Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Dokładnie. Energia z tłuszczu, a energia z cukru to są dwie zupełnie inne rzeczy.
kotbury, - osobiście nie lubię proszków, bo nigdy nie mam pewności ile koń z tego rzeczywiście zjadł, a ile zleciało na dół żłobu czy przykleiło się do wiadra przy mieszaniu na mokro. Jestem, że tak powiem team pellet/granulki 😉 Z tych opcji co podałaś, wybrałabym c, ewentualnie a. Opcja b brzmi bardzo nieporęcznie.
Mam dostęp do śruty sojowej w dobrej cenie, myślę o dorzuceniu koniowi na budwę mięśni zamiast supli. Nigdy tym nie karmiłam, ale z opinii zasłyszanych daje fajne efekty. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć dwie rzeczy: 1) jak to dawkować dla konia w treningu? 2) Czy taką śrutę trzeba moczyć/gotować? 
karolina_ , akurat dziś poszukiwałam na rv informacji i trafiłam na to:
[quote author=ms_konik link=topic=78.msg2122027#msg2122027 date=1403176305]
[quote author=ej_anka link=topic=78.msg2121977#msg2121977 date=1403171796]
Jak się podaje tą śrutę sojową? W jakich ilościach? Nie należy bać się przebiałkowania?
[/quote]
Aminoral też jest wysokobiałkowy i jeśli będziesz podawać w podobnych ilościach to raczej nie ma się co martwić.
Ja podaję różnie, 100, 200 gram a jak chcę szybko utuczyć i koń nie jest wrażliwy na białko to więcej.
Dodaję po trochu i patrzę, co się dzieje.
Mądra książka mówi, że można dawać nawet do 2 kg (nie więcej niż 1/3 ogólnej dawki treściwych) ale
ja dawałam maksymalnie 0,5 kg i więcej bym się bała.
[/quote]
Dzięki Gllosia  :kwiatek:
A jak z moczeniem? ktoś coś wie?
Nie trzeba namaczać, wystarczy zwilżyć, ona nie puchnie, u mnie jedna kobyła dostaje 250 g/dzień
Dzięki - będziemy kombinować 🙂
belle karmisz pełnoporcjowo czy mieszasz z owsem? Jak z energia, koń chodzi po ścianach czy ma sile do pracy 😉? Dajesz oprócz tego musli jakieś suplementy?
Ponawiam pytanie o olej ryżowy - czy wspomaga tak samo masę mięśniową jak otręby? Znalazłam w fajnej cenie i zastanawiam się czy wziąć czy kupić suplement :kwiatek:
ushia   It's a kind o'magic
20 lutego 2018 09:48
olej ryzowy jest tloczony wlasnie z otrab - gamma oryzanol ma tak samo jak one

trzeba by tylko sie nad iloscia zastanowic zeby konia nie utopic w tym oleju 😉
ushia, dzięki! Ilość jest sugerowana na opakowaniu przez producenta 😉 To koński olej 🙂
Podaje ktoś z was zarodki pszenne dla koni?
kaole Uważam, że może być ciężko z zarodkami  🤣

Oj przepraszam zwracam honor.
Tak zarodki istnieją. Wy googlowałam sobie i rzeczywiście są.
Nokia? Ale tak sie one nazywaja? Czy ja coś nie rozumiem?
Kastorkowa   Szałas na hałas
20 lutego 2018 17:56
Też nie rozumiem ponieważ zarodki pszenne istnieją i tak właśnie się nazywają...
julka177 karmię pełnoporcjowo, gdyż owies mojemu koniowi bardzo źle robi. Koń ok 600 kg, 170 w kłębie. Dostaje po 2 miarki (standardowe miarki Eggersmanna) musli i do tego po dwie garści sieczki też z Pro-Linen Alfibre Oil rano i wieczorem. Oprócz tego w południe dostaje jeszcze ok 0,5 kg (ważone na sucho) wysłodków Beet Mix z dodatkiem makucha lnianego. Nie lata po ścianach a jest z tych mocno nadpobudliwych więc akurat jemu energii do pracy nigdy nie brakuje, raczej miewał jej nadmiar. Z tym że on zrównoważony był już na Quarterze którego jadł przed Harmonic. Oprócz tego niczym już go nie suplementuję.
julka177 ja też karmię kobyłkę Harmonic i bardzo sobie chwalę, wczęśniej była na Quarterze na którym również dobrze funkcjonowała ale harmonic pomaga nam zachować jeszcze lepszą kontrolę na treningach 😉
Szukam paszy, najlepiej w formie musli, koń nie przepada za granulatami dla konia zagrożonego ochwatem, co polecacie ? 🙂
I ważne by było przystępne cenowo 😉
Czy ktoś miał styczność z Equina Keragard od nuby? Albo inny godny polecenia preparat dla suchych i łamliwych kopyt?
nectar, ja biorę granulat a Agrokompleksu, ale mają też formę papki
http://agro-vital.pl/agrovital-hoof-care-15-kg-p-31.html

