ciąża, wyźrebienie, źrebak

Też to usłyszałam wczoraj od weta zajmującego się rozrodem. Usłyszałam też, że szczepionka czeska herpes-grypa jest trefna. Jest dużo po niej poronień a nawet zdarzył się zgon klaczy po szczepieniu. 🙁
Akurat klacz, której przypadek opisałam nie była szczepiona w ogóle p/ herpesowi.
U nas klacz urodziła w terminie, źrebak żył kilka godzin, drugi urodził się kilka godzin po pierwszym był jakoś w 6 miesiącu i tak się rozkładał przez kilka miesięcy.
Wszystko zależy od klaczy jak znosi stan zapalny.  U nas klacz do końca nic nie pokazywała wszystko było super. 
To było kilka lat temu, odpukać jak na razie nie mamy bliźniaków choć rozmawiając ze znajomymi często im się zdarzało.

Dorcysia Te czeskie leki ostatnio są do du..  robią się odczyny po podaniu, stany zapalne.

Wszystko zależy od klaczy jak znosi stan zapalny.  U nas klacz do końca nic nie pokazywała wszystko było super. 


Klacz przyjechała do mnie dwa tygodnie temu. Od początku wydawała mi się jakaś smutna, apatyczna. niby jadła ale bez szału. Przy takiej wysokiej ciąży, powinna mieć jednak ciut lepszy apetyt.
[quote author=monia link=topic=57.msg2761794#msg2761794 date=1519811456]

Wszystko zależy od klaczy jak znosi stan zapalny.  U nas klacz do końca nic nie pokazywała wszystko było super. 


Klacz przyjechała do mnie dwa tygodnie temu. Od początku wydawała mi się jakaś smutna, apatyczna. niby jadła ale bez szału. Przy takiej wysokiej ciąży, powinna mieć jednak ciut lepszy apetyt.
[/quote]

Transport przyczynił się też do poronienia, stres, zmiana stajni, obce konie.  Współczuję Ci bardzo przeżyć, jedno doświadczenie masz już większe. 
Też to usłyszałam wczoraj od weta zajmującego się rozrodem. Usłyszałam też, że szczepionka czeska herpes-grypa jest trefna. Jest dużo po niej poronień a nawet zdarzył się zgon klaczy po szczepieniu. 🙁
Akurat klacz, której przypadek opisałam nie była szczepiona w ogóle p/ herpesowi.


Masz na mysli Bioequin FH? Kiepsko, moja tez raz dostala, drugi raz juz sam herpes, a zaraz trzecie szczepienie.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
28 lutego 2018 12:54
Dorcysia Poważnie ktoś zdecydował się na transport i zmianę otoczenia tak wysokoźrebnej klaczy?
Bardzo przykra historia, ale jednak taka rewolucja w życiu klaczy w tym okresie to chyba spore ryzyko.
Ile jeszcze pomysłów na przyczynę tego poronienia?  🙄 Ciąża niestety zakończyła się normalnie 🙁 jak ok70-80% ciąży bliźniaczych u klaczy.
Ile jeszcze pomysłów na przyczynę tego poronienia?  🙄 Ciąża niestety zakończyła się normalnie 🙁 jak ok70-80% ciąży bliźniaczych u klaczy.


Pomysłów, chyba wymiana doświadczeń i nauka na przyszłość .
Folblutki na wyźrebienie też hodowcy wożą do stadnin (tam gdzie mają być od razu kryte) przed samym wyźrebieniem, najczęściej 3-4 tyg przed. Przynajmniej tak robią Ci z którymi mam kontakt.

Tak czy inaczej przykro, takie straty zawsze są bolesne dla hodowcy i opiekuna.

W wysokiej ciąży wet może nie zauważyć bliźniaków, ale we wczesnej powinien...
Moja jak wie że pęcherzyków było więcej potrafi badać jeszcze dodatkowo po kilku dniach żeby mieć pewność że drugi zarodek nie jest  późniejszy i nie był za mały żeby go dojrzeć w pierwszym badaniu, tym bardziej że lubi znajdywać 12 dniowe ciąże wiec często badamy się szybko.

