żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło

Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
15 lutego 2018 18:15
Przecież Winderena jak się złapie palcami to czuć jak od razu mięknie pod wpływem ciepła. Zresztą ja nic nie mam do gadania, mój koń sobie wybrał i na Mattesa już patrzeć nie chce... Winderena mam korekcyjnego i bardzo fajna jest opcja że są 3 grubości wkładek korekcyjnych i podkładka jest podzielona na 3 kieszenie. Daje to bardzo dużo możliwości indywidualnego poustawiania.
Koniczka, no akurat uważam, że różnica w miękkości przed, a po jeździe jest OGROMNA. Dopiero naprawdę rozgrzana od konia podkładka staje się plastyczna, a to, że nacisnąć można, no tak, z betonu przecież nie jest 😉
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
15 lutego 2018 21:12
Ale mi chodzi o to, że nawet pod ciepłem palców od razu się rozgrzewa i mięknie. Zresztą mój hiper przewrażliwiony na punkcie swojej osoby koń od początku do końca jazdy w Winderenie jest szczęśliwy, więc zakładam, że rozgrzanie następuje szybko.
Nie no, mi też się wydaje, że szybko, osobiście nigdy nie miałam wrażenia, że siedzę na czymś twardym, jedynie na początku jakoś tak.. dziwnie. Trochę nad koniem. A koń przecież wytwarza ciepło non stop bez względu na to czy na zewnątrz jest zimno czy nie, więc nie sądzę, żeby podkładka gorzej działała zimą skoro jest pomiędzy siodłem, a koniem, więc przepływ powietrza jest zamknięty (to tak a propos poprzednich twierdzeń, że zimą podkładka jest zbyt twarda).

A w ogóle alexiss poruszyła fajną kwestię szukam jednak czegoś zastępczego na skoki gdzie bardziej zależy mi na dobrej amortyzacji niż jak w przypadku tej jazdy ujeżdżeniowej na codzień-„czucia” tego konia 🙂


No i właśnie na jednego konia na którym jeżdżę w siodle ujeżdżeniowym i robimy pracę pod tym kątem wolę futerko, zdecydowanie mi się lepiej jeździ. A drugi jest skoczkiem i jeżdżę w siodle skokowym. Ten koń woli Winderena, a mi on w tym przypadku, tam pode mną nie przeszkadza, więc koń zadowolony, a dla mnie jest po prostu ok.
gllosia, wiec w myśl zasady, ze jak coś jest do wszystkiego to jest co niczego zdecydowałam ze skoki będą właśnie z winderenem (jeśli tylko jaśnie Pani podpasuje) a na jazdy ujeżdżeniowej zostanę przy mattesem  🙂 taki system przyjmuje tez co do wędzidła,na skoki gumowe a na ujezdzenie oliwka i kobyła nie narzeka,wiec i taka zmiana powinna być  jak najbardziej na plus 🙂
próbował ktoś kiedyś sam zrobić podkładkę korekcyjną? Potrzebuję podnieść środek i tył, przód musi zostać jak jest. Niestety siodła wróciły z dopasowania w takim samym stanie niedopasowania jak przez "dopasowaniem", a gotowca żadnego nie znalazłam. Zależy mi na tym, żeby w ogóle nie poszerzało przodu i żeby nie było "schodków", jakie się robią między wkładkami w tradycyjnych podkładkach korekcyjnych w których są 2/3 kieszenie z każdej strony. Najlepiej coś takiego jak wintec half pad, tylko dłuższe, bo on podnosi tylko tył. Kupiłam już taką:

http://saddlefitservice.nl/producten/zadelpads/kavalkade-vario-pad/

żeby to z zewnatrz jakos wyglądało, tylko pytanie brzmi co wepchnąć do środka.
Na allegro są jakieś pianki tapicerskie (kształt bym sobie z tego wyrzeźbiła taki jak chce, byle to było odpowiednio grube, bo podnieść trzeba sporo), ale mają kilka różnych twardość i nie wiem którą wybrać i czy się to w ogóle do czegoś nada. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z tym, albo jakiś inny dobry pomysł?
Ja robilam taka podkladke u producenta ktorego mozna znalezc na allegro. Przedluzona lopatka. Podalam dokladne wymiary i idealnie lezy pod siodłem docelowym. Za uszycie  wydziwianiem i wysylka chyba okolo 210 zł
n, do środka to zwykły filc. Dostaniesz w sklepach tapicerskich w różnych grubościach, można złożyć i przyciąć kilka warstw po skosie, żeby nie było schodków.
Nie ubija się i jest względnie przewiewny (w odróżnieniu od niektórych pianek czy karimaty). Pianki - szczególnie, jeśli będą ułożone "na grubo" - mogą dawać efekt sprężyny.
Rude dwie, niezłe, dzięki, spróbuję 🙂

drabcio, masz jakiś namiar, bo przeszukałam allegro i nic takiego nie zidentyfikowałam

a tych to znam, ale futro tak średnio spełnia warunek nieposzerzania przodu, poza tym piszą, że wkład trzeba sobie samemu zrobić, a ja własnie wkładu szukam.
Znacie jakieś godne polecenia podkładki, które nie są żelowe, ale są cieńsze niż futerko/memory foam? Coś innego niż Winderen 😉
gllosia, Akton 🙂

