywo. Tył jest w dole, a podniesienie nie będzie miało raczej sensu, bo już widać, że coś jest nie tak skoro już źle leży. Więc pytanie, kogo z okolic Warszawy polecacie by dobrać siodlo j druga sprawa.. Jakich szukać z najchętniej co bym mogła łatwo zmienić łęk jak będzie źle. Kupuje używane więc chcę w razie co mieć możliwość jakiejś regulacji, że tak powiem.
W Equipe się da?
Hej mam pytanie. Mam wałacha po wkkw, którego plecy są w słabym stanie  chce mu kupić nowe siodełko, które da mu komfort w pracy. Obecnie mam prestige Sydney łęk 33, ale leży... Krzywo. Tył jest w dole, a podniesienie nie będzie miało raczej sensu, bo już widać, że coś jest nie tak skoro już źle leży. Więc pytanie, kogo z okolic Warszawy polecacie by dobrać siodlo j druga sprawa.. Jakich szukać z najchętniej co bym mogła łatwo zmienić łęk jak będzie źle. Kupuje używane więc chcę w razie co mieć możliwość jakiejś regulacji, że tak powiem.
W Equipe się da?


Hej. Z tego co piszesz można podejrzewać, że siodło jest za wąskie. Jeśli wtedy podłożysz coś pod tył siodła to spowodujesz, że sztyce przedniego łęku jeszcze bardziej wbiją się w okolice kłębu konia - najgorsze, co można zrobić.

w Prestige'ach można poszerzyć łęk. Może warto zainwestować w obecne siodło i go fajnie dopasować? Z okolic Wawy mogę polecić Michała Dobrowolskiego http://www.mdsiodla.pl/o-mnie/
EchelonMaja, zanim dopasujesz siodło - warto najpierw wyleczyć plecy. W okolicach Warszawy siodło Prestige dopasuje ci Pan Paweł Kostrzewa. Prestige daje możliwość zmiany rozmiaru siodła w ramach tego samego egzemplarza.

Nie widziałam Twojego konia, ale rozmiar 33 Prestige jest raczej na mocno zbudowanego konia. Być może już z założenia siodło jest za duże, albo uklepane, bo to chyba jest dość stary model. Bez zdjęcia - trudno cokolwiek napisać.

Hej. Z tego co piszesz można podejrzewać, że siodło jest za wąskie. Jeśli wtedy podłożysz coś pod tył siodła to spowodujesz, że sztyce przedniego łęku jeszcze bardziej wbiją się w okolice kłębu konia - najgorsze, co można zrobić.

w Prestige'ach można poszerzyć łęk. Może warto zainwestować w obecne siodło i go fajnie dopasować? Z okolic Wawy mogę polecić Michała Dobrowolskiego http://www.mdsiodla.pl/o-mnie/



Nie chce tego dopasować ponieważ mam oprócz niego innego konia, na którego siodlo jest dobre. Dlatego jedynie zostaje nam kupić drugie.
Jakie zdjęcia by wam pomogły?
33 z Prestige to szerokie siodło? Mam mocno odmienne odczucie. To jest produkcyjny standard tej marki. Osobiście mam mocno zbudowanego konia i dawno temu jak jeszcze nie miał za bardzo pleców i generalnie byl movno dxieciecy jeszcxe, to wyrósł z 34.
Klami, mój mocno wykłebiony miał 32, wiec 33 nie nazwałabym szerokim :P
xxagaxx, też mi się tak wydaje. Natomiast powyżej widzę wypowiedzi które by sugerowały  właśnie rzecz odmienna, jakoby 33 było na "mocnego konia". A to jak dla mnie dość wąskie siodło jest.
Mojemu 33 mogę na szyję założyć myślę. 😉
Miałam 34 jak moje Smoczysko było jeszcze totalna "dzidzia".
Zwłaszcza, że siodło to ma środek ciężkości przesunięty ku tyłowi co oznacza, że jest duże prawdopodobieństwo, że jest za wąskie. Ja mam konia poza treningiem i mimo wszystko 33 prestige to dla nas o wieeeele za mało.
wow...to mój ma 36 wg Prestiga to znaczy,że co??? jest mamutem...nie jest arabem  😂
Mój koń miał Prestige 33 jak był jeszcze cienkim leszczem. Powiedziałabym, że to średnio-wąski rozstaw łęku.

