Derki

po co goli się konie do zera co miesiąc?


Bo się pocą podczas treningu? Życzyłabym sobie, żeby sierść nie odrastała tak szybko, bo nienawidzę golenia 😵 Jednak jeśli koń mi wschodzi z jazdy mokry ze zlepioną sierścią to wolę go ogolić - koniowi lżej, a mi łatwiej w pielęgnacji. W dodatku tydzień temu były temperatury dochodzące do 28 stopni 😲 i widziałam, że koniom jest gorąco, a pod siodłem szczególnie.. Golić do zera nie trzeba, standardowo goli się na 1,5mm, ale ja osobiście wolę na krócej (to jest moje prywatne widzi mi się). Taki koń, nawet po kąpieli schnie raz dwa. Konie też mają różną sierść i w różnym tempie odrastają - znajomy ze stajni ma konia, który nie był golony ani razu cała zimę! W ogóle nie zarósł i wyglądał świetnie, również nie specjalnie pocił się podczas pracy. Są też takie, które zarastają, ale sierść jest krótsza, rzadsza, można powiedzieć bardziej szlachetna. Jeden z moich zarasta w mgnieniu oka i wygląda jak mamut 🤔 Słowo daję, goliłam go całą zimę, a w efekcie miesiąc temu wyglądał jakbym go nigdy nie goliła i nawet klacze hodowlane nigdy nie tykane maszynką wyglądały lepiej od niego..
To współczuję, od lat udaje mi się tak wstrzelić z derkowaniem, że nie muszę wcale golić, ale jeżdżę sobie tylko rekreacyjnie do 120, więc to nie są jakieś szczególnie wysiłkowe treningi  🙄
A moje zarastają strasznie mimo derkowania 🤔 I dlatego dbam o to, by nie było im zimno, bo w tedy mogą odrastać jeszcze szybciej.
Ja nic nie jeżdżę (w sensie żadnego sportu) 😎 Ale jak mam konia mamuta, który po spacerze do lasu wraca mi mokry pod popręgiem i za uszami, że schnie tam godzinę, to naprawdę wolę go zgolić no i trudno - ubierać więcej derek.. Choć nogi zostawiłam, bo one ogolone nie są mi do niczego potrzebne, a przynajmniej jest ochrona przed komarami. I nosimy już kaptur egzemowy i jakoś wolę go nakładać na ogoloną sierść przy okazji mogę na bieżąco badać stan skóry. A drugi hmm nie zna jeszcze pojęcia "bezstresowa jazda" i z tego powodu poci się mocniej.. Pamiętam jak na początku roku miałam dylemat czy go golić, bo był taki fajny mięciutki 😁 Ale kilka normalnych jazd, po których miałam masę roboty, żeby go doprowadzić do porządku, że już się nie zastanawiałam i czym prędzej wzięłam go pod maszynkę  😀iabeł:
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
27 kwietnia 2018 10:48
Wszystko zależy od konia. Co sezon mam kilka / kilkakanascie derkowanych i/lub golonych.
Miałam jednego konia, który tak mało zarastały przez kilka sezonów, że maszynka 1,5mm miała problem włosy łapać.
Ostrze 1 mm łapało trochę, ale więcej włosów miałam jak ogoliłam kucykowi latem same nogi, niż z tego konia całego łącznie z nogami i głową.
Mam takie, które odrastają wyjątkowo wolno, a mam takie które 4 tyg to minimum.
Wybaczcie, że się wbije z innym problemem, ale potrzebuje derki siatkowej z polarowymi plecami Eskadrona. Rozmiar 155 kolor totalnie obojętny. Przeglądam sklepy i nic nie widze. :/
Klami, -klik, klik2, klik3. Szukaj pod nazwą "pro cover" 🙂
keirashara, o, dziękuję bardzo.
Jak wypada ten model rozmiarowo?
Horseware AMIGO AUSSIE ALLROUNDER
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
29 maja 2018 11:17
Jakie derki siatkowe do jazdy polecacie? Powoli rozważam zakup i jestem ciekawa w jakie modele i marki celować?
Livia   ...z innego świata
29 maja 2018 11:20
lusia, mam TAKĄ już kilka dobrych lat i jest super, nic się z nią nie dzieje, a i cena przyjemna.
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
29 maja 2018 15:48
Lusia ja również mam busse mosquito już drugi rok i polecam
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 maja 2018 17:14
Też mam takie, tylko zebrę, fajnie się sprawdziły w zeszłym roku. Jedynie to będę musiała wymienić z czasem na większe, bo chyba lepiej jakby bardziej luźne były, niż mam.
KERBL RUGBE ZEBRA Derka przeciw owadom z kołnierzem może się komuś przyda moja opinia. Derka lekka , dobrze skrojona. Nie elektryzuje się tak mocno jak decathlonowa i nie leci na tył.... i tyle pozytywów. Klamerki plastikowe niestety pękają. Materiał słaby i już mocno widać ślady użytkowania.Derka użytkowana 2 miesiąc na koniu szanującym sprzęt, koledzy też nie są niszczycielami.
Majowa - ale piszesz o derce do jazdy czy na padok ? Bo moja do jazdy ma klamerki plastikowe i już drugi rok nam upływa - super nam się sprawdza. Padokowa ma zapięcie metalowe plus przykryte rzepem - pierwsza derka którą koń lubi . Świetnie leży , nie leci na tył , wygrywa z decathlonową . Tymczasem nie mam żadnych negatywnych uwag do żadnej, zwłaszcza do zapięcia . Może mam nowszą wersję ?
Pisałam o padokówce. Owszem z przodu jest metalowa klamra z zapięciem zakrywanym rzepem ale reszta to plastik. Dodatkowo klapa pod brzuch jest dyndająca co jest o tyle dziwne, że mój brzuchol ma spory  i raczej przyciasna być powinna.
Dobrze, że piszesz bo się na nią czaiłam od jakiegoś czasu 🙂
Kastorkowa   Szałas na hałas
30 maja 2018 09:28
Moja dokładnie taka sama przeżyła cały sezon od rana do wieczora na pastwisku gdzie chodziły 4 konie i wygląda jak nówka. Kobyła dużo się tarzająca i biegająca.

