Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
18 kwietnia 2018 11:01
Hej. Szukam ogiera, może ktoś zna jakiegoś - chodzi mi o wzrost ok. 150-160, dobry ruch, dobra głowa. Najlepiej inseminacja, ale jak w obrębie kuj- pom to może być naturalne.  :kwiatek:

Proszę Balou Star
Witam , mam klacz która właśnie jest u ogiera , a że to jej pierwsze krycie i mój całkowity początek z przygodą hodowlaną niepokoję się trochę czasem trwanie rui u niej. 🤔 Ile skoków średnio przyjmowały wasze klacze ? Moja przyjęła już 5 skoków, w środę była badana przez lekarza - pęcherzyk wielki 5 cm na lewym jajniku , macica prawidłowa, rujowa, dostała chorulon żeby zowulował , w czw wieczór było 5 krycie w sobotę ma być sprawdzona przy ogierze czy odbije. Ale byłam dzisiaj u niej lonżować ją na padoku w pobliżu stajni ogierów i nie widać żeby chciała odpuścić, podchodziła blisko drzwi , podnosiła ogon, rozkraczała się. Szczerze mówiąc sądziłam że cała ta przygoda rozegra się szybciej  😲... już mnie to powoli zaczyna męczyć  bo stoi sama w boksie, nie jest wypuszczana , rozpiera ją energia. . . .  😜 Czy ktoś miał klacz która przyjeła więcej niż 6 skoków a dopiero potem odbiła?  będę wdzięczna za jakieś info .


Przy pęcherzu 5 cm to HCG nie ma sensu podawać, można zrobić więcej szkody niż pożytku.
Lusia
Jesteś pewna że Baloubet D.R x Quick Star to połączenie gdzie koń ma dobrą głowę I to przekazuje? Bo ja szczerze powiedziawszy słabo 😉
Bezpośrednio Baloubety są bardzo trudne i wymagają specyficznej pracy ( wrażliwce ). Ale już przetrącone potrafią być fajnymi ( łatwiejszymi ) końmi do wysokiego sportu. http://www.dreamscapefarm.com/HorseDetail.aspx?ID=566

Tu masz Bon Balou x Sakkato Gold jest tam i Argentinius i Quick Star.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
18 kwietnia 2018 22:08
A ja miałam Baloubeta w stajni i bardzo grzeczny, łatwy do jazdy i kochany, ogier, obecnie startuje pod dzieckiem.
Także wszystko zależy od konia.
KaNie oj tam oj tam, może po matce charakter odziedziczy 😉
Zawsze i wszędzie są wyjątki od reguły.  🤣 Ale ogólna opinia to co innego.  😉
Do nas ( stajnia ujeżdżeniowa ) niedawno trafił  taki "Baloubet" i jest najgrzeczniejszy ze wszystkich koni.Jezdny i grzeczny , marzenie 🙂
Do nas ( stajnia ujeżdżeniowa ) niedawno trafił  taki "Baloubet" i jest najgrzeczniejszy ze wszystkich koni.Jezdny i grzeczny , marzenie 🙂


No to tylko się cieszyć, ujeżdżenie na Baloubecie   😲 . Tylko patrzeć jak Baloubety będą kupowane do rekreacji i oprowadzanek . Super !  🤣
[quote author=michałtrsl link=topic=5087.msg2775887#msg2775887 date=1524075875]
Witam , mam klacz która właśnie jest u ogiera , a że to jej pierwsze krycie i mój całkowity początek z przygodą hodowlaną niepokoję się trochę czasem trwanie rui u niej. 🤔 Ile skoków średnio przyjmowały wasze klacze ? Moja przyjęła już 5 skoków, w środę była badana przez lekarza - pęcherzyk wielki 5 cm na lewym jajniku , macica prawidłowa, rujowa, dostała chorulon żeby zowulował , w czw wieczór było 5 krycie w sobotę ma być sprawdzona przy ogierze czy odbije. Ale byłam dzisiaj u niej lonżować ją na padoku w pobliżu stajni ogierów i nie widać żeby chciała odpuścić, podchodziła blisko drzwi , podnosiła ogon, rozkraczała się. Szczerze mówiąc sądziłam że cała ta przygoda rozegra się szybciej  😲... już mnie to powoli zaczyna męczyć  bo stoi sama w boksie, nie jest wypuszczana , rozpiera ją energia. . . .  😜 Czy ktoś miał klacz która przyjeła więcej niż 6 skoków a dopiero potem odbiła?  będę wdzięczna za jakieś info .