edit. Okej... NIE żelowe  😵

Może Oglivy? One takie miękkie są, jak poducha. Tylko czy cieńsze niż futerko to nie jestem pewna.
A takie z Winteca? 1,5cm pianka.
Puma, Oglivy to memory foam i one wszystkie jak na moje oko są grubymi poduchami 😉 Dlatego pytam o coś innego. Właśnie ten Wintec wpadł mi w oko wczoraj i nad nim myślę.. Bo chyba nic innego tak cienkiego nie znajdę co nie będzie żelem. Dodatkowo ma kilka opcji z korekcja, więc można wybrać pod konia. No i fajne jest ta forma przodu - automatycznie robi miejsce na kłąb i układa dobrze siodło. Wiec chyba postawie na ta piankę, chyba ze ktoś coś w międzyczasie podrzuci innego 👀
Busse thin line?
Decathlonowa? za 40 PLN
n, o też wygląda ciekawie, czy to ten same materiał co tej z Wintec? Cena jedynie nie zachęca..

halo, no dobra, ale czy taka pianka za 40zł to ona się będzie nadawała w ogóle na położenie pod siodło? To w ogóle może coś amortyzować i poprawić końaki komfort? Miałaś może z nią styczność? Bardzo dużym plusem dla mnie jest to wcięcie na kłąb.
halo, no dobra, ale czy taka pianka za 40zł to ona się będzie nadawała w ogóle na położenie pod siodło? To w ogóle może coś amortyzować i poprawić końaki komfort? Miałaś może z nią styczność? Bardzo dużym plusem dla mnie jest to wcięcie na kłąb.


Byłam w Deca nie dalej niż wczoraj i akurat macłam tę podkładkę. To jest pianka najgorszej możliwej jakości, twardsza od większości poduszek w siodłach. Żeby to się ułożyło do czegokolwiek, to chyba musiałabyś to przytłuc traktorem.
nie ma pojęcia niestety, nie widziałam jej na żywo. Skojarzyłam ją z internetów, jako że same ostatnio szukałam podkładki i znam już wszystkie jakie istnieją chyba...
O czym wy mówicie? Używam od roku, pianka jest mięciutka i termoplastyczna.
Ja o tej: https://www.decathlon.pl/podkadka-pod-siodo-czarna-id_8237178.html
Zaletą jest to, że przód można różnie układać, i grzbiet konia(i) dobrze reaguje.
Wadą, że potrafi się przesuwać przy luźniej dopiętym popręgu.
O czym wy mówicie? Używam od roku, pianka jest mięciutka i termoplastyczna.


No to może coś zmienili/podkładki mają różną jakoś w zależności od egzemplarza. Ta, którą macałam nie była w żadnym stopniu mięciutka.
A może było zimno? Bo jest termoplastyczna, tylko nie jest gruba, jakieś 14 mm i kompresuje się do jakichś 7.
A może było zimno? Bo jest termoplastyczna, tylko nie jest gruba, jakieś 14 mm i kompresuje się do jakichś 7.


Nie, macałam w sklepie. Ja byłam z dworu, ale pracownicy latają w krótkim rękawku, więc raczej ciepło. 🙂 Może to już była jakaś podkładka, która na tej wystawie przeleżała kilka miesięcy i jej to nie posłużyło, nie jestem w stanie powiedzieć. Ale można nią było zabić.
halo, a ona się odkształca od siodła na stałe, czy wraca do wyjściowej formy? Będę we wtorek w okolicy Deca to sobie zajrzę i pomacam..
Moon   #kulistyzajebisty
26 marca 2018 06:53
gllosia, wraca do normalnej formy.
Użytkowałam takową na szkółkowych koniach - taka typowa cienka pianka.
Na stronie Deca ktoś napisał opinie, że podkładka się odkształca po kilku miesiącach użytkowania, dlatego spytałam. Szczerze mówiąc nie jestem przekonana czy ta podkładka spełni funkcje amortyzujące i rozkładające równomiernie nacisk, ale nie uprzedzam się i po prostu pójdę ją sobie obejrzeć i obmacać. Z drugiej strony tak sobie pomyślałam, że masa podkładek ma taką zwykłą, cienką piankę tylko owleczoną jakimś pokrowcem co by było ładniej i bardziej profi 😎 I kosztuje kilkakrotnie więcej. W sumie na to i tak pójdzie żel korygujący tył więc będzie dodatkowe wsparcie.
Pod 18 z Daw Maga jaki rozmiar Mattesa? Tak, zeby futerko dosyc wystawalo.
gllosia, z takich pianek to masz jeszcze Eskadrona, kiedyś były u nas dostępne jeszcze takie Thin Line, ale teraz tylko na ebayu znalazłam. No i wszystkie podkładki anti slip takie czy takie to masz neopren/pianka, a tego pełno.

A w jakim celu potrzebujesz taką podkładkę dołożyć jeszcze pod żel?
Pod 18 z Daw Maga jaki rozmiar Mattesa? Tak, zeby futerko dosyc wystawalo.

L
Proszę o radę . Jeżeli siodło jest dopasowane do konia ( i nie mówię tu o dopasowaniu przez laika ) to czy jest potrzebna jakakolwiek podkładka czy żel ? Teoretycznie jeżeli siodło na koniu leży idealnie to dodatkowy materiał będzie powodował że siodło zrobi się ciasne – czy dobrze myślę ?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Natalia
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się