W takim razie zależy od budowy konia. Ta , dla mojej kobyły jest idealna. Nic nie dynda pod brzuchem - nam rozmiar klapy pasuje.Przewiewna . Dla nas super .
Ktoś z Was użytkuje derkę Horseware Aussie? Z góry dziękuję za opinie :kwiatek:.
Czy są derki siatkowe treningowe z klapą na brzuch?

W wątku owadzim poradzono mi derkę o dwa rozmiary za dużą, żeby się majtała, jednak po wczorajszej grozie jestem przekonana, że potrzebuję ochrony brzucha.
Teraz jest bardzo dużo derek z klapą na brzuch np. York, Kerbl, Decathlon
edit. nie doczytałam że to derka do jazdy  😜
Do jazdy z ewentualną osłoną brzucha jedynie coś takiego:
https://sklep.bergo.pl/busse-moskito-fransen-II-derka-siatkowa-treningowa-z-kapturem-i-fredzlami
To ja jakaś ślepa jestem. Szukam i nie widzę. 
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 czerwca 2018 11:17
Też szukałam, ale nie znalazłam, wigorr poddlinkujesz coś?
Tę z frędzlami widziałam, ale nie wierzę, że frędzle odgonią to, co siada na brzuchu. Nawet myślałam, żeby kupić frędzle i doszyć do posiadanej derki.

Wczoraj koń mial cały brzuch czarny od komarów, jednym pociągnięciem ręki zabiłam setki komarzych pokoleń.

Czy wycięcie dziury na siodło w derce padokowej by zdało egzamin? Ja ma kiepską wyobraźnię i kompletnie nie widzę, czy to by się sprawdziło czy to głupi pomysł. 
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 czerwca 2018 10:30
O, ciekawa.. ma ktoś? Jak w użytkowaniu??? 👀
Miał ktoś z was może derkę siatkową z kapturem Euro-star Move it? Sprawdza się ?
zembria, ja mam. Koń się pod nią trochę poci, ale jest spoko.
No i można ją sobie uszyć dostosowując wymiary do konia 🙂
Jaką derkę siatkową lepiej wybrać, taką która ma dopinany kaptur czy taką co uszyta jest z jednego kawałka? Dodam że jest mi ona na szyji niezbędna bo tak najbardziej go gryzą
zembria, ja mam. Koń się pod nią trochę poci, ale jest spoko.
No i można ją sobie uszyć dostosowując wymiary do konia 🙂


Dzięki, zamówiłam. Ale tam są określone wymiary, nie wiem, czy zechcą uszyć w innych.

Swoją drogą ciekawe, dlaczego ivett zdecydowała się szyć te derki tylko w kolorze czarnym. Przede wszystkim czarny bardziej przyciąga owady, po drugie jasne kolory lepsze na upały.  Ale cóż, jak się nie ma co się lubi .....

Rudzielec, wg mnie lepsze są z kapturem dopinanym. Te w jednyhm kawałku mogą przeszkadzać przy schylaniu głowy, ale to dopiero wychodzi w praniu. 


Edit:
Yupi!!!! ivett za dopłatą zrobi mi derkę w kolorze jasnoszarym    😅   
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się