U mnie pierwszy źrebak powinien być około 15 kwietnia, na usg było widać że to ogierek, zobaczymy czy się sprawdzi  😉
Louisa, to razem będziemy wstawać 😀
tajnaa chyba stronę czy dwie pytałam nawet jaką masz dokładnie datę inseminacji, ale musiałaś przegapić, albo ja przegapiłam odpowiedz  😉
Druga w kolejności będzie izabelka - pokryta If du reverdy, też było widać ogierka niestety usg nie pokazało czy izabelowaty 😂
10 albo 11 maja miała owulacje, nie pamiętam dokładnie.
To ja z wami , około 21 kwietnia 🙂

To z kwietniowych moje powinny być pierwsze
[quote author=karolina_ link=topic=57.msg2761847#msg2761847 date=1519818776]
Masz na mysli Bioequin FH? Kiepsko, moja tez raz dostala, drugi raz juz sam herpes, a zaraz trzecie szczepienie.
[/quote]
Tak Bioequin FH. Najbardziej polecaną przez wetów jest Equip EHV
Dorcysia Poważnie ktoś zdecydował się na transport i zmianę otoczenia tak wysokoźrebnej klaczy?
Bardzo przykra historia, ale jednak taka rewolucja w życiu klaczy w tym okresie to chyba spore ryzyko.

Dwa i pół miesiąca przed porodem, to zupełnie bezpieczny termin transportu klaczy źrebnej.
Znane mi są przypadki wożenia klaczy na samo wyźrebienie do klinik. Tam jest dopiero wylęgarnia bakterii.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
28 lutego 2018 19:09
[quote author=gacek 🙂 link=topic=57.msg2761957#msg2761957 date=1519844315]
To z kwietniowych moje powinny być pierwsze
[/quote]
Znając zapędy mojej księżniczki do wyźrebienia, to nie zdziwię się jak i ja zahaczę bliżej kwietniowego terminu  😁 Chryste dobijcie mnie 😵
zabeczka17, mrozy zelżeją i się wyźrebi, natura wie co robi. Poczekaj do niedzieli 😀
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
28 lutego 2018 19:42
Masz rację, ale moja niecierpliwość sięga zenitu  😍
Udało mi się też załatwić dla kobyły stały 24 godzinny nadzór, wiec trochę się uspokajam.
Zobaczysz, że jak się oźrebi jak będzie Ci brakowało tego codziennego dreszczyku emocji 😉
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
28 lutego 2018 19:57
hehe kochana wystarczy mi ten dreszczyk, który w życiu już mam 😉. Ja się po prostu martwię o te moje bejbe, czy wszystko pójdzie ok.  😡
Pójdzie, u klaczy rzadko zdarzają się komplikacje.
/Ja tak gadam, mądrala, a za miesiąc sama przyjdę z biegunką 😀 /
Pojechałam do stajni i jak zawsze wyciągam młodą z boksu na spacerek, niestety trzy próby bezskuteczne, nie wyszła gadzina zaparła się i ani drgnęła, na obu strzykach białe krople, siedzę przed monitorem,  🤔 jak ona się nie oźrebi w przeciągu dwóch tygodni będę chodzić jak zombi, brzuchol olbrzymi obrzęk po same wymiona 😕
kasiasikora, to może już? 😉
kasiasikora, to może już? 😉


Rozmawiałyśmy sobie dziś i jej tłumaczyłam 🤣 żeby poczekała do następnego czwartku, że będzie cieplej, no nie wiem czy mnie posłucha próbowałam przekupić marchewką no ale czy się uda zobaczymy  😜
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
28 lutego 2018 21:45
Na moją żadne argumenty nie podziałaly 😉 od 2 tygodni prosiłam, dawałam łapówki, zaklinałam    😁

Trzymam kciukasy

Tajna oby bylo jak mowisz.Strasznie boję sie o tą moją małpe 🙁.
kasiasikora,  jak mleko puści to ma max 72 godziny na wyklucie. Moja jak mleko kapie to źrebię się w nocy.  Tylko to musi kąpać a nie tylko małe białe kropeczki,  choć pewnie to też kwestia osobnicza.
u mojej też jak kapało mleko to zaraz się źrebiła.
montana   małopolskie
01 marca 2018 07:56
[quote author=gacek 🙂 link=topic=57.msg2762062#msg2762062 date=1519886262]
kasiasikora,  jak mleko puści to ma max 72 godziny na wyklucie. Moja jak mleko kapie to źrebię się w nocy.  Tylko to musi kąpać a nie tylko małe białe kropeczki,  choć pewnie to też kwestia osobnicza.
[/quote]

Oj osobnicza, osobnicza, mojej mleko leci tydzień, nogi całe posklejane na biało.

zabeczka17, kasiasikora, jak tam ? Jutro pełnia, pełni nie przetrzymają 😉
kochani jak tam wasze kobyłki ?
moja czeka na cieplejsze dni chyba  😀iabeł:
ale juz na ostatnich nogach ...



Oj osobnicza, osobnicza, mojej mleko leci tydzień, nogi całe posklejane na biało.

[/quote]


udusiłabym taką, zwłaszcza że weci mówia max 72h
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się