Jakie pasze dajecie swoim koniom?

BUCK   buttermilk buckskin
02 kwietnia 2018 09:14
Ok. A wie ktoś może jak podawac koniu ziarna kozieradki? Mielone, gotowane?


podaję całe ziarna ale namoczone, mam łatwiej ponieważ namaczam w wysłodkach, ale gdybym tego nie robiła spróbowałabym czy koń wcina ziarna wraz jakąkolwiek paszą (owsem). Ja w okresie zimowym podaję 2 łyżki stołowe na konia 🙂
Gaga Pewnie zważyła worek  🙄
nokia6002 albo brakuje jej miarki. A to by bardziej wskazywało na żarłocznych współtowarzyszy stajennych  🤣
Niektóre pasze, mesze kupujemy z koleżanką na pół. No i dzieląc brakło mi 600g. Na worku raczej ciężko by mi było zobaczyć, a nie mam zbyt dobrej, dużej wagi. Ważyłam na kuchennej. A nie przypuszczałam że może aż tyle brakować.
[quote author=carola_a link=topic=25.msg2771386#msg2771386 date=1522673111]
Niektóre pasze, mesze kupujemy z koleżanką na pół. No i dzieląc brakło mi 600g. Na worku raczej ciężko by mi było zobaczyć, a nie mam zbyt dobrej, dużej wagi. Ważyłam na kuchennej. A nie przypuszczałam że może aż tyle brakować.
[/quote]

Ale jak ważyłaś na małej wadze po trochu to taki wynik jest w granicach błędu. Z tego co pamiętam z fizyki to błędy pomiaru się sumują. Czyli jak myliłaś się/miałaś nie najlepiej wyskalowaną wagę to przy każdej porcji popełniałaś mały błąd - było np 1000 g a tobie wychodziło więcej. A po 20 takich porcjach wyszło, że "brakuje" tych 600 g.
[quote author=carola_a link=topic=25.msg2771259#msg2771259 date=1522610128]
Czy komuś się zdarzyło, że w paszy brakowało ponad 0,5kg?
[/quote] jeśli to był nowy mesz z agrovitala to tak. Nowy czerwony worek waży <10 kg.

Ale jak ważyłaś na małej wadze po trochu to taki wynik jest w granicach błędu. Z tego co pamiętam z fizyki to błędy pomiaru się sumują. Czyli jak myliłaś się/miałaś nie najlepiej wyskalowaną wagę to przy każdej porcji popełniałaś mały błąd - było np 1000 g a tobie wychodziło więcej. A po 20 takich porcjach wyszło, że "brakuje" tych 600 g.



Akurat nie. Wagę kuchenna mam dobrze wyważona. I już nie raz na niej tak dzieliłam. W dodatku ważyłam wszystko dwa razy, żeby wyeliminować błąd zaokraglania, o którym piszesz. Oczywiście na worku jest ±1%, z 15kg daje 150g. Wcześniej z tą paszą było wszystko super.  Prawie na codzień pracuje z wagami, błędami wzglednymi wiec temat mi bliski 😉
Witam wszystkich. Mój koń od miesiąca jest w klinice, niedługo będzie wracał, trochę schudł, niestety jak tam jechał nie wyglądał jak paczek. Szukam czegoś co go podtuczy. Wcześniej jak miał problem z przybraniem, dostawał owies + otręby ryżowe + olej i wit. Tylko, ze wtedy tez był okres pastwiskowy, bardzie ładnie na tym przybral. Nie mam pojęcia w co teraz celować, przeglądałam miliony różnych pasz dedykowane koniom chudym i mam mętlik. Może jednak zostać na tym co dostawał kiedyś ? Ewentualnie dorzucić mu coś jeszcze do tego?
Poratuje ktoś 🙂?
Kinia16322, ja obserwuję zdecydowane i stosunkowo szybkie efekty koni na Brandon XS.
Klami ile kg Brandona podajesz na jaką masę zwierza?
Kinia A wysłodki? Bedędzie je jadł? I ja bym lucerny dorzuciła do tego wszystkiego.
Kinia16322, zależy dlaczego koń był w klinice i jak bardzo schudł...
Ja bym mimo wszystko dodała musli energetyczne, przynajmniej do czasu gdy pastwiska nie zarosną. Nie musisz kupować pasz specjalistycznych dla koni chudych. U mnie dziewczyna podtuczyła klacz musli dla pracujących koni, bo one są wysokoenergetyczne i mają fajny skład witaminowy. Ona używała Puur Natuur, Mastersa. Ale tak na prawdę każdą wysokoenergetyczną pasze możesz dorzucić.
Karolajna90, - no jasne i otrzymać konia wychodzącego z boksu z drzwiami, albo spalającego się z nerwów... nie każdemu możesz wrzucić coś mocno energetycznego, bo efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Kinia16322 nie kombinuj za wiele...wysłodki to na prawdę dobre rozwiązanie na początek..Jeśli się nie odbije to bedzięsz się zastanawiać dalej....
Pasze energetyczne: absolutnie NIE jak koń nie idzie do roboty...Wysłodki: tanie,dobre,nie walą w głowę,duuużżżo włókna...plusów więcej niż minusów
Equigrav, koń ok 600 kg dostawał po dwie miarki na każdy posiłek (3 razy dziennie) plus raz dziennie wysłodki. Odbijał sprawnie bardzo. Obserwuję też konie dostające mniejsze ilośći stricte tej paszy, ale w połączeniu z tańszymi opcjami i też odbijają bardzo ładnie.
Karolajna90, - no jasne i otrzymać konia wychodzącego z boksu z drzwiami, albo spalającego się z nerwów... nie każdemu możesz wrzucić coś mocno energetycznego, bo efekt może być odwrotny do zamierzonego.

