siodło ujeżdżeniowe

Mam pytanie dotyczące siodła ujeżdżeniowego Bates Wide. Czy jest jakiś dystrybutor tych siodeł w Polsce który dysponuje siodłem Bates Wide do jazdy testowej ? Mam konia niewykłebionego, z szerokim grzbietem, z przebudowanym zadem. Obecne siodło już nie pasuje, przesuwa się do przodu, nie działają patenty typu forgurt, podogonie etc. Chcę przetestować Bates Wide ale nie mogę znaleźć siodła do testów
grando_ Roma to chyba Prestige?
Testowałam to siodło na jednej jeździe i moim zdaniem z punktu widzenia jeźdźca nie było udane. Ciężko w niej dobrze usiąść, klocki zamiast pomagać przeszkadzały. W DD różnica w odczuciach była kolosalna.
lillid cholercia pomyliłam się ! Chodziło mi o Rose 😀 Nie wiem skąd ta Roma...  💃
Orientujecie się jaki jest standardowy rozmiar łęku w equipach? Mam siodło standard + 1.5 dobrze myślę, że to wypada rozmiar 33.5?  🤔
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
08 lutego 2018 22:55
słuchajcie, ostatnio szukam siodła i z tej okazji przymierzam różne i mam okazję sobie w nich pojeździć. to, co zauważyłam, to że w zależności od siodła, muszę skrócić strzemiona o dziurkę albo zostawić na długości, na jakiej jeżdżę od kilku ładnych miesięcy. Czy ktoś może mnie oświecić, czego to jest kwestia? Długości klocka, czy długości tybinki, czy może jeszcze czegoś innego?
taggi, mnóstwa rzeczy. Wszystko ma wpływ. W pierwszej kolejności to będzie zależało od szerokość twistu czy samego siedziska (te, które są nisko nad zamkiem i takie bardziej głębokie dają dłuższe puśliska). Tybinka ma znaczenie (monoflap czy standardowa podwójna tybinka).

Najciekawsze jest, że nawet to samo siodło na dwóch różnych koniach leży zupełnie inaczej, nie tylko w inny sposób sadzając jeźdźca i dając nieco dłuższą lub krótszą nogę, ale też zupełnie inne wrażenia z jazdy. Jeżdżąc takie np. Devoucoux Mendia na jednym z koni, które mam w robocie powiedziała bym, że to mocno trzymające, ciasne siodło. Jeżdżąc wyłącznie na innym to samo siodło opiszę jako zupełnie swobodną ujeżdżeniówkę, która o sobie w ogóle nie przypomina przez cały trening, wrażenia jak z wszechstronnego albo skokowego siodła. Najlepszy kameleon to Butterfly, wsiadałam na testy z werdyktem "ale szerokie to siodło", po czym po przesiodłaniu i ruszeniu kłusem na kolejnym zwierzaku totalnie się zadziwiałam "o matka, jak tu jest wąsko, gdzie ja w ogóle mam usiąść" 😉

Na moje dwa podstawowe koniki mam tą samą ujeżdżeniówkę, holenderskiego Hulsebosa. Na klaczy wydłużam strzemiona, bo inaczej mi po prostu niewygodnie. Na wałacha strzemiona muszę dziurkę skrócić, bo mam w nich za mało oparcia. To samo siodło, ten sam dosiad, ten sam tyłek jeźdźca 😉
taggi   łajza się ujeżdża w końcu
08 lutego 2018 23:37
dzięki quanta, bo już myślałam, że to ze mną coś nie tak. Kurde lipa straszna, szukam tego siodła i szukam i znalazłam mega-super fajne, które wizualnie wydawało się jak dla mnie stworzone, do tego tanie i na konia w stój pasowało.... no niemal idealnie. A wsiadłam i kaplica🙁( podczas jazdy siadło tak, że bez podkładki ani rusz, a ja się czułam jak.... no jak na beczce... o przyłożeniu łydek nie ma mowy🙁( W szoku jestem, bo byłam pewna, że kupię. Kurcze, jutro jeszcze raz spróbuję, może się jednak jakoś w nim usadzę... Bardzo bym chciała.
Orientujecie się jaki jest standardowy rozmiar łęku w equipach? Mam siodło standard + 1.5 dobrze myślę, że to wypada rozmiar 33.5?  🤔

