wypieki i słodkości domowej roboty

pozazdrościłam wam tych pierniczków i jutro będę piekła swoje 😀

galopada - mistrzostwo świata  😍

Kindziuk - no piękne, piękne.
SzalonaBibi, ja robiłam totalnie na oko więc nie pomogę.
Kindziuk, cudne są <3
Takie... ciut upiorne 😀 Jakby je podświetlić i zgasić światło naokoło.
I ja dzisiaj miałam wieczór z pierniczkami, faaajne to! I wiecie czym mi się najlepiej robiło - a zwykłym woreczkiem z uciętym końcem, wygodniej niż strzykawką bo można sobie naciskiem regulować ile lukru wychodzi i w jakim tempie i ogólnie było lepiej niż myślałam🙂

Ja robiłam lukier królewski w wersji wegańskiej i wyszedł idealne, tak fajnie zastygał, że się nie spodziewałam!
4 łyżki aqufaby (woda z ciecierzycy w puszce)
200-250g cukru pudru (tak było w przepisie ja dałam ok 220)
1 łyżka soku z cytryny

Jak tak patrzę i patrzę, to i na mam ochotę piec. A to bez sensu, bo tyle pyszności będzie, że pewno sama bym te pierniczki zjadała. I pewno bym zjadła. Sama. Wszystkie. Idę stąd. Śliczne są Wasze pierniczki, apetyczne i wszystkie bym chciała.  😉
O, takie coś mi wyszło:

Tak jak mówiłam, pierniczków nie robię. Ale wyprodukowaliśmy drożdżowe rogaliki z dżemem. Te akurat rodzina zje, więc ja nie będę musiała jeść wszystkich.

Naczytałam się wątku, zaczęłam się bujać po internetach i mnie 'natchło' na zrobienie domku z piernika. Zachowawczo postanowiłam wykonać 3 kopie elementów, sama zrobiłam szablon na dość mały domek (chciałam zobaczyć z czym to się w ogóle je). Nigdy nie miałam cierpliwości do prac manualnych (normalnie bym się nigdy SAMA za coś takiego nie zabrała, ale zwyciężyła ciekawość jak to się robi) i o ile przyzdabianie jeszcze jakoś poszło, o tyle przy klejeniu cicho klęłam pod nosem. Zdecydowanie gorszy był pierwszy, bo zrobiłam zbyt rzadki lukier.
Póki co skleiłam dwa, jeszcze jeden komplet elementów leży ale nie wiem czy po prostu nie potraktuję ich jako zwykłe ciastka  😁
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
09 stycznia 2018 20:42
Potrzebuje prostego, "lopatologicznego" przepisu na ciasto do pizzy dla babci, może ktoś z Was jakis ma? :kwiatek:
erieen   szczery słowiański uśmiech
10 stycznia 2018 08:32
Jak lubisz cienkie ciasto to najbardziej łopatologiczny jaki mam
1,5 szkl. mąki
0,5 szkl ciepłej wody
4-5g drożdży suszonych
łyżeczka cukru
łyżeczka soli
2 łyżki oleju/ oliwy
Drożdże wymieszać z ciepłą wodą i cukrem, poczekać ok 20 min aż zaczną rosnąć.
Wlać rozczyn do mąki dodać sól i olej i wyrobić ciasto . Odstawić w ciepłe miejsce na ok 30-40min.
Wyjąć z michy rozwałkować cieniutko ( mi wychodzi takie duże kółko na całą blachę piekarnika), przykryć ściereczką na 10 min. Wstawić samo ciasto
do nagrzanego piekarnika , podpiec ok 5-10min ( muszą się zrobić duże bąble na cieście).
Wyjąć posmarować sosem i posypać ciut sera, znowu na ok 5 min do piekarnika. Wyjąć dodać pozostałe składniki i upiec roztopienia sera czy stanu pożądanego przez nas.
mój tortowy debiut 😀 malinowy z mascarpone  😍 Biszkopty na zmianę nasączane wodą z cytryną i wodą z bimberkiem  😁