Przy pęcherzu 5 cm to HCG nie ma sensu podawać, można zrobić więcej szkody niż pożytku.
[/quote]

A dlaczego szkody ? Że niby sam by w końcu zowulował? No wiesz...to nie była moja decyzja tylko weta.
[quote author=michałtrsl link=topic=5087.msg2775887#msg2775887 date=1524075875]
[quote author=Klaudia777 link=topic=5087.msg2774431#msg2774431 date=1523610783]
Witam , mam klacz która właśnie jest u ogiera , a że to jej pierwsze krycie i mój całkowity początek z przygodą hodowlaną niepokoję się trochę czasem trwanie rui u niej. 🤔 Ile skoków średnio przyjmowały wasze klacze ? Moja przyjęła już 5 skoków, w środę była badana przez lekarza - pęcherzyk wielki 5 cm na lewym jajniku , macica prawidłowa, rujowa, dostała chorulon żeby zowulował , w czw wieczór było 5 krycie w sobotę ma być sprawdzona przy ogierze czy odbije. Ale byłam dzisiaj u niej lonżować ją na padoku w pobliżu stajni ogierów i nie widać żeby chciała odpuścić, podchodziła blisko drzwi , podnosiła ogon, rozkraczała się. Szczerze mówiąc sądziłam że cała ta przygoda rozegra się szybciej  😲... już mnie to powoli zaczyna męczyć  bo stoi sama w boksie, nie jest wypuszczana , rozpiera ją energia. . . .  😜 Czy ktoś miał klacz która przyjeła więcej niż 6 skoków a dopiero potem odbiła?  będę wdzięczna za jakieś info .


Przy pęcherzu 5 cm to HCG nie ma sensu podawać, można zrobić więcej szkody niż pożytku.
[/quote]

A dlaczego szkody ? Że niby sam by w końcu zowulował? No wiesz...to nie była moja decyzja tylko weta.
[/quote]

też jestem ciekawa dlaczego więcej szkody niż pożytku 😉 miałam klacz, która była kryta przy pęcherzyku 4,5-5cm, nie dostała chorulonu (uznaliśmy z wetem, że jest wystarczająco blisko pęknięcia) i pęcherzyk uległ regresji.
zwykle podajemy chorulon, czy to przy inseminacji, czy kryciu naturalnym (duży pęcherzyk, wyjazd do ogiera "na jeden skok" + chorulon) i mamy raczej dużą skuteczność zaźrebień (fakt, nieduże stado, 3-4 matki) i nigdy nie było jakichś anomalii związanych z podawaniem chorulonu. ale chętnie się dowiem czegoś nowego 😉
wszystko to działa na sprzężeniach zwrotnych. HCG używa sie przy pęcherzu 4-4,2 cm (czasem do 4,5 cm). wtedy następuje pik LH i po tym momencie HCG już nie działa, a wręcz może zaburzyć całą gospodarkę hormonalną. Tak samo, jak nie używa się hormonów ruję po rui i przed stwierdzeniem pierwszego ciałka żółtego w sezonie.
Ad1. Co ma wielkość pęherzyka do piku LH?
Ad2. Dlaczego?
Ad3. Dlaczego?
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
21 kwietnia 2018 13:12
Witam
Po raz kolejny myślę o próbie krycia swojej kucki i arabki .Kucyk ma problemy hormonalne ,prawdopodobnie może wymagać płukania macicy ?
Nie jestem fachowcem ,w tamtym roku słyszałam takie pojęcie .
Potrzebuje dobrego weterynarza od rozrodu, najlepiej kobiety (małe konie kuc gr D i mała klacz arabska )
województwo mazowieckie okolice Wołomina /warszawy możecie kogoś polecić .
Siesiepy   Ponczek bez rączek
22 kwietnia 2018 15:26
Ja może z niższą półką cenową przychodzę, ale się spytam.
Ktoś może coś powiedzieć ciekawego o ogierze srokatym Dolar? W weekend następny do niego jedziemy zobaczyć, ale może ktoś tutaj ciekawego powie. Jak z przekazywaniem maści i budową, zwłaszcza grzbietem i stawem skokowym?
Turbud Alino - czy ktoś może mi coś o nim powiedzieć o potomstwie i wszystko?
gajara18 zapytaj w wątku o weterynarzach 🙂
[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-0/p280x280/31150392_2011667685571176_5810902043509915648_n.png?_nc_cat=0&oh=dea36d3591d6293cc754903de13013d2&oe=5B9CCBE1[/img]
"Owoc godów" to Espanera tylko nie dodana. Jakiego ogiera polecacie do niej? Ogólną budowę ma dobrą, mogłaby być trochę wyższa. Skacze dobrze i na tym najbardziej mi zależy, żeby źreb skakał lepiej. Za tydzień będę miała jej zdjęcie
Potrzebuję pomocy, trzy lata temu opłaciliśmy stanówkę(były trzy próby inseminacji nieudane i weterynarz dodatkowo opłacony oczywiście osobno za pobieranie nasienia) w tym roku właścicielka sprzedała ogiera i napisała że zwróci nam za stanówkę po czym nagle kontakt się nią urwał . Niestety nie mieliśmy z nią żadnej umowy  🙄 i zastanawiam się czy to "normalne" szkoda że straciliśmy 2000zł  😤
Większośc ogierów  opłacasz 100% kwotę po potwierdzeniu źrebności. Najpierw płacisz tylko jakiś %. Np stanówka 1500zł, przed pobraniem nasienia 400zł, reszta po potwierdzeniu.
Donia,
w większości. Sama kiedyś inseminowałam ogierami, które opłacić trzeba było z góry. Bez względu na to czy źrebak się urodził czy nie. Więc wszystko zależy od umowy.