jeśli do Prestiga rozmiarówki to raczej bliżej 36.
Przymierzam się do zmiany siodła na inne.
Czy polecacie siodła takie jak : Felix Buhler  lub Jorge Canaves AAchen ? Wolę się cokolwiek dowiedzieć o nich niż kupować w ciemno.
Felix Buhler miałam krótko z tym, że siodło wszechstronne. Było tak strasznie twarde, że miałam wrażenie że siedzę na kawałku drewna.
taggi, ja ostatnio też doznałam szoku, bo jeżdżę od kilku miesięcy w jednym siodle na jednym koniu i puślisk w ogóle nie zmieniam, wzięłam inne siodło na test, wzięłam te same puśliska nie zmiaeając ich długości, tego samego konia i nagle okazało się, że musiałam wydłużyć je aż o 3 dziurki! Ja zauważyłam, że spore znaczenie ma rozmiar siedziska - nasze ciało naturalnie będzie dążyło do znalezienia się na środku siodła, a ono w dużym siodle wypadnie nieco dalej niż w mniejszym rozmiarze. Automatycznie to sprawi, że noga zrobi się "krótsza" i będzie leżała wyżej. Jest też zupełnie inaczej jeśli siedzimy na dużym czy szerokim koniu, a przesiądziemy się na mniejszego lub bardzo wąskiego - tutaj też puśliska wołają o skrócenie.
azazu93 miałam kiedyś jorge canaves i było całkiem wygodne.
Dziękuje  :kwiatek: jakby ktoś jeszcze coś wiedział to chętnie poczytam
azazu93, Felix Bühler to jest marka własna niemieckiego sklepu jeździeckiego - Kramera. Oni sobie robią ekonomiczne, niedrogie produkty od kopystek, przez bluzy polarowe, derki, kantary po siodła, bo wypada mieć takie sygnowane swoim logiem w ofercie. Ale to nie jest firma siodlarska. Jeśli takie siodło pasuje na konia i mamy w planach takie bardziej zabawowe ujeżdżenie, to czemu nie.
quantanamera szukam czegoś na pół roku bo ogólnie mam w planach Henniga zakupić. Tylko potrzebuje czegoś wygodnego przede wszystkim dla konia a za razem nie coś co zje mój portfel bo to chwilowe rozwiązanie będzie 🙂
Proszę o pomoc!
Pilnie potrzebuję zmienić siodło, najbardziej zależy mi na jak najlepszym dopasowaniu siodła do konia. Już się czaiłam na prestige roma, ale trenerka od razu uznała, że na moim koniu na pewno nie będzie dobrze leżeć. Wizyta saddle fittera z prestig'a to 400 zł jeśli nie zdecyduję się na siodło, a niestety to jedyny model prestige na jaki mnie stać. Czy może w okolicy Warszawy jest jakiś godny polecenia saddle fitter, który naprawdę potrafi dobrać siodło do grzbietu i ocenić komfort konia? Ja jestem w temacie zielona  😡 mój max to 7500 PLN, mogłabym kupić jakieś mało używane siodło, ale wtedy mam kłopot z dopasowaniem, bo sama nie jestem w stanie tego ocenić.
Dodatkowo chętnie skonsultuję stan plecków z jakimś fizjoterapeutą z okolic Warszawy  🙄
gosiunia811 proponuję Equipe- w tej cenie można przyzwoitą używkę dorwać, a i saddlefitterkę (Beata chyba) w Warszawie mają całkiem kumatą.
Do pleców polecam lek wet Annę Jasińską-Kaźmierczak (Acuvet)
Dzięki 🙂 jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz: czy skoro w prestigeu można dowolnie „korygować” siodło tzn. Ze nie ma większego znaczenia jaki wybiorę rozmiar lłęku? Mamy czarny łęk z winteca czy 32 prsestige będzie względnie Ok? Czy poza serwisem można gdzies dokonać przeróbek? Zmiana łęku, dopchnie poduszek itp. Pod wymiar konkretnego konia? 🙂
gosiunia811, Magdalena Saracyn wszystko czego potrzebujesz w jednej osobie. Jest fizjo i pomoże Ci ocenić i dobrać siodło, a do tego robiła ostatnio za granicą kurs saddle fittera także również robi korekty. Ja korzystam z jej usług od lat i jestem bardzo zadowolona.
Dzięki 🙂 jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz: czy skoro w prestigeu można dowolnie „korygować” siodło tzn. Ze nie ma większego znaczenia jaki wybiorę rozmiar lłęku? Mamy czarny łęk z winteca czy 32 prsestige będzie względnie Ok? Czy poza serwisem można gdzies dokonać przeróbek? Zmiana łęku, dopchnie poduszek itp. Pod wymiar konkretnego konia? 🙂


gosiunia811, z tą zmianą rozmiaru łęku to chyba trochę nie tak różowo. Wydaje mi się, że aby reszta siodła miała szansę pasować to łęk można zmienić pewnie max 2 rozmiary czyli np 34 na 32. Jeśli chodzi o Prestige to z gwarancją pewnie zmieni Ci rozmiar tylko przedstawicielstwo. Czyli za te 400 zł przyjeżdża saddlefitter i mierzy konia a potem płacisz za zmianę rozmiaru (chyba ze sama bierzesz odpowiedzialność za własne pomiary).