Boże, galopada po co ja tu weszłam 😵 teraz spać nie będę mogła. Wygląda super, a smakuje pewnie jeszcze lepiej
wow galopada, wygląda przepięknie!
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
21 stycznia 2018 08:50
Szał! Ale tort!  😍 nie chce wiedzieć jak smakował  😉

Macie moze jakies sprawdzone przepisy na tort bezmleczny? Urodziny dziecka sie zbliżają a chciałabym zeby mógł zjeść kawałek torta 🙂 widziałam troche przepisów na śmietance kokosowej ale nie wiem czy to sie sprawdza?
Dzięki! Muszę nieskromnie dodać, że był przepyszny  😍 Mocno nasączony, NIE za słodki i mocno malinowy (miałam swoje, domowe, mrożone maliny) 😀 użyłam ponad litr kremówki  😁
[quote author=Gienia-Pigwa link=topic=236.msg2749969#msg2749969 date=1516524633]
Szał! Ale tort!  😍 nie chce wiedzieć jak smakował  😉

Macie moze jakies sprawdzone przepisy na tort bezmleczny? Urodziny dziecka sie zbliżają a chciałabym zeby mógł zjeść kawałek torta 🙂 widziałam troche przepisów na śmietance kokosowej ale nie wiem czy to sie sprawdza?
[/quote] ja bye tą śmietankę zaryzykowała albo chia +mleko kokosowe + ewentualnie mix owocowy z agarem.

Galopada wrzuć przepis na krem  :kwiatek:
Majowa, https://malacukierenka.pl/tort-malinowy.html

Ja modyfikowałam trochę ten przepis bo robiłam wyższy tort. Biszkopt robiłam wg starego przepisu mamy, dodałam dużo więcej malin (nie blendowałam, tylko rozkruszałam przez co w tym różowym kremie były wyczuwalne drobinki owoców), do masy dekoracyjnej dodałam serek mascarpone (250g), inaczej nasączałam też warstwy.


bards dziękuję  :kwiatek: niedługo moje imieniny to się przyda  😍
Drodzy revoltowicze , skarbnico wiedzy. Na wczoraj potrzebuje  sprawdzonego przepisu na chrupiace faworki, i oponki. Ktos cos ???? Help....
FAWORKI (Dobra Kuchnia 1976)

25 dag mąki
jajo
1 - 2 żółtka
12 dag śmietany
2 dag cukru pudru
łyżeczka octu
2 łyżki spirytusu
50 dag smalcu (ceresu) do smażenia
10 dag cukru pudru

Mąkę przesiać z cukrem, dodać pozostałe składniki, ciasto starannie wyrobić i wybijać wałkiem na stolnicy ok. 15 min., aż będą widoczne pęcherzyki powietrza. Wałkować ciasto na cienkie placki partiami, żeby nie wysychało.
Krajać radełkiem lub nożem paski szerokości ok 3 cm, długości ok 5 cm i przewinąć. W płaskim, szerokim rondlu rozgrzać tłuszcz i wlać łyżkę spirytusu. Gdy wrzucony do tłuszczu plasterek ziemniaka szybko się zrumieni, można smażyć faworki. Wkłada się je partiami i smaży z obu stron na jasnozłoty kolor, przewracając widelcem.
Po usmażeniu wyjmuje się faworki na bibułę lub serwetki papierowe, aby obciekły, i układa warstwami na półmisku posypując przez sito cukrem pudrem.

Pisownia oryginalna  😉 Robiłam je wielokrotnie, są kruche i smaczne.

Poniżej przepis na oponki ze starego zeszytu mojej mamy (kiedy jeszcze wszystko piekło się na "palmie"  🙂 ):

CIASTKA Z SEREM

30 dag sera białego
3 jajka
10 dag margaryny palmy (ja piekę tylko na maśle)
1/2 szkl cukru
1/2 kg mąki
1 proszek do pieczenia
1 zapach

Ser przekręcić przez maszynkę (tak, nie było jeszcze wtedy serów z wiaderka, polecam Piątnica lub Mój Ulubiony). Margarynę, jaja, cukier i ser rozetrzeć na jednolitą masę. Dodać mąkę z proszkiem i wyrobić ciasto. Ciasto ochłodzić. Rozwałkować na stolnicy, wycinać ciastka szklanką, a środki kieliszkiem. Smażyć na oleju.