tylko upierdliwe z tym zalewaniem, jeśli masz konia w pensjonacie to mogą kręcić nosem.
U nas w stajni dużo osób na kopyta daje tą biotynę http://agro-vital.pl/biotiderm-biotyna-witamina-h-1-kg-p-52.html podobno jest dobra dla koni i polecał ja wet  😉
Wigorr. Myślę, że można podawać tę biotynę w przypadku gdy nie ma niedoborów. Bo przy niedoborach myślę, że wiele by nie pomogła.
Wigorrr, można też podawać biotynę Sukcesu, zależy czy podającemy zależy na efekcie czy na cenie 😉
Gaga, Nokia6002 - czemu tak? Nie wiem, czy u koni jest tak samo, ale u ludzi np warto inwestowac w drozszy preparat z magnezem (w formie chelatu a nie tlenku), bo przyswajalnosc jest o wiele lepsza, natomiast biotyna jest bardzo dobrze wchlaniana z przewodu pokarmowego. U koni jest inaczej? Zawsze myslalam, ze wystarczy zeby kon dostawal minimum te 15mg biotyny dziennie i bedzie ok. Kwestia czy ko nie ma niedoborów innych rzeczy, np siarki - wtedy lepsza bedzie (drozsza) biotyna z MSM, albo podawanie osobno MSM/metioniny. 
Generalnie lepiej inwestować w coś 1- droższego, 2- przeznaczonego dla koni i 3- o składzie złożonym.
1 - za ceną zwykle idzie jakość (niestety nie zawsze, ale forum tutaj może pomóc w weryfikacji)
2 - preparaty dla koni mają formuły tak zaprojektowane by spełniały specyficzne wymagania właśnie tego gatunku
3 - jesli nei wiemy co dokładnie jest przyczyną pewnego stanu - tutaj słabych kopyt - to warto działać kompleksowo. Słaby róg kopytowy wcale nie musi wynikać z niedoboru biotyny, a np aminokwasów, wcześniej wspomnianej siarki, ale też całej gamy witamin i minerałów. Podając suplement o składzie uzupełniającym wsystkie te prawdopodobne niedobory zwiększamy szansę, ze rzeczywiście zadziałamy pozytywnie na końskie zdrowie.

Edit - Odnośnie Equina Keragard mogę wspomnieć o klientach, którzy używają tylko tego i nie chcą niczego innego bo efekty są widoczne. 🙂 Generalnie Equina ma preparaty wysokiej jakości (tzw. weterynaryjnej), poza Polską dystrybuowane głównie przez weterynarzy.
karolina_, jak już napisała k2arola,  sama biotyna najczęściej nie wystarcza do znaczącej poprawy stanu kopyt, czy okrywy włosowej. Najczęściej potrzebny jest kompleks z miedzią i cynkiem i taki sklad mają skuteczne preparaty biotynowe , których działanie potwierdza wielu forumowiczów (bo wiadomo, że producent będzie chwalił 😉  )
Osobiście daję biotynę (Over Horse) w okresie wymiany sierści (tuż przed), dzięki czemu konie błyszczą się jak psu... oczy, a kopyta nie dostają po tyłku podczas wymiany.
Ps. Na forum jest cały wątek o suplementacji biotyną
bera7 dziękuje za podpowiedz, no ale jednak to zalewanie nie bedzie mozliwe bo wlasnie trzymam konia w pensjonacie i nie ma za bardzo takiej mozliwosci  🤔
Wigorrr, ja też dawałam tą biotynę i znów ją zamówiłam. Wg mnie lepiej wygląda koń po niej niż po mieszance biotynowej Podkowy czy przereklamowanym Kerabolu.
Ja znowu slyszalam, ze konie przyswajają wystarczająco biotyny z siana i suplementowanie jest kompletnie zbędne 😉
Rownież to słyszałam, od weta - że niedobór biotyny u koni właściwie  nie występuje.
ALE - trudno nie spierać się tu, że przecież skutki podawania biotyny są zwykle widoczne gołym okiem, więc czy można powiedzieć, że podawanie jest zbędne? Chyba, że rzeczywiście jest to efekt działania substancji z którymi preparaty zwykle są łączone..?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się