Akurat pan Kostrzewa jest wg mnie dobrym saddlefitterem i przy ryzyku obicia pleców konia, szukając Prestige zapłaciłabym jednak te 400 zł za przyjazd. W cenie do 7500 powinnaś trafić jeszcze Dressage Dream nowe, albo jakąś używkę z droższych modeli. Musiałabyś zadzwonić do p. Kostrzewy i zapytać czy ma coś używanego Prestige bo oni czasem biorą w rozliczeniu.
gosiunia811, - nie masz nikogo, kto zerknie? Koń jest jakiś mocno nietypowy? Często idzie znaleźć dobra używkę bez większych kombinacji. Co do nowych siodeł - przyjaciółka z equipe buja się 2 lata i obecnie chce już tylko zwrotu pieniędzy, więc jak szyć, to z Prestige 😉 Łęki w Prestige zmienia się do 3 rozmiarow od oryginału, ale łęk to nie wszystko.
Koń jest raczej standardowy, ale niestandardowy do ujeżdżenia  😀
Umówiłam się na pomiary z MD siodła. Aktualne siodło mam zetknięte przez stajennych znawców i teraz mamy problemy z plecami  🙁 koń ma plecy proste, mało wyklębione i sam jest prawie kucem: 160 cm 🙂
Dzięki za rady, sprawdziłam wszystkie podpowiadane przez Was drogi 🙂 mam nadzieję, że przy odrobinie cierpliwości trafię jakąś dobrą używkę.
Prestige Hippos dressage- macie jakieś doświadczenia? Szukałam w lupce i znalazłam same pytania i jeden negatyw. Mam młodego konia zaczynającego pracę wiec na razie nie będziemy robić żadnych skomplikowanych figur  🤣. Zastanawiam się nad nim gdyż mogłabym go przymierzyć i bez problemu oddać w razie czego.
Czy ktoś może pracował z siodłem Barefoot Wellington? http://barefoot-saddle.com/de/Pferd/Sattel/Dressursattel/Barefoot-Wellington-Dressursattel-NEU.html
ewentualnie z innym siodłem bezterlicowym o profilu ujeżdżeniowym? Czy praca w takim siodle bardzo różni się od pracy w klasycznym ujeżdżeniowym siodle? Czy faktycznie może być bardziej komfortowym siodłem dla konia niż dopasowane klasyczne? Nigdy nie miałam styczności z bezterlicówką, więc każda informacja jest dla mnie bardzo ważna 🙂
Czy ktoś miał jakieś doświadczenia z siodłem Equiline Elite? Takim jak te: https://konik.com.pl/Siodlo-ujezdzeniowe-ELITE-W-czarne-EQUILINE
Jeszcze raz ja 🙂 które lepsze: prestige venus k czy prestige helen D? W cenie podobnej, stan tez. Do Pani od helen D mam blisko, a pani od venus k jakaś ciężka do dogadania. Oba w pasujących mi rozmiarach. Dodam, ze my tacy bardziej rekreanci, ale zależy mi na plecach konia 🙂
fuzz mam to siodlo, co chcesz wiedziec?
Czy ktoś miał kiedyś do czynienia z siodłem tej firmy? http://ogloszenia.re-volta.pl/sprzet/szczegoly/192932?q=uje&kategoria=13&rodzaj=0&stan=&lokalizacja=&sortuj=0&widok=0&strona=9
Przeglądałam sobie ogłoszenia i tak mnie zaciekawiło 🙂

I tez czy ktoś poleci mi jakąś fajną ujeżdżeniową "używkę" na mój skromny budżet do 3 tyś? Lub ewentualnie coś przekraczającego budżet, ale na prawdę wartego kupna?
Zależy mi tylko na tym żeby była skóra, nie syntetyk i żeby nie było zbyt twarde.
Ofert jest cała masa, jednakże nie znam się na tyle na różnych firmach żeby sobie coś wybrać.
Obecnie posiadam Wintec Isabell Werth i całkiem sobie chwalę, jednak była to moja pierwsza ujeżdżeniówka kupiona "na chwilę" 🙂
edit: Siodło dla stosunkowo nienajniższej osoby o długich nogach 🙂
vissenna   Turecki niewolnik
15 lutego 2018 22:31
Dominika95 Z tego co znalazłam w necie, to siodła tej marki mają około 30 lat, bo wtedy firma ta została wykupiona przez Courbette i szyła już tylko dla nich.

Wystarczy zobaczyć te krótkie przystuły, takich siodeł już się nie robi od dawna....
fuzz mam to siodlo, co chcesz wiedziec?


FirstLight wysłałam pw
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się