Jasne ma to sens co mówisz, ale możesz dostosować porcję i wtedy nie powinno być takiego efektu. U niej to zadziałało, dlatego o tym wspomniałam.
Polecicie jakieś sieczki bez lucerny ? Chyba koń mi się przebialczyl bo ma matową śmierć i wszędzie łupież.. A nigdy nie był wrażliwy na białko, nie wiem o co chodzi :/
Evson bez lucerny masz Hartoga Grass Mix, albo np Baileys Ultra Grass. A jak chcesz mocno zredukować białko to Baileys Golden Chaff ma tylko 5,5% białka. Zależy czy chcesz płacić za posiekaną słomę...
bo ma matową śmierć

Matko bosko, tu już chyba nic nie pomoże 😁

Ja zaniepokojona zmianami w agrovitalu kupiłam złotowital ziołowe, bo mało energii. No i koń się zbuntował, jadł mega powoli i wybierał. Inny koń też wyraził obrzydzenie, także polecam się zastanowić przed zakupem. Mój się jakoś przekonał, ale on nie jest wybitnie wybredny.
Evson,  - a to nie skutki końca zimy? Mnie w zeszłym roku wet uspokajała, że czasem taki syf/łupież to pozimowy brud - a panikowałam, bo akurat był zagrzybiony koń na stajni. I rzeczywiście, pierwsze mycie i była niesamowita różnica, nic nie wróciło. Sierść może być matowa, bo martwa i wypada - zmiana. Temperatury mają jakąś nerwice, to i na konie to wpływa.
W tym roku też ma "łupież", sierść w normie. Od niecałych 2kg owsa to się raczej nie miał jak przebiałczyć... po pół miarki na posiłek dla 650kg ślązaka, lekko pracującego to jest dość mało wręcz. Zauważyłam, że nie derkowany nie miał takich historii... a czyszcze zawsze porządnie i derki zmieniam :/
budyń, keirashara Wlasnie on zawsze raczej świecił się jak lusterko, tymbardziej ze teraz dostaje biotyne wiec powinno byc ok, a wyglada mega słabo. Może też tak być z tą zimową sierścią bo raz  że ja mialam ostatnio dla niego mało czasu wiec nie jest jakis wypielęgnowany, dwa że część sierści zgubił juz przed powrotem tych mrozów w marcu i mam wrażenie ze od tego czasu jest jakos hmm wyczerpany (w sensie wizualnym) tymi zmianami temparatur itp. Z tym że oprócz tego drobnego łupieżu na zadnich nogach na nadpęciu ma większe jego skupiska, wiec chyba coś jest na rzeczy. Myśle ze obciecie mu lucerny na jakis czas nie zaszkodzi, sprawdzę czy ma to jakiś wpływ a on i tak nie pracuje lub tylko stępuje więc nie ma co przesadzać.
belle dzięki  🙂
Evson, luz, mój ma tam łupież przy każdej zmianie sierści, takie aż małe kępki włosów wyłażą. A sierści nic nie ubywa :P Nieważne czy żre sam owies i siano, czy pelno dodatków. W ogóle sam włos taki matowy i smutny (acz on się tarza kilka razy na dzień i ma kurzu na sobie w tonach), a jak już zrzuci to jak milion dolców wygląda.
Evson, - mój też zawsze lusterko, ale przychodzi ten etap zmiany sierści na letnią i jest lekko bardziej matowy + ten łupież-nie łupież waśnie. Po praniu łupież znika, sierść się "odmatowia" jak już zmieni do końca. Jak był nie golony, to potrafił być mega matowy przez chwile, a w dodatku rudy 😵 Wszystko przez martwe włosy, które jeszcze nie wypadły, mimo mojego zboczenia i szorowania.
[quote author=budyń link=topic=25.msg2772089#msg2772089 date=1522873096]
bo ma matową śmierć

Matko bosko, tu już chyba nic nie pomoże 😁

Ja zaniepokojona zmianami w agrovitalu kupiłam złotowital ziołowe, bo mało energii. No i koń się zbuntował, jadł mega powoli i wybierał. Inny koń też wyraził obrzydzenie, także polecam się zastanowić przed zakupem. Mój się jakoś przekonał, ale on nie jest wybitnie wybredny.
[/quote]

Jakimi zmianami? Cos sie zlego dzieje z Agrovitalem?
W Agrovital podrożało musli
Wigorrr, i zmniejszyła się ilość paszy w worku... 🙁
Gillian   four letter word
05 kwietnia 2018 09:22
Skarmiłam dwa worki Mebio owocowego. Jestem BARDZO zadowolona. Koń wygląda super jak na okres zmiany sierści, czuje się dobrze, ma energię. Fajnie 🙂 uwielbiam Nubę za całokształt ale coś mi się wydaje, że będę zdradzać na rzecz Mebio... zobaczę jeszcze jak będzie po energetycznej. Owocowa jest super również jako dodatek do ciepłego posiłku, pachnie niesamowicie.
_Gaga właśnie nie tyle podrożały co ucięli po 1 kg z worka nie zmieniając ceny. Dzwoniłam tam i tłumaczono, że ilość paszy w worku została zredukowana do 14 kg, ponieważ firma kurierska w tym roku zmieniła dopuszczalną wagę do 30 kg (wcześniej było 31 kg), z racji tego, że najczęściej kupowane są po 2 worki plus karton (w nie pakują wszystkie pasze)stąd taki pomysł. Ceny nie zredukowali ponieważ wzrosły ceny komponentów pasz oraz samych worków, w które są pakowane.
Gillian serce mi pęka... 🙁       
😉

Evson a jaką biotynę stosujesz?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się