Roxy,
czy dobrze rozumiem, że płaciłaś trzy lata temu tzn. w 2015r.? I próbowałaś trzy razy rozumiem też w 2015r.? I teraz chcesz zwrotu pieniędzy bo właściciel sprzedał konia? Wiesz... nigdy nie spotkałam się z taką sytuacją. Jeśli płacisz z góry to płacisz z góry. Właściciel ogiera może dać Ci zniżkę na następny sezon w przypadku pustych kryć w opłaconym sezonie, ale żeby po 3 latach pieniądze zwracać?
ancyk0991 , w 2015 zapłaciliśmy na sezon 2016. Niestety klacz była "trudna" do badania i dużo poświęcaliśmy czasu na odczulanie jej i tak nam zleciało. Fakt przeciągnęło się to w czasie ale mieliśmy tylko trzy próby inseminacji. Kiedyś myślałam że inseminacja to takie proste a tu ..... 😵 
Tylko wiesz - problem z Waszą klaczą to nie jest wina właściciela ogiera.
A brak źrebności nie jest równoznaczny z powinnością udostępniania Wam ogiera w celu pobierania nasienia w nieskończoność.
Niestety, takie rzeczy jak: koszty, sposób płatności /ile, kiedy/, ilość prób w danej cenie /w sensie obsłużonych rui/, konsekwencje pustych kryć w sezonie itd. trzeba ustalać jeszcze przed płatnością.

Jeśli sytuacja miała miejsce w 2016r. to co robiliście przez cały 2017r.?
ancyk0991, w zeszłym roku tylko jedna była próba. Czyli bierzemy na "klatę" że zawaliliśmy, dziękuje za wyjaśnienie zawsze inaczej jak ktoś z boku spojrzy na sytuację.
Roxy,
no ja w takiej sytuacji, w której wszystko się tak przeciągnęło również wzięłabym to na swoją klatę. Mimo, że kieszeń pewno boli..
Tym bardziej, że jak rozumiem - zarówno w 2016 jak i 2017 roku ogier był do Waszej dyspozycji. Więc jeśli zaspaliście i nie kryliście (teoretycznie mieliście 16-18prób (1ruja/mies. sezon trwa zwykle 8-9mies.) no to niestety.

Powtarzam zawsze, jak już się wybierze ogiera, trzeba dokładnie doczytać umowę lub ustalić kiedy i za co się płaci oraz co w razie nieźrebności, poronienia itp
Ramirezowa   Ania i Urania !
03 maja 2018 17:37
Jakieś opinie o samym ogierze i potomstwie Torado II?
ed
Shhera

Nie ma szans
kryl ktos tu ogierem Sommerhit ?!
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się