kącik porad prawnych

mery, ja tez Hihi  :kwiatek:

Sprzedawał ktos samochod zarejestrowany jako środek trwały w działalności gospodarczej? Wiem, ze nie tworzy umowy kupna- sprzedaży tylko wystawiam fv i licze te pieniadze jako przychód w działalności. Powinnam zrobic cos jeszcze?
emptyline   Big Milk Straciatella
20 kwietnia 2018 05:48
Moja mama dostała wezwanie do zapłaty za nieopłacone czaspomismo z uwaga, 2001 roku, wyliczone z odstekami na jakieś 200zł teraz. Ponoć firma przejęła firmę i teraz wszystko czyszczą. Czy to w ogóle jest zgodne z prawem po 18 latach? 🤔
Dług się na pewno przedawnił, ale jego ściągalność nie. Firmy windykacyjne liczą na niewiedzę prawną dłużników i potrafią ściągać nawet przedawnione długi.
Trzeba wysłać pismo z informacją o przedawnieniu długu. Poszukaj porad na ten temat w necie, albo skontaktuj się z jakimś prawnikiem.
desire   Druhu nieoceniony...
20 kwietnia 2018 08:31
desire, tak było do niedawna. Trzeba było odrzucać spadek. A na to - uzyskać zgodę sądu.
Po odrzuceniu spadku nie ma opcji, żeby można było ciągać za długi.
Teraz nie trzeba odrzucać spadku, jeśli to są długi, a obciążony miałaby być małoletni.
Odrzucić spadek muszą tylko dorośli spadkobiercy.



no cóż, dziwne, bo moja znajoma musiała w tym roku (miesiąc temu :konik🙂 odrzucić spadek małoletnich dzieci.
i też żaden z notariuszy gdzie mój  mąż i jego rodzina odrzucała spadek (+ dzieci) o tym nie wiedzieli, hm, dziwne.
edit:chyba, że to 'stare' działa jakoś wstecz? w sensie, że jak śmierć nastąpiła wcześniej niż weszło nowe?
bo np. w przypadku męża sprawy spadkowe ciągły sie do 1,5 roku po śmierci..  👀 ❓
emptyline   Big Milk Straciatella
20 kwietnia 2018 08:44
Cień na śniegu, no właśnie tak myślałam, że to jakieś naciąganie jednak może być. Skonsultujemy się. Kwota nie jest jakaś koszmarna, ale no bez przesady...
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
20 kwietnia 2018 09:12
mery, ja tez Hihi  :kwiatek:

Sprzedawał ktos samochod zarejestrowany jako środek trwały w działalności gospodarczej? Wiem, ze nie tworzy umowy kupna- sprzedaży tylko wystawiam fv i licze te pieniadze jako przychód w działalności. Powinnam zrobic cos jeszcze?


Część niezamortyzowana samochodu obciąża koszty, więc przychód ze sprzedaży jest pomniejszony o tą kwotę, która się jeszcze nie uległa umorzeniu (amortyzacji).
rtk, ale kupiłaś go na firmę? Czy wciągałaś na majątek trwały? Jak wciągałaś na majątek trwały to po prostu najpierw wywal z majątku trwałego i sprzedaj z osobistego. To podatkowo nic nie zmieni (sprzedany prywatnie a wcześniej amortyzowany też musisz rozliczyć) ale nie podwyższa ci obrotu na firmie (u niektórych to ważne).
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
20 kwietnia 2018 22:59
Potrzebuje pare rzeczy wyjasnic na temat ubezwlasnowolnienia. Mialby ktos chwile czasu na pw? :kwiatek:
ElMadziarra, epk a jak sprzedac samochód, gdzie jestem współwłaścicielka, a właściciel (mój dziadek) zmarł?
Postępowanie spadkowe trzeba zrobić
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
23 kwietnia 2018 15:20
Moja mama dostała wezwanie do zapłaty za nieopłacone czaspomismo z uwaga, 2001 roku, wyliczone z odstekami na jakieś 200zł teraz. Ponoć firma przejęła firmę i teraz wszystko czyszczą. Czy to w ogóle jest zgodne z prawem po 18 latach? 🤔



W obowiązku dłużnika jest udowodnic, że dług jest przedawniony. Macie 7dni od dnia powzięcia informacji o zaległości na to by złożyć w sądzie sprzeciw od nakazu zapłaty.
w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu zapłaty. Ale tu dopiero wezwanie?
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
24 kwietnia 2018 10:07
Nie wiem na jakim etapie jest sprawa, czy dostała wezwanie do zapłaty bezpośrednio od firmy, która wydaje czasopismo, czy od firmy, który kupiła dług, czy od firmy windykacyjnej czy od komornika. 😉
Jak od komornika to 7 dni. 😉
Moi drodzy,czy mam jakies szanse na zwrot siodla i odzyskanie pieniedzy od osoby prywatnej jesli okazalo sie ze siodlo jest krzywe?oczywiscie umowy zadnej nie bylo. 
Dziewczyny, pomóżcie, bo mi już mózg paruje. 😡
Mam do ogarnięcia kilka formalności i kompletnie nie wiem, w jakiej kolejności je wykonać, żeby nie nałazić się po urzędach podwójnie i nie wyrabiać podwójnie niektórych dokumentów.
Sprawy do załatwienia:
- kupiłam samochód i do tygodnia muszę go ubezpieczyć oraz przerejestrować;
- muszę się przemeldować (co wiąże się z wyrobieniem nowego dowodu i innych dokumentów);
- w przeciągu dwóch-trzech miesięcy wychodzę za mąż i chciałabym zmienić nazwisko, ale nie wiem, czy nie skomplikuje mi to wyrabiania dokumentów, które muszę zmienić na już.
Jak to sensownie ogarnąć? Odpuścić sobie zmianę nazwiska i załatwić resztę spraw już z nowym dowodem? Pomóżcie, plis. 😵 :kwiatek:
mundialowa, jak ja to dobrze rozumiem! ja zmieniłam (a raczej dobrałam) nazwisko w grudniu, a cały czas nie mogę odebrać nowego dowodu bo coś załatwić muszę. właśnie sprzedaje samochód na stare nazwisko, więc nie zmienie, zeby sie zgadzało, wlasnie zalozyłam konto bankowe, musiałam to zrobić na stare nazzwisko, zeby mi umowe kurier wydał, bo przecież nowego dowodu nie mam i cały czas coś....

pestka pisze PW
mery, a ile jest czasu po zmianie nazwiska na wyrobienie nowych dokumentów? U mnie pewnie też skończy się tak, że teraz ogarnę nowy samochód (i sprzedaż starego - dobrze, że mi przypomniałaś) na stary dowód i aktualne nazwisko. A przemeldowaniem i resztą dokumentów zajmę się po ślubie. Wtedy chyba tylko dowód rejestracyjny będę musiała zmienić, dobrze myślę? I jak to jest teraz z tablicami - aktualnie zameldowana jestem w mieście X, samochód ma blachy z miasta Y i ja w tym mieście Y mieszkam (i tu się będę meldować). Czy teraz wyrobią mi tablice w mieście X, a po przemeldowaniu się będę musiała w Y wyrobić nowe? 👀
na zmiane dowodu masz 4 miesiące. jeśli chodzi o blachy do auta (mega na bieząco, bo wlasnie w pon przerejestrowalismy nasza furke) to rejestrują tam gdzie firma ma siedzibe (jeśli jest samochód firmowy), a jeśli prywatny to z tego co sie orientuje już w ogole nie ma obowiązku zmiany tablic. czyli jak mieszkasz w mieście X i masz blachy z miasta X to mogą one zostać.

ale ja to tak z doświadczenia tylko pisze 😉 formalnie się na tym nie znam 😉
mery, samochód jest prywatny i właśnie mój M. wyczytał, że nie musimy zmieniać, skoro blachy mamy rzeszowskie i tu mieszkamy, a z kolei sprzedający twierdził, że musimy je zmienić i zgłupieliśmy.
no to nasz sprzedający mówił, że nie musimy zmieniać po przerejestrowaniu 😉
no ale samochód kupiony na firmę, zarejestrowaną gdzie indziej i jeździmy jak obcy we własnym mieście  😂
mundialowa, ja bym zaczęła od nowego meldunku. Przypominam, że w dowodzie osobistym nie ma już adresu.
Wie ktoś może jak to jest z kupowaniem koni na firmę, czy są dzięki temu jakieś profity oprócz odzyskania VATu? Czy Urząd Skarbowy sprawdza transakcję? Może ktoś ma wiedzę na ten temat i mógłby priv?
mundialowa,
Nie musisz zmieniać dowodu osobistego po przemeldowaniu.
Ja zrobiłabym tak:
1. Przemeldowanie.
2. Ubezpieczenie samochodu i rejstracja.
3. Ślub.
4. Zmienić dokumenty.

Ja nie zmieniałam tablic auta z tego samego miasta.
emptyline   Big Milk Straciatella
27 kwietnia 2018 13:45
JARA, od firmy która przejęła sprawy wydawnictwa. Ale już sobie odpuscili, po jednym telefonie, że chyba nas w balona robia. 🙂
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
27 kwietnia 2018 17:09
emptyline, jak nie sciagna sami to dadza sprawe do.komornika. To Ty masz obowiazek udowodnić, ze jest dlug przedawniony 😉
emptyline   Big Milk Straciatella
27 kwietnia 2018 19:01
JARA, już dostaliśmy pismo, że nie mamy wobec nich zobowiązań, to chyba mogę spać spokojnie? 🙂
JARA, już dostaliśmy pismo, że nie mamy wobec nich zobowiązań, to chyba mogę spać spokojnie? 🙂


Możesz spać spokojnie. A jakbyś coś dostała po 25 maja, kiedy wejdzie RODO to jeszcze możesz napisać, że w sposób nieuprawniony przechowują Twoje dane osobowe.

Jak ktoś (nie sąd i nie komornik) ściga Cię za dług, który jest starszy niż 3 lata i wcześniej Cię nie ciągali to zawsze możesz go wysłać na drzewo. Firmy sprzedają takie stare długi a firmy windykacyjne liczą, że znajdą jeleni. Takie długi chodzą na rynku za jakieś ułamki wartości, więc co któryś tam klient daje się nabierać.
emptyline   Big Milk Straciatella
27 kwietnia 2018 22:56
Dance Girl, ja to się trochę obśmiałam, jak zobaczyłam, że po 18 latach się obudzili, ale mama się dość mocno zmartwiła. Masakra jakaś.
zerknie mi jakiś prawnik na punkt (w umowie kupna-sprzedaży konia) dotyczący zdrowia ?
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
04 maja 2018 12:17
Sasiad chce nam sprzedac ziemie (lake), my chcemy ja kupic. 3ha z ogonkiem. Ale- mieszkamy na terenie gminy niespelna 2,5 roku. Czy jest szansa, zebysmy to teraz kupili i jesli tak, to jak najlatwiej obejsc te durne nowe przepisy?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się