EchelonMaja, masz Pawła Kostrzewę, który jest świetnym fachowcem. Pasował mi Prestige dwa razy i byłam bardzo zadowolona z efektów. Jest też Magda Saracyn i Michał Dobrowolski oboje saaddle fitterzy i fizjo w jednym, także dla problematycznego plecowo konia masz full serwis. Z czystym sumieniem mogę polecić ich usługi.
Aletra możesz napisać jakie siodło udało Ci się dopasować? Jakiej marki,typu?
33 z Prestige to szerokie siodło? Mam mocno odmienne odczucie. To jest produkcyjny standard tej marki. Osobiście mam mocno zbudowanego konia i dawno temu jak jeszcze nie miał za bardzo pleców i generalnie byl movno dxieciecy jeszcxe, to wyrósł z 34.

Też sądze, że to nie duże , ale nie chciałam się już wypowiadać. Zamówiliśmy Equipe Synergy, mam nadzieje, że po poprawkach pań z Equipe uda nam się znaleźć dla niego złoty środek, a do Sydneya wezwę p. kostrzewę
Kurcze, to ja nie wiem, jak ta rozmiarówka działa. Mam co prawda rozmiar 34 a nie 33 ale mam naprawdę spore konie. Może to jakaś specyfika budowy grzbietu.

I szczerze mówiąc zadziwił mnie arab. Mam konia, który waży w tej chwili prawie 700 kg i chodzi w Prestige 34.
Aletra możesz napisać jakie siodło udało Ci się dopasować? Jakiej marki,typu?


Próbowałam wieeele siodeł. Arabski grzbiet jest trudny pod względem łatwości dopasowania siodła, że się tak wyrażę 🙂 Konieczny jest szeroki tunel (araby to konie o szerokim kręgosłupie). Znajoma fizjo powiedziała mi, że w większości przypadków araby potrzebują kanału na 8-10 cm. Druga sprawa skracane panele albo banany. Araby to konie z krótką przestrzenią miedzy łopatką a ostatnim żebrem. I trzecia sprawa, to konie zazwyczaj szerokie, ze słabo zarysowanym kłębem. Zajebiscie trudno znaleźć siodło o wszystkich powyższych parametrach. Ja w końcu kupiłam Kentaura Medea 16,5. W tym momencie poszerzam siodło, bo to był łęk 3 i był za wąski. Kanał ma fajny, szeroki, panele dosyć krótkie. Przystuly elegancko opadają pionowo do ziemi. Więc postanowilam wziąć, a łęk poszerzyć. Czekam na.efekt końcowy 🙂
Kurcze, to ja nie wiem, jak ta rozmiarówka działa. Mam co prawda rozmiar 34 a nie 33 ale mam naprawdę spore konie. Może to jakaś specyfika budowy grzbietu.

I szczerze mówiąc zadziwił mnie arab. Mam konia, który waży w tej chwili prawie 700 kg i chodzi w Prestige 34.


Dance Girl tu naprawdę nie chodzi o wysokość konia...araby niestety mają plecy jak deski do prasowania  😂 od 34 to zaczynamy...moja koleżanka ma araba 146cm i ma łęk 37-37,5 🤣
Melduję się z moim Batesem:














Liczyłam, że będzie lepiej choć cudów się też nie spodziewałam. Leci trochę do tyłu, ale to normalne w przypadku tego delikwenta, co myślicie o łęku, czy powinnam wymienić na węższy? Bo ogólnie ramiona siodła wydaje mi się leżą poprawnie, ale mam wrażenie, że siodło jest za blisko konia (choć na wysoki kłąb i opadający grzbiet nie wiem czy jest jakieś rozwiązanie..), ale z kolei mniejszy łęk spowoduje jeszcze mocniejsze opadanie siodła do tyłu.. Czy może zostawić jak jest teraz i podłożyć coś pod tył? Tylko znowuż przedni łęk siądzie bliżej kłębu.. Mam miśka z wkładkami korekcyjnymi więc mogę np. zostawić wkładki pod tył, a z przodu wyjąć.. W tedy też te dziury przy kłębie mogłyby się wypełnić futerkiem choć nie jestem pewna czy tam jest miejsce na podkłądkę.. Co sądzicie? 👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się