Wychodzą super smaczne, jak ostygną posypuję cukrem pudrem.
Sprawdzony przepis na babkę drożdżową? Czy może zrobić takie ciasto jak na co dzień do korytek?
1kg mąki
10dkg drożdży
10 żółtek
20dkg masła
25dkg cukru
Cukier waniliowy
Skórka z 1 dużej cytryny
2 szklanki mleka

Robisz zaczyn z pokruszonych drożdży, ciepłego mleka i łyżki cukru. Zostawiasz pod ściereczką w ciepłym miejscu i czekasz, aż urośnie.W mikserze ucierasz żółtka z resztą cukru na biało. Do utartych zółtek dodajesz zaczyn, startą skórkę z cytryny, potem powoli mąkę, resztę mleka, cukier waniliowy i masło (wcześniej roztopione na patelni). Wyrabiać można ręcznie lub maszyną z hakiem do ciasta drożdżowego. Ciasta wychodzi na 2 klasycznej wielkości baby. Formę smaruję masłem i obsypuję bułką tartą (najłatwiej wychodzi).
Jeśli lubisz rodzynki, to wrzucasz je na sitko i przelewasz wrzątkiem, a potem posypujesz mąką i dodajesz do wyrabiającego się ciasta.

Baba jest pyszna i ciężko ją spieprzyć, polecam
galopada_   małoPolskie ;)
17 lipca 2018 19:53
tarta i tartaletki z jagodami i migdałami





tarta i tartaletki jogurtowe z miodem i borówką amerykańską



Kolejna będzie z nadzieniem migdałowym i gruszkami gotowanymi w syropie cynamonowym z amaretto 😉 😍
Mój pierwszy rurociąg bez pieczenia  😀
Trochę krzywy, ale da się zjeść.

Ogromne zdjęcie.
galopada_   małoPolskie ;)
29 lipca 2018 12:37
Moje pierwsze podejście do gruszek 😉 Tarta i tartaletki z gruszkami gotowanymi w syropie cynamonowym na bazie białego wina i kremem frangipane z amaretto i glazurą z konfitury morelowej.




i robiona już przeze mnie tarta jogurtowa z miodem 😉 smakuje jak delikatny sernik 😉









Ale to ładne  💘

Ja nie mam zdolności w kierunku estetyki wypieków, ale jedzący twierdzą że nadrabiają smakiem 😉
https://www.fotosik.pl/zdjecie/296b2137b57f71a4
Galopada, zdjęcia tylko? Jak smaka narobiłaś to teraz przepisy dawaj!
galopada_, ja też chętnie dowiem się jaki jest przepis :kwiatek:
galopada_   małoPolskie ;)
31 lipca 2018 14:33
spód robię zawsze z tego przepisu:

Składniki na kruchy spód:

- 220 g mąki pszennej
- 90 g masła, zimnego
- 30 g smalcu, zimnego
- 3 łyżki zimnej wody
- 3 łyżki cukru pudru
- szczypta soli



nadzienie do gruszkowej jest z kwestii smaku (tarta gruszkowa)


https://www.kwestiasmaku.com/przepis/tarta-migdalowa-z-gruszkami

a nadzienie do tej z owocami:


    600 ml jogurtu greckiego lub naturalnego
    3 jajka
    2 łyżki mąki pszennej
    1 łyżka pasty z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii
    3/4 szklanki cukru pudru (lub więcej, do smaku)
    1,5 łyżki golden syrupu lub miodu


Składniki umieścić w naczyniu i zmiksować blenderem. Odstawić na 10 - 15 minut, by ewentualna pianka powstała podczas miksowania opadła.

Nadzienie jogurtowe (będzie bardzo płynne) przelać na upieczony spód.

Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 190ºC i piec około 30 minut. Nadzienie jogurtowe powinno być ścięte na całej powierzchni tarty, szczególnie pośrodku. 

Wyjać z piekarnika, przestudzić. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce.
Dzięki wielkie  :kwiatek: Już mi ślinka cieknie, muszę w najbliższym czasie przetestować.  😜
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się