ciąża, wyźrebienie, źrebak

Kochani, mojej rozsadza wymiona. Jak jej ulżyć? Macie jakieś inne pomysły? Od wczoraj bez treściwego, zero! Wychodzi na parę godzin na padok bez trawy. Dostaje siano i wodę.
Już nie woła malucha. Będę od dziś dodatkowo brała ją wieczorem na lonże na stępa póki co i na spacery na zmianę, czy możemy próbować już dreptać kłusem? Tak mi jej żal, sama nie mogę się nadal pozbierać. Ale teraz ona jest najważniejsza. Najgorsze jest to, że ten koń chudnie w oczach, a co dopiero po całym zasuszaniu  😕 
Ramirezowa ruch, ruch i jeszcze raz ruch, odciąć treściwe i trawę i tyle w sumie, nasza ostatnio była zasuszana i cycki jak krowa, można maścią rozgrzewającą posmarować, w naszym przypadku pomogło
borkowa. a nei maścią chłodząca?
borkowa. a nei maścią chłodząca?

teraz to już nie wiem, zamotałam się 😵 wygooglałam i w sumie obie można stosować do wymion, ale nie pamiętam dokładnie w tym momencie 🙄 cały czas wydawało mi się, że rozgrzewająca, ale mogę być w błędzie
Ja bym troszkę zdoiła, ale tylko tak żeby ulżyć klaczy i żeby zapalenie się nie wdało. Zaraz po zdojeniu zimne okłady/maść chłodząca. Niedawno sama to przechodziłam z dzieckiem przy nawale. Polecam schłodzoną kapustę, ale może być ciezko ją tam przymocować :P

Jeszcze raz - trzymaj się  :kwiatek:
to może faktycznie chodziło o maść chłodzącą, tylko ja coś namieszałam 🤬
Na pewno chłodzącą. Cycki już są gorące. I dużo ruchu. Nad kłusem bym pomyślała, jeśli klacz jest nie obolała i po porodzie jest wszystko ok to po dwa kółka na stronę myślę, że byłby ok. Niestety zasuszanie trwa i na prawdę musi mieć dużo ruchu i najlepiej bez trawy tylko same siano.
zero treściwego, ruch i nie dotykać cycków, co by nie pobudzać laktacji.
Mi mówili że zdajac nie wolno. Ona nie jest rozdojona więc nie pobudzać dojeniem.
Klacze zaraz po porodzie potrafią normalnie galopowac po pastwisku.
Ja bym ja wzięła na normalną lonze, może bez galopy bo ż wielkim wymieniem może to być bolesne, ale z dużą ilością kłusa.
ushia   It's a kind o'magic
26 kwietnia 2018 09:46
no wlasnie mialam pytac skad pomysl ze tylko step?
przeciez kobyly ze zrebakiem normalnie popylaja po pastwiskach jak tylko male ogarnie konczyny
No może i tak. Ale jakoś miałabym obawy do galopu dwa dni po porodzie.. Wolałabym stępować pół dnia. Jakoś mam wizję taką jak po moich porodach ledwo człowiek do łazienki szedł, a co mówić o bieganiu 😜  A cyca lepiej nie dotykać, bo to pobudza laktację.
ushia   It's a kind o'magic
26 kwietnia 2018 10:01
idac tym tropem to zrebaki powinny sie uczyc chodzic dopiero kolo10-12 roku zycia....

poogladaj sobie - zrebak jeszcze nie wstal, wiec to ile - godzina po porodzie?



btw czlowiek placi wysoka cene za pozycja wyprostowana - miedzy innymi wlasnie w eeee, sredniej  funkcjonalnosci kanalu rodnego 😉
nokia6002, moja miała kolke poporodową i zapierdzielała kłusem-galopem razem ze źrebakiem 3 dni z rzędu co chwilę.
Dzięki wielkie, czyli robimy jak należy. Teraz tylko czekać. Też jej tam nic nie macam nie potrzebnie. Tylko kontroluje temperaturę  😵
A my chyba dziś.... Pracuje sobie grzecznie a mąż dzwoni ze klaczucha sie podejrzanie zachowuje tz nie ma za dużego apetytu (ona żyje by jeść) kolka wykluczona. Wróciłam do domu w trybie ekspress  tam cyce o połowę większe niż wczoraj i wydłużony opuchnięty srom  😲  świeczek brak ale w poprzedniej ciąży tez nie miała. Dziś nie śpimy 🙂
Akatash, no to czekamy na zdjęcia!🙂
Akatash - trzymam kciki 🙂
Ramirezowa - dopiero doczytałam - bardzo współczuję, też kiedyś przez to przeszłam 🙁

monia - dzięki za info
ramirezowa - też bardzo współczuję. Niby wiadomo, że na ileś tam porodów/źrebaków jakiś procent pójdzie nie tak, ale zawsze zostaje pytanie czemu akurat "moje".  Co do wymion to ja wbrew niektórym opinion jednak kilka razy trochę zdoiłam by ulżyć. Zasuszyła się stopniowo i raczej bezproblemowo. A wymię było już mocno wybujał bo 5 dni karmiła.

akatash - to czekam 🙂



No i mam pytanie - czy całkiem pokaźnie wymię miesiąc przed terminem to norma? Bo moja kobyła wlkp ma niczym sobie a termin dopiero pod koniec maja... brzuszek już jakby opadł, srom też lekko nabrzmiały. 

a mini kuce termin dopiero połowa czerwca i też już widać, że wymię wypełni. Toż to ja mam takie mleczne egzemplarze czy za dobrze karmię czy o co chodzi  🤔
Jakoś się boje zdajać, ze opóźni to cały proces. Tak zostawię i będziemy czujnie obserwować. Dziś już minimalnie mniej obrzmiałe niż wczoraj. Dostaje szału bez jedzenia, ale ma taki duży boks ze traktuje go jak mały wybieg  🤔wirek:

Akatash, czekamy na dobre wieści  😉
Ramirezowa, jeśli Twoja nie rozdojona to jest łatwiej. Po prostu nie dotykaj a będzie dobrze.
falabana, a twarde te cycki i coś leci? książkowo to miesiąc przed porodem wymię zaczyna nabierać, więc może będzie coś szybciej?
falabana może być duże, ale wcale nie pełne 😉 Jedna z natury ma większe inne mniejsze, ale przed porodem jest twarde a strzyki sterczące. U nas niektóre zaczynały nawet więcej niż miesiąc przed oźrebieniem robić wymię.
To cycuchy mojej dziś, termin minął w poniedziałek.Nie za bogate, ale twarde i strzyki zaczynają się wypełniać- obstawiam że tygodnia nie pociągnie, ale mogę się mylić 🙄
Nie. nabrane w porównaniu z tym jakie były wyjściowo. Z resztą u jednej to strzyki już od tygodnia lekko na zewnątrz, ale to akurat taka jej "anatomia". Zrobię zdjęcia to dodamy do kompilacji cycków.  😂
Katarzyna moja miała takie dwa tygodnie temu, a teraz zmniejszyły się o połowę. Moja mama mówi, że może uroiła sobie tę ciążę.
Dziś może wet dotrze. Znajomy mnie ostrzega, że przez badanie USG jak jest wysoko źrebna może poronić. Prawda to? Bo on mało wiarygodny jest.
Falbana poka cyce  😂
Postraszyła ale jeszcze sie nie rozpakowała 🙂

Akatash, ale bambaryła!
nokia6002, może przecież zrobić badanie USG przez brzuch, a od tego na pewno nie poroni.
Od 2 tygodni ma opuchlizne na brzuchu,przez co wydaje sie o połowę większa 🙂 Pozatym to kawał konkretnej baby śląskiej  😀
mój 5 dniowy rudy klocek. Podgryza już siano i żuje wszystko wokół.
tajnaa ale fajny chłopak, taka marchewka  😍
falabana u mojej kucki mini wymię zaczęło się powiększać miesiąc przed terminem, a przy pierwszej ciąży dopiero kilka dni przed
My 3 dni po terminie  🙄
falabana, moja siwa miała wymie jakies 2 miechy wcześniej
mamy mleczną wodę w jednym cycku